werp voor eene Dorpscliooldoch van; diebeboerende tot de buitengewone vraag, eerst kon later worden melding gemaakt. Eindelijk door den Secretaris een uittreksel van de verschillende beoordee lingen over de, volgens programma van 1845 ingezondene ontwerpen, be trekkelijk de beide eerste prijsvragengelezen zijndewerd aan den Heer J. V. Lankelma de uitgeloofde eereprijs overhandigd, voor zijn bekroond ontwerp voor eene Dorpscliool. Een geheel nieuw schoowspel wordt ons dezer dagen in liet Park aange boden, namelijk de Inhuldiging van de Lucht-Spoorweg-vaart, door voort stuwende en middelpunt schuwende kracht. Uit eene hooge tent loopt een ijzeren spoor met eene zeer schuine helling naar beneden, daar gekomen beschrijft het ijzer een vrij nitgestrekten hoog in de lucht en strekt zich, na die boog beschreven te hebben verder uit naar eene tweede, niet minder sierlijke tent, in het tegenovergestelde gedeelte van den tuin opgerigt. De snelheid waarmede liet op wielen loopend wagentje, dat op het spoor bevestigd wordtnaar beneden komt aanrollen geeft het zulk eene kracht, dat het in een oogenhlik en voor men er om denkt, de hoog, die het ijzer in de lucht vormt, rondgereden is en van daar verder doorrolt naar de tweede tent. Hetgeen echter oppervlakkig beschouwdde grootste verwondering baart, is dat iemand in dit wagentje de reis naar beneden mede maakt en dus hij het beschrijven van den boog in de lucht, een oogenhlik met het hoofd naar den grond hangt. Deze korte, maar gevaarlijke togten zijn meestal met het beste gevolg al'ge- loopenhoewel Maandag avond, hij den laatsten rid, de reiziger het ongeluk had dat zijn wagentje buitensporig werd gelnkkig echter gebeurde dit toen hij de boog reeds was afgeioopen en het wagentje zijn grootste vaart verloren had. Het is den volgenden dag bij onderzoek gebleken dat de twee sporen van de haandie op den afstand van één eldoor ijzeren dwarsstaven met schroeven aan elkander zijn verhonden, door het breken van eene dezer schroe ven zijn uitgeweken, waardoor de wagen oogenblikkelijk uit het spoor liep, doch gelukkig eerst toen hij nog slechts een el boven den grond was. UTRECHT, 27 Julij. De Commissie tot de behandeling van 's Rijks muntmateriaal zal den 9den Angnstus, in 's Rijks muntgehouw alhier te koop aanbieden: 4 partijen, elk van 2,500 Ned. ffi doorgesneden Zeenwsche Rijksdaalders. ARNHEM, 28 Julij. Gisteren morgen had er een oploop plaats op de weekmarkt, die zich lieden avond herbaalde. Een koopman in turf en hout in de Walstraat, die voor nemens was aardappelen te verzenden kreeg onder groot getier en geschreeuw van: opkooper eene menigte volks voor zijn huis. De Policie trachtte al ver geefs het volk uit een te doen gaan hetgeen later den Heer fungerend Wet houder gelukte. De straat is daarop door het garnisoen afgezet en patrouilles doorkruisen de stad. APELDOORN, 26 Julij. Heden morgen om 3 ure is de Prinses van Oranje en ten 9 ure de Prins met zijne heide zonen van het Loo vertrokken, om den Koning van Wurtein- berg te gemoet te gaan. Zij kwamen om 10 ure terug, en de Koning van Wurtemberg stapte aan het paleis op het Loo af. BUITEN LAJNDSCHE BERAGTEiN. 1LGERIE, BONA, 1 Julij. Drie compagnien van het vreemde legioen zijn naar Madaura gezonden om naar bronnen te graven. De grond was hijzonder hard en de soldaten wan hoopten aan het opsporen van water, toen op een houweelslag van een hunner een waterstraal inet zulk een kracht opwelde, dat zij den man ter aarde sloeg. Die bron geeft 1250 kannen in een uur. Men heeft voorts nog een overvloed van uitmuntende bronnen ontdekt. TUNIS. 10 Julij. Ingevolge besluit van den Bcy, van den 5den dezer, wordt alhier eene bank opgerigt, nieuw zilvergeld gemunt en papierengeld of bankbillettcn ingevoerd. De bank gaat uit van de regering, disconteert tegen 4 pCt., en wisselt de bankbillettcn die haar daartoe aangeboden worden tegen gereed geld in. EGYPTE. ALEXANDRIE, 9 Julij. De Oostenrijksche Ingenieurs, die de kust alhier hebben onderzocht om de uitwatering van het kanaal te bepalenzijn den V0" te Triest teruggekeerd. De Onder-Koning schijnt welgezind. Voor dat aan liet kanaal kan worden begonnen, moet de Nijldam voltooid zijn, hetwelk nog drie jaren vereischt. Nu is de helft der grondslagen gelegd en moet het werk verder uitgesteld worden, daar de Nijl aan 't rijzen is. Er worden in Europa stoomwerktuigen besteld om in het aanstaande voorjaar deze onderneming met kracht voort te zetten. RUS LAID. PETERSBURG, 15 Julij. In Mei 1846 zijn vijftien kloeke jagers van Archangel naar een der noorde lijkste eilanden van Spitsbergen vertrokkenBarents geheetennaar onzen zeeman Barents in de Overwintering op Nova Zembla van onzen Tollens ver meld. Zes zijn er door de koude bezweken. De overige zijn in Junij II. te- Archangel teruggekomen en hebben een menigte onbekende gewassen ets; dieren inzonderheid visschen medegebragt. Het meest dat hun te midden hunner ontberingen hinderde, was de vreeselijk lange poolnacht van vijf maandengedurende welke geen enkele zonnestraal dit harre noorden verkwikt. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 19 Julij. Eergisteren heeft de bijeenkomst van Noordsche Natuuronderzoekers hare laatste zitting gehouden, welke de Koning met zijne tegenwoordigheid heeft vereerd. De volgende bijeenkomst is bepaald in Julij 1850 te Stokholm. De Koning heeft den beroemden Scheikundige, Baron Berzeliusmet het grootkruis van de Danebrogsorde beschonken. SPANJE. MADRID, 20 Julij. Hel bevestigt zich dat de Koningin verboden had, dat haar Gemaal, bij haar afwezen het paleis zou betrekken. De Minister heeft aan den Koning- dat hevel op het Prado heteekenden deze heeft van zijn voornemen afge ziennadat hij eerst het hevelschrift van zijne Gemalin gelezen had. De progressisten hebben bij de verkiezingen in de hoofdstad de hoven- hand behouden. Naar men meent is de Adjudant van den Minister van Oorlog naar Portugal vertrokken, om den Generaal Concha het hevel over te brengen, om de helft van het expeditionnair leger naar Spanje te doen wederkeeren. Men hoort volstrekt niet meer spreken over de leening van 100 mil- lioen realen, zoodat het wel zeker is, gelijk te verwachten was, dat deze niet kan doorgaan. Bij de landsdrukkerij is een werk ter pers, dat de stukken zal bevatten, betreffende de zaak met Portugal; welk werk met verlangen wordt te gemoet gezien. ITALIË. ROME, 18 Julij. De Paus heeft een beslnit genomen, ten einde de buitengewone uitdeelirig van eerekruiscn en andere orden tegen te gaan welke sedert eenigen tijd plaats greepdie orden zullen voortaan op eene meer waardige wijze ge schonken worden. De onrustige tooneelen alhier begonnen eergisteren des namiddags tus- schen 5 en 6 ure. Plotseling werden op de hoeken der straten de namrn aangeplakt van hen die de uitvoerders van een door den Kardinaal Lambru- schini en Nardoni ontworpen zamenzwering zouden zijn. De politie-sohlaten trachtten deze plakschriften af te scheurenhetgeen het volk verhinderde. Het scheen tot dadelijkheden te zullen komen echter gaf de volksmenigte gehoor aan de vertoogen der meer bezadigden. Gelijktijdig begon de vervolging van algemeenen gehate personen. De burgerwacht werd opgeroepen. De troepen ontvingen bevel om de kazernen niet te verlaten. Inmiddels hadden zich eenige der aanzienlijkste ingezetenen bij den Paus vervoegd en hem van de plaats grijpende gisting onderrigt. De Gouverneur, Mons. Grassellini, zou den Paus van de onrustige tooneelen onkundig gelaten hebben zoodat de mededeeling Z. H. zeer ontzette. Bijna gelijktijdig met de oproeping der gewapende burgerwacht, kwam de Kardinaal Ferretti van Pesaro aan en werd met vreugdegejuich ontvangen. Men wilde de paarden afspannen en hem in triumf in de stad brengen, hetgeen hij echter niet toeliet. Omtrent de aanleiding tol het gebeurde verkeert men nog in onzekerheid; de openbare rust is gelukkig beveiligd en het gedrag der gewapende burgerij mag voorbeeldig genoemd worden. De Kardinaal Lambruschini heeft de wijk genomen naar zijn bisdom Civita-Vecchia. Monsignor Grassellini is als Gouverneur van Rome afgezet geworden als Vice-Gouverneur fungeert voorloopig de Advocaat Morandi. Ook zijn een groot aantal politie-beambten afgezet. Kardinaal Ferretti aanvaardt heden de betrekking van Staats-Seeretarisnadat vooraf eenige der meest gehate ambtenaren verwijderd zijn. Er werden voortdurend personen in hechtenis genomen, nit wier verklarin gen en papieren men hoopte heter te zullen ingelicht worrlen aangaande de zamenzwering. E WIT SERE AND. Volgens herigten uit Bern van den 22sten dezer hebben de Landdags-ge- zantcn der Kantons, die het afzonderlijk verhond nitmaken, protest bij den Landdag ingediend tegen het besluit, waarbij gemeld verband voor opgeheven wordt verklaard. De Kantons LucernUri, Schwyz, Unterwalden, Zug, Freiburg en Wallis worden daarbij beweerd een verdedigend verbond te hebben gesloten, geboden door den pligt van zelfbehoud en gegrond op artikel 4 van het hondsverdrag. De 12 Kantons en 2 halve Kantons hebben het tot onderlinge beveiliging der eerstgemelden gesloten verhond voor ontbonden verklaarden de 7 Kan tons zijn verantwoordelijk gesteld voor de naleving van dit besluit. De gezanten dier 7 Kantons verklaren dat zij aan eene meerderheid van eedgenootschappelijke Kantons alle regt tot het nemen van zulk een besluit betwistenen dat zij daarin eene nieuwe aanranding zien van de bij het bondsverdrag van 1815 gewaarborgde eedgenootschappelijke regten en van hun later bevestigd souvereiniteitsregtweshalve zij tegen dit besluit bij deze pleg- tiglijk protesteren.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2