ten laatste; liij wond zich op door liet gebruik van opium en beging den moord. De militaire magt, op bet gerucht toegesneld en den woedenden moordenaar niet levend kunnende vattenheeft hem op de plaats doodge schoten. UTRECHT, 26 Julij. Gisteren vierde de H. Eerw. Heer J. van SantenAartsbisschop van Utrecht bij de Oud R. K. kerk, het 50-jarig jubelfeest zijner herderlijke bediening, bij welke gelegenheid de Hoog Eerw. heer II. J. van Buul, Bisschop van Haarlem, eene toepasselijke Leerrede hield over Jesaia LXI1I: 7. Allen die de uitmuntende hoedanigheden van den nederigen grijsaard van nabij kennen en hoogschatten, wenschcn en bidden, dat de Alzegenaar zijne dagen ver- lenge tot nut en welzijn van Jezus kerk. Vrijdag en Zaterdag beeft alhier de trekking plaats gehad van de loterij van voorwerpenwelke daartoe door de Commissie voor de Utrechtsehe ten toonstelling van nijverheid zijn aangekocht. De lijst der getrokkene prijzen is aan het locaal tegen betaling van 20 cents, verkrijgbaar gesteld. ENSCHEDE, 20 Julij. Bij het adres aan de Staten dezer provincie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, omtrent eene vergunning tot het graven van een kanaal uit de Dedcmsvaart over Almelo en Hengelo, was eene opgave gevoegd van het jaarlijksche vervoer alhier. Volgens die opgave komen onderscheidene vrachtwagens, geene diligences, aldaar 35,000 malen aan met eene waar schijnlijke hoeveelheid vracht van 47,424,000 Ned. 18terwijl er vertrekken 17,160, met eene waarschijnlijke hoeveelheid vracht van 17,160,000 N'ed. 18. BUITEPJLAKDSCHE BERIGTEJN. IT AlilE. ROME, 18 Julij. Het is hier gebruikelijkdat op den morgen, op welken een veroordeelde de schavotstraf zal ondergaanaan de boeken der straten borden worden opge hangen, met hunne namen en de aanmaning om voor hunne zielen te bidden. Vóór eenige dagen waren zulke borden opgehangen met de namen van de Kar dinalen LainbrusciniMattei, Berretti, den Prelaat Grassellini, Gouverneur dezer stad, en Corboli, vergezeld van de bovengenoemde aanmaning. Moet men de geruchten gelooven, dan is hier eene zamenzwering ont dekt, aan welker hoofd men zegt dat Kardinaal Lamhruschini stond; vele arrestatiën hadden plaats, en, zoo men zcide, zouden aanzienlijke perso- naadjen op het kasteel St. Angelo gevangen gezet worden. Den llden werd hier een tweede volksverzameling gehouden van bijna 5000 personen onder welke vele Jodenmet wie reeds in de eerste bijeen komst eene verzoening tot stand was gebragt. Den 12llcn is het kolossale standbeeld van den Paus, behoorende tot het gedenkte ken, dat voor den verjaardag der amnestie wordt opgerigt, naar de plaats van zijne bestemming, de Piazza del Populo gevoerd. Volgens eenen brief aan den Kardinaal Ostini, worden de inwoners van Albano, Castelgandolfo enz. met geldstrafFen bedreigd, wanneer zij vloeken en dit door een' ander gehoord wordt. De vloeken worden in verschillende klassen verdeeld. Het zonderlingste in dat besluit is dat aan de aanbren gers stilzwijgendheid beloofd wordt. K W1TSERL1X». De Landdag heeft den 20stenna twee dagen beraadslagingdoor de meer derheidbestaande uit 12| kantons besloten, dat het afzonderlijk verbond der 7 Katholieke kantons: Lucern, UriSchwyz UnterwaldenZug, Frei burg en Wallis, voor ontbonden werd verklaard; voor de handhaving van welk besluit die 7 kantons verantwoordelijk werden gesteldterwijl de Landdag zich voorbehield nadere maatregelen te nemen om het te doen eer biedigen zoo die kantons weigeren mogten er gehoor aan te geven. Men verwacht dal de Afgevaardigden dier kantons een protest tegen dat besluit zullen indienen. PKUISSEX. BERLIJN, 21 Julij. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is van Petersburg bier aangeko men en naar Silesië gereisd. De Heeren van der Kun, van Bosse en Leo Lipman, door het bestuur van de Rhijn-Spoorweg Maatschappij in Nederland herwaarts afgevaardigd om met de door onze Regering benoemde Commissie te beraadslagenover den verderen aanleg van dien weghebben bij Z. M. den 23stcn het middagmaal gehouden. De ellende onder de geringe volksklasse in Opper-Silezie is onbedenke lijk groot; op verscheiden plaatsen vindt men lijken van mensehen, die door honger omgekomen zijn. Ook in het Oostenrijksch Gallicië narn de ellende op eene ontzetlende wijze toe. Vele huizen staan gesloten, waarvan het gezin uitgestorven is. IE A MB U 15, Cf. 24 Julij. Er heeft zich hier eene maatschappij gevormd, om de wolmarkten van Hol- steinMecklenburg en Hanover in deze stad te vereenigen en er eene jaar lijksche groote wol mis te vestigen. LONDEN, 24 Julij. Gisteren is het Parlement door II. M. in persoon geprorogeerd geworden. Na dat de drager van de Zwarte Roede, Sir A. Clifford, aan H.M. een verslag had gegeven van het verhandelde in de afgeloopen zitting, heeft de Koningin het volgende gesproken: Mylords en Heeren Het verheugt mij zeer in staat te zijn u van de pligten eener werkzame en moeitevolle zitting te ontslaan. Ik kan geen afscheid van u nemen zonder mijnen dank te betuigen voor de volharding en den ijver, waarmede gij u hebt toegelegd op de behartiging van de algemeene belangen. Uwe aandacht is voornamelijk gevestigd geworden op maatregelen tot on- middelijke hulp, welke onmisbaar waren bij eene ontzettende en weergaloozc volksramp. Van harte heb ik deze wet goedgekeurdwelkedoor de granen vrij te laten invoeren en door het gebruik van suiker in distilleerderijen en brou werijen toetestaanstrekt om de hoeveelheid der levensmiddelen te vermeer deren en het onderling handelsverkeer te bevorderen. Het verheugt mij te bemerken dat gij in geenerlei geval nieuwe beperkin gen hebt voorgesteld of in de vrijheid van buiten- of binnenlandschen handel zijt tusschen beiden getreden als een middel om de ellende te lenigen. Ik ben verzekerd dat dergelijke maatregelen meestal krachteloos zijn, en in som- mige gevallen de rampen verergeren, tot welker verligting zij waren voor gedragen. Uit geheel mijn hart keur ik de daden eener edelmoedige en vrijgevige mildheid goed waardoor gij het lijden mijner Iersche onderdanen hebt gele nigd ook heb ik gereedelijk mijne goedkeuring gegeven aan eene wet ten einde betere voorzieningen daar te stellen tot de voortdurende ondersteuning der behoeltigen in Ierland, alsmede aan onderscheidene bills, welke geschikt zijn, om den akkerbouw te bevorderen en de nijverheid van dat gedeelte van het vereenigd Koningrijk te ontwikkelen. Mijne aandacht zal gerigt blijven op soortgelijke maatregelendie tot zoodanige heilzame gevolgen zullen kun nen leiden. Mijne betrekkingen met de buitenlandsche Mogendheden boezemen mij voort durend vertrouwen in op de handhaving van den vrede. Het heeft mij eene groote voldoening gegeven te ondervinden dat de maat regelen welke ik gezamentlijk met den Koning der Fransehende Koningin van Spanje en Portugal genomen hebom in Portugal de rust te herstellen wel geslaagd zijn; en dat de burgeroorlogdie gedurende onderscheidene maanden dit land geteisterd heeft, eindelijk zonder bloedstorting is ten einde gebragt. Ik vlei mij, dat de in het vervolg voorkomende geschillen tusschen de staat kundige partijen in dat landzonder kracht van wapenen zullen kunnen ver effend worden. Mijne Heeren van het Huis der Gemeenten Ik dank u voor uwe bereidvaardigheid in mij de noodige toelagen te verlec- nen. Dezelve zullen met de vereischte zorg en spaarzaamheid voor de openbare dienst aangewend worden. Ik acht mij gelukkig dat, in weerwil van de hooge prijzen der levensmidde lende inkomsten tot op bet buidige oogenblik meer hebben opgeleverd dan ik reden had te verwachten. Het vermeerderd gebruik van artikelen van al gemeene consumtie heeft voornamelijk tot deze uitkomst bijgedragen. De inkomsten, vooral de opbrengt van de suiker, hebben grootelijks toege nomen door de opheffing der verbods-regten op vreemde suikers. De verschillende toelagen welke gij verleend hebt voor de opvoeding in het vereenigd Koningrijk zullenzoo ik vertrouwleiden tot dc godsdienstige en zedelijke verbetering van mijn volk. Mylords en Heeren! Ik acht het raadzaam u te berigten dat mijne bedoeling is onmiddelijk het tegenwoordige parlement te ontbinden. Ik berust met vertrouwen in de verknochtheid aan den troon en de ge hechtheid aan de vrije instellingen van dit land, welke het grootste gedeelte van mijn volk bezielen. Ik vereenig mij met hen in smeekgebed tot den Almagtige, opdat de dure tijd waarmede wij bezocht zijn geworden, door den Goddelijken zegen in een meer goedkoopen en overvloedigen tijd moge veranderd worden. In den avond van dien dag is de proclamatie in het licht verschenen waarbij het Parlement ontbonden wordt; het nieuwe is tegen den 21sten Sept. bijeengeroepen. FRAKKRIJK. PARIJS, 24 Julij. De Kamer van Afgevaardigden heeft het ontwerp van wetnopens den spoorweg van Lyon naar Avignon met 195 tegen 26, dat van den spoorweg van Montereau naar Troyes met 228 tegen 10dat van eene leening van 350 mill. fr. met 205 tegen 29 en eindelijk de begrooting der ontvangsten met 235 tegen 14 stemmen aangenomen.. De Kamer zou den 26sten nog eene laatste bijeenkomst houden en dan voor eenen onbepaalden tijd verdaagd wor den de sluiting der zitting zou eerst in de helft der volgende maand plaats hebben. Het Hof der Pairs heeft Pellapra tot dezelfde straf als Cubières en Par- mentier veroordeeld, namelijk eerloosverklaring, 10,000 fr. boete en de in kos ten van het proces.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3