der 'waarnemingen langs de stranden van Kijkduin lol de grens van Zuid- Holland toonen, dat het strand moet verdiept zijn, daar de voet der dui nen over het algemeen afgenomen isen de lijn van hoog en laag water toegenomen of gewonnen heeft. Daar nu de hiei voren bedoelde uitgestrekt heid eene lengte uitmaakt van 71,440 ellen, en de afneming van den voet der duinen van September 1843 tot Mei 1847 gemiddeld 4 ellen 90 be draagt, zou volgen, dat in ongeveer 4 jaren, de provincie aan duin of hooge gronden zou verloren hebben eene oppervlakte van 42 bunders, 14 roeden 96 ellen. Heden ziet het licht de eerste aflevering van het IIde deel der Intrigues devoilées ou Louis XVIIdecédé a Delftpar Mr. Gruau de la Barre. Nadat in het laatste hoofdstuk des vorigen deels: de ontkoming door de geschiedenis bewezenwas behandeld, begint dit deel met het VIlue hoofd stuk, loopende van 1795 1804, handelende over Pius VI, over den moord van den Hertog van Enghienen de verworging van Pichegru in zijne ge vangenis; welk hoofdstuk echter in deze eerste aflevering nog niet wordt afgehandeld. Het werk blijft uit hoofde van vele bijzonderheden die het om trent de geschiedenis dezer merkwaardige tijden bevat, allezins belangrijk. •sGRAVENH.AGE, 27 Julij. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden heeft de Commissie ver klaard bereid te zijn haar verslag uit te brengen omtrent het wetsontwerp, houdende afschaffing van den accijns op de rogge. De Voorzitter stelt voor de beraadslagingen te bepalen op aanstaanden Woensdag. Daarover ontstaan eenigc woordenwisselingen. Ten slotte wordt, met 27 tegen 23 stemmen, een voorstel van den Heer Faber van Riemsdijk aangenomen, om de beraadslaging over de begrootings- wetten te bepalen dadelijk na die over de voordragt nopens de rogge. Heden avond zijn beraadslagingen over het voorstel van den Heer Hoffmann, nopens het aanbieden van een adres aan Z. M., wegens het Belgisch tractaat voortgezet en ten einde gebragt. Het voorstel is verworpen met eene meerderheid van 43 tegen 10 stemmen. Voor hebben gestemd de Heeren Storm de Kempenaer, v. Dam v. Isselt, v. RosenthalAnemaetv. Goltstein HoffmannSchooneveldLuzac en Kniphorst. Daarna is de Zitting opgeheven. Nadat het wets-ontwerpwaarbij de afschaffing van den accijns op het gemaal der rogge met 1 Junij dezes jaars werd voorgedragen, en ter vervan ging daarvan de heffing voorgesteld van 25 opcenten op den accijns op het binnen- en buitenlandsch gedisteleerd, te rekenen van den dag der invoering dezer wet, van gelijke 25 opcenten op den accijns op den wijn, te rekenen van 1 Junij jl.en van 20 opcenten op het personeel over het dienstjaar in gegaan 1 Mei 1847, met vrijstelling van de belastingschuldigen wier aansla gen tot een bepaald gering bedrag zijn uitgetrokken; terwijl nog bovendien bij dat ontwerp de intrekking werd voorgesteld van de bestaande formaliteiten op bet malen van onbelaste granen, heeft de Commissie van Rapporteurs de bedenkingen in de afdeelingen gemaakt te zamen gevat in een verslag, van den 21stcn Junij. De Regering heeft ze bij eene memorie beantwoord, en het ontwerp gewij zigd het is vervolgens op nieuw in de afdeelingen overwogen. Het verslag daarvan door de Commissie houdt in, dat in het algemeen bij kans alle leden verklaarden niet alleen te blijven hechten aan hunne be schouwingswijze en bezwaren bij de eerste overwegingenmaar velen waren daarin door de nadere ontwikkeling van de vroeger twijfelachtige bedoelingen der Regering en door de oplossing, welke zij aan de bezwaren getracht had te gevennog sterker bevestigd. 0:n eindelijk den indruk te doen kennen, dien de tweede overweging van dit wets-ontwerp achterliet, zij hier gezegd, dat weinige leden daaraan eene onbepaalde goedkeuring hechten; dat sommigen twijfelden of de bezwaren daaraan verbonden door het wenschelijke van de afschaffing van den rogge- aceijns worden opgewogen, doch dat verre de meesten van lien, die deel namen aan dit onderzoeken inderdaad de meerderheid van de leden der Kamer, daarin te vele bezwaren hebben gevonden, dan dal zij er hunne goedkeurende stem aan zouden kunnen geven; zoodat de wet waarschijnlijk zal worden verworpen. Blijkens het voorloopig verslag der commissie van Rapporteurs over de ontwerpen van wet tot uitvoering van art. 6 der Grondwet (regeling van het stem- en kiesregt), uitgebragt den 23slen Julij 1847, heeft de groote meerderheid der leden van de Tweede Kamer, zich in de afdeelingen tegen deze ontwerpen verklaard. Tweevoudig zijn hare bezwaren 1°. dat deze ontwerpen niet in overeen stemming zijn met de bepalingen der Grondwet, 2°. dat door deze voorstellen geenszins die verbeteringen in het kiesstelsel worden tot stand gebragt, welke men bij de Grondwets-herziening in 1840 met art. 6 beoogde. Na de uiteenzetting dezer beide bezwaren wordt nog in het voorloopig ver slag gezegddat de groote meerderheid der leden tot eene soortgelijke slot som moeten komen, als in het voorloopig verslag over de laatste gelijksoortige wets-ontwerpenvan den 15den December 1845, werd uitgedrukt, dat men namelijk, bij het voortdurend veranderd bestaan der tegenwoordige Grondwet, wel moet wanhopen om immer tot de regeling, bij art. 6 dier Grondwet be doeld, te geraken, en dat dus de herhaalde overweging dezer aangelegenheid op nieuw de overtuiging bevestigd heeft, dat er allezins noodzakelijkheid tot herziening dér Grondwet bestaat. De Regering heeft getracht in eene breedvoerige memorie van beantwoor ding de bezwaren der Kamer te ontzenuwen en toont aan welke verbetering bij het nieuwe wets-ontwerp zijn opgenomen. Daaronder somt zij o. a. het volgende op 1°. In den census is het patentregt opgenomen. 2°. Voor het platteland zullen alle belastingenwaar ook binnen het rijk. betaald tot de berekening van den eensus medewerken. 3». Het bedrag van den census voor Stem- en Kiesregt is zoodanig ge- regelddat de bevoegdheid om deze regtcn te genieten veelal uitgebreid is. 4°. De regeling van de uitoefening van liet Stem- en Kiesregt is verbeterd. 5°. De processen-verbaal van den uitslag van verkiezingen zullen openbaar worden. 6°. De stedelijke kiezers zullen om de 6in plaats van om de 9 jaren aftreden. 7". Om kiezer te kunnen wezen moet men thans 25 jaren oud en sedert 6 jaren in de stad gevestigd zijn. Volgens het ontwerp is ouderdom van 23 jaren en inwoning gedurende 1 jaar voldoende. 8°. 16°. Het getal der leden van de kics-collegiën is veelal vermeerderd, de wijze van stemming is vereenvoudigder zijn meerdere waarborgen voor de goede uitvoering der voorschriften voor de verkiezingen gegevenenz. De Regering achtdat onder de beslaande Grondwet wel meerdere ver beteringen onmogelijk zijn. Over het wenschelijke eener herziening dezer Grondwet bewaart zij het stilzwijgen. De Commissie van Rapporteurs heeft voorgesteld de gewijzigde wcts-onl- werpen weder naar de afdeelingen tot nader onderzoek te verzenden. Het is te verwachten dat er ook van deze gewijzigde ontwerpen niets komen zal. ROTTERDAM, 26 Julij. De Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, te Haarlem, hield den 20stcn dezer en beide volgende dagen hare 70ste algemeene verga dering, onder voorzitting van den Heer Dr. J, A. van Beminden. Aan den fleer J. Cazauxte Valkenburg, werd de zilveren medaille toegekend, voor zijn ingezonden model van een werktuig tot het beproeven der kracht van zamenhang van ankerskettingen enz.genaamd krachtmeteren aan den Heer A. Deerens, te Utrecht, de zilveren medaille en ƒ50, voor zijne ver handeling wegens het opvoeden van zijdewormenter bevordering van de zijdeteelt. Wijders is beslotenaan den inzender van de monsters kievets- en marmierpapier, onder de zinspreuk: de rust is eldersde gouden medaille toe te kennen mits de prijzen dier voorwerpen door hem worden opgegeven en deze die der elders vervaardigde niet overtreffenaan den inzender van de verhandelingwegens de genomen proeven omtrent het verbouwen van drie verschillende veldgewassen op drie bunders land, in een met verschil lende onvermengde meststoffen bemesten grond, onder de zinspreukarbeid leidt tot rijkdominsgelijks de gouden medaille, indien hij verlof geeft tot het openen van zijn naambriefje, wordende van eene tweede verhandeling over dat onderwerponder de zinspreukdie niet mest die mist alloffe lijke melding gemaakt, als mede van eenige ingezonden modellen, teekeningen en monsters groene kaas. Tot Directeuren zijn, in plaats van de dit jaar als zoodanig aftredende Heeren Dr. J. A. van BemmellenJonkh. Mr. D. R. Gevers Deynoot en C. J. Glavimans, benoemd de Heeren Mr. J. Enschede, Prof. H. C. van Hallen Prof. A. 11. van der Boon Meschen tot Voorzitter ge durende het volgend maatschappelijk jaar de Heer Mr. W. 11. van Voorst, te Haarlem. DORDRECHT, 25 Julij. Den 21stCD dezer had alhier de beoordeeling plaats der voortbrengselen van tuin- en landbouw, ingezonden om te dingen naar de prijzen, door het genootschap: Dordreehtsche Flora, voor hare derde tentoonstelling uitgeloofd. De Commissie van beoordeeling is zamengesteld uit de Heeren J. J. van Toorenenberg Jr.te Utrecht, als Voorzitter, en M. J. Cop, Uoogleeraar te Deventer, als Secretaris; C. Witte, Ilortulanus te Rotterdam, en J. C. Rod- bardBloemist te Leyden. Als een bewijs van de vermeerderde deelneming in dit genootschap kunnen wij hier nog bijvoegen, dat het aantal ingezonden planten en gewassen ruim I,600 bedraagt. AMSTERDAM, 26 Julij. Gisteren avond is de Koning hier van Soestdijk aangekomen en naar 's Hage teruggekeerd, H. M. had haren Gemaal tot Utrecht vergezeld. De Prinses van Oranje is van Soestdijk naar het Loo vertrokken. Sedert den 19Jcn tot en met den 24steQ dezer zijn alhier ter markt aan gekomen 99 vaartuigen met aardappelen beladen, pl. m. inhoudende circa 25,000 Ned. mudden, waarvan de gemiddelde prijzen zijn geweest 2.25 a ƒ3.00. Naar wij vernemen zou het plan in overweging zijn, om de kermis alhier ter stede, voor dit jaar slechts 14 dagen te laten duren. Zij zal, indien dit plan goedgekeurd wordt, op den 2den Maandag van September, in stede van op den lste" ecnen aanvang nemen. Omtrent den moord aan den R. K. Geestelijke te Padang, den Heer Staaldoor de Tijd medegedeeld verneemt men deze bijzonderhedenHij was nog de eenige Pastoor die in Neêrlands-Indië thans dienst mogt doen. De moord is door eene beuzeling ontstaan. De moordenaar was zijn kokdie eenig geld gespaard had en nu zijne dienst verlaten en naar Java terug wilde keeren. De Pastoor stelde hoogen prijs op dien bediende en wilde hem niet gaarne missen, en daar hij tegen zijn vertrek niets met geweld doen konde, zoo deed hij het door list, door namelijk telkens, als er scheepsgelegenheid naar Java was, het goed van den kok weg te hergen. Dit verdroot den man

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2