Op den 14den dezer des avonds, ankerde ter rcede van Batavia 's lands stoomschip Merapie, van Singapore, van waar het den 10den was vertrokken, en waarmede verwacht werden de brieven van Maart uit Europa. De Ne- deriandsehe brievenmaal was echter daarmede niet aangebragt. De Postmeester te Singapore had last van den Postmeester te Gaile, op Ceylon., houdende, dat op last van den Postmeester-Generaal te Londen, in het vervolg geene pakketten geadresseerd voor Bataviameer te Singapore mogen worden afgeleverd, maar moesten worden doorgezonden naar Hongkong. Men meent dat dit bevel, van geheel administratieven aard is, daar toch alle over Southampton verzonderic brieven zijn aangebragt en ook die, welke uit Frankrijk zijn geëxpedieerdhunne heslemming hebben bereikt. Als reden is aangegevendat de uit Nederland over Marseille verzonden brieven niet kunnen worden gefrankeerd en dat te Singapore geen Postmeester aan wezig is. De Gouverneur-Generaal heeft daarop een stoomschip regtstreeks van hier naar Ceylon doen vertrekkenzoowel om reizigers eri brieven der waarts over te brengen, als om de van Europa verwachte brieven, zoo mo gelijk van Ceylon over te brengen. Bovendien zal een ander stoomschipals gewoonlijk, van hier naar Singapore vertrekken op den 255ten dezer, dat de brieven voor en van Palembang, Muntok, RiouwBritsch Indië en China over en weder zal brengenen tevens heeft Z. Exc. maatregelen genomen ter erlanging van de naar Hongkong doorgezonden brievenmaal. Het getal der verzonden brieven bedroeg in het geheel naar Europa 512. Den 8steB Mei heeft het Bataviasch genootschap van kunsten en weten schappen zijne algemeene vergadering gebondenonder Praesidinm van Dr. W. R. Baron van Hoëvell. Na het verslag van de werkzaamheden des ge- nootschaps gedurende de twee laatste jarenwerd het voorstel gedaan tot eene herziening der wetten, vooral met liet doel om door eene veranderde inrigting de leden een meer werkdadig deel aan de werkzaamheden des genootsehaps te doen nemen. Daarna heeft men een aantal leden des genootsehaps verko zen en cenige correspondenten buiten N. Indië; onder deze laatsten zijn Dr. J. P. Heye, te Amsterdam; Prof. G. W. Vrecde, te Utrecht; Prof. Cobet, te I.eyden; Dr. Reijneveld, te Breda; Ds. van Oosterzee, te Rotterdam; 0s. J. A. van Bemmelen, te Haarlem; Dr. Sas, Off. v. Gezondh. te Amsterdam. Ten opzigte der Balische zaken vleit men zichdat eene vreedzame ontwikkeling der betrekkingen van goede nabuurschap met Balie, zonder verder bloedvergieten of onkosten de heilzame vruchten zullen wezen van de zegepraal ten voorleden jare door land- en zeemagt behaald. Bij publicatie van den 30steB April heeft de Gouverneur-Generaal in gevolge Koninklijk besluit van den 16deB Mei 1846, betreffende de nieuwe wetgeving voor Nederl. lndie afgekondigd de algemeene bepalingen van wet gevinghet reglement op de rcgterlijke organisatie en het beleid der justitie; het burgerlijk wetboekhet wetboek van koophandel en de bepalingen be trekkelijk de misdrijven, begaan ter gelegenheid van faillissementen en hij kennelijk onvermogen, mitsgaders bij surséance van betaling. De zeeroovers die dit jaar de wateren van Banka bezochtenwaren stouter en talrijker dan gewoonlijk. Zij verspreidden zich overaldeden aan slagen op onderscheidene eilanden. Bij al die aanvallen ecliter werden zij door de militaire magt, gesteund door de bewoners, met verlies terug geslagen. Op den 22sten April zijn in de residentie Kadoe, ten gevolge van aan houdende stortregens en daardoor ontstane overstroomingendrie kapitale bruggen over de rivieren Koendjang, Bangkong en Kedjie nagenopg geheel weggeslagen, waardoor de groote weg van de post-station Montilan naar Djokjokarta is gestremd. Nog andere residentiën zijn door zware regens getroffen. Te Singapore is eene nieuwe Kalholijke kerk geopend. K1VEOEX. STOKHOLM, 13 Julij. Den 8slen dezer des namiddags is alhier op een veld, een half uur buiten de stadeene algemeene bijeenkomst van landeigenaren en landbouwers ge houden tot het geven eener openbare tentoonstelling van stieren, koeijen, jong vee, paarden, schapen, varkens en zelfs hoenders, alsmede van onderscheiden nieuw uitgevonden landbouwgereedschappen. De Koning, de Kroonprins en ook de overige Prinsen hebben die tentoonstelling bijgewoond, en Z. M. heeft eigenhandig de prijzen uitgedeeld. De plegtigheid is besloten met eenen maaltijdaan welken de Koning en de Prinsen insgelijks hebben deel genomen. Op uitdrukkelijk verlangen van Z. M. hebben zich bij deze gele genheid noch civiele, noch militaire uniformen mogen vertoonen en zijn al de deelnemers eenvoudig in het zwart gekleed geweest. §PA1VJE. MADRID, 16 Julij. Heden had de aanbesteding plaats der leening van 100 millioencn realen, waarvoor schatkist-biljetten zullen worden uitgegeven. De negotiatie is aan de Bank, genaamd de Unie, toegewezen. Men dacht alhier, dat, daar die instelling geen genocgzamen waarborg opleverde, de maatregel geen voortgang zon hebben. Men had gemeend dat het Engclsche Bankiers-huis Smith en Comp. te Londen zich met die leening zou hebben belast, 't welk echter niet is geschied. PORTUGAL. LISSABON, 10 Julij. Men verwacht algemeen eene wijziging in het kabinet in den zin van vooruitgang. - Volgens de bepalingen van het nieuwe protokoldat door de verlegen- woordigers der voornaamste geallieerden te Lissabon geteekend is, zullen de Engelsclie troepen onmiddelijk het fort Fozi te Oporto moeten ontruimenen zal het bezet worden door Spaansche troepen. ITALIË. ROME, 12 Julij. Thans wordt, in tegenspraak met het laatste berigt, gemeld, dat de Kar dinaal Gizzi bepaaldelijk zijn ontslag genomen cn de Kardinaal Feretti tot Staats-Secretaris benoemd is. De politie heeft eene menigte dolken in beslag genomenwaarop de woorden gegrift waren: Viva Pio IX. De Gezanten van Oostenrijk en Frankrijk hebben gemeenschappelijk eene nota overhandigdwaarin zij namens hunne Sonvereinen aan den II. Stoel de meest ernstige voorstellen doen, om voor de rust des lands, van welke die van geheel Italië en de vrede van Europa afhangt, zorg te dragen; aan de onderdanen echter ook de hervormingen toe te staan, tot welke de Pans van den beginne af aan heeft hoop gegevendie aan de behoeften des lands beantwoordenen toch met den aard der Pauselijke Begering bestaanbaar zijn. De Paus heeft onmiddelijk eene congregatie van Kardinalen benoemd, om daarover te raadplegen. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 Julij. In Mei 11. is alhier eene Tentoonstelling van Voorwerpen van Volksvlijt cn Nijverheid gebondenwaarop bijzonder dc aandacht getrokken hebben zeer dunne ijzeren bladen, die men ijzeren-brievenpapier genoemd heeft, waarvan 300 slechts 10 Ned. ponden wogen. Het geheel stel was in een omslag van dezelfde stof, met een adres er op, aan de Commissie voor de Tentoonstelling verzonden. Deze bladen waren vervaardigd in de ijzergieterij c.n smederij te Jakowilz. REIJEREN. MUNCHEN, 20 Julij. Onze Iloogeschool heeft thans 1,500 kweekelingen; er zijn 76 lloogleeraren als 6 in de godgeleerdheid11 in de regten8 in de staatswetenschappen 22 in de geneeskunde en 30 in de wijsbegeerte en letteren. Alleen de Hoogc- scholen van WeenenPraag en Berlijn overtreffen de onze in het getal van studenten. Men is te Turin niet tevreden met den nieuwen Beijerschen Gezant bij dat Hof, den Heer von Abel. Zoo moet de verdienstelijke Minister van Oorlog aldaar, de Heer Villa-Marine, door zijne intrigues reeds gevaar gelooperi hebben van zijnen post te verliezen. Men dringt op zijne terugroeping aan. SI AN OVER. 21 Julij. Den 19deB is de bliksem te Graszsteinheim in de beide kerktorens geslagen, echter zonder schade te veroorzaken doch is in een huis hij een' raam een jon geling van 19 jaren doodgeslagen, terwijl de beide dochters des bewoners welke met haren vader voor het andere venster zatenvrij zwaar gebrand zijn en hare kleederen vuur hebben gevat. Zonder oogenblikkelijk aange wende hulp zouden ook zij omgekomen zijn. FRANKFORT. 20 Julij. Dezer dagen is Prins Frederik van Hessen-Cassel, vermoedelijke troonop volger van Denemarkendeze stad gepasseerdzich naar Parijs begevende. Men gelooft dat zijne reis een staatkundig doel heeft. Men zegt dat eene Oostenrijksche legermagt van 20,000 man aan de Zwitsersche grenzen wordt verzameld. Overal worden in de streken van zuidelijk en westelijk Duitschland waar graan geteeld wordt, feesten bij gelegenheid van den oogst gehouden. In Frankenland cn in den Palz heeft het graan een' drievoudigenen op minder gunstigen bodem, een' dubbelen oogst opgeleverd. In het algemeen verwacht men een' drievoudigen oogst van de tarwe; ooft, vooral appelen, zijn zeer overvloedig voorhanden. Op cenige plaatsen zijn reeds vroege druiven aan de markt gebragt, wier voortreffelijkheid de gunstigste verwachting geeft, ENGELAND, LONDEN, 21 Julij. Zaturdag 11. toen er geen der Praelalen in het Iloogerhuis aanwezig was, omvolgens gewoonte een kort gebed te doenvoor de beraadslagingen be ginnen hebben de leden meer dan twee uren moeten wachten op de komst van een' Bisschoppen, Er is op den spoorweg van Londen naar Brighton een ongeluk gebenrd, doordien twee treinen tegen elkander stootten. Op den cenen bevonden zicli de drukkersgezellen var) Londen, die een feest vierden en in volle vrolijkheid waren; een aantal hunner zijn gekwetst, echter niet een gedood. Verscheiden graanhandelaars te Limerick zijn gefailleerd hunne 6chuld wordt op 300,000 begroot, waarvan 100,000 voor een enkel huis. Het oprigten van het hoofddat te Dover een noodhaven moet vor men is voor 200,000 aangenomen. De woning van Shakspeare te Stratford is te koop. De eigenaars vra gen er niet minder dan 3,000 voor. Ecnige Amerikaansehe speculanten

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3