BUtTKjMLAjNDSC81BKKHiTEfl. gezongen, waarna tie gemeente liet lsle vers van Gezang 2 aanhief. Hierop ontwikkelde de Redenaar, hoe het 50-jarig hestaan van het Genootschap ons eene opwekking brengt tot een ootmoedige verheerlijking van God en tot nieuwen ijver in het werk des Heerenwaarhij Z. Eerw. echter betreurde, dat het eiland Java, uithoofde van overwegingen van stoffel ij ken aard, voor de vrije werkzaamheden van het Genootschap gesloten hleef. Ten slotte deed Z. Ew. eene hartelijke toespraak aan eenige aanwezige aanstaande Zendelingen, alsmede aan de bestuurders en bestuurderessen vari het Genootschap, welke bij aanspoorde om met ijver en vertrouwen voort te gaan op den ingeslagen weg, welke aanvankelijk zoo vele schoone en heilrijke vruchten voor de ver spreiding van het Christendom op aarde had opgeleverd. Deze rede werd afgewisseld door het zingen van eenige toepasselijke psalmen en gezangen, waarna de plegtige bijeenkomst door een gebed werd besloten. vDe voornaamste kooplieden alhier zullen een adres aan de Stedelijke Re gering indienen bij 't welk zij verzoeken, dat de beurstijd bepaald worde op 1 tot 2in plaats van 2 tot 3 ure des namiddags. Eerlang zal Dordrecht in regelregte gemeenschap gesteld worden met de spoorwegen, door de dienst eener vlugge ijzeren boot, welke door de onderne mers van liet beurtveer op onze stad gebouwd wordt, en die den naam voeren zal van een onzer voornaamste burgers, Johan de Witt. AMSTERDAM, 21 Julij. Alhier is den 19(len dezer in 75-jarigen ouderdom overleden de Heer J. W. Wilms, lid van het Koninkl. Nederl. Instituut, bekend als een alle- zins verdienstelijk Toonkunstenaar. Ook als Componist heeft hij veel naam verworven. Van zijn talent in dit laatste vak kan onder anderei getuigen liet Nedeilandsehe Volkslied, 't welk aanvangt met de woorden: JVien Nedr- landscli bloedenz. De Heer Wilms was algemeen geacht, en zijn atsterven wordt teregt als een wezentlijk verlies voor de kunst aangemerkt. Door de Handelmaatschappij zijn voor de maand Augustus bevracht voor Amsterdam 7 schepen, voor Rotterdam 2, voor Dordrecht 2 en voor Middel burg 1 schip. NIJMEGEN, 20 Julij. Zaturdag middag en avond, tot. des nachts ten 2 ure, hebben bier erger lijke tooneelen plaats gehad, die, zoo er geene krachtdadige maatregelen genomen worden, het voorspel kunnen zijn van ergere ongeregeldheden. Een schipper lag er met zijn schip aan den wal, en wilde aardappelen laden; men zeide dat hij 3 voor het mud had geboden; het gepeupel schoolde zatnen en dreigde den schipper in den mast Ie zullen ophangen een der bel hamels trok zijn mes en sneed een zak aardappelen open. De schipper zocht eene wijkplaats bij eenen burger in de stad, Hendriks genaamd. Voor diens buis schoolde het volk te zamen, en drong er zelfs binnen. De burge meester Rijleveld verscheen zelf, en vermaande in bet vriendelijke om uiteen te gaan doch wel verre van daaraan gehoor te gevenbleef liet volk razen en tieren en hoorde men niet alleen ergerlijke uitdrukkingen rnaar ook be dreigingen dat er Maandag (den 19<Ien Julij, zijnde alsdan eene drukke markt) meer zoude gebeuren. Als men in aanmerking neemt, dat de boeren reeds een paar marktdagen niet veilig met hunne eetwaren op de markt kon den zitten, en daarbij den zeer slechten geest van het volk voegt, dan is men niet zonder ongerustheid. Vele landlieden uit liet Schependom blijven uit vrees reeds met hunne groenten te huis. Er worden hier alleen 6,000 Roomsclie armen bedeeld. De Regering heeft alle zamenscholingen verboden en bepaald dat alle tapperijen en opene huizen, van 'savonds 10 tot 's mor gens 4 ure zullen gesloten blijven en gedurende dien tijd niet meer dan vijf personen te zamen zich op straat mogen verloonen. Dien dag (Maandag) was de markt van allerlei levensmiddelen ruim voor zien, terwijl dezelve van koopers druk bezocht was, onder welke zich, zooals men verspreidde, verscheiden opkoopers, zoowel vreemden als stedelingen, zouden bevonden hebben. Dit gaf aanleiding tot zamenscholingen en oploop, waarbij men zich echter van alle dadelijkheden onthield, doch ten gevolge hiervan verzamelde zich des avonds, omstreeks 10 ure, in dezer stads Pauwel- straat, eene groote menigte volks vóór het huis van eenen ingezeten, dien men veronderstelde des morgens boter te hebben opgekocht, voor welks woning evenwel gcene geweldadigheden werden gepleegd. Deze zamenscholing was nogtans van dien aard, dat het hoofd van het plaatselijk bestuur, vergezeld van den Heer Substituut-Officier van Justitie, zich derwaarts begaf, nadat de Heer Commissaris van policie vruchteloos de menigte gelast had uiteen te gaan, en toen ook, op het hevel van die ambtenaren, de menigte zich wel van het gemelde huis verwijderde, rnaar op eenen korten afstand hleef zamen- scholcnwerd liet geraden geoordeeld van den Heer Kolonel Plaats-Comman dant, die zich mede daar ter plaatse had vervoegd, de hulp der militaire inagt te vorderen. Ten spoedigste werden daarop doeltreffende maatregelen genomen, door het bijeentrekken van sterke patrouilles, welke de menigte uitren dreven, waardoor de rust dadelijk is hersteld, zonder dat er eenige maatregel van geweld is behoeven genomen te worden. Te middernacht was alles rustig. VEENENDAAL, 20 Julij. De bijenmarkt, die alhier gewoonlijk van den tot 20sten Julij gehouden wordt, werd dit jaar bijzonder druk bezocht, zoowel door vreemdelingen als door koopershet bijzonder gunstige weder, het groote voordeel dat voorleden jaar de bijen aangebragt hebben en de vooruitzigten van den gunstigen oogst, deden dan ook den belangrijken aanvoer van 6,000 korven met bijen tegen eenen gemiddelden prijs a 2J per korf binnen den tijd van tien dagen op- mimen en vele koopers, welke later van elders aankwamen, moesten onver- rigter zaken huiswaarts keeren, daar zij, die nooit een dusdanige markt be zocht hebben, met eene aangename herinnering haar verlieten, om die aan het voor pleizier reizend publiek voor het volgende jaar aan te bevelen. ZWOLLE, 19 Julij. De prov. Staten van Overijssel hebben een plan van uitgestrekte kanalisatie in dat gewest goedgekeurd. Hoofdzakelijk om kanalen door Dalmsliolte cn in Twente te graven, en om de Schipbeek, de Regge en de Almeloschc-Aa zoodanig bevaarbaar te maken, dat door dit een en ander, behoorlijke gemeen schap ontsta van Zwolle en Deventer naar Almelo, Denekamp, Hengelo en Haaksbergen, met toevoeging van eenen zijtak, loopende door de markten van Vriezenveen, den Ham, Beerse, Sihculo, BergentheiinBrugt en Hardenberg. De kosten dezer onderneming worden berekend op ƒ1,250,000. Van liet Rijk zal eene jaarlijksche bijdrage van ƒ56,250, gedurende 10 jaren gevraagd worden. De zitting der Staten is eergisteren gesloten. HELLEN DOORN, 13 Julij. Op lieden is het kerkje etc. der Afgescheidene Hervormde Gemeente alhier in publieke veiling, verkocht. Een aanzienlijk getal der leden van die gemeente met derzelver Leeraar aan het hoofd, ten getale s. c. 120140 personenzijn voornemens in de laatste helft der volgende maand naar Amerika te vertrekkenmeest lieden tot de landbouwende en arbeidende klasse beboerende, waaronder hoogbejaarde, zwakkelijke, zelfs gebrekkige menschen worden gevonden. GRONINGEN, 19 Julij. Gisteren kwam op de Zoutkamp een Engelsch brikschip van Alexandria aan, inhebbendc 4,800 mud Egyptische boonen. Er is wederom een der gewonden op den 28s,1!n Junij overleden, de Jood S. M. Kleef, wiens heen, onder het aanwenden der aetherisatie, was af gezet. Dit is nu het 8,te slagtoffer hij laat eene vrouw en 3 kinderen in zeer armoedige omstandigheden achter. ASSEN, 19 Julij. Gedurende het onweder van II. nacht is de bliksem geslagen in een hoeren huis te Gasselte, door 3 huisgezinnen bewoond, waardoor de geheele woning afgebrand en niets is kunnen gered worden; van een der bewonersEggens zijn 2 koeijen23 schapen en 1 varken in de vlammen omgekomen. Aan den sterken regen ishetalleen te danken, dat niet een groot gedeelte van het dorp in de asch is gelegd. In de behoeften der genoemde huisgezinnen wordt voorshands ruim voorzien. CHINA. CANTON, 23 Mei. Er is volstrekt géén handel in deze plaatsde kooplieden houden hunne kapitalen terug. De Gouverneur Ki-Yng is door de zamenscholingen van onvergenoegden bedreigd geworden, dat men zijn huis in brand zal steken, indien hij bet gevraagde stuks grond aan de Engelsehen afstond. De Heer Pope, gezonden om dien grond te bezien, heeft zijn voornemen moeten opgevende omtrek der factorijen zijn nooit minder veilig geweest. Men ziet eenen nieuwen togt tegen Canton te gemoet cn men meent dat die bloediger zal zijndan de eerste. De Plulo is op de hoogte der factorijen gestationneerd, en de Scout lieel't bevel ontvangen om zoo digt mogelijk Canton te naderen. RIISLANH. PETERSBURG, 9 Julij. Omtrent den oorlog in den Kaukasus worden van den 30stcn Junij uit Con- stanlinopel de volgende berigten medegedeeldDen 27ste" April beeft bij Miami en den 31ster' Mei bij Jukrisch eene schermutseling plaats gevonden. In die heide gevechten hebben de Russen wel is waar het slagveld behouden, maar het verlies was aan beide zijden gelijk en viij aanzienlijk. Den 16t,cn Mei deden de bergbewoners eenen aanval op Kirikaleh, een Russisch fort aan den Kuban, en vermeesterden bet, zonder dat de aanrukkende Russische troe pen zulks konden beletten. Dit fort werd geheel en al vernield. Den 20slen Mei werd Zerebre, een ander Russisch fort, aangetast. Ofschoon de bezetting zich dapper verdedigde en zelfs gedurende den storm een kruidmagazijn deed springen, waarbij 400 man, meerendeels Circassicrs, het leven verloren, viel liet fort toch na een gevecht van 12 uren in handen der Circassiers, die het voortdurend schijnen te willen bezetten. Den 8sten Junij eindelijk moet liet tusschen eene Russische afdeeling onder Generaal Lipinsky en de bergbewoners onder aanvoering van zekeren Mohammed Gnba tot een scherp gevecht geko men zijn. Omtrent den uitslag van dit gevecht weet men intusschen niets meer, dan dat de beide partijen daarin gevoelige verliezen hebben geleden. Overigens hebben de Circassiers tegenwoordig gebrek aan buskruid. GRIEKENLAND. ATHENE, 4 Julij. In de vorige week is eene Oostenrijksche oorlogsstoomboot in den Piraceus aangekomen, depêches aan den Oostenrijksclien Gezant te Athene overbren gende, die waarschijnlijk liet Turksch-Grieksche geschil betreffen. Ofschoon de oppositie zich veel moeite geeft om te verspreiden, dat de voorstellen betrekkelijk deze zaak door den Vorst von Metternicli gedaan niet door het Grieksche Kabinet zouden kunnen worden aangenomen, is het toch stellig, dut de Grieksche Regering zich met volkomen vertrouwen aan de wijze inzig-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2