liUtTEA LAiM)S€HE HEHJV. TKi> pligfige almede nititomen. De Herren Srhooneveldv. RosenthalUytwerl Sterling, de Kemponaer en van Parihuys ondersteunen liet gevoelen van de twee laatste sprekers. Tegen art. 9, waarbij als begunstigers ook zij worden aangemerkt die, in verstandhouding met den schuldige, op eenige wijze voordeel uil bet mis drijf hebben getrokken beeft de Heer I.uzac bedenkingen. Hij vindt in dit art. eene al te uitgebreide bepaling. Het geval laat zich denken, dat, h. v. bij een door bet hoofd van een armoedig gezin gepleegden diefstal van eetwaren, de vrouw en kinderen uit bet misdrijf voordeel hebben getrokken, zonder daarom als strafbare begunstigers te kunnen worden aangemerkt. In allen gevalle acht de spreker het noodig, dat meer bepaald worde omschre ven wat hier door verstandhouding is te verstaan. Voor het overige deelt bij in de hoofdbedenkingen, tegen den geheelen titel door de overige sprekers gemaakt. De Heer de Jong vraagt van den Minister inlichting omtrent de ware be- teekcnis van het woord verslandhouding in art. 9. Hij beschouwt die bijvoe ging als overtollig. De lleeren van Rosenthal, Verwey-Méjan en Schooneveld vinden mede bezwaar in dat artikel. De laatstgenoemde acht ook liet woord helenin art. 8 voorkomende, van te onbepaalde beteekenis. De Minister heeft vervolgens al de gemaakte bedenkingen bestreden, en verschillende ophelderingen omtrent den geest en de strekking, zoo van den geheelen titel, als van sommige artikelen afzonderlijk, gegeven. Dc Heeren de ManSchooneveldv. RosenthalFaber van Riemsdijk en van Ilaersolte hebben nog kortelijk het woord gevoerd. Zij vonden zich ook na de inlichtingen van den Minister, bezwaard om den titel aan te nemen, uithoofde van art. 7, 8 en 11. Nadat de Minister zijne meening nog nader had toegelicht, is de titel in omvraag gebragten verworpenmet 30 legen 24 stemmen. Vervolgens is beraadslaagd over titel V, bandelende over daden, die, uil- hoofde van noodweer, niet als misdrijf worden beschouwd van toerekening van misdrijf en van vermindering van straf. De Heeren v. Twist en v. Goltstein hebben algeineene bedenkingen in het midden gebragt. De eerstgenoemde daarna bezwaren tegen art. 8, de laatste tegen art. 9; de Heeren Star Busmann, Telting en van Panhuys tegen art. 10. De Heeren Star Rusmann en Telting zijn inzonderheid opgekomen tegen de bepaling, dal misdaad of wanbedrijf, door kinderen beneden de 10, en overtreding, door kinderen beneden de 8 jaren gepleegd, niet toereken baar zijn. Zij meenden, dat bet aan de beslissing van den regter moest wor den overgelaten, in hoe verre door kinderen gepleegde misdrijven stralbaar waren te achten. In dc zitting van heden is ingekomen een adres van A. J. van AVeel- den c. s.Boekverkoopers te 'sGravenhage, hunne bezwaren te kennen ge vende tegen de voorgstelde bepalingen nopens dc drukpers, in het aangeboden wetboek van strafregt. Verzending naar de Commissie. Deze heeft, bij monde van den Heer I.yeklama a Nyebolt, verslag uitge- bragt op een adres van C. A. Thieme, c. s.boekdrukkers en uitgevers in Gelderlandvan gelijke strekking. De Commissie stelt voor dit adres ter griffie neder te leggen. De Heer Schooneveld stelt bovendien voor, het adres bij afschrift aan Z. Exc. don Minister van Justitie te zenden. De Heeren van Dam van IsseltStorm, de Kempenaer, van Heemstra en nog vele andere leden ondersteunen dit voorsteldat bestreden is door den Heer Telting. Bij hoofdelijke omvrage, is, behalve het nederleggen ter Griffie, met eene meerderheid van 40 tegen 11 stemmen besloten, het adres bij afschrift aan Z. Ex. den Minister van Justitie te zenden. Tegen stemden de Heeren BorskiJongsma, van Naamen, Hooft, Telting, I.yeklama, MensoFaber van Riemsdijk, Enschedé, Nederburgh en Kien. Daarna zijn de beraadslagingen vooitgezet over het Strafwetb., boek I, tit. V, art. 10. De Heeren Scheers van Harencarspcl van Dam van Isselt, van Heioma, Cost Jordens, Schooneveld, Jongsrna van Heemstra, Mutsaers, Nap, Neder burgh van Naamen en I.yeklama hebben dat art. bestreden. De Heeren Uytwerf Sterling, de Kemponaer en Luzac hebben bet verdedigd. De beraadslagingen duurden bij de afzending van dit berigt nog voort. De Commissie van rapporteurs wegens bet wetsontwerp tot intrekking van den accijns op het gemaal van de rogge, beeft verklaard van oordeel te zijndat te dezer zake eene nieuwe overweging in de Afdeelirigen gevor derd wordt. Uit de memorie en nota van veranderingen blijkt hoofdzakelijkdat de taks der voorgestelde opcenten op de personele belasting met een vierde ver minderd, en dus van 20 op 15 opcenten gebragt wordt, Wegens deze min dere opbrengst is liet voegzaamst gevonden op het regt van successie eenige buitengewone opcenten te leggen en dit te verhoogen met vijf ten honderd. In de Zitting van de Provinciale Staten dezer Provincie van den 15<len zijn dc beraadslagingen gehouden over het rapport betrekkelijk het adres van de stad Leyden. Daarover voeren het woord de Heeren: Jhr. Hooft, Baron Mackaij van Ophemert en de Heer van Berkel. Door genoemden Heer Mackaij wordt een incidenteel voorstel gedaanstrekkende omter bevordering van de goede harmonie tusschen de Heeren Gedep. Stalen en de Staten, de zaak on bepaald in advies te houden, door welk besluit alsdan zouden vervallen de verdere dcliberatiën en stemming over het rapport van de Commissie. Dit voorstel wordt door den Voorzitter ondersteund en bij stemming aangenomen, «net eene meerderheid van 36 tegen 35 stemmen. AMSTERDAM, 1G Jnlij. Donderdag is hier van Arnhem aangekomen C. Gepkens, om naar Harlingen en van daar naar Leeuwarden te worden vervoerdten einde daar zijne 20- jarige gevangenisstraf te ondergaan. ARNHEM, 14 Jnlij. In de zitting der Provinciale Stalen van heden zijn de beide uitvallende Leden der Tweede Kamer, de Heeren van Dam van Isselt en de Kempenaar, herkozen, de eerste met 46, de tweede met 44 van de 76 stemmen. ZWOLLE, 13 Julij. In de zitting van de Provinciale Staten dezer provincie, is onder anderen behandeld, een adres van den Heer R. A. Kerkhoven, c. s. aan de Dedeins- vaarthoudende verzoek dat langs die vaart een straatweg worde aangelegd van Hasselt naar Hardenberg. De kosten zijn geraamd op ƒ54,000. De Commissie, in wier banden dat adres gesteld is, adviseert daarop gunstig en stelt voor dat de zaak aan till. Gedep. Staten ten fine van rapport worde op gedragen. VEREE\Uiil»E STATEN. NEW-YORK, 1 Julij. Van Vera-Cruz verneemt men, dat er den 8slel1 Junij een gevecht op den weg van die stad naar Puebla had plaats gehad, waarin de Mexicanen geslagen waren met een verlies van 100 man. De Generaal Scott had daarop eenen nieuwen weg van gemeenschap voor de Americaansche troepen geopend tus schen Perote en de haven van Tuspan, langs welken voortaan alle krijgs- en levensbehoeften alsmede versterkingen aan het leger moesten toegezonden worden. Het overblijfsel van het Mexicaansche legernog 20,000 man sterk, doch slecht gewapend en verzorgdwas in de hoofdstad vereenigd. De aardappelen stonden in de Vereenigde Staten zeer goed er was veel van geplant. De tarwe-oogst, in de zuidelijke Staten begonnen, viel gunstig uit; de aanvoeren uit bet binnenland waren aanmerkelijk en de prijzen da lende zoodat er veel uitvoer plaats had. Van 21 April tot 27 Junij waren te New-York 74,134 landverhuizers aan gekomen, van welke 2,073 naar het hospitaal vervoerd, 197 gestorven, 1,227 hersteld en 649 nog onder behandeling zijn. MAROKKO. TANGER, 27 Junij. De zoon des Keizers bevindt zich thans te Fez en verzamelt een groot leger, om den slechten indruk die de overwinning van Abd el-Kader gemaakt heeft, door eenen grooten slag te kunnen uilwisschen. Hij heeft reeds 1,000 ruiters en 15 stukken naar Tazza gezonden, om de bewegingen van Abd-el-Kadcr te stuiten. Men meent ecliter dat hij, uit vrees van desertie van zijne troe pen, geen gevecht met Abd-el-Kader zal durven ondernemen. Reeds had den meer dan 400 Marokkanen bij dien Emir dienst genomen. Het landschap Rif was in opstand. RUSLAND. PETERSBURG, 7 Julij. De Keizer heeft het ontwerp goedgekeurd, tot het aanleggen van eenen spoorweg, die de drie hoofdsteden des Rijks, Warschau, Moscou en Peters burg moet verbinden. Deze linie, die bij het kasteel van Warschau begint, moet tevens dienen tot voltooijing en bevestiging van het stelsel van verdedi ging van bet oude Koningrijk Polen, zoodanig als dit door Keizer Nicolaas na den laatsten opstand in 1830 is vastgesteld. De Bisschop van Nischni-Nowgorod en Arsamas beeft in het Petscherski- sche klooster, 2000 oude, tot nu toe geheel onbekende oorkonden gevonden, meest uit de 16 en 17de eeuw, waarvan eenige op Peter den Groote betrek king hebben. De ijzeren spoorweg, loopende van Warschau naar de Oostenrijksche grenzen, en die reeds tot Czenstochowazijnde een afstand van 170 Ned. mijlen gebruikt wordt, zal weldra geheel voor het verkeer geopend worden. Reeds is de opening van het laatste station van dezen weg aangekondigd welke Warschau in eene onmiddelijke verbinding zal brengen met de groote spoorwegliniën van Oostenrijk en Pruissen. Op deze wijze zal eene lijn van spoorwegen, binnen weinige jaren voltooid, den reiziger brengen van Moscou en Petersburg tot aan den Oceaan en de kusten der Middellandsche Zee. PORTUGAL. OPORTO, 2 Julij. De Spaansche Generaal Concha, die Oporto heeft bezet, heeft gisteren de volgende proclamatie uitgevaardigd x>Inwoners van Oporto! De wensch, dien dc Spanjaarden koesterden om tot de rust van uw schoon land het hunne bij te dragenzonder een enke len droppel Porlngeesch bloed te vergieten, heeft reeds zijne vervulling er langd en de troepen, die II. M. de Koningin van Spanje ons wel heeft willen toevertrouwen, treden heden de beroemde stad van Don Pedro binnen, niet als overwinnaars maar als vrienden en stichters des vredes. Portugezen het zal u nimmer berouwen de banier van Kastilie op de muren uwer stad te hebben zien wapperen. Onze vrijzinnige gronbeginselenvoor welke wij te zamen gestreden hebbende bekende krijgstucht onzer troepen en de bijzon dere genegenheid, die wij ten uwen aanzien koesteren, zijn zekere waarbor gen dat uwe meeningenuwe personenuwe eigendommenuwe zeden en uwe gebruiken zullen geëerbiedigd worden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2