LEYDSGHE COURANT. m 85. 1847. VRIJDAG, 16 JULIJ. Af?'1' De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Wir0 .-1 'M .De Prijs der Courant is f12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 15 Julij. Den lslcn Julij was de bevolking der koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid aldns: in de gewone koloniën 2,674; Omraerschans 2,575; Veenhnizen, lste gesticht 2,028, 2de gesticht 2,319, Wateren 96 alge- meene directie 36; te zamen 11,901 zielen, 'twelk 159 meer is dan op 1°. Junij. De Nieuwe Rotterd. Courant meldt vernomen te hebbendat liet Committé der Spaansche fondsenhouders te Amsterdam gunstige berigten heeft ontvangen van het Committé te Londen die cenige hoop schijnen te geven tot eene spoedige regeling van het vraagstuk van de Spaansche fondsen. 's GRAVENIIAGE15 Julij. Z. M. heeft benoemd tot Commandant van de Reserve-Brigade, Gouverneur der Residentie en Provincialen Commandant van Zuid-Holland den Generaal- Majoor F. B. Baron von Gagern Z. M. Adjudant in buitengewone dienst, en tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon den Heer J. van Lennep, Consul- Generaal der Nederlanden te Smyrna. Z. M. beeft benoemd tot lid van het Hoog Militair Gercgtshof de gepen sioneerde Schout-bij-Nacht M. L. Koops. In de Zitting van de Tweede Kamer van eergisteren is een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de wets-ontwerpen houdende het Wetboek van Strafregt. Na den afloop der algemeene beraadslagingen over die wets-ontwer pen is de Vergadering overgegaan tot die over den Isten titel van het Isle boek welke titel vervolgens met 35 tegen 16 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren: Anemaet, Cost Jordens, van NagelI van Leeuwen, van GoltsteinDuymaer van Twist, de Man, de Jong van Beek en Donk, Luzac, de Kempenaer, Nedermeijer van Rosenthal, Nap, van Panhuijs, Verweij Mejan, Storm en Boreel van llogelanden. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren, is ingekomen een adres van logementhouders te Rotterdam LeidenAmsterdam en Delft, tegen de voorgestelde verhooging van opcenten op het personeel. Verzonden naar de Commissie. Aan de orde van den dag is de beraadsla ging over titel II boek I van het Wetboek van Strafregt, handelende over straffen in het algemeen. De Heer van Panhuys geeft in overwegingom over elk artikel afzonder lijk te beraadslagen. De Heer Luzac ondersteunt dit voorstelen acht het wenschelijkdat er tevens eene manifestatie van gevoelens bij elk artikel zal worden uitgelokt zonder tot eene stemming over te gaan, opdat, wanneer een titel zal worden afgestemd, de Minister zal kunnen weten, welke artikelen door de Kamer zijn afgekeurd en de Regering in staat zal zijn andere artikelen voort te stel len. Deze manifestatie zou kunnen geschieden door opstaan en zitten. Nopens deze voorstellen ontstaat eene zeer langdurige discussie. De Heeren Faber v. Riemsdijk, v. Dam v. Isselt, Mejan en de Man verzetten zich daar tegen als in strijd met de Grondwet en het reglement van orde. De Heeren Duymaer van Twist en de Kempenaer ondersteunen de voorstellen. Z. Exc. de Minister van Justitie verklaart zich tegen de voorstellen, als in strijd met het reglement van orde der Kamer. Bovendien is Z. Exc. belast met de verdediging van de voordragt in haar geheelen acht hij zich niet geroepen daarvan af te wijken. Na het einde de beraadslaging over eiken ti tel, zal Z. Exc. het gevoelen der Regering op de gewone wijze kenbaar maken. De Heer de Man meent dat het na deze verklaring onmogelijk is, de voorstellen goed te keuren. Do Voorzitter is mede van oordeeldat het voorstel van den Heer Luzac een niet geoorloofd bijvoegsel tot het reglement van orde is, en dat hij, als geroepen om het reglement, zoo lang liet bestaat, te handhaven, bezwaar moet maken om dit voorstel in omvraag te brengen ten zij de Kamer van eene andere meening mogt oijn. Het voorstel van den Heer van Pan huys echter, om eerst over de verschillende titels in het algemeen en daarna over de afzonderlijke artikelen te beraadslagen, zal hij in omvraag brengen. Bij de daarop gevolgde stemming is het voorstel van den Heer v. Panhuys met 40 tegen 11 stemmen, goedgekeurd. Tegen de Heeren Star Busman v. Dam v. IsseltTimmers Verhoeven v. Haersolte, v. Nagell, Byleveld, v. Naamen, Hooft, Kien, v. Harencarspei en Luyben. De Heer Luzac licht daarop zijn voorstel nader toe. Het is voor de Rege ring van belang, om, na de verdediging van eenig artikel, de meening der Kamer te leeren kennen. Daartoe moet het voorstel tot manifestatie strekken. De Heeren Schooneveld en v. Twist ondersteunen het gevoelen van den Heer Luzac. De Heeren Faber v. Riemsdijk en Mutsaers zijn van een tegenovergesteld gevoelen. De Voorzitter brengt thans in omvraagof het voorstel van den Heer Lu zac in overweging zal worden genomen. Met 37 tegen 14 stemmen wordt dit ontkennend beantwoord. Voor het in overweging nemen van dat voorstel hebben gestemd de Hee rende Kempenaer, Anemaet, Sterling, v. Panhuys, Luzac, v. Beeck Vol lenhoven, Storm, Boreel, v. Twist, Nap, Jordens, v. Goltstein, v. Rosen thal en Schooneveld. De Heeren de Man, Jordens, v. Panhuys, v. Golstein, Mejan, Luzac en Nap hebben daarna bedenkingen tegen den tweeden titel in het midden ge- bragt, die hen zullen noodzaken de voordragt af te keuren. De Heeren SchooneveldGeversv. Dam v. Isselt en Sterling hebben nog wel eenige bedenkingen, doch meenen die te moeten opofferen, ten einde het tijdstip der invoering van een nieuw strafwetboek en het aannemen van een nieuw strafstelsel te bespoedigen. Na de sluiting der algemeene beraadslaging over dezen titel II, zijn de discussien aangevangen over art. 1houdende de criminele straften. De Hee ren StormTimmers Verhoeven Egter en de Kempenaer hebben zich daar tegen verklaard. Het vervolg de beraadslagingen over dezen titel en dat art. wordt bepaald op morgen ochtend. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden, zijn de beraadslagingen over art. 1, titel II, Ie boek van het Wetb. van Strafregt voortgezet. De Heeren v. Rosenthal, Schooneveld, Faber v. Riemsdijk en Luzac hebben de voordragt bestreden. Artt. 25, 79, 1116, 2124 hebben tot geene beraadslaging aan leiding gegeven. Omtrent art. 6 over het verbeurd verklaren van het voorwerp van het misdrijf, heeft de Heer v. Panhuys het woord gevoerd. Tegen art. 10, over de tuchthuisstraf gedurende twaalf tot vijftien jai renverklaarden zich de Heeren Duymaer van Twistde Man en Faber van Riemsdijk. Tegen art. 18 had de Heer de Jong eenig bezwaar. Art. 19, over de aanplakking der arresten, werd bestreden door de Heeren Uytwerf Sterling, Luzac en de Kempenaer. Art. 20over de correctionele straffenvindt bestrijding bij de Heeren de Man en van Panhuys. Bij het afzenden dezes beraadslaagt men over art. 25, over geldboete. In de Zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland van heden die ten een ure geopend werd, waren 71 Leden tegenwoordig. De Notulen der vorige Zitting zijn gelezen en na eenige aanmerkingen op sommige zinsneden goedgekeurd. Aan de Vergadering wordt mededecling gedaan dat Z. M. heden middag ten half een ure de Commissie uit de Staten heeft ontvangen, en deze, over eenkomstig de haar opgedragen taakhare opwachting bij den Koning heeft gemaakt. Nog is ingekomen een adres der ingezetenen van Stellendam en van Wijn gaarden, die bezwaren inbrengen tegen de voorgestelde Combinatiën. De Commissie, in wier handen gesteld is het voorstel van Heeren Gedepu teerde Staten, tot wijziging van art. 46 van het Reglement op de uitoefening der Groote- of Zoutharingvisscherijdoet, bij monde van Jhr. Mock, verslag, dat daartoe strekt, om die wijziging, bij wege van proefneming, voorloopig voor twee jaren toe te staan en derhalve dat artikel slechts tijdelijk te wijzigen. De Voorzitter merkt op, dat het oorspronkelijke Reglement voor de ge- heele Provincie en alzoo ook voor Noord-Holland, is daargesteld; dat de Staten van Noord-Holland de zaak reeds hebben uitgemaakt en er dus moeijelijk een voorstel kan worden aangenomen, dat strijdt met het deswege reeds in

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1