BUI TEN LA NDSCH E BERIGTEN. I - -5 RU §L11VD. PETERSBURG, 3 Julij. Woensdag 11. zijn HU. KK. HH. Prins en Prinses Fredcrik der Nederlanden met hunne kinderen op Peterliof in welstand aangekonen. In de Zuidelijke Gouvernementen worden groote toerustingen gemaakt voor een' nieuwen veld l ogt in den Kaukasus. Sedert eenigen jijd is daar iniets voorgevallen, behalve eenige schermutselingen, bij welke van de berg bewoners veel vee is afgenomen, waarin hun grootste rijkdom bestaat. ITALIË. ROME, 5 Julij. Den 29stcn Junij is er in cene vergadering van de leiders der partij van -vooruitgang een adres aan den Paus opgesteld, waarin hem wordt opgegeven, hoe ver hij, zonder zijne waardigheid te kwetsen, in zijne hervormingen gaan kon, en bij aangeraden wordt om zich geheel aan de volkspartij over te geven. De mannen van vooruitgang hebben Afgevaardigden naar de provinciën ge zonden om ondcrleekeningen voor hun verzoekschriften aan den Paus te ver zamelen. Den 30stcn is de nieuwe Ministerraad voor de eerste keer, onder voorzitting- van den Staats-Secrelaris Kardinaal Gizzivergaderd; onder de gewone mede- j leden waren nog vier Romeinsche Vorsten opgeroepen. Onderwijl heersclit hier eene verkeerde stemming die dreigt bedenkelijk te worden zoo togen gisteren avond volkshoopen door de straten, die een loflied op den Paus zon- gen, en onderwijl vervvenschingen tegen eenige Kardinalen uitbraakten. De Kardinaal Aoton in 1803 te Napels geboren, is overleden. Dij laat den naam na van een vroom en verstandig Priester. Tot opvolger in het beheer der geldmiddelen noemt men den Kardinaal Rusconi en daar de geldmiddelen in niets verbeterd zijn, zware aanvragen zou moeten doen. De opening van de Ghetto of Jodenstraat, brengt groote opschudding te weeg. De Romeinen zijn altijd gewoon geweest de Joden als wilde dieren te zien opsluiten. Gisteren zijn er twee die met burgers in strijd waren geraakt, doorstoken. Van de grenzen meldt men van den 5Jcn, dat te Rome het gerucht liep, clat de Paus aan het welslagen van zijne hervorinings-plannen wanhopende, besloten bad zijne waardigheid neder te leggen en zich in een klooster te be geven. Te Livorno is de rust niet verder gestoord. OOiTENRIJK. KRAK AU, 1 Julij. Te Tarnow is de in den Gallicischen opstand hekend geworden Szcla door het geregt vrijgesproken. Hij heeft, zoo als men weet, cene vrij zonderlinge rol gespeeld werd met den naam van Roeren-Koning bestempeid en van vele misdaden beschuldigd. Hij had zich vrijwillig voor het geregt gesteld. UONGARÏE. PESTH, 5 Junij. De vrijzinnige partij heeft een programma voor de aanstaande zitting der Rijksstenden vastgesteld. In dit stuk wordt op nieuw op de volgende punten aangedrongen, als: 1°. verantwoordelijkheid van de leden des bestuurs 2". openbaarheid in het staatkundige, en voornamelijk vrijheid van de pers; 3°. onbeperkt regt lot associatie. Voorts zal de oppositie aandringen op eene wettelijke vcreeniging van Hongarye en Zevenbergen; op administrative verbe teringen, vooral ten aanzien van de belastingen; op deelneming van de niet- adelijke burgers, vrijsteden en vrije districten aan de vertegenwoordiging, enz. Het hoofddoel der oppositie is handhaving en hervorming der Hongaarsche staatsregeling en onafhankelijkheid van het bestuur dezes Koningrijks. PREIS§EN. Z. 51. de Koning der Nederlanden heeft van de stad 51unsterberg in Silcsië, de haar loebehoorende goederen Reindörlël, Viehhöl'e en Dvringsgut aangekocht -voor eene som van 160,000 th.l.t de onderhandelingen over den aankoop had den ruim een jaar geduurd. ENGELAND. LONDEN, 10 Julij. De zitting van het Parlement spoedt ten einde; de dag der sluiting s op den 22sten dezer bepaald. Alle maatregelen van eenig belang, die slechts uitstel knnnen lijdenworden tot de volgende zitting uitgesteld. 5Iaandag werd hier in den Vauxhall-tuin een groote luchtbal opgelateu, waarmede 4 personen opstegen. Al spoedig rees de luchtbal buiten het gc- -zigtdoch kort daarna zag men dien een kwartier uurs verder op een schrikbarende wijze neertuimelen. Eenigen tijd daarna kwam een der lucht reizigers in den tuin terug, en verhaalde wat er gebeurd was. Rij 't op stijgen is men gewoon een vuurwerk af te stekendoeh naauwelijks was dit uitgebrand of men hoorde een gesis als van uitstroomende lucht. De lucht- !bal was van onderen gebarsten en tuimelde nu met duizelingwekkende vaart uit cene hoogte van 6,000 voet naar beneden. De luchtreizigers behielden hunne tegenwoordigheid van geest en wendden alle pogingen aan om de luchtbal te verliglen, en zoo doende met minder schok neer te komen, 'tgeen dan ook ah door een wonder zoowel afliep, dat zij op ëën na, die eenigzins zijn knie bezeerde, behouden zijn nrergekomen. In de parochie cn het district Reay, is in de vorige week vrij wat sneeuw gevallen. Het Nederlandsche oorlogsstoomschip Cycloop is te Woolwich aangeko men om den Grootvorst Co.nstantijn naar Rotterdam over te voeren. FRA1VHRIJK. PARIJS, 11 Julij. Den 8st(,n dez -r is voor het Hof der Pairs een begin gemaakt met de behan deling d er zaak van den Generaal Cubières, de Heeren Teste, Parmentier cn Pcllapra. De eerste en de twee laatsten woiden beschuldigd van in 1842 den Minister van openbare werken door aanbiedingen, gaven en geschenken te hebben omgekocht, ten einde vergunning te verkrijgen tot het ontginnen van een mijn van bergzout, gelegen in het departement van de llaute-Saóne. Teste, Pair van Frankrijk, wordt beschuldigd van in dienzelfden tijd, Mi nister van openbare werken zijnde, aanbiedingen te hebben goedgekeurd cn giften en geschenken te hebben aangenomen om eene daad te bc-drijvcn, waartoe hij ambtshalve verpligt was, en waarvoor hij dus geen salaris mogt trekken. Cubières en Pallapra worden bovendien beschuldigd van omtrent dienzelfden tijd, door bet bezigen van bedrtegelijke middelen, ten einde eene hersenschimmige gebeurtenis te doen vreczen zich een gedeelte der gelden voor de omkooping bestemd te hebben doen overgeven en door deze mid delen zich te hebben meester gemaakt of gepoogd zulks te doen van bet geld van anderen. De getuigen legen de beschuldigden zijn ten getale van 8, vóór ben slechts 2. Dra Heer Teste beeft voor den aanvang van liet regtsgeding aan den Ko ning gemeld, dat hij al zijne waardigheden en titels nederlagten einde, zoo als bij zich uitdrukt, in de pleidooijen zich alleen door zijne onschuld te dekken. 51en beweert dat de Meer Pcllapra zieli in België, op bet kasteel van zijn schoonzoon, den Prins van Chimay bevindt, cn dat bij zijne verdedigers te kennen heeft gegeven, zich wegens zijne hoogejaren niet in staat te gevoe len, om voor bet Geregtsliof der Pairs te verschijnen. 51en is benieuwd te vernemen, of, indien de lieer Pellapra zich werkelijk in Relgie ophoudt de Regering zijne uitlevering zal vorderen. Ten minste heeft bet Hof nu reeds zijne inhechtenisneming bevolen; indien hij binnen 10 dagen zich niet aan meldt, zullen zijne goederen onder sequester gesteld, en hij wedeispatmig aan de wet verklaard worden. PUBLICATIE. GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE ZUID-HOLLAND, Brengen, bij deze ter kennis van de Ingezetenen der Provincie, dat duor Hun Edel Groot Achtbaren, naar aanleiding van art. 3 van het door de Pro vinciale Staten vastgestelde, en bij Zijner Majestcits besluit van den 4den Mei 1846, n°. 70, goedgekeurde Huishoudelijk Scliool-reglementis goedgekeurd bet bier navolgende, door de Provinciale Commissie van Onderwijs ontworpen Reglement voor de Bewaar- of Klein Kinderscholenin deze Provincie. REGLEMENT voor de Bewaar- of Kleinhinder scholen. in de Provincie Zuid-Holland. Art. 1. De bewaar- of kleinkinderscholcn, in dit Reglement bedoeld, zijn zoodanige inrigtingon van lager onderwijswearin kinderen beneden de zes jaren van beiderlei kunne, door eene met dezen leeftijd overeenkomstige ont wikkeling tot bet ontvangen van verder onderwijs worden voorbereid. Deze ontwikkeling zal voornamelijk worden bevorderd door Jigchamelijke oefening, door aanschouwelijk onderrigt cn door opwekking van Godsdien- stigen zin. Art. 2. Deze inrigtingen zijn openbare of bijzondere. Art. 3. De bewaar- of kleinkinderscholcn die geheel of gedeeltelijk uit 'sRijks, Provinciale of Gemeenten fondsen onderhouden worden, bchooren tot de eerstgenoemde soort. Art. 4. Bijzondere bewaar- of kleinkinderscholcn zijn de zeodanigen, welke alleen bestaan uit de opbrengst der schoolgelden of uit de bijdragen van bij zondere personen of vcreenigingen die zich lot de oprigting en instandhou ding verbonden hebben met of zonder bijkomend schoolgeld. Art. 5. Tot bet oprigten en houden van al deze bewaar- of kleinkinder» scholen, wordt vereischt eene speciale vergunning, af te geven, na overleg met de Plaatselijke Schoolcommissie, of waar deze niet bestaat, met den dis tricts Schoolopziener door het Stedelijk of Plaatselijk bestuur. Ingeval van weigering der gevraagde vergunning, slaat den belanghebben den het beroep open op Gedeputeerde Staten der Provinciedie na gedaan onderzoek de weigering bandhaven of de oprigting toestaan. Art. 6. De leiding der bewaar- of kleinkinderseholen wordt in den regel toevertrouwd aan personen van het vrouwelijk geslacht, onder den naam van bewaar- ot kleinkinderschoolboudcressen. Nogtans zullen mannen aan liet hoofd van zoodanige scholen kunnen worden toegelatenbehoudens vooraf verkregene goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Art. 7. Voor elke bewaar- of kleinkinrlerschool zal, alvorens dezelve mag worden geopend, met medewerking van den Schoolopziener, een Reglement door de met liet bestuur belaste personen ontworpen en vastgesteld worden. Art. 8. Ten blijke van voorsehrevene medewerking, zal het Reglement voorzien moeten zijn van bet Visum des districts-SchooIopzieners. Ingeval van verschil tusschen den Schoolopziener en de met het bestuur der bewaarscholen belaste personen over bet ingezonden Reglement, zullen Gedeputeerde Slalen deswegens beslissen. Art. 9. Het Reglcmcn! zal de bepalingen vaststellen ten aanzien van:

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3