men, en wel de eersten ten gevolge van eigene ongesteldheid en de laatste uit hoofde van ziekte zijner echtgenoot. Zijn ingekomen zes verzoekschriften, en de volgende boekwerken: 1°. een van Professor Bosscha, zijnde een brief aan een Lid der Tweede Kamer, no pens het Staats-Examen2". Van den llonert, over het tariet der notarissen, enz.; 3°. Moniteur des Indcs, Jaargang II. N". 3; 4°. De beoordeelaars der begrooting van Oorlog beoordeeld. Plaatsing in de boekerij. Er wordt overgegaan tot de zamenstelling der Aldeelingen voor de maanden Julij en Augustus, en worden tot Voorzitters en tweede Voorzitters gekozen: lsle Afileeling, de Meeren van Panhuys en van Dam van Issclt; 2de Afd., de Hecren Eaber van Riemsdijk en Enschedé; 3,le Afd., de Heeren Telling en Cost Jordens; 4de Afd., de Heeren Star Busrnann en Schoonevelden 5deAfd. de Heeren Luzac en van Gollstcin. De beraadslagingen over de ontwerpen van wet, uitmakende het nieuwe wetboek van strafregt, worden bepaald op morgen ochtend ten 11 ure. In der tijd hebben wij melding gemaakt van bet sedert eenige jaren be staan eener vereeniging alhier onder de Boekdrukkersgezellen, welke, het nuttige aan het aangename parende, zich in de eerste plaats ten doel had gesteld, door onderlinge bijdragen, kameraden bij ziekte als anderzins te ge- moet te komen en ten andere om aan de uitspattingen op Koppermaandag een einde te maken, en dien dag in gulle, doch gepaste vrolijkheid te doen doorbrengen. De viering van den laatsten Koppermaandag had daarvan de blijken gedragen, waarvan zich de meesters horkdrukkers, door hunne onder- hoorigen daartoe uitgenoodigd, hebben kunnen overtuigen. De meesters wensch- tenaan dc gezellen een blijk van belangstelling en aanmoediging te geven, en besloten, in hunne sedert eenigen tijd opgerigto Boekdrukkers-vereeniging: Laurens Costerhun ccne banier ten geschenke te geven, waarvan door hen bij plegtige gelegenheid gebruik zou kunnen worden gemaakt. Gisteren, den vermoedelijken verjaardag van de uitvinding der Boekdrukkunst heeft in Di- ligcnlia de uitreiking dier banier plaats gehad. De Heer van Zeggelen hield, met bet hem eigen talent, eene korte rede, waarin hij de gezellen allen lof toezwaaide voor de met zoo goeden uilslag beproefde pogingen, om den smet uil te wisschen, welke vroeger wel op velen kleefde, toen zij zich te vaak aan min beschaafde uitspattingen overgaven. Hij moedigde hen aan om op dien weg voort te gaan, en het hunne bij te dragen om, in het vaderland van Laurens Coster en der Elzcvier's, de boekdrukkunst haren ouden luister te doen hernemen. Een der gezellen beantwoordde deze toespraak met veel hartelijkheiden gaf, ook namens zijne kameraden, zijne dankbaarheid voor deze eervolle onderscheiding te kennen; hij verklaarde, dat zij, onder de hun aangeboden banier, steeds zouden streven, om meer en meer bunne meesters en begunstigers voldoening te geven, en de edele boekdrukkunst, zoo veel in hen was, op te luisteren. De banier is van blaauw fluweelmet gouden randen. Jn hel mid den prijkt bet borstbeeld van Laurens Costerboven is het wapen van 'sGravenbage; van onderen twee in elkander sluitende handen; rondom het borstbeeld, de zinspreuk der gezellen-verecniging: door eendragt V zaam ver- hondenalles in goud geborduurd. Op zijde hangen sjerpen van nationale kleuren. Boven aan den stok ziet men eene vergulde boekdrukpers. De ba nier is door den Heer Rietstap geborduurd, het borstbeeld door den Heer Behr geschilderd en strekt den vervaardiger tot groole eer. Dagblv. 's Grav.) ROTTERDAM, 12 Julij. Wij vernemen met genoegen, dat heden in eene vergadering, welke daartoe gehouden is door Burgemeester en Wethouders dezer stad en de commissie hun uit den raad toegevoegdmet de gecommitteerden van het bestuur der Rhijn-Spoorweg-Maatschappij, te Amsterdam, behoudens de nadere goedkeuring van den flaadop de grondslagen vervat in de negen artikelen, vastgesteld in de vergadering van den Baad dezer stad, van den 28stc" Junij II., (zie ons nomnier van 31 Junij II.) de overeenkomst is tot stand gekomen, waaronder aan de maatschappij wordt toegestaan om het stationsgebouw te vestigen en den Rhijnspoorwcg te leggen achter den Haringvliet alhier, N. R. C. AMSTERDAM, 12 Julij. Van 5 tot 10 Julij zijn hier gehoren 98 kinderen, overleden 130 perso nen; geboren sedert 1°. Januarij 3,759, gestorven 6,111. UTRECHT, 11 Julij. Heden morgen ten 7 ure kwam bier aan Z. M. de Koning, met een bij zonderen spoortrein reeds voor 5 ure uit 'sGravcnhage vertrokken, om de tentoonstelling te bezoeken. Z. M. heeft dezelve ruimen tijd bezigtigd', on derscheiden aankoopen gedaan en zijne tevredenheid over de inrigting betuigd, zoowel als over die der Tentoonstelling van Natuurvoortbrengsels uit het die ren- en plantenrijk, en het Zoölogisch Museurn van den Hoogleeraar van Lidth de Jeude, welke Z. M. ook heeft bezigtigd. Na een uitstapje naar Soestdijk gemaakt te hebben, is Z. M. des avonds weder naar de residentie teruggekeerd. Men zal hier een gedenkboek der Tenstoonstelling in het licht geven. ARNHEM, 9 Julij. In het verslag der Gedeputeerde Staten van Gelderland leest men onder anderen het volgende: Nopens de cultuur van woeste gronden kan men berigten dat in 1846, voor rekening der stad Nijmegen, weder 7 bunders heidegrond zijn vrucht baar gemaakt; de ontginning der heidegronden op de Veluwe neemt aan zienlijk toe. In 1846 zijn er onder Ermelo 847 en onder Putten 352 bun ders verkocht, allen van het domein afkomstig. Onder Apeldoorn, langs den straatweg op Deventer, zijn door de mark verkocht 150 bunders, welke stelselmatig zullen worden ontgonnen. Onder Otlerlo is de reeds gecultiveerde grond van Hoendeiloo, met een groot gedeelte der daarin grenzende heide en zand, ten bedrage van 1,150 bunders, ter cultuur verkocht, waardoor gevoegd hij de reeds bestaande put en school, het schamele Iloenderloo eene betere toekomst te gemoct gaat. Onder Ermelo, Nunspeet zijn groote perce len woeste gronden in handen van gemeenschappen gevallen die reeds aan zienlijke boeren-erven en huizen daar aanleggen en bonwen. In dc huurt Deelenonder Ottcrloo, geschieden zeer belangrijke ontginningen, meestal tot aanleg van bosschen en hakhout. In dit jaar zijn nog onderscheidene verkoo- pirigen onder OldebroekDoornspijk, Ermelo, fleerde, Renkuin en Epe voor genomen. In de gemeenten Arnhem, HattemAVageningen, Harderwijk, 's Heerenberg en onderscheiden anderenworden ook bestendig woeste gronden ontgonnen. Heden werd alhier de straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoold aan den Kapellaan Gepkens uitgevoerd. Nadat de veroordeelde in den vroegen morgen uit de gevangenis naar het Hof van Justitie was overgebragl werd hij ten 12 ure, onder geleide van militairen, scherpregter en geregts- dienaren naar de strafplaats geleid, alwaar de genoemde straf onder al de toebereidselen, welke hij de onthoofding worden in acht genomen, werd uit gevoerd. De veroordeelde bevond zich ouder deze verschrikkelijke oogenblikken in eene treurige gemoedsgesteldheidwelke zoodanig toenam, dat hij niet dan met moeite de strafplaats kon veilaten. Men verneemt dat bij den uitgever der Arnh. Cour. eerstdaags zal wor den uitgegevenHet plan eener Algemeene School voor den Ne derl. Land bouw in vereeniging met eene groote Model- Boerderij en met een scheikun dig Laboratorium. Bij het Landhuishoudkundig Congres, onlangs alhier ge houden, is dit plan reeds ter sprake geweest en vond algemecnen bijval, omdat men de noodzakelijkheid gevoelde om alle krachten op één punt te vereenigen, wanneer men iets tot stand wil brengen. Plaats en personeel zijn in het mid den gelaten. Het is te wenschen, dat hierdoor aanleiding zal worden gegeven, zoowel bij de natie als bij de Regering, om ernstig de uitvoering ter harte te nemen, van deze of gelijksoortige inrigting; want daaraan bestaat de incest dringende behoefte bij onzen landbouw. Gisteren is een zwaar onweder over Nijmegen en omstreken uitgebarsten; te Beumingcn is de bliksem in eene schuur geslagen, die henevens een hooi berg met 40,000 ffi hooi verbrand is. Men was in de schuur bezig met dor- schendoch niemand heeft eenig letsel ondervonden. Ook te Wychen is de bliksem in eene boeren-liofstede geslagen, die geheel is afgebrand. Nog verneemt men, dat te Ede op de Veluwe de bliksem op dc huizing van het buitengoed van den Heer de la Couture geslagen is; dezelve nam een gedeelte van den schoorsteen mede, beschadigde de lijsten van den goot, nam zijne rigting naar beneden in de zaal alwaar het gezin aan de ontbijttafel zat, sloeg een roset uit eene nisspleet een marmeren blad in tweeën rukte de schel uit den gang weg, wierp eenen zich in den keuken bevindenden bak kersknecht op den grond en smoorde in den kelder, na nog eerst de venster ruiten verbrijzeld te hebben. Dc oudste bewoners van het dorp herinneren zich niet, ooit zulk eenen slag te hebben gehoord, als dien, welke den blik sem vergezelde. Onder het naburig Bennekom is eene koe door den bliksem doodgeslagen. HAAKSBERGEN, 8 Julij. Heden middag ruim één uur kwam er een zwaar onweder op uit het zui den, en viel er zware hagel; men vond zelfs hagelstecnen ter groote van een hoenderei, echter meer platvormig. Rondom het dorp, de buurschappen Brammelo, Holthuizen, Boekelo en Eppcniotder is nagenoeg alles vernield terwijl de overige buurschappen zeer veel hebben geleden. Wanneer men nu in aanmerking neemt den hagelslag voor drie jaren en de beide laatste onge- lukkige jarendan kan men deze gemeente als totaal geruïneerd beschouwen, indien zij niet door meer gegoeden geholpen wordt. ZWOLLE10 Julij. De Staten dezer provincie hebben tot Lid der Tweede Kamer herkozen den lieer J. C. Baron van Hacrsolle van Ilaerst. MIDDELBURG, 10 Julij. Door de Provinciale Staten van Zeeland is als Lid de Tweede Kamer herko zen de Heer Mr. A. J. F. Egter van Wissekerke. TILBURG, 11 Julij. Als een blijk van vlugheid en sterkte in hoogbejaarde menschendient vermelding, dat zekere fleer A. Mutsaers, inboorling dezer stad, dewelke te fleerentouwt in Belgie woonachtig is, niettegenstaande hij den ouderdom van bijna BI jaren heeft bereikt, nog in den loop dezer dagen, op één dag, te voet van daar naar hier is gekomen, en alzoo in minder dan 13 uren, een afstand van ruim 10 uren heeft afgelegd. MAASTRICHT, 8 Julij. De Eerwaarde fleer Vrancken Pastoor en Deken te Sittardheeft de olfi- ciëele bul ontvangen, waarbij hij benoemd wordt tot Bisschop van Kolophon, in partibus infidelium. Kolophon is eene stad van Klein Asië, in Ionië, gelegen aan de golf van Epliesc, op weinig afstands van de stad van dien naam. De nieuw benoemde Bisschop is terstond naar 's Gravenhage vertrok ken, en zal weldra in de kerk van Sittard worden gewijd door den Bisschop van Emmaus. Mgr. Vrancken zal zich, zoo als bekend is, spoedig naar Nederlandsch Oost-Indië begeven, in de hoedanigheid van Apostolisch Vicaris.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2