LEYDSCHE COURANT. 1847. dM ï&l, Hoaè MAANDAG, 12 JÜLIJ. Na.«fecaa.* v"-' BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. i V: De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 Jnlij. Aan den Heer C. R. Bentfort, Predikant der Hervormde gemeente te Soe- terwoude, is, op deszelfs verzoek, eervol ontslag verleend. In de Vergadering van 11. Dingsdag der Prov. Staten van dit gewest zijn ter tafel gebragt 1°. De provinciale begrooting over 18471848, in banden gesteld eener finantiële Commissie, bestaande nit de Heeren Jhr. R. F. Groeninx van Zoe- len, Jhr. J. Quarles van Ufford Jhr. G. L. II. Hooft, P. du Rieu, Jhr. L. R. Gevaerts, A. Kwak van Zwartewaal, AV. Yserman, A. Vlielander en D. van Weel van Sommelsdijk. 2°. Een voorstel van Gedep. Staten, betreffende de noodzakelijke reparatiën aan den Stellendam gesteld in handen derzelfde Commissie. 3°. Een verzoek van de gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk, Oude en Nieuwe Tonge, om opcenten te mogen heffen op de grondbelasting, de belas ting op bet personeel en die op de patententot onderhoud van schulpwegen. In handen derzelfde Commissie. 4°. Een voorstel van Ged. Staten tot bet vaststellen van een reglement op de overzetveren. Gesteld in handen eener Commissie. 5°. Een voorstel van Ged. Staten tot het wijzigen van art. 46 van bet regle ment op de Groote- of Zout-haringvisscherij. 6°. Een voorstel van Ged. Staten tot het vaststellen van een provinciaal reglement op de Kleine- of Verseh-haring- en Kustvisseherijgesteld in handen derzelfde Commissie. 7°. Een voorstel van Ged. Staten tot het combineren van 58 en wijziging van 18 opcenten; gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de Heeren: Jhr. F. van Hogendorp, S. Rijnbende, D. van Koetsveld, P. L. Begrain van Jaarsveld, J. D. Preuyt; N. van Beeftingh en A. van Weel Az. (Dezelfde Heeren zijn het vorige jaar met het onderzoek van dit onderwerp belast ge weest). 8". Een voorstel van Ged. Staten betreffende het oprigtcn van een provin ciaal Krankzinnigen-gesticht; in handen gesteld eener Commissiebestaande uit de Heeren: F. J. van Maanen, II. C. J. Hoog; Jlir. J. C. Jantzon van Erffrenten van Capelle, H. Cock, A. Siewertz van Reeseina en P. G. van Hoorn. Mededeeling wordt gedaan van verschillende verheffingen tot den adelstand. Ter tafel wordt gebragt een concept-brand-reglement voor de gemeenten ten platten lande; gesteld in handen derzelfde Heeren, die het vorige jaar met deze zaak waren belast. Is ingekomen een adres van het stedelijk bestuur van Leydenbetreffende het finantiëel beheer der stedelijke besturen, vooral met betrekking tot het vaststellen der begrootingen. Hierop wordt door den Griffier voorgelezen een betoog van Ged. Staten, tot weerlegging der gronden door het stedelijk bestuur van Leyden, bij het zoo even omschreven adres aangevoerd, gesteld in handen eener Commissie. In de zitting van den 8sten Julij waren 81 leden tegenwoordig. De no tulen worden gelezen en goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan van een adres van de Heerlijkheid van de Lek houdende bezwaren tegen eene combinatie van die gemeente met eene andere. Wordt gesteld in handen van de commissie. Een voorstel van den Heer Mr. W. Wijnandts, tot openbaarmaking der be grooting, door het ter visie leggen 14 dagen vóór en 14 dagen na de vaststel ling, wordt gesteld in handen der commissie. Thans wordt besloten om den loop van de werkzaamheden in de volgende orde te regelenVerkiezingen voor de Tweede Kamervoor Ged. Statenreeds in onze vorige vermelden van drie kandidaten voor de betrekking in het Prov. Geregtshof, vaststelling der presentie-gelden; en voordragen der rapporten. In de zitting van gisteren, die door 77 leden werd bijgewoond, zijn de no tulen gelezen en goedgekeurd. Daarna heeft de commissie voor bet krankzinnigengesticht voorgesteld om de zaak in advies te houden en het voorstel van Gedep. Statenom 1 opcent op de grondbelasting over het jaar 1848 te heffen, te verwerpen, zoolang deze geen nadere inlichting hebben gegeven, hetwelk met 67 tegen 10 stemmen wordt aangenomen. Er worden daarop twee voorstellen door den Staatsraad-Gouverneur gedaan als: 1°. of men het plan tot de stichting al dan niet zal aanhouden? wordt afgestemd met eene meerderheid van 55 tegen 22 stemmen en 2°. of er al dan niet een krankzinnigengesticht zal worden gevestigd wordt mede afgestemd met eene meerderheid van 60 tegen 15 stemmen. Het verslag betreffende de heffing van opcenten voor het onderhoud van de schelpwegen in de gemeente Middelharnis c. a.strekt om die heffing in te willigen, welk voorstel wordt aangenomen met eene meerderheid van 49 tegen 27 stemmen. Het Provinciaal Hof in Zuid-Holland heeft, bij arrest van heden, uit spraak gedaan in de zaak van de geldsnoeijers te Aarlanderveenen schuldig verklaardde eerste aan het schenden van nationale muntspeciënen de tweede aan medepligtigheid door het in omloop brengen, en hen veroordeeld tot geeseling en brandmerkuit te voeren binnen deze staden tot eene tuchthuisstraf van tien jaren. Uit het officieel protocol der 17(lc zitting van de Duitsche Bondsverga dering blijkt, dat al de daartoe behoorende Regeringen, ook de Koning der Nederlanden, als Groothertog van Luxemburg, zich volkomen met den inhoud en den geest der mededeelingen van de Hoven van Oostenrijk en Pruissen ten opzigte der inlijving van Krakauhebben vereenigd. 'sGRAVENHAGE, 10 Julij. Z. M. heeft den Heer P. AV. Baron Ilogguer ingelijfd in den Nederl. adelstand met den titel van Baronovergaande op zijne wettige afstammelingenuit kracht van het diploma door Koning Gustaaf van Zweden aan wijlen zijnen grootvader geschonken. Z. M. is heden van zijne reis naar Tilburg alhier teruggekeerd. De Minister van Finantiën zal Dingsdag geen gehoor verleenen. De Provinciale Staten van Zuid-IIoll. hebben uit de lijst van Candidaten ter vervulling van een Raadsheersplaats in het Prov. Geregtshof het volgende drietal opgemaaktwaaruit de Koning eene kenze heeft te doen De Heeren Mrs.: 1°. Crans, Advokaat te Dordrecht: 2°. J. II. van der Sande, lid van de Arrondissements-Regtbank te Leyden, en Hugo Gevers, Grif fier van het Kanton-Geregt te Leyden. De Pruissische Regering zal G. Verploegh, verdacht en aangeklaagd van opligting, door het ontvangen van gelden voor het zoogenaamd begeven van ambten en posten, aan onze regering over leveren, waarschijnlijk na afloop van de gevangenisstraf, waartoe hij in Pruissenwegens een valsch paspoort is veroordeeld. AMSTERDAM, 9 Julij. Uit het Verslag van de Gedeputeerde Staten van Noord-IIolland blijkt dat de bevolking op 1 Januarij in 4e steden bedroeg 296,065 en ten platten lande 172,945 zielen; totaal 469,010. In 1846 was het getal ingeklaarde zeeschepen 2816, metende 415,488 ton- nerilast; uitgeklaard 2811 schepen, metende 413,332 ton. In genoemd jaar was te Alkmaar 4,241,728, te Hoorn 2,389,391, te Pur- merend 1,416,025, te Edam 446,210, te Monninckendam 175,547, te Enk huizen 637,886 en te Medemblik 911,125 Ned. ft' kaas ter markt gebragt te zamen ruim tien millioen Ned. ft'. Voor ontginning van duingronden zijn aangegeven 20 bunders onder Petten, door Mr. C. Sandenbergh Matthiessen voorts 123 bunders onder Bloemendaal en 2416 bunders onder Zandvoort door Jhr. AV. P. Barnaart. De stad Amsterdam heeft door meerdere opbrengst der middelen over 1845 bij de begrooting over 1847, ƒ100,000 kunnen uittrekken voor aflossing van schuld. Door de AVillemsluis zijn in 1846 geschut 1,478 zeeschepen en 11,802 bin nenschepen. Op AViëringen is de polder het Nieuwland groot 472 bunders, droogge maakt, reeds zijn 100 bunders voor ƒ70.en ƒ72.50 'sjaars, voor 15 jaren aan inwoners van het eiland verpacht. Uit het verslag betrekkelijk den waterstaat blijkt, dat het strand van Kijk duin tot aan de grenzen van Zuid-Holland in 4 jaren ruim 42 bunders zee duin zou hebben verloren. Onder de legaten in het voorgaande jaar vermaakt wordt opgemerkt dat van de AVed. AV. Borski aan de Diakonie der Geref. gemeente te Bloemendaal, groot

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1