floor den Deken van Westminster, die toen liet voorzitterschap aan de tafel bekleedde, op liet welzijn van Prins Albert uitgebragt werd tevens aange kondigd dat Z. K. II., die reeds, door zijnen invloed, de Maatschappij zeer bevoordeeld en bare jongste vergadering te Southampton bijgewoond bad •voornemens was den volgenden maandag ook deze hare vergadering bij te 'Wonen. De werkzaamheden en zamenkomsten werden hiermede voor die week geëin digd. Zaturdag onthaalde de Hertog van Marlborough, op zijn landgoed, een aantal der voornaamste binnen- en buitenlandscbe leden. Uit de toespraak, Vrijdag door den Deken van Westminster gehouden, bleek onder anderen, dat de Maatschappij die bij hare oprigting, te York, uit uaauwelijks vierhonderd leden bestonden dit getal binnen weinige jaren zag verdubbelen, thans hare leden niet meer bij honderden, maar bij duizenden in alle beschaafde landen der beide werelddeelen telt. Onder de Nederlandsche leden, overgekomen om aan de werkzaamheden deel te nemen wordt ook de Fleer D1'. Groshansvan Rotterdam genoemd. Aan de maaltijden op den eersten, tweeden en derden dag gehouden, namen on geveer 200 leden deel. Een korenbandelaar, die opzettelijk eene reis door Ierland gemaakt heeft, om den staat van den oogst en vooral dien der aardappelen op te nemen geeft daaromtrent de volgende berigten 1°. Dat de plaatsen, welke door landverhuizers verlaten waren en waarop alles verwoest was, zijnde de huizen of hutten afgebrand, bijna alle beston den uit land, hetwelk men Rog noemt, zijnde een drassige grond, geheel en al ongeschikt tot bebouwing, zoodat die plaatsen nimmer moeten ge strikt hebben tot middel van onderhoud voor die huisgezinnen, die daarop gevestigd waren, daar er niets goeds van temaken was. De geëmigreerde personen hebben in dit opzigt niets achtergelaten of iets veranderd. De ar beid aan de publieke wegen had vele hindernissen in het vervoer veroorzaakt, ■zonder veel nut te stichten. Armoede en ellende was groot, doch de reizi gers werden zooveel mogelijk lot liefdadigheid gedwongen, door het ten toon leggen van lijken op de openbare wegen, op stroo, met lappen overdekt, waardoor men alleronaangenaamst aangedaan werd. 2". Het graan leverde allcrwege het meest verblijdende schouwspel op, en het land was in den meest wenschelijken staat van bebouwing. 3". Omtrent de niet eindigende aardappelen quesliehad bij schier overal uitmuntende planten gezien, en de ziekte verdiende niet genoemd te worden, bestaande alleen in de drooinerijcn der korenhandelaars; met zeer weinige uitzonderingen en daar, waar eenige twijfel bestond was bet gevaar weg genomen door de toppen af te kappen. Doch indien de geheele aardappelen- plant in Ierland ongelukkiger wijze totaal zoude verloren gaan was zijn ge voelendat het niet meerder invloed zoude uitoefenen dan het mislukken van savooijen-koo! of dergelijke, daar de geheele e.ultuur in Ierland bijna was afgedaald tot die eener tuin-vrurhten men er niet op gerekend heeft daaruit een middel van bestaan te ontvangenzoodat de schaarschte der aardappelen aan bet niet poten, in plaats van aan het mislukken, te wijten is. Alles berustte op betgeen boven d;n grond vruchten droeg, en voorna melijk tarwe. Hieromtrent had men genoegzaam redende beste hoop te koesteren. Hij voegde er bij, dat hij in sommige streken van 10,000 bunders land geen 10 roeden met aardappelen bepoot zag. Deze berigten, regtstreeks van een ooggetuige ontvangen, die met het eenige doel derwaarts gereisd was om de waarheid te vinden werden dezen morgen nog bevestigd door een Engelsch pachter, die sedert vele jaren land bouwde, en verklaarde nimmer zulke schoone aardappelen-planten ontmoet te hebben. Hij gaf het afsnijden der toppen als middelingeval men ver meende de ziokte te ontdekken. FRAIHRIJH. PARIJS, 1 Julij. Den 30stcn is in de kamer der Pairs bij de beraadslaging over de wet, be trekkelijk de geneeskunde, de vraag behandeld, of de thans zoo zeer in zwang zijnde openbare geneeskundige aankondigingen door middel der dagbladen of anderzins voortaan zullen verboden worden. Een der artikels van bet wets ontwerp bevat een verbod daarvan op straffe van eene geldboeteen werd door de Commissie verdedigd op grouddat dergelijke openbare aankondigin gen meestal door kwakzalvers en uit geldzuchtige oogmerken gebezigd werden, maar dat de wezentlijk verdienstelijke mannen van het vak zich niet met dergelijke middelen afgaven, en dat juist deze bepaling in de wet gebragt was op aanraden van geachte deskundigen. De bestrijders van deze bepaling daarentegen zagen hierin eene beperking van het regt van aankondiging, dat alleen om het misbruik, dat er van gemaakt wordt, niet geheel mag opge heven worden. Hoewel op sommige markten de prijzen der granen gedaald zijn, is dit echter nog niet algemeen geweest. In liet zuiden was de daling het grootste en van daar onderscheiden faillissementen te Marseille, Lyon, Gray en andere plaatsen van graarikoopers die op zulk eene spoedige daling niet gerekend hadden. Sedert eenige jaren is de handel in kurkten gevolge van het meerdere gebruik, 'twelk van die stof wordt gemaakt, aanmerkelijk toegenomen. In het noordelijke Europa wordt de kurk thans ook in groote hoeveelheden aangewend tot het inwendig bekleeden van vertrekkenrij- en vaartui gen enz. De stad Sb Tropezin het departement van den Var is thans het middenpunt van den handel in kurk. Als een blijk van de meerdere voordeden, welke die handel tegenwoordig, in vergelijking van vroegere jaren oplevert, wordt gemeld: dat een bosch in de nabijheid dier stad,'twelk voor veertig jaren naauwelijks 300 fr. aan kurk opleverde, thans jaarlijks 4 a 5,000 Ir. opbrengt, en dat de gemeente bij dat bosch, welke vroeger naauwelijks 500 inwoners telde, thans tot 1,500 personen is geklommen, welke nagenoeg uitsluitend in den kuikhandel hun bestaan vinden. BELGIË. BRUSSEL, 1 Julij. Eene som van 12,500 fr. is bij Koninklijk besluit ter beschikking der Commissie gesteld, belast met de herstelling van bet standbeeld van Karei van Lotharingendie som moet voor het voetstuk dienen. In de provincie Namen, gemeente Surice, is voor de oudheidknnden eene belangrijke ontdekking gedaaan: Eenige werklieden namelijk, die een' kalkoven maakten, hebben onder een hoop steenenin eenen aarden pot, 2,000 koperen munten gevonden, die zeer wel bewaard zijn; zij behooren tot de regering van Gallienus, Tetricus en Quinlillus. Een der bladen maakt gewag van een ongeluk door den bliksem in het Limburgsche veroorzaakt, dat afwijkt van de werking, welke dit hemel vuur meestal heeltdaar vooral hoog gelegene punten getroffen worden doch hier had het omgekeerde plaats. Van Bree wordt namelijk aan het genoemde blad geschreven, dat een tiental werklieden, dezer dagen bezig waren in eene groeve of put steenen voor den aanleg van een naburigen weg te bereiden, toen er een onweder opkwam. Acht dier lieden begaven zich weg; twee bleven werken. Toen hunne makkers terugkwamen vonden zij hen beide door den bliksem gedood. STABS SSEI8.I&T. In de maand Junij 1847, zijn binnen de Stad Leyden overleden 107 per sonen, als: 20 Mannen, 23 Vrouwen, 35 Zoons en 29 Dochters, daarenboven levenloos aangegeven 6. In diezelfde Maand zijn aldaar geboren 8G Kinde ren, als: 49 Zoons en 37 Dochters. AKABEMIE-iNSEUWS.. PROAIOTIEN AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 2Jen Julij de Heer A. A. van Bergen Yzendoorn, van Gouda in de Regten, na verdediging van zijn Specimen: de Damni Reparandi Obligatione esc Aiticnlis Codicis Civilis 1403, 1404 et 1405. Dienzelfden dag de Heer J. T. Aerssenvan Dongen, in de Medicijnen, na verdediging zijner Dissertatie: de Atropa Belladonna ejusque usu medico. Nog op dienzelfden dag de Heeren N. J. C. Snouck llurgronje, van Middel burg en W. I'. A. Voorendonkvan Rotterdam in de Regtenmet Theses. Den 3clen Julij, de Heer V. S. M. van der Willigen, vari Rockanje, in de Wijsbegeerte, na verdediging zijner Dissertatie: de Aherratione Lucis. Dienzelfden dag de Heer L. A. Stamm'ler, van Oost-Indië, in de Regten, na verdediging van zijn Specimen, continens: Quaestiones Juridicas. Nog op dienzelfden dag de Heeren F. C. Byleveld, van Middelburgen J. M. Piepers, uit Overijssel, in de Regten, met Theses. PROMOTIE AAN DE GRONINGER HOOGESCnOOL. Den 1 Julij de Heer T. Mesdag Wz., van Groningen, in de Geneeskunde, na verdediging van zijn Specimen: de Duodenitide. KERKNIEUWS. GRONINGEN, 30 Junij. Het vroeger opgemaakte zestal ter vervulling dor bij de Ev. Lutli. gemeente alhier ontstane vacature, is onlangs door het be danken van den Wel-Eerw. Heeren Eilers Koch en Statins Muller gewijzigd en zijn als nu in de plaats van den beide Heeren daarin opgenomen, DD. Broens te Dnetiehem en Maininel te Tiel. POSTWEÏES. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR brengt ter kennis van het publiek dat, te rekenen van 1° Julij e. k. de brieven naar UtrechtArnhem en geheel Duitschlandmet uitzondering alleen van Hanoveren de Hanzee-Steden of wat daarover wordt verzondenbenevens naar verdere gelegene Staten, werwaarts de brieven over Duitschland loopen ook met de bestaande Dagpost over Amsterdam kunnen worden verzonden, en dat de brieven naar Keulen, de Rhijn-ProvinciënFrankforten verder gelegene Duitsehe en andere Staten, daarenboven met den gewone Avondpost kunnen worden geëxpedieerd. Leyden30 Junij 1847. W. P. KLUIT. Stailg'euootenGroot zijn Uwe weldaden geweest, bewezen aan de ongelukkigen in Gelderland; in Uw midden echter bevindt, zich een fatsoen lijk Protestantsch BURGERGEZIN, voor hetwelk buiten zijne schuld door verschillende omstandigheden de toekomst donker is; onder Uwe medewer king met Gods hulp wenschte ik deszelfs welvaart op oenen meer vasten grondslag te brengenelke bijdrage zal mij daartoe aangenaam zijnkun nende een iegelijk, des verkiezende bij mij ontvangen de rioodige inlichting, terwijl door middel van dit blad van de ontvangene liefdegiften kennis zal gegeven worden. J. E. INCKEL, Predikant.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3