President der Republiek welke den 15l,eD Mei een aanvang liad genomen en waarvan de uitslag nog niet bekend was; men achtte het echter niet on waarschijnlijk dat Herrera, die reeds eenmaal die waardigheid bekleed heelt, zou verkozen worden. Tol dusverre had zich, zoover men wist, nergens cene stem voor Santa Anna verklaard integendeel scheen zijn gedurende den laatsten tijd gehouden gedrag de algemeene verbittering tegen hem te hebben gaande gemaakt. 'J'en gevolge van de ondubbelzinnige bewijzen van ontevre denheid die hij van de zijde der troepen ontving, had hij het bevel nederge- legd en zich den 19<len Mei naar Mexico begeven, alwaar hij door het volk met gijouw en eenc hagelbui van steenen begroet werd, en slechts met moeite aan grover mishandelingen ontsnapt was. Als eene bijzonderheid van den oorlog, welke de Americanen tegen woordig tegen de Mexicanen voeren, meldt men deze omstandigheid, dat in elke stad van eenig gewigt, die door de Vereenigde Staten bemagtigd is, dadelijk een Engelsch dagblad het licht ziet. Men heelt tot 8 bladen geleld, die op deze wijze eerst onlangs ontslaan zijn, namelijk te Matamores, te Tam- pieo, te Vera Cruz twee, te Jalapate Chihuahua, te Yerba-Neuva en te Monterey in Nieuw Déon. Het eerste nommer verscheen te Jalapa 6 dagen na de inbezitneming dezer stad door de Amerikanen. De brieven en dagbladen van Quebec en Montreal behelzen treurige be- rigten omtrent den toestand der landverhuizers, die te Canada zijn aangeko men. Eene vreeselijkc sterfte heeft zich onder deze ongelukkigen geopenbaard. Tc Grosse-Ile, waar de meeste uil Europa komende schepen aanlanden, lagen den 9lle" Junij 30 schepen met 12,000 landverhuizers, van welke een groot gedeelte bezweken was. Dien dag begroef men aldaar 120 lijken 1300 zie ken waren geborgen iri de kerken onder tenten en in haastig opgeslagen ba rakken. iPANJË. MADRID, 24 Junij. In de provincie Burgos wordt de vaan van den opstand meer en meer opgestoken. Het zijn de aanhangers van den Graaf de Montemolin zoon van Don Carlos, welke die streken geheel onveilig maken, en wel onder opper hoofden, die zich vroeger als Carlisten door wreedheid onderscheiden hebben. De bewindslieden beweren dat die onlusten spoedig door de troepen zullen onderdrukt worden; doch de opstandelingen vinden veel aanhang, en schijnen goed van geld voorzien te zijn. In het midden van Junij was het in het zuiden van Spanje zoo koud dal inen genoodzaakt was wintcrkleederen te dragen. De veldgewassen echter stonden goed, POKTÜGAL. LISSABON, 19 Junij. Eergisteren is er cene zamenzwering alhier ontdekt, ten doel hebbende de Koningin te onttroonen en Das Antas tot Dictator uitleroepcn. Daarop was een gedeelte der troepen van Vinhaes naar de hooldstarl vertrokken. Deze had de gevlugte opstandelingen uit Sl. Ubes achtervolgd, en er 300 krijgsgevan genen gemaakt de overigen hadden zich overgegeven. De Hoofden van den opstand te Oporto hadden hun ontslag genomen omdat zij zich voor eencn met hunrre staatkundige denkbeelden zoo tegenslrij- digen staat van zaken niet verantwoordelijk wilden stellen. De Miguellisteo hadden nu aldaar liet bewind in handen. Op bevel van de Junta waren twee opperhoofden uit de stad verlrokken naai' do Spaansche grenzen, met voornemen om den opstand in den rug van het Spaansche leger over te brengen, dat zich thans op Portugeesch grondge bied bevindt. ITALIË, ROME, 20 Junij. Een Pauselijke brief is aan de gezameiitlijkc Prelaten gezonden, waarbij, ten gevolge van de medcdeeling in de aanspraak van den 11dcn 11-, de zooge naamde begunstigde Kardinaals-posten vervallen worden verklaard, en voort aan alleen zij lot Kardinaal zullen verheven worden, die wczcntlijke ver diensten bezitten. Den 17<lcn, den verjaardag van Zijne verheffing tot de Pauselijke waar digheid heeft de Paus eene breve uitgevaardigd betreffende de oprigting van de Ridderorde van den II. Pins. OOSTENRIJK, WEENEN, 26 Junij. Er wordt hier tegenwoordig eene zeer naanwkeurige opname en omschrij ving der bevolking gedaan en we], zoo men verzekert, met het doel om het ongehuwd te zanten wonen van de heide geslachten aan eerie belasting te on derwerpen, alsmede oin door het verwijderen van een aantal, zonder kostwin ning omzwervende vreemdelingen, de stad van deze overtollige en tot last ■zijnde bevolking te bevrijden. In eenige streken van Beneden-Oostenrijk verzet men zich zoo zeer tegen de Heeredienstendat men daarheen troepen heeft moeten zendenom de wederspannigen te beteugelen en tot hunnen pligt te brengen. SS A A OVER. 27 Junij. Gisteren is alhier eene wet. afgekondigd, hij welke onder de hij de grond wet vereischte toestemming der Stenden, de havenplaats Geestermnnde, aan den mond der Geeste in den Weser, nabij Bremershaven gelegen den lsten Julij dezes jaars, tot eene vrijhaven verklaard wordt, onder betaling door de opgezetenen van cene zekere vergoeding voor de onkosten en gemist wordende regten. FRANKFORT. 29 Junij. In onderscheiden streken van den Boven-Rhijn is de rogge reeds gemaaid en levert bet een zoo voordcelig gewas op, als de oudste landlieden zich n,-rauwelijks herinneren kunnen. Er is bovendien overvloed van vruchten van allerlei aard en de wijnstok staat ook gunstig. ENGELM1I, LONDEN, 30 Junij. De Koning der Belgen heeft Zaturdag een diplomatiek lever gegeven waarop hij ook den Nederlandschen Gezant, den Graaf Schiinmelpenninek eri den Raad van Legatie, den Heer Stratenus, heeft ontvangen. De Heer Rothschild biedt zich thans tot Candidaat aan om zitting Ie krijgen in liet Parlement. Daar evenwel, volgens de wetten, geen Israëliet die betrekking kan hekleeden, zoo meent men dat de Minister Russell in het begin der volgende zitting eene wet zal voordragen, oni de bestaande wet tegen liet toelaten der Israëliten in het Parlement, op te heffen. Gisteren zijn 4 Anglicaansehe Bisschoppen gewijd, van welke 3 voor Australië en 1 voor de Kaap de Goede Iloop. De prijs der tarwe is door den aanvoer van leeftogt van allerlei aard wederom 7 sh. gedaald. In de Morning Chronicle leest men het volgende Belangrijke gebeurtenissen zullen binnen kort in den Indischcn Archipel voorvallen; de Fransehen hebben vijandelijkheden tegen Cochinchina bedreven, en nemen zonder twijfel, op het oogenblik dat wij dit Ier nederschrijven, bezit van het eiland Basilandat tot de Soolo-cilanden behoort, zij zullen dus bezittingen hebben in een gcdeelle der wereldwaar hunne tegenwoor digheid ten minste zeer lastig zal zijn. Wij moeten derhalve onze stelling in de Oost-Indische zeeën versterken en onze zcemagt vermeerderen. Sedert eenige jaren heeft Frankrijk eene belangrijke vloot in deze wateren, hoewel dit land er geene belangen te beschermen en oogenschijnlijk gecne inziglen heeft. Er bestaan ook andere redenen om onzen invloed over Pulo- Kalamatlon (Borneo) uit te breiden. In de tallooze eilanden van dien Ar chipel en over geheel Asië, tracht de maatschappelijke toestand zich te ont binden en nieuwe vormen aan te nemen. Deze staat van zaken zal van groot voordeel zijn voor de beschaafde natiën, welke zich in het gunstige oogenblik daar ter plaatse bevindenom aan de gebeurtenissen eene goede rigting te geven. Bij andere gelegenheden hebben wij reeds het nadeel van het te laat komen tloen opmerken. Laat ons dit thans tot les dienen. Er doet zieli eene gulden gelegenheid op. Indien wij haar laten ontsnappen, zal het ons everi lang berouwen als wij als natie zullen bestaan. De beroemde Maatschappij van Wetenschappenonder den naam van British Association bekendhield dezer dagenna een tijdsverloop van 15 jaren, andermaal hare algemeene vergadering te Oxford, welke stad daar toe hijzonder geschikt is, door de menigte groole gebouwen, die ditmaal weder, even als vroeger, voor het houden der bijeenkomsten van de onder scheiden klassen der Maatschappijen de tentoonstelling van werktuigen natuurvoortbrengselen enz. waren afgestaan en ingerigt. Onder anderen was dit het geval met de grootc zaal vari het Raadhuis, en met de aangrenzende ruime vertrekken, voor de al'deelingen der Maatschappij ingeruimd. Woensdag vingen de werkzaamheden aan onder het voorzitterschap van Sir R. Murchison. Hij herdacht in eene korte toespraak den oorsprong der Maatschappij, en hare uitbreiding, sedert de laatst te Oxford gehouden ver gadering in 1832, en wenschte haar geluk met de aanwinst van leden als Struve, uit Rusland, Ehrenberg uit Pruissen, Nielson en I.angherg, uit Zwe llen en Noorwegen, van der Hoeven, uit Holland, Caninouit Italië, Milnc Edwards en Leverrier, uit Frankrijk; namen, wier enkele vermelding, zeide hij, genoeg was om te bewijzen welk een Iroogen roem de Associatie buitens lands heeft verworven. Daarop droeg hij het voorzitterschap aan zijnen op volger, Sir R. Inglis, over, die het niet eene zeer uitvoerige rede aanvaardde. Des avonds werd een diner in liet hölel de Star gehouden. Onder de bijzondere toasten, door den Voorzitter ingesteld, waren die aan Professor J. van der Hoeven, uit LeydenProfessor Ehrenberg, uit Oerlijn, en andere mannen van Europesche vermaardheid. Donderdag was aan het lezen der rapporten in de verschillende afdeelingen, elke waarvan hare afzonderlijke plaats van bijeenkomst had, toegewijd. Onder die in het vak der scheikunde was er een van den Utrechtsehen Hoogleeraar G. J. Mulder. Het daarna in genoemd hölel gehouden diner was nog talrij ker dan op den vorigen avond. Onder de toasten werd er toen met name een aan Dr. J. E. de Vrij, den loffelijk bekenden Rotterdainschcrr Scheikun dige,'gebragt »Ik houd mij verzekerd (zeide de Voorzitter) dat de Vergade ring hem een hartelijk welkom zal toebrengen, en ofschoon zijn bezoek aan dit Land de navorsching zijner geliefkoosde studie, de scheikunde, ten oogmerk heeftver trouw ik dat die geleerde geen acidum (zuur) in de zamenstelling onzer Vergadering vinden zal." Deze woordspeling werd, even als de feest dronk, sterk toegejuicht, waarop Dr. de Vrij kortelijk antwoordde, en daarbij de verdiensten van Professor Faraday gedacht. Nog dienzelfden avond hield Professor Powell eene voorlezing over vallende sterren, kometen enz. Vrijdag werden in de afdeelingen weder onderscheiden gewigtige verslagen, op verschillende vakken van wetenschap belrekkelijk, gelezen, waarna Dr. Daubeny eene voorlezing hield, over de toepassing der scheikunde op den landbouw, en de voordcelcn welke van de vereeniging dezer heide wetenschappen te verwachten zijn. Het diner van dien avond werd weder met de tegenwoordigheid van een aantal dames vereerd. Bij den dronk,

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2