LEYDSCHE COURANT. N°, 1847. MAANDAG, 5 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. w ~%A ml- De Prijs der Courant is f 13 in de afzonderlijke nommers worden Centen afgegeven. LEYDEN, 3 Julij. Dezer dagen heeft men eenen aanvang gemaakt met het leggen der gaz- pijpen ter verlichting der stad, terwijl de werkzaamheden ter verdere vol- tooijing van de stedelijke gazfabriek met den raeesten ijver worden voortgezet; zoodat er uitzigt bestaat om reeds aanstaanden winter die verlichting aan vankelijk^ in werking te zien. Wij hopenwanneer deze zoo belangrijke inrigting meer in al hare bijzonderheden zal gereed zijneen nader verslag deswege aan onze lezers mede te deelen. Op de gewone wekelijksche Beestenmarkt zijn dit jaar van 21 Mei tot 25 Junij ter markt gebragt 21,233 lammeren, welke tot zeer hooge prijzen zijn verkocht. In 1846 was dit getal 25,176. Blijkens nadere aankondiging van Ds. Hooyer te Zalt-Bommelis thans door hem voor de noodlijdenden gemeenten in Gelderland in het geheel ont vangen ƒ30,512.95. Het dagblad Overijssel klaagde onlangs over de weinige veerkracht en ondernemingsgeest van den Ncderlandschen handel. De Nieuwe Rotter- damsche Courant verzekert thans, dat, wel verre van ons in de vrijhaven van Macasser door de Engelscheu den loef te laten afsteken, reeds in het begin des jaars uit Rotterdam, dadelijk bij het bekend worden der vrijver klaring een schip met koopmans-goedercnaan het eerste reeders-kantoor te Rotterdam toebehoorendenaar Macasser is vertrokkenterwijl twee andere schepen van andere reederijendaarheen bestemdgereed gemaakt worden. Behalve ditgaat er zich een Nederlander vestigendie zich lang in Indië heeft opgehoudenmet den Indischen en Chineschen handel zeer goed bekend is en van goede relatiën en toereikend kapitaal is voorzien. Eene gelijke onderneming is reeds van Java uit geschied. Op den Rhijnspoorweg zijn in Junij vervoerd 41,443 reizigers en is ontvangen ƒ63,327. 'sGRAVENHAGE, 3 Julij. Bij Koninklijk besluit van den 30sten Junij jl.is tot lid van de fierste Kamer der Staten-Generaal benoemdJhr. Mr. P. van Akerlakenlid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; met bepaling, dat die benoeming eerst zal effect sorteren met den aanvang van de gewone zitting der Staten-Gene raal in October van dit jaar. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd tot lid van het Hoog Mili- litaire Geregtshof te Utrecht, den Heer Schout-bij-Nacht N. L. Koops. Het strekt ons tot genoegende onrustbarende geruchten te kunnen te genspreken, die er omtrent het zich openbaren van de ziekte onder de winter aardappelen in sommige gemeenten in het Westland in omloop zijndaar niet alleen de vroege aardappelen zeer schoon staanen naar genoegen worden gerooidmaar ook de latere soorten slechts hier en daar door de vroegere nachtvorsten als anderzinsop eenige weinige stukken zijn zwart geworden hetgeen thans niet verder schijnt voort te gaan terwijl al de overige gewassen uitmuntend schoon te velde staan, en het betrokken weder zelf gunstig is voor het niet te weelderig en te vroegtijdig aanrijpen derzelve, gelijk mede de drooge hoezeer schrale winden voor den hooibouw dezer dagen niet onvoordee- lig zijnen het gras over het algemeen niet tegen valt. ROTTERDAM, 1 Julij. De aanvoeren van granen uit de Oostzee en van elders komen thans gere geld en in groote hoeveelheid binnen. In de laatste drie dagen arriveerden ruim 80 schepen in de Maas, hebbende geladen minstens zeven duizend last verschillende soorten van granen. Men kan dit reeds een gering begin noemen daar verreweg het grootste getal nog gewacht wordt. De prijzen zijn ook merkelijk gedaald en wel ƒ140.in de laatste 14 da gen op het last rogge. Men verwacht nog verdere vermindering. Behalve het reeds vermelde in onze Courant van 29 Junij, kan nu nog worden medegedeelddat onder de voorwaardenop welke eene overeenkomst met de Rijnspoorweg-Maatschappij zal kunnen worden getroffen ook nog de volgende behooren Dat er geenc uitbranding van kolen in, of in de nabijheid der stad zal mo gen plaats hebben. Dat aan de Maatschappijop taxatie van deskundigenzal worden afgestaan de oude hoofdpoorten de verdere aan het plein bij die poort aan de stad toebehoorende gebouwenalsmede het noodige gedeelte van den weg en de aan de stad toebehoorende slikken aan Bosland. Dat al het water en de gronden achter den Haringvliet en aan Bosland slechts worden afgestaan ten behoeve van den aaideg van den Rijnspoorweg, en tot niets anders zullen mogen worden gebruikt dan met toestemming van het stedelijk bestuur, en datwanneer de Rijnspoorweg-Maatschappij mogt worden ontbondenof de zijtak op Utrecht niet meer wérd geëxploiteerd de aangelegde kade, zonder vergoeding, aan de stad zal worden overgegeven, behondens de noodige schikkingen omtrent de overneming der gebouwendie anders weder afgebroken zullen moeten worden. AMSTERDAM, 2 Julij. De verkooping van het Kabinet van Platennagelaten door den Baron Verstolk van Soelen, heeft den 30steD Junij opgehragt ƒ13,610. Gisteren heeft die verkooping opgehragt ƒ2,578. In Junij zijn hier aangevoerd 1253 lasten tarwe, 3481 lasten graan, 8 lasten garsl2 lasten haver, 227 lasten boekweit en 6 lasten erwten. Eergisteren en gisteren heeft hier in het Wapen van Amsterdam op het Ruslandde tweede algemeene Vergadering der Nederl. Maatschappij tot bevordering der Pharmacie plaats gehadwaarop de Departementen Amster dam 'sGravenhage, Leyden, Meppel, Utrecht, Rotterdam, Gouda en Alk maar vertegenwoordigd werden. Bij de muzijkhandelaars Thcune en C°. alhier, is dezer dagen in het licht verschenen, de eerste aflevering van het zooveel omvattende en belang rijke werk: de Melodiën van de Psalmen, ingerigt voor de Pianodoor J. D. Braehthuizer. Deze eerste proeve bevestigt ten volle de hooge verwach ting, die men had opgevat nopens de daarstelling en uitvoering van eene zoo gewigtige onderneming, die aan zoo goede handen is toevertrouwd. Uit Harlingen wordt geschreven, dat aldaar weder de drie gewone En- gelsche stoombooten zijn binnengekomen, om wederom boter, kaas en vee te laden. Alles is er thans zeer rustig. APELDOORN, 30 Junij. H. K. H. de Prinses van Oranje heeft gisteren het weeshuis der Hervormde gemeente bezocht, daar de Regenten aan haar hadden verzocht Beschermvrouw van dat gesticht te willen zijnhetgeen met welwillendheid is aangenomen. Door regenten en regentessen ontvangen zijnde, onderhield zich de Prinses met minzaamheid met de weesmeisjes, bezigtigde voorts het gebouw en betuigde qver de eenvoudige netheid van hetzelve hare bijzondere tevredenheid. Bij de aanbieding van het boek, door den stichter van het weeshuis, den Luitenant- Admiraal Kinsbergen aangelegd, en later door al de tijdelijke bestuurderen geteekend, was de Prinses dadelijk bereid ook daarin Haren naam te stellen, terwijl eene rnime gift weder het bewijs opleverde, dat iedere gelegenheid om weldadigheid uit te oefenen, aan Haar welkom is. ZIERIKZEE, 29 Junij. Dezer dagen zijn de werkzaamheden aangevangen tot indijking van de Rumoortsche en Philiplandsche schorrengelegen aan het vaarwater in het Zijpe, tegenover Duivcland bij de eilanden Tholen en St. Philipsland. TËREE1ÏIGDE STATEN. NEW-YORK, 15 Junij. Alhier zijn in het verleden jaar 1,200 kleedermakers uit Engeland aan gekomen. Berigten uit Vera-Cruz van den l5lcn Junij melden dat de Generaal Scott aan het hoofd van 6,000 man van Jalapa naar Puebla was opgerukt, om van die stad welke reeds door de Amerikanen bezet wasregelregt naar de hoofdstad te trekken. Hem werden aanzienlijke versterkingen toegezonden, om de vrijwilligers aan te vullen, wier diensttijd verstreken was en die het leger hadden verlaten. Er waren tusschen andere opperhoofden en de Mexicanen kleine gevechten voorgevallenwaarin de laatste steeds geslagen werden. In Mexico heerschte voortdurend de grootste verwarring, die nog ver hoogd werd door partijtwisten ter zake van de verkiezing van een nieuwen

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1