ongunstig saido en alir.oo een verlies van 86,790,47. Ondanks dit verlies was liet saldo nog 48,787.425- gunstiger dan in liet voiige jaar, welke gunstige uilkoinst was verkregen door ecne winst van ruim 50 pCt. op liet goederen-vervoer. De kosten van exploitatie liadderi over het gezegde tijdstip bedragen 330.545 43. Ten aanzien van liet brengen der spoorweglinie in het entrepöt-dok alliier, was met de directie van liet entrepot-dok reeds eene overeenkomst gesloten en werd nog slechts over de wijze van uitvoering on derhandeld. Evenzoo werd nog gehandeld met de administratie der stedelijke accijnsenmet het doel, om te beletten, dat de helling derzelve voor het goederen-vervoer belemmerend zoude worden. Wat betrelt den zijtak naar Botterdam was het hoofdbestuur reeds een oogenblik bereid geweest, om andere maatregelen te beramenten einde den Rijnspoorweg met de Maas te verbindentoen het gisteren van het stedelijk bestuur dier stad het officiële herigt ontvingdat in eene daags te voren gehouden vergadering van den stedelijken raad was beslotenom den aanleg van een station achter den Haringvliet toe te laten. De aankoop van de landenvoor gezegden zijtak ging inmiddels geregeld voort, en was men met dien aankoop reeds tot op twee vijfde der geheele lengte gevorderd. Wat eindelijk aangaat de aansluiting aan Pruissen, waren de onderhandelingen daartoe bij Koninklijk besluit van den 6<len dezer verordend, en was de Fleer Leo l.ippmann bestemd, om de maat schappij bij die onderhandelingen Ie vertegenwoordigen. De Engelsebe houders van aandeelen hebben het volgend voorstel gedaan de tegenwoordige zitting tot 10 Augustus eerstkomende te adjourneren het. hoofdbestuur te verzoeken tot op dien tijd het mogelijke te doen, em den verderen aanleg van den Rijnspoorweg te bevorderen en op gezegde vergadering verslag uit te brengen van bet verrigte en bij onverhoopt falen zijner pogingen krachtige maatregelen aan de aandeelhouders voor te stillen. Bij de ontwikkeling van dit voorstel, bragten zij de grootste buide toe aan de bemoeijingen van het hoofdbestuur, hetwelk naar hun gevoelen al het mogelijke gedaan had, oin de zaak van den Rijnspoorweg te bevorderen, doch gestadig op den onwil en de onbekwaamheid van anderen zijne pogingen had zien schipbreuk lijden doch van den anderen kant ontveinsden zij niet, dat het doel van hun voorstel was, om een einde te maken aan een dralen als waarvan in Engeland geen voorbeeld bestaat, en liever hunne kapitalen terug te trekken, dan zich nog langer dit dralen te laten welgevallen. Van de discussie, welke hierop volgde, vermelden wij nog slechts de ver klaring door den Fleer Faber van Riemsdijk namens den Koning gedaan, dat Z. M. persoonlijk alles wil doen wat de belangen van den Rijnspoorweg kan bevorderen en van den flr. Floffman, Burgemeester der stad Rotterdam, welke de vertraging te Rotterdam ondervondenniet aan de regering dier stad maar aan omstandighedenen voornamelijk aan den tegenstand van een groot aantal notabele ingezetenen wil hebben toegeschreven. Eene poging om van de Engelsebe houders nog eert langer uitstel dan 10 Augustus te verkrijgen, werd door sommige aanwezigen te vergeefs be- i proefd en daarna het bedoelde voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De verkooping van het prachtig en kostbaar kabinet van platen prent werken enz. nagelaten door den Baron Verstolk van Soelen, beeft den lslen dag ƒ5,997 en den 2den dag ƒ9,710 opgebragt. i De prijzen van het brood hebben hier heden wederom eenige verminde ring ondergaan, en de aardappelen zijn ƒ1.50 per mud afgeslagen. UTRECHT, 30 Junij. Door het Prov. Geregtshof alhierzijn op de aanbevelingslijst van 6 Candi- dalen voor de in dat Collegie openstaande Raadsheersbetrekkiug geplaatst de lleeren Mrs: Jhr. 11. A. M. van Asch van lVijckRijks-Advocaat te Utrecht; 11. C. van Loenen, Deken der Orde van Advocaten te Utrecht; G. J. Schluilcr, Advocaat en Regler-Plaatsvervanger bij de Arrondissements Regtbank te Amers- j foortJhr. A. Coenen van 's GraveslootRegter bij de Arrondissem.-Reglbank te Utrecht; II. M. Beeekman, Griffier bij Int Prov. Geregtshof van Utrecht, en J. J. Hinlópcn, Regter hij de Arrondiss.-Reglbank te Amersfoort. ARNHEM, 29 Junij. De regering zet ijverig hare pogingen voort tot verderen aanleg des spoor- wegs van bier tot Wezel en Obeiliausen. De Ópper-Ingenieur, de Heer van der Kun, en de Referendaris bij bet Ministerie van Finantiënde Heer van Bosse, zijn tot Regerings-Cotnmissarissen benoemd welke namens dq Re gering, de belangen der Spoorweg Maatschappij te Berlijn zullen vertegenwoor digen. Aan deze lleeren zullen zich de Afgevaardigden der Spoorweg-Maat schappij aansluiten, ten einde hunne aanbiedingen meerderen ingang bij de Ministers te Ilei lijn te verschaffen. Men gelooft hier algemeendat nog in dit jaarof uiterlijk in liet volgende voorjaareen aanvang zal gemaakt worden met de voorloopige werkzaamheden des aanlegszoodat in de herfst van 1848 de aansluiting tot stand gebragt zal kunnen zijn. DEVENTER, 28 Junij. Behalve naar Harlingen is van bier ook een detachement dragonders naar Meppel vertrokken, tot herstelling der rust, welke aldaar op eene bedenkelijke wijze moet gestoord zijn. Ook alhier en te Zwolle hebben beginselen van onlusten plaats gehad, welke echter spoedig zijn gestild. Te Vollcrihovenop den huize Oldrutenborg, bloeit de zeer zeldzaam blocijende Dracaena Draco L. De bloemstengel heeft ééne Ned. el lengte, met 39 zijtakken waaraan doizende groenachtig-wit gekleurde bloemen prij ken. Deze prachtige plant is 5] Ned. ellen hoog en wordt sedert het jaar 1805 in de warme kas aldaar gekweekt. GRONINGEN, 28 Junij. Gisteren en beden zijn alhier binnen gemarcheerd twee detachementen dra gonders, van bet 3de regiment, onder bevel van de lste Luitenants Timans en Qneysen, komende van Assen en Winschoten, om alhier vooreerst garnizoen te houden. Het gebeurde in Vriesland beeft bier ter stede eenige sensatie verwekt en heden heeft er meer dan gewone drukte op de straten gelieerscht, doordien vele arbeiders, die geen arbeid hadden, bier en daar in vcrecniging oin werk gingen vragen en vele bedelaars gebruik maakten van de tijdsom standigheden, otn langs de buizen te gaan bedelen. Er zijn echter geene onge regeldheden voorgevallen en wij vernemen dat ook alle voorzorgen zijn ge nomenom dezelve des noods krachtdadig tegen te gaan. Wij vinden ons verpligt, om van deze zaak melding te maken, ten einde de verspreiding van valsche en overdrevene berigten of tegen te spreken of voor te komen. Zoo schreef de Provinciale Groninger Courant onder de opgegeven dag- teekening. Zie ecliter ons bijzonder berigl onder Leydenten aanzien van heigeen later op den dag van den 28slen en den daarop volgenden nacht is voorgevallen. Nog verneemt men door bijzondere berigten uit andere bladen, dat de provocatie van de zijde van een gedeelte des volks allezius noodzakelijk maakte, dat de militaire magt zich krachtig deed gelden. Men beeft onder anderen eenige der Hoofdofficieren met steenen geworpen en beleedigd. Overi gens is de vernieling bij een graanhandelaar aangcrigt en ook bij eenige andere ingezetenen belangrijk. Van de zijde der Regering is den 29sten eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle zamenscbolingen van meer dan 5 personen ten slrengste worden verboden, met bedreiging dat geweld zal gebruikt worden, indien aan liet bevel oin uiteen te gaan, niet voldaan wordt, en met bepaling van eene boete van 25 tot 50 gulden en van 3 dagen gevangenisstraf. 0"k zijn bij eene andere proclamatie de sterngeregtigde burgers opgeroependie genegen inoglen zijn zich als iustbewaarders bij de schutterij aan te sluiten, ten einde met deze en bet garnizoen, benevens de Studenten, die zich daartoe reeds hadden aangemeld, mede te werken tot handhaving van rust en orde. -r- Nog wordt bij eene andere proclamatie bevolen, dat sociëteiten en herbergen om 9 ure des avonds moeten gesloten zijn en niemand zicli na 10 ure des avonds tot 'smorgens half 4 ure, zonder voldoende redenen, op straat mag vertoonen. De rogge was aan de beurs den 295ten ƒ5 minder dan op den vorigen marktdag, en de 5 kop aardappelen 30 cents minder dan in de vorige week. Sommigen schrijven de onlusten toe aan bet plotseling opslaan van liet rogge brood in de vorige week, daar de prijs van het Ned. tot 21 centen gestegen was, en te Leeuwarden de prijs in ééue week 16 centen was ver hoogd. VLISSINGEN, 28 Junij. Do desertie bij bet Belgische leger neemt aanmerkelijk toe, daar sedert eene i maand troepen van 1216 manschappen, in onze provincie aankomen, om dienst voor de koloniën te nemen. Ook vele jonge menscben uit Oost- en West-Vlaanderen bieden zich met hetzelfde oogmerk aan. Zij worden allen naar Harderwijk opgezonden. MAASTRICHT, 27 Junij. De Officier van Justitie bij de Arrond. Regtbank alhier beeft zich verzet tegen bet door dat collegie opgemaakt drietal ter vervulling van een Regler- Plaatsvervanger, omdat ook de Regter-Plaatsvervangcrs aan de stemming liad- den deelgenomen; volgens zijne meening, in strijd met art. 52 der wet op de regterlijke organisatie. Volgens tijdingen uit Oost-Indië hebben de drie tcrugkccrende Room- sclie geestelijken een pensioen gekregen en wel de Heer Groebe van ƒ1,800, Carlenstat van 1,500 en van Dijk van 1,200. li IIIT EiN L A JN DSC HE BE IV!tÊST" 00§T-IN»IE. BATAVIA, 30 April. Bij besluit van den ll^ea heelt de Gouverneur-Generaal bepaald, dat de traetements\erlioogingen, toegekend aan Chrislenleeraars op Java, niet vermin derd zullen worden, wanneer zoodanigen ecne standplaats buiten Java wordt aangewezen. De Majoor-Adjudant Vertbolen, tijdelijk belast met de functiën van Re sident ter Zuid- en Oostkust van Borneo, heeft zich dadelijk na zijne komst aldaar naar de mijnwerken in het district Riarn begeven, ter regeling van de werkzaamheden der ontginning. De put, welke naar de steenkolen-lagen leiden moet, bad reeds eene diepte van 21 ellen. De komst cener Chinesclie wankang van Canton had het uitzigt gegeven dat de gezagvoerder van dat vaartuig bij eene volgende reize Chinesche mijnwerkers zou aanbrengen. Op onderscheidene punten van Borneo hebben de zeeroovers weder van toe nemende stoutmoedigheid doen blijken. De kusten van Banka waren sedert eenigen tijd mede door hen verontrust. Op het naburige eiland Lepar heb ben zij met 22 praauwen en ongeveer 300 man eenen aanval gedaan maar zijn met verlies van 9 man afgeslagen. Hunne vloot beeft zich daarna ver spreiden de kusten van dat eiland onveilig gemaakt. In hunne gevechten met de bevolking en met de kruisbooten hebben zij steeds liet onderspit ge dolven. Ook op Billiton heeft een treffen met ben plaats gehad, waarbij 4 hunner zijn gevangen gemaakt. Het stoomschip Merapi en de schoeners Windhond cn Aruba zijn naar de

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2