LEYDSCHE 1847. VRIJDAG, 25 JUNIJ, BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. N°. y.i:c«E l)e Courant wordt Maandag Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag avond LF.YDEN, 24 Junij. Het orgel in de S'. Pieterskerk alhier, dat in omvang en zwaarte allezins beantwoordt aan de nitgebreidlieid van het meer dan zeven eeuwen oude aanzienlijke kerkgebonw, verkeerde sedert verscheidene jaren in gebrekkigen toestand, zoodat de Gemeente-Commissie, een' geruimen tijd geleden, moest besluiten om tot belangrijke herstellingen over te gaan, welke den 11. 11. Gebroeders Lohman werden opgedragen. Thans zijn deze afgeloopen en gisteren morgen vergaderde de Commissie om de keuring en proef bespeling te doen plaats bebben. De kundige Orgelmakers de Ileeren Biitz Comp., van Utrecht, en de met roem bekende Organist der Groote Kerk te Haarlemde Heer J. P. Schumann, de Vader, waren tot het keuren en bespelen van het orgel verzocht. De HH. Gebroeders Lohmande een alhier en de ander te Groningen ge vestigdhebben, zoo volgens de gunstige beoordeeling der HH. beoordeelaars als van den Heer Hcpp, Organist der kerk, alle voldoening van bunnen moeijelijken arbeid ingeoogsten bij het einde er van, de tevredenheid der Commissie verworven. De kracht en zuiverheid der toonen laat niets te wenschen overig, en de Heer Hepp mag nu het genoegen smaken dat hij, na zich langen tijd met een ge brekkig speeltuig te hebben moeten behelpen, thans de gemeente met een orgel mag voorgaan, dat geschikt is om de verhevenste koraalmuzijk te laten hooren, en alzoo het kerkgezang, dat voornaam gedeelte der openbare godsdienstoefe ning, waardiglijk te begeleidenen aan de melodie en poëzy des gezangs die uitdrukking bij te zetten, welke alleen gepaste orgeltoonen er aan vermogen te geven. In onze vorige leest men een berigl omtrent de wolmarkt te Posen in Pruissen van 2 Junij, dat de wol sedert de eerste dagen waarop de markt gehouden werd, eene vermindering onderging van 5 a 6 thl. per quintaal, zoodat vele opkoopers met verlies hebben moeten afzetten hoewel echter de 21,000 quintalendie ter markt waren gebragt, bijna geheel waren opge ruimd. Uil Leipsig in Saksen wordt van den 14den gemeld, dat op de wolmarkt aldaar de wol, in weerwil van ruimere aanvoerenzeer vast is en zelfs eene verhooging heeft ondergaan van een thaler per steen, in vergelijking met den prijs van het vorige jaar. 'sGRAVENHAGE, 24 Junij. Bij besluit van 25 Mei jl. heeft Z. M. bepaald, dat door de woorden stede lijke besturen en plaatselijke besturenvoorkomende in art. 1 van het Koninklijk besluit van 27 Mei 1830, waarbij bepaald wordt, wie autorisatie tot het oprigten van lagere scholen kunnen verleenenmoeten verstaan wor den voor zoo veel de openbare scholen betreftde stedelijke of gemeente raden en voor zoo veel de bijzondere scholen aangaatde collegiën van Burgemeester en Wethouders of Assessoren. Bij besluit van Z. M. zijn tot leden der Commissiegevorderd tot hel onderzoek der rekening over 1846, benoemd, de Heeren II. C. van der Houven en Jhr. Mr. W. J. Junius van Hemert, Leden van de Eerste Kamer; Mr. M. J. de Man en E. P. de Monchy, Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mr. W. J. Piepers en Mr. H. Baron van BreugelLeden van den Raad van State, en Mr. S. P. van Idsinga en G. S. G. Baron van Fridagh Leden van de Alg. Rekenkamer. En tot Secretaris Jhr. J. 1'. Cornets de Groot, waarnemende Secretaris-Generaal bij bet Ministerie van Koloniën. Z. M. heeft tot zijn buitengewoon Kamerheer benoemd Jhr. E.E.A. Graaf van Bylandt, vroeger lste Luitenant bij de Cavallerie. Het makenleveren en stellen van een voetstuk voor het standbeeld van Prins Willem I, op het Plein alhier, is thans bepaaldelijk voor 10,980 gegund aan den Heer J. Gal man, van Amsterdam. DELFT, 23 Jnnij. Laatstleden Zondag hebben aan het stationsgebouw alhier ruim 1,500 per sonen plaats genomen er zijn treinen geweest van 21 wagens. Ook was het vervoer door veerschuiten en rijtuigen zeer aanzienlijk. ROTTERDAM, 23 Junij. De nieuwe basoulerende Scheluwebrugaan het einde der Seheepinakers- haven, bij den Tarwe-akkcr alhier, die de vroegere wipbrug te dier plaatse vervangt, en aan welke de eerste steenen den 24sten Augustus des vorigen jaars gelegd zijn, is eergisteren voor de passage geopend. Zij heeft eene wijdte op de hoogte van Rottepeil van 14,60 ellen en van boven van 15,10 ellen. Het gegoten ijzerwerk is vervaardigd aan de fabriek der Heeren Ne- derburgh, Nering Bögel Comp., ijzergieters te Deventer, en het geslagen ijzerwerk aan de grofsmederij te Leyden. Het geheel munt door hechtheid zoowel als door sierlijkheid uit. Men schrijft ons heden uit Utrecht: Den 19de'1 dezer is alhier overle den de Wel-Ed. Gestr. Heer T. J. O. Boymans. Z. Ed. bereikte den ouder dom van 79 jaren, en had gedurende jaren zitting in de voormalige regtbank van eersten aanleg alhier. Zijn stoüelijk overschot zal morgen den 24sten ter laatste rostplaats worden gebragt. Men verneemt thans, dat gemelde overledene, bij testamentaire dispositie, uitgezonderd eenige legatende stad Rotterdam universeel erfgenaam gemaakt beeft van zijne geheele nalatenschap, waaronder een uitmuntend kabinet schil derijen, meest van oude meesters, eene menigte portefeuilles met teekeningen, en exquis fraai Chineesch en Japansch porselein. De Edel Achth. Heer P. II. Tromp, Wethouder dezer stad, is als een der Executeuren benoemd. De redactie van de N. R. C. deze tijding mededeelende, durft op goede gronden eene gissing wagen, dat namelijk de Raad dezer stad het Gemeen- landshuis van Schieland beeft aangekocht ter oprigting van een museum Boymans. N. R. C. Het programma van den wedstrijd der Kon. Neder]. Yacht-Club, te bonden op de Maas voor deze stad, op Donderdag 22 Julij, is thans bekend. Er zullen 14 roei- en zeil-partijen plaats hebben, waarvoor onderscheidene prijzen, deels door Z. M. den Koning, deels door HH. KK. IIH. de Prinsen van Oranje, Alexander en Hendrik, deels door de Yacht-Club, zijn uitgeloofd. Bovendien heeft Z. K. II. de Prins van Oranje medailles uitgeloofd voor de best gebouwde vaartuigen van onderscheidene soort. Te 10 ure zal de wed strijd een aanvang nemen. VLAARDINGEN, 22 Junij. Heden namiddag ten één ure is alhier aangekomen 's Lands stoomschip Cerberus, Commandant Luit. ter zee lstc klasse P. A. M. Hinlópen, hebbende den 18llen dezer de Kollandsche haringvloot op de hoogte van Hitland verla tenmet 91J ton baring aan boord, waarvan met den mecsten spoed de gewone geschenken aan den Koning en de leden van het Vorstelijke Huis zijn afgezonden. De eerste verkoop had daarop a 700 per ton plaatsde ontvangene be- rigten omtrent de vangst zijn zeer voldoende. De haringvloot, dit jaar uitgerust, bestaat uit 115 schepenals van Vlaar- dingen 38, Maassluis 14, Delftshaven 1, Zwartewaal 6, Middclharnis 4, Dordrecht 1Enkhuizende Rijp en Amsterdam ieder 7. AMSTERDAM, 22 Junij. Zondag 1. 1. werd in de groote Synagoge, de herinnering aan den slag bij Waterloo plegtiglijk gevierd, door het houden eener leerrede in de Nederduit- sche taal, iets dat vroeger in die Synagoge nog niet had plaats gevonden. De Wel-Eerw. Heer B. S. BerensteinRabbinale Assessor alhier, die reeds meermalen eene dergelijke taak met veel bekwaamheid vervuldetrad ook hier als kansel-redenaar op, en had tot tekst gekozenKlaagl. III. 25. De Eeuwige is goed voor hen die op Hem wachten-, voor het gemoed dal Hem ernstig zoekt. UTRECHT, 22 Junij. Omtrent de inrigting van den Zoölogischen Tuinbevat de JJtrechtsche Courant het volgende: Met eenigen der voornaamste bloemisten vereenigd, heeft de Directeur, de steeds ijverige Prof. van Lidth de Jeude, eenen afzonderlijken tuin in gereed heid doen brengenmet loodsen perkenenz.ten einde eene prachtige bloemen-tentoonstelling te geven. Sierlijk vindt men daar de heerlijkste en vreemdste plantenin groepen gerangschikten op dê Engclsche wijze met voetpaden doorweven. Geene bloem geene plant kan schoonheid en sier ont zegd worden: want eiken dag worden die, welke daaraan niet voldoen, door 'WM De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. va - •."l'ji RaNKc'fr

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1