SPASJB. MADRID, 8 Junij. Er wordt voortdurend van eene verandering in het Ministerie gesproken. ®e geruchten omtrent den slechten toestand der schatkist zijn valscli daar de 'belastingen in Mei 84 millioen realen hebben opgehragt en slechts op 76 mill, .geraamd waren. Er zijn thans krachtige onderhandelingen aan den gang, om den Koning te bewegen, om wanneer de Koningin haar verblijf te la Granja zal gaan honden, insgelijks derwaarts te gaan. -De Clamor Publico zegt, dat de pacht van de kwikzilvermijnen niet zoo als velen gedacht hadden, aan het huis Rothschild zal worden verleend, maar aan een voornaam Engelsch huis zal verblijven. Volgens het blad la Esperanza is er gisteren aan de bank van San Fernando voor een bedrag van 70 millioen aan hilletten van de bank van Isabella II vernietigd geworden en zal hiermede worden voortgegaan tot op de volkomen uitdelging van dit papier. JP O 11 T IT «J A Ia. Er was een tijd, waarin de Portugesche zeemagt de aanzienlijkste en de sterkste van geheel Europa was; thans is zij nog heneden die van Spanje ge vallen. Intusschen had de Graal' Tojal het plan ontworpen om haar een deel van haren vorigen luister terug te geven. Binnen een jaar tijds gelukte het hem, ondanks den slechten staat der Finantiën vier nieuwe stoomsche pen te doen aanbouwen. Thans telt de Portugesche zeemagt: twee liniesche pen van 80 stukken, zes fregatten van 50 en twee van 48 stukken. Acht korvetten van 24, 22, 20 en 18 stukkeu. Negen brikken van 20, 18, 13 en 8 stukken. Een brigantijnschip van 13 stukken. Acht schooners van 10, 8 en 6 stukken. Een kotter van 6 stukken, vier groote kruisers, en vier rijks-stoombootenwelke laatsten echter in de rnagt van de Junta van Oporlo gevallen waren. MMfiARïB. PRAAG, 11 Junij. Alhier hebben eergisteren onlusten, wegens dc duurte der levensmiddelen, plaats gehad, welke eerst na middernacht zijn kunnen gestild worden; gis teren werd van Regeringswege hekend gemaakt, dat icler vrij brood hakken en verkoopen mogt. - Ergerlijke ongeregeldheden zijn ook te Grosswardein eene stad van 20.000 inwoners voorgevallen. Het gemeen tegen du graanhandelaars opge hitst, bestormde de magazijnen en randde zelfs personen aan, zoodat onder scheiden menschcnnaar men meldt, het leven zouden verloren hebben. P15. UI IS S E M BERLIJN, 11 Junij. Bij den Landdag is in de zitting van den O11™ aangenomen een amendement op het den vorigen dag verworpen ontwerp tot aanleg van den Koningsberger Spoorweg, dit amendement heelt lol strekking Z. M. te verzoeken, de werken tot op den eerstvolgende^ Landdag op kosten van den Staat te doen voort zetten. In de zittingen van gisteren en heden is behandeld geworden het ontwerp van wet, betrekkelijk de belasting op het geslagt en het gemaal en die op de inkomsten. Ilct voorstel van de regering strekt tot afschaffing van eerslgemelde belas tingom die door eene op de inkomsten te doen vervangen; maar de voor- dragt is door de vergadering met 391 tegen 139 stemmen verworpen. Van de Koninklijke Prinsen hebben vijf vóór en drie tegen het ontwerp gestemd. Z. M. zal bij het sluiten van den Landdag op het slot Sanssouci een' maaltijd geven, waartoe meer dan 1600 personen genoodigd zijn. De oudste mensohen herinneren zich niet, schrijft men uitKoblentz, dat de wijnstok ooit zoo veel beloofd heeft, en men verwacht dus, als het weder gunstig blijft, eenen overvloedigen oogst. De policie te Koningsbergen heeft maatregelen genomen tegen het ver leggen van den Joodschen Sabbath op Zondag, omdat, bij een ministeriële bepaling alle veranderingen van de Israëlitische eeredienst verboden is. De Rheinische Beobachlerdie, zoo men meent, onder den invloed der Regering geschreven wordt, bevat het volgend artikel: «Volgens ont vangen rnededeelingen is de Engelsche Regering voornemens om Helgoland tot een tweede Gibraltar en dus meer dan ooit tot eenen sleutel voor Duitseh- land te maken. In de eerste plaats wil men er werken daarstellcn om het verdere afnemen van de rots door den invloed van het weder en van de zee te voorkomenen vervolgens aanzienlijke vestingwerken alsmede eene haven aanleggen die voor een groot aantal schepen eene veilige schuilplaats zou aan bieden, en waar tevens voortdurend eenige oorlogsschepen gestationeerd zou den zijn. Voor deze uitgestrekte werken is voorloopig eene som van verschei den millioenen bestemd, terwijl de teekeningen en plannen reeds door de be kwaamste ingenieurs voltooid zijn. Deze rnededeelingen zijn allezins geschikt, om de aandacht van Duitschland op genoemd eiland te vestigen." IE AIV OVER. Sedert den 17dea April tot den 10den Junij zijn hier 42 paarden ter voe ding van menschcn geslagt, na vooraf door veeartsen behoorlijk onderzocht te zijn. Duizende ponden zijn aan de behoeftigen voor niet uitgedeeld en bet overige is tot eenen gematigden prijs verkocht. De paarden, waarvan het jongste 2 en het oudste 21 jaar oud was, werden voor 5—30 rkslh. gekocht. Ll'lESIBl'ECI. 12 Junij. In dc Vergadering der Stenden is den 7aea dezer een ontwerp van wei aangeboden tot afschaffing der wet van 29 Nivóse, jaar 13, het rekkelijk de opvoeding, op kosten van den Staat, van een kind in elk huisgezin dat 7 kinderen heeft. EAGELim LONDEN, 14 Junij. Den llden dezer heeft de Koningin een gala-bal gegeven, waarop bijna 2,000 genoodigden tegenwoordig waren onder welke de Grootvorst Constan- tijn van Rusland, de Erfgroothertog en Hertogin van Saksen-Weimar en de Erfprins van Lucca. Het voorstel van Sir G. Grey, lot wijziging van de verbanning naar Nieuw-Ilolland en verdere uitbreiding van de eenzame opsluiting, is iri eene commissie behandeld. Ilij heeft aangetoond dat de verbanning in verband behoorde te staan met de verbetering der misdadigers en het belang der volk plantingen. Het was reeds in 1838 uithoofde van moeijelijkheden gewijzigd, doch dit had niet genoegzaam gehaat. Hij achtte beter zich voor den eersten straftijd tot eenzame opsluiting te bepalen, vervolgens de gevangenen te Bermuda of Gibraltar aan openbare werken te laten arbeiden, en eerst later naar Nieuw-Ilolland over te voeren; hij verlangde dien eersten straftijd be paald te zien van acht lol achttien maanden. meende dat het Lagerhuis (Ie voordeden van dit stelsel gcreedclijk zou inzien. Lord Malton heeft de voordragt bestreden. Hij zag in het eensklaps ophouden van dc verbanning- straf van 5,000 veroordeelden groote ongelegenheid; hij was niet overtuigd van de voordeelige uitkomsten der eenzame opsluiting; hij achtte het beginsel van dwangarbeid aan openbare werken hoogst verderfelijk, en schreef de minder gelukkige uitkomsten van het verbanningstelsel toe aan misbruiken in het beheer, terwijl de opheffing van onderscheidene strafkoloniën in Nicuvv- Holland door Item zeer werd afgekeurd. Het Huis Cattley en Stephenson, een oud en achtenswaardig handel huis op Rusland, is Zaturdag gefailleerd met eene schuld van 75,000 men hoopt dat er nog 50pCt. van teregt zal komen. Tegelijk met eene lading rijst is ook eene partij tarwe uit Calcutta ont vangen hetgeen de eerste aanvoer is van dien aard uit Oost-Indië. Bij velen heeft het gebeurde in Portugal groot ongenoegen verwekt daar het wederom is gebleken dat onze Regering en die van Frankrijk met kleinere Rijken naar willekeur omspringen. Dit is het geval geweest met Nederland en nu met Portugalmet dat onderscheid dal toen de opstande lingen tegen_ de Regering werden ondersteund en het regtmatige bestuur met geweld van wapenen werd gedwongen zich in alles te onderwerpen en dat thans het Portugesche bestuur tegen de partij van Oporto wordt gehandhaafd. Eigenbelang is hier ook weer de drijfveer in het groot, wat het in deze wereld overal in liet klein is. In het Hoogerhuis heeft de Heer llumc verklaard, dat eene vreemde mogendheid met hetzelfde regt zich in de zaak nopens Ier land konde inlaten en de Engelsche regering tot reden hrengen. Hij deed een voorsteldat het Hoogerhuis het gedrag van het bewind zou afkeuren. De Ministers hebben hun gedrag verdedigd, zoo als elke zaak kan verdedigd worden. Een der ijverigste aanhangers van de partij van wijlen O'Connellde Heer Steele, heeft verklaard geen deel meer te zullen nemen aan dc bijeen komsten, ten doel hebbende de intrekking der Unie, en zich verder geheel en al aan staatkundige zaken tc onttrekken, omdat Ierland zich ondankbaar legen O'Connell betoond haden dit oorzaak was van zijnen dood. De arbeid aan de openbare werken, welke sedert eenige maanden op 's Lands kosten in Ierland plaats had, zal inet den 15dcn Augustus geslaakt worden. F15 A AT KR IJK. PARIJS, 15 Junij. De Kamer der Pairs beraadslaagt dagelijks over de wet omtrent het on derwijs en de uitoefening der genees- en artsenijmengkunde. De Maarschalk Bugeaud is reeds den 8steQ dezer te Cette aangekomen. Reeds zijn twee groote handelshuizen te Marseille en te Lyon, wegens de daling der graanprijzen, failliet verklaard. De koster van de gemeente Chevanceaux meenende een opkomend onwe- der te zullen doen bedaren, door de kerkklok tc luiden, is, terwijl hij er me !e bezig was, door den bliksem gedood, daarjuist de beweging der klok de electrike vloeistof tot zich trok. De zoon van den koster is deerlijk ge wond een derde klokkeluider werd wonderbaar gespaard en ontvluglte zoo spoedig mogelijk de plaats van het ongeluk. In het hosch van Cerisy, nabij Littry, is een eikenboom, de oude eik genoemddie 9 Ned. el in omtrek heeften hoewel geheel holnog met een' groenen kruin pronkt. In denzei ven is een steeneu kapel gebouwd, en 16 personen kunnen zich in den boom verbergen. Hij is waarschijnlijk de oudste boom van Norinandië. BELGIË. BRUSSEL, 15 Junij. De burgerlijke en militaire gevangenis des Petits Carmes alhier is zoo over voldat het getal der gevangenen nog nimmer zoo hoog is geweest, bedra gende het thans 960. De oorzaak is, dat er zoo vele bedelaars worden op gepakt.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3