BUI TEN L A IN DSC H E BE R i G TEiN I in welk tijdverloop 105 uitdcelingon zijn gegeven, en daarvoor telken relze gekookt, meer of min 3,200 Ned. kannen, makende in liet geheel 336,000 kannen. De nitdeelirig van ?o-pvolgens de voorschriften van Romford, werd hier Ier stede gedaan sedert 1300, cn tot heden 1847 met uitbreiding voortgezel, tot in dezen winter, hij de grootere behoeften, het denkbeeld ontstond, om in navolging van andere sleden, de spijzen door middel van stoom te berei den. Een toestel tot dat einde is in het verleden jaar door den koperslager Crijghton te Leyden geleverden naar zijne aanwijzing door de zorg van den stads Architect, den lieer G. II. Itz, geplaatst. Deze toestel en verdere inrigting heeft zeer voldaan. Amsterdam, it junij. Z. M. heeft benoemd lot Griffier hij het Prov. Geregtshof in Noord-Holland Mr. C. Zoutmaat Farret thans Substituut-Griffier bij dat Ilot. In de vorige week moglen wij aankondigen, dat het bronzen standbeeld van Willem den Zwijger, met het gieten waarvan men in het etablissement der Ileeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, in den aanvang dezer maand een begin had gemaakt, uit den vorm losgemaakt werd. Wij konden er toen bijvoegen, dat het beeld, zoo verre het zi-tbaar was, aan de verwachting beantwoordde. Thans hebben wij het genoegen te kunnen melden, dat het sedert eenige dagen geheel van den vorm ontdaan, uit de gielkuil geligt en in een der loodsen van gemelde labrijk opgezet is, en dat het in allen deele wat den uitslag van het werk betreft, de meest gespannen verwachting over treft. Ofschoon het nog eene beschavende hand vereischt om hier en daar een aankleelscl van klei, of een spoor der naden van den vorm weg te nemen cn de schakeringen in de kleur, door het vuur veroorzaakt, weg te wisschen staal het nu reeds daar, prachtig, ontzagwekkend en sierlijk tevens. Geen wonder, dat onze kunstlievende Koning, toen Z. M. laatstleden Vrijdag het standbeeld bezigtigde, ruim een halfuur voor het gedenkteeken van zijnen grooten voorzaat vertoefde en herhaaldelijk met innig welgevallen den vervaar digers zijne bewondering te kennen gaf. Zoo is het grootsche ontwerp van onzen Royer op eene waardige wijze ver wezenlijkt. De edele houding, de sierlijke golving der plooijende fijne teekening van alle deelen des ligchaamsmaar hoven al het verhevene pein zende gelaat en de ernstige, diepe blik schijnen leven te geven aan het brons. Het is bekend dat het nog geruimen tijd aanhouden zal voor men het beeld op de daartoe bestemde plaats te 's Gravenhage zal kunnen oprigten. l!ij de aanbesteding van het voetstuk, welke onlangs heeft plaats gehad, is toch als voorwaarde gesteld, dat het werk in Maart 1848 gereed zoude moeten lijn, Wij hopen echter dat de Heeren van Vlissingen en Dudok van Heel de heminnaren der kunst reeds vroeger in de gelegenheid zullen willen stellen om dit meesterstuk te iiezigtigen en te bewonderen. Amst. Cour. De inrigting tot spijsbereiding voor behoeftigen en voor de door de duurte der levensmiddelen meer dan gewoon bezwaarde volksklasse, blijft hier allezins aan het oogmerk voldoen. Sedert 19 Mei zijn aan het locaal op de Passeer- dergracht reeds meer dan 33,000 portiën verbruikt. Het getal portiën, 't welk aanvankelijk op 1200 daags was bepaald, klimt gestadig, zoodat thans dage lijks 1600 a 1700 personen aan dat locaal worden geholpen. De commissie voor deze inrigting heeft dezer dagen aan de personen welke door haar van spijs worden voorzien, een gedrukt stuk doen ter hand stellen, in 't welk zij de middelen hekend maakt waardoorcn de redenen waarom zij in staat is gesteld dagelijks aan zoo vele behoeftigen voedsel te doen uitreiken. Perso nen welke belang in de zaak stellen, worden te allen tijde toegelaten, om zich te overtuigen van de doelmatige wijze, waarop de spijs-uitdeeling plaats heeft. UTRECHT, 15 Junij. H. M. heelt aan de Maatschappij van Moederlijke Liefdadigheid alhier wed<r ƒ200 geschonken. Heden is de Tentoonstelling van Voorwerpen van Nedcrl. Nijverheid en Kunst alhier geopend in het gebouw voor Kunsten cn Weienschappen onder liet bespelen van het klokkespel. Zij wordt bereids druk bezocht. De regeling is allerkeurigst en pleit voor den goeden sinaak der Heeren Commissarissen. De goederen zijn alle zóó gerangschikt, dat men alles, hoe klein, hoe gering ookgemakkelijk kan bezigtigen, en men aldus niets ongemerkt behoeft voorhij te gaan. De catalogus van 319 nommers, bevat ook nog een gesleendi ukten wegwijzer door de zalenprogramma voor de tentoonstelling; reglement voorde loterij; reglement van orde, en eene alpha- betische lijst der inzenders, met vermelding der pagina's, op welke men hunne ingezondene voortbrengselen vindt. Wij vernemen dat de Tentoonstelling van Natuurvoortbrengselen uit het Dieren- en Plantenrijk zal geopend worden op Donderdag den 17<kn Junij, des vooriniddags te 10 ure. ARNHEM, 15 Junij. Het adres door het Landhuishoudkundig Congres aan Z. M. aangeboden lot afschaffing der tienden, is van den volgenden inhoud: Sire De ondergeteekendenter gelegenheid dat zij als Landhuishoudkundig Congres te Arnhem zamengekomen waren oin de belangen van den landbouw te besprekenlevendig getroffen door de onoverkomelijke bezwarenwelke de voortduring van het tiendregt der ontwikkeling en uitbreiding van den landbouw in den weg legt, mcenen zich verpligt, met gepasten eerbied Uwer Maj. aandacht op deze hoogstbelangrijkc aangelegenheid te moeten inroepen. In hel tijdperk dat wij beleven, waar de aanwending van elk middel, dat aan ledige handen arbeid en aan eene behoeftige bevolking brood kan verschaffen, door de menschlievendheid, evenzeer als duor voorzigtigheid wordt aanbevolenis het meer dan immer pligt ook den weg te bereidendie daarhenen kan leiden. Dat bet tiendregt werkelijk een beletsel is voor de uitbreiding van dent landbouw, dat het des te zwaarder drukt, naarmate de landbouwer ijveriger en ondernemender is, dat bet moedeloosheid te weeg brengt, waar inspanning van krachten vereischt wordt, en in stilstand den eenigen waarborg tegen schade doet vinden, dit alles is reeds herhaaldelijk zoo onomstootelijk bewezen en door de daadzaken bevestigd, dat elk verder betoog overbodig mag heelcn. De ondergeteekenden verlangen, Sire! dat dit beletsel worde weggenomen; zij wenschen vrijheid voor den landbouwer zoo als die aan alle andere ingezetenen, bij de uitoefening van bun bedrijf, is verzekerd; zij beschouwen die vrijheid als eene, aan den landbouw verschuldigde vergoeding, wegens de onlangs ingelrokken bescherming; maar zij verlangen niels, dat niet tevens vereenigbaar is rnet eerbied voor den eigendom, of toepassing van het heilige beginsel van billijke schadevergoeding, waar bet algemeen belang onteigening mogt vorderen. Dit tweeledige doel is reeds sedert lang in bijna alle Staten van Europa bereikt, en Nederland vindt, in dit ojjzigt, zelfs in Spanje en Portugal een voorbeeld. Overal zijn hebzucht en eigenbaat geweken voor billijkheid en staatsbelang; nergens is het regt een voorwendsel gebleven lot onregtvaar- digheid. Wat elders gebeurd is, kan ook in Nederland geschieden; voorgelicht door de ondervinding van anderen, is de taak des Nederlandsehen wetgevers met weinig moeite te volbrengen. Gebiedend gevorderd door de dringende behoeften der landbouwers, zal eene wet tot afschaffing der tienden inet toejuiching door de bevolking worden ontvangen. De ondergeteekenden vertrouwen, Sire! dat dit hun eerbiedig doch ernstig verzoek, bij Uwe Majesteit niet onverhoord zal blijven; zij verwachten van Uwer Majesteits wijsheid eene spoedige beraming van middelen om hieraan te voldoen; zij houden zich verzekerd dat geene medewerking van andere magten aan Uwe Majesteit zal ontbreken, waar zij, in overeenstemming met den wensch van zoo vele ingezetenenden landbouw van den ondragelijken last der tienden zou willen ontheffen. GRONINGEN, 15 Junij. Te Aduard is voor eenige dagen eene koe verkocht voor de aanzienlijke som van 400. Bij de mededeeling hiervan wordt opgemerkt dat ook deze koop ten bewijze kan strekken dat de provincie Groningen in goed cn zwaar vee met de andere gewesten des Rijks kan wedijveren. Tot bereiking van dit doel werkt de maatschappij van Nijverheidgevestigd te Ondcrdendamvan waar de gemelde koe afkomstig is, krachtdadig mede. ASSEN, 15 Junij. Men verneemt, dat binnen korten tijd de scheiding der Markte te Rolde tot stand zal worden gebragt en alsdan bet eigendomsregt der beide aldaar gelegene zoogenaamde Hunnebedden aan de gezainentlijke Marktgenooten toc- hehoorendebij loling aan een of twee hunner zal worden toegewezeneven als zulk voor eenige weken in eene naburige Markte met een dergelijk Hunne- bed heeft plaats gehad. liet zoude dus zeer wenschelijk zijn, dat deze merkwaardige gedeuktcekenen der oudheid bij tijds door of namens de Provincie wierden aangekocht, ten einde op die wijze eene geheele of eene gedeeltelijke sloping dcrzelve te voorkomen. VLISSINGEN, 14 Junij. 'sLands fregat de Rijn, Kapt. Jörch en de schooner Saparoea, Loil. lsle kl. Kluyskens, zullen op het laatst dezer maand eer.' kruistogt in de Noordzee ondernemen, waarbij zich ook het fregat de Samhre, Kapt. Ferguson cn de Korvet Juno, Kapt.-Luit. Stort zullen voegen, 'sLands fregat de Prins van Oranje, Kapt. Prins Hendrik, zal eerst in Augustus uitloopen. BREDA, 14 Junij. Onder de gemeente Gilse heeft in de vorige week een landman, lezig zijnde met omspilten, eenige vreemde muntspeciën gevonden, die volgens sommigen voor Spaansch geld moeten gehouden worden; zij hebben de grootte en bet gewigt van dukatons. KUiLAND. De Regering beeft vergunning verleend tot het aanleggen van cenen soorweg van Georgenburg naar Libauhet daartoe benoodigde kapitaal wordt op 6,000,000 zilv. roeb. gerekendwaarvan de Regering de renten waarborgt. POLEN. WARSCHAU, 2 Junij. De Grootvorst Michaël beeft na verscheiden inspectiereizen gedaan te heb beneindelijk ons land weder verlaten. Het gerucht dat hij onze Onder- Koning zou worden houdt men algemeen voor ongegrond. Polen heeft volgens de laatste volkstelling in 1844 eene bevolking van 4,770,290 zielen, van welke 150,000 in de hoofdstad. Sedert 1837 was de bevolking met 500,000 zielen toegenomen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2