LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 7 JUNIJ. BINNENLANPSCHE BEBIGTEN. JJe Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 5 Junij. Door den Ed. Achtb. Raad dezer Stad zijnop den lsten dezer maand tot Leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland herkozende HH. Paul du Rieu en Jhr. Mr. J. L. Creiner van den Bercb van Heemstede. In het District Alphen is tot Lid der Prov. Staten van Zuid-Holland gekozen de Heer Dr. Lemzon Pynacker, Burgemeester aldaar, en in het district Bodegraven herkozen de Heer W. ZahnBurgemeester en Notaris aldaar. Bij Ds. Brown is uit de kerk-collecte van 30 Mei van M. M. voor de armen te Aalst/10 ontvangen. Bij gelegenheid der opening van den spoorweg naar Rotterdam kannen wij niet onopgemerkt latendat zoo de aanleg der spoorwegen hier te lande veel langzamer voortgaat dan elders, daarentegen ook tot nog toe geene ongeluk ken te betreuren zijndie blijkbaar of door een min naauwkeurig toezigt bij de daarslelling der wegen ontstaan, en waarvan nog dezer dagen bet instorten van eene ijzeren brug op een der Engelsche spoorlijnen een allerbedroevendst voorbeeld heeft opgeleverd. Zoo de gewone gevaren op de spoorwegen bezwaar lijk kunnen worden voorgekomen, daarvoor kan en behoort evenwel gezorgd te wordendat de ondersteuningswerken zoo als de aardebanen bruggen of viaducten stevig gebouwd zijn en wij beschouwen uit dien hoofde den maat regel zeer wenschelijk, dat, zoo als bij ons plaats vindt, de administration zoo veel mogelijk de voorkeur trachten te geven aan de aannemers van publieke werken en fabriekantendie door vroegere leveranciën bewijzen hebben gege ven van doelmatig en stevig werk. Op het nn geopende gedeelte van den Hollandschen ijzeren spoorweg liggen weder een drietal zware en eenige kleinere gegoten ijzeren bruggen nit de fabriek van de fleeren L. J. Enthoven en Coinp. te 's Gravenhage. Wij vinden den besten waarborg voor de goede en stevige uitvoering dezer voor eenen spoorweg zoo hoogst belangrijke voorwerpen in de omstandigheiddat al de bruggen op eene nadie zich op de beide hier te lande bestaande spoorlijnen bevinden in het etablissement van genoemde Ileeren zijn vervaardigd, zonder dat tot nog toe eenig gpbrek, hoe ook ge naamd ontdekt is; terwijl de moeijelijke constructie dier bruggen, waarvan de meesten, zoo als die in de nabijheid van 'sGravenhage over de Delftsche trekvaart, draaijend zijn, in de eerste plaats uitgebreide inrigtingen en voorts veel ondervinding tot het gieten, draaijen, ajusteren en tot de verdere werk zaamheden bij bet stellen, vereisehen. Het is inderdaad gelukkig, dat het bestuur onzer spoorwegen in handen is van beradene mannen en omzigtige ingenieursdie zooveel doenlijkvoorzorgmaatregelen nemen bij den bouw der wegen zelve, opdat deze althans tot geene onheilen aanleiding geven, die meestal met het verlies van vele menschenlevens gepaard gaan. ('s Gr. Dagbl.) Staat aanwijzende het aantal Reizigersbenevens de Opbrengsten gedu rende de maand Mei 1847, op den Hollandschen IJzeren Spoorweg. Opbrengsten van Vertrek van Aantal Reizigers. Reizigers en Goederen. Amsterdam 21,506 23,320.57y - 142.92 j - 9,622.19 - 472.95 - 30.30 - 487.75 - 445.60 - 301.27 - 6,642.55 - 313.05 - 166 20 's Gravenhage. 14,238 18,454.43^ Vervoer van Rijt., Paard., Slagtvee, enz. - 1,311.65 Totaal 63.020 61,711.44^ Bedrag der vorige opgaaf 140,947 - 165,591.19 Totaal-Generaal 203,967 227,302.64 De 7ie en 8ste sectie van den spoorweg van Maastricht naar Aken, is door den Heer Dirich bij Keulen voor 281,441 th. aangenomendeze soin is nog 7 pCt. onder de raming. Den 29sten Mei is te Groningen aanbesteed: het bouwen van een huis van arrest en Cipiers-woning voor ƒ32,500, door v. d. Horst, te Dragten. Met het begin van Julij zal te Tiel, bij den Boekhandelaar C. Campagne, worden uitgegeven eene Geneeskundige Courant voor Tiet Koningrijk der Nederlandenwelke om de 14 dagen in bet licht zal verschijnen. De abon nementsprijs is ƒ4 'sjaars. 'sGRAVENHAGE, 4 Junij. Z. M. heeft van den Heer J. N. Diepende goederen genaamd Dongenwijk gekocht, gelegen tusschen Tilburg en Breda, ter uitgestrektheid van omstreeks 80 bunders. IIH. MM. de Koning en de Koningin, HH. KK. HII. de Prinses van Oranje, Prins en Prinses Fredexik en Prins Hendrik hebben gisteren avond de voorstelling in den Franscben schouwburg bijgewoond, alwaar de veelbegaafde Rachel optrad in de Phèdre van Racine. Ook uit de Koninklijke loge, ge lijk van de zijde van het talrijke publiek, mogt de groote tooneelkunstenares bij herhaling blijken van goedkeuring ontvangen, wegens haar voortreffelijk en verbeven spel. H. K. II. de Prinses van Oranje is heden morgen naar het Loo te ruggekeerd. In de Zitting van den Hoogen Raad van heden heeft de Procureur-Gene raal in 13 van de 60 nog aanhangige zaken, betreffende de opvoeding van een kind door den Staat, geconcludeerd tot toewijzing van den eisch. Den 2den September zal de II. Raad uitspraak doen. In de Zitting der Tweede Kamer van heden is ontvangen eene missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die daarbij, ingevolge art. 9 der wet van 10 Februarij 1844, aan de Kamer doet toekomen een afschrift van de door de Rekenkamer algeslotene rekening van het bijzondere fonds strekkende tot het doen der uitgaven voor de kolonisatie van behoeftigen in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid, en zulks over den jare 1845. Daar deze rekening geheel in verband staat inet die over 1844, zoo wordt dezelve gesteld in handen der bijzondere Commissie, die reeds belast is met het onderzoek der rekening over 1844, bestaande uit de Heereu de Jong, NederburghUitwcrff SterlingKien en Nap. Eenige ingekoinene verzoekschriften worden in handen der daartoe bestemde Commissie gesteld. Twee dier stukken betreffen de intrekking of de vermin dering van den accijns op bet gemaal; bij een ander, uit Noord-Braband wordt schadeloosstelling gevraagd voor geledene verliezen, ten gevolge van militaire inundationC. van der Tuuk komt op het door hem ontworpene nieuwe belastingstelsel terugbij een ander adres wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen tegen de toenemende landverhuizing naar Noord-Ame- rika, immers in zoo verre, dat geene personen zouden mogen vertrekken, dan na hunne schulden te hebben voldaan. Aan de Kamer is hulde gedaan van het eerste nommer, tweede deel, van den Moniteur des Indes Orienlales el Occidentaleshetwelk in de boekerij der Kamer geplaatst zal worden. De Commissie, welke in de laatst gehoudene vergadering belast is gewor den met het overbrengen aan Z. M. den Koning van de toenmaals opgemaakte nominatie ter vervulling eener vacature in den Hoogen Raad der Nederlanden, brengt, bij monde van den Heer Schooneveldverslag uit omtrent de vervul ling van de haar opgedragen taak. Uit dat verslag blijkt, dat de Commissie den 17den Mei j. 1. ter aanbieding van de bedoelde nominatie bij Z. M. den Koning is toegelaten geworden. De Commissie heeft zich op de gebruikelijke wijze naar 's Konings paleis begevenen zoo op weg als bij de aankomst aan het paleis de gewone eerbewijzen ontvangen. De door de Kamer opgemaakte nominatie door de Commissie aangeboden zijnde, heeft het Z. M. behaagd te antwoorden, dat Hoogsldezelve zich zonder verwijl met de keuze van een lid van den Hoogen Raad zou bezig houdenwaarna de Commissie naar de ver gaderzaal der Kamer is teruggekeerd. De Commissie wordt voor de door haar genomene moeite bedankt en het verslag voor kennisgeving aangenomen. Daarna wordt de Zitting opgeheven. DORDRECHT, 2 Junij. Onlangs is melding gemaakt van een voorstel door Mr. J. S. LotsyLid van den stedelijken Raad alhieraan zijne medeleden ingediend tot vermin dering van den stedelijken accijns op liet gemaal. Ter juiste waardering van dit voorstel is het noodig te weten dat de stedelijke opcenten op de rijkshe-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1