LEYDSCHE COURANT. N\ 66. \40;- WOEJNSDAG, 2 JUNIJ. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. a LEYDEN, 1 Junij. Gisteren Lij gelegenheid van de plegtige opening der vierde sectie van den Hollandschen ijzeren spoorweg, van 'sGravenhage naar Rotterdam, hadden de Directie van den spoorweg en de genoodigden uit AmsterdamHaarlem en Leyden plaats genomen in den gewonen trein, die ten acht ure uit Amsterdam was vertrokken. De trein is even tien ure te 'sGravenhage aangekomen. De genoodigden hebben zich toen vereenigd met die uit 'sGravenhage, en zijn geleid geworden naar de voor hen bestemde plaatsen in twee feesttreinen. Al de hiervoor gebezigde locomotiven zijn nieuw, en voor het eerst in werking. Even over elf ure zijn de heide treinen van hier vertrokken. Al de rijtuigen waren met vlaggen versierdde locomotiven met 4de éclaireurs met 5. Onder de genoodigden, die van daar vertrokken zijn, merkte men behalve Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, onderscheiden Ministers, Provinciale Autoriteiten van Zuid- en Noord-Holland Burgemeesters ot Leden van het stedelijk bestuur van Amsterdam, Haarlem, Leyden en 'sGravenhage, den Voorzitter van de Eerste Kamer en den Griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Ingenieurs van den Waterstaat, Ambtenaren van het depar tement van Binnenlandsche Zaken enz. enz. op. Eene zeer aanzienlijke me nigte bevond zich in den omtrek van het station te 'sGravenhage, om getuige te zijn van het feest van den dag, waardoor Amsterdam, Haarlem, Leyden, 'sGravenhage, Delft, Schiedam, Rotterdam en lusschenliggende plaatsen, zoo naauw aan elkander worden verbonden, en men thans in drie uren tijds eenen weg kan afleggen, waarloc vroeger zestien uren werd gevorderd. Wij voegen hierbij de verschillende tijdperken op welke de vroegere gedeel ten van den Spoorweg geopend zijn. De opening der eerste sectie, tusschen Amsterdam en Haarlem, heeft den 20steD September 1839 plaats gehad. In het begin van Junij 1842 werd het eind wegs tot Veenenburg onder Lisse, en in het laatst van Julij dat tot voorbij Postbrug, aan de Warinonder Leede, het eerst door het publiek bereden, terwijl de geheele tweede sectie, van Am sterdam tot Leyden, den 17den Augustus 1842 opengesteld kon worden. Nadat het station bij Voorschoten met 1 Mei 1843 geopend was, is de ge heele derde sectie, van Amsterdam naar 'sGravenhage, op den verjaardag des Konings, G Decemh. 1843, gelijktijdig met het gedeelte van den Rhijn- Spoorweg tusschen Amsterdam en Utrecht, met veel plegtigheid ingewijd. Men verneemt dat de kermis te Valkenburg dit jaar niet zal worden gehouden, doch de paardenmarkt als naar gewoonte op den 13(len September zal plaats hebben. Ook te Koudekerk, LeyderdorpOrgstgeestSoeterwoude en Woubrugge, zal insgelijks de kermis dit jaar geen plaats hebben. 'SGRAVENHAGE, 1 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl: Leeuw den Heer G. Raupp Med. Doet. te Bergeyk en Lid der Commissie van geneeskundig onderzoek en loeverzigt in Noord-Braband. Z. M. de Koning wordt heden in den loop van den dag, van Tilburg alhier terug verwacht. Ook Z. K. H. de Prins van Oranje zal mede spoedig van het Loo hier terugkeeren. Z. K. 11. Prins Alexander is bereids gisteren middag alhier teruggekomen. Z. M. de Koning beeft aan den Heer PetersDirecteur van den Kon. Ned. schouwburg alhier, de som van ƒ200 doen toekomen, ten behoeve der nagelatenc kinderen van wijlen Mevr. Naret-Koning, wier dood eenen zoo gevoeligcn slag aan dit gezin heeft toegebragt. 1111. KK. tlH. de Prins van Oranje en Prins Frederik der Nederlanden hebben insgelijks aan gemelden Directeur eene aanzienlijke som doen toeko men ter ondersteuning van bovengenoemde familie. Men verneemt dat HU. KK. HU. Prins en Prinses Frederik der Neder landen, vergezeld van II. D. Dochters, zich in het begir. der maand Junij maar Berlijn en van daar naar Petersburg zullen begeven. II. K. II. Prinses Albert van Pruissen is in den avond van den 10den .uit Napels te Rome teruggekomen. Den dag na het Pinksterfeest zou H. K. II. naar Florence en van daar naar Hare villa Carlottaaan het meer Como, vertrekken. De beroemde Tooneel speel ster Mile Rachel, is heden alhier aangekomen en zal dezen avond hier ter stede ten tooneele optredenin les Horaces van aCorneille. De Vrijmetselaars-Loge het Groot-Oosten van Nederland heeft gisteren in Diügentia hare jaarlijksche vergadering gehouden. AMSTERDAM, 28 Mei. Het eerste gedeelte van het munt- en Penningkundig kabinet van wijlen den Heer P. Smidt van Gelder, is dezer dagen alhier verkocht, en heeft de aanzienlijke som van ƒ16,000 opgebragt. De kleine, doch keurige verza meling van wijlen den Heer Watering, die eerst sedert kort voor zijn overlij den had begonnen, zich een dusdanig kabinet aan te schallen, bragt op de som van 2,700. De Heer J. Boon, voor eenige weken in de Rijp, prov. N.-Holl., in den ouderdom van ruim 80 jaren overleden, liet slechts enkele verre bloedver wanten na, en vermaakte, na aftrek van enkele legaten (onder anderen 40,000 aan de Doopsgezinde gemeente) zijn geheel vermogen, hetwelk op meer dan een half millioen begroot wordt, aan zijne woonplaats. Hetzelve bestaat voor een gedeelte uit 6 haringbuizen, eene van ouds beroemde lijnbaan en eene zeilma kerij, welke zullen bestaan blijven, ten einde nog na zijnen dood welvaart en werkzaamheid te verspreiden. Aan eenige der voornaamste en meest ge achte ingezetenen van de Rijp is bij testament opgedragen, voor de uitvoering van den wil des overledenen te blijven waken. Het doel van den waardigen overledene was blijkbaar uit zijne uiterste wilsbeschikking, geenzins om zijn groot vermogen in liefdegaven te doen besteden, en daardoor ten nadeele van wezentlijke werkzaamheid dikwerf lui heid te voeden en de kanker van bet paaperismus te vermeerderen, maar veelmeer om nijverheid, vlijt en daaruit voortspruitende welvaart, in de plaats zijner geboorte te kweken, waar hij gedurende de grootste helft eener eeuw, door zuinigheid en werkzaamheid een belangrijk vermogen had verza meld, en gedurende zijne lange loopbaan tot steun aan den arbeidzame verstrekte. In 1846 had bij dit zijn voornemen aan den Koning bekend gemaakt, en daarbij verzocht dat zijn lijk in de kerk te Rijp mogt worden begraven, welk verzoek dan ook was toegestaan. Eere zij zijne assche en zijn voorbeeld strekke velen ter navolging ZWOLLE, 28 Mei. Verleden Woensdag hield de gewestelijke vcreeniging dezer provincie van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschapbare tweede vergadering in het gebouw Odéon, alhier. De Burgemeester en Secretaris dezer stad, benevens de honoraire leden, Jhr. van der Wijk, J. N. J. Heerkens en Baron Sloet tot Oldhuis, alsmede onderscheidene commissiën uit inrigtingen alhier, woonden de vergadering bij. Zij werd door den Vuorzitter den Heer G. Spijkerman Onderwijzer alhier geopend met eene toespraak, waarin vooral ook ontwikkeld werd, hoe ieder verpligt is, om naar vermogen werkzaam te zijn ter daarstclling en instand houding van nuttige inrigtingen. Deze toespraak werd afgewisseld door meer stemmig gezang en voorafgegaan en gevolgd door liet uitvoeren van eenige muzijkstukken en verder werden de punten ter beschrijving gevolgd. ASSEN, 27 Mei. Te Leggeloo werd onlangs door een arbeider van den Landman Tissing te Diever, bij gelegenheid van het graven naar veldsteenenin het veen ter diepte van ruim lj. Nederl. el, een romp van een Rotneinseh vrouwenbeeldje opgegraven, zijnde van kalksteen en op de helft van levensgrootte bewerkt, tiet stelt eene liggende Venus of nimf voor, naakt tot op het midden, waar de vouwen van het nedergedaalde sluijergewaad gezien worden, terwijl de haren achterwaarts over de schouders vallen tot omstreeks op de helft van den rug en ééne der lokken ook den linker boezem bedekt. Zij schijnt zich oorspronkelijk op den regter-arm gestut te hebben de houding is bevallig en de bewerking vrij goed. Ditvooral wegens de localiteit waar het ont dekt is, belangrijke overblijfsel, lag te Diever tusschen een' hoop opgegraven veldsteenen, hij de schuur van voormelden Tissing, om eerlang met de stee- nen verkocht en stuk geslagen te worden, waar het echter nog tijdig genoeg door den Heer Dr. Janssen Conservator van 's Rijks Museum van Oudheden te Leyden, ontdekt en voor die verzameling verworven werd. Z1ERIKZEE, 24 Mei. Op Dingsdag den 15deD Junij aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, zal de algemeene vergadering der maatschappij tot bevordering van den landbouw

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1