Nederl. oorsprong voor stof on bewerking op 10 ten 100; alleen met bewijs van de bewerking op 12 ten 100. In deze Residentie zijn onder de Europesche bevolking in 1846 geboren 178 kinderen, overleden 338. In de laatste tien jaren bedragen de geboor ten 1,896, en de sterfgevallen 4,067. In verscheidene districten hebben geweldige slagregens overstrooming te weeg gebragt, waardoor veel schade aan gewassen, bruggen, wegen en fabrieken is veroorzaakt. In het gehrek aan rijst te Saniarang is door ruimen toevoer uit de binnenlanden zoo goed voorziendat het pi kol naarmate van dc soortvoor ƒ9 tot ƒ12 werd verkocht. Van het eiland Timor werd onder dagteekening van 27 Augustus be- rigt, dat de rijstoogst die anders 3,000 pikols bedraagt, thans slee,hts 200 had bedragen. Den 83leli Maart II. is een open vaartuig uit Cochinchina naar Singapore bestemd, met 28 personen, zijnde twee Fransche R. C. Zendelingen de Heeren Chamaison en Douai met hun gevolg, hij stormachtig weder alhier aangeland. De eerste had last naar Frankrijk te koinen de ander zou tot herstel zijner gezondheid een jaar te PoeJoepinang blijven. Onder hun gevolg waren 16 in- landsche jongelingen die in een Collegie aldaar hunne opleiding moesten ont vangen. Zij hadden in geen vijf jaren tijding uit Europa gehad en in de laatste tijden waren verscheidene Fransche zendelingen onthoofd en geworgd. Er is hier eene inschrijving geopend oin deze lieden Singapore te doen be reiken daar zulks met hun open vaartuig hij de hcerschende rriousson on doenlijk is. SPANJE. MADRID, 19 Mei. De pogingen door de Ministers bij den Koning aangewend om hem te doen besluiten, hetzij te Madrid, hetzij te Aranjuez,met de Koningin bijeen te zijn, hebben geenen gewenschten uilslag gehad, (lij heeft stellig geweigerd, zoo lang het personeel der hofhouding niet was veranderd en zijne regten, zoo ver het inwendige van het paleis betreft, niet bepaald waren. liet dagblad El Clamor Publico schijnt eene aanstaande verheffing van de partij van vooruitgang tot het bestuur te vermoeden. De Koningin zou den Generaal Serrano belast hebben met de zamenstelling van een nieuw Ca binet en deze zou zijne vobnagt hebben opgedragen aan den Heer Olozaga. Verscheidene uitgewekenen van de partij van vooruitgang hebben vrijheid tot terugkeer ontvangenmet erkenning van hunnen vroegeren rang onder Espartero. Men noemt onder anderen de Generaals NoguerasComba en Cendreras. De inkomsten over do laatste zes maanden van dit jaar zijn begroot op 630,820,808 realen dc uitgaven voor dit tijdperk op 629,610,557zoodat de inkomsten 1,210,241 realen meer zullen bedragen dan de uitgaven. De begrooting door den Minister van Finanliën aan de Cortes aangeboden, is volgenderwijzc ingedeeld Koninklijk Huis23,750,000 realen. Wetgevende Collegiën702,847 Buitenlandsche Zaken5,267,810 Gratie en Justitie9,316,700 Binnenlandsche Zaken41,590,636 Handel, Onderwijs, enz35,579,541 Oorlog, burgerwacht er onder begrepen145,492,006 Marine48,005,386 Finantiën195,213,095 Amortisatie-fonds57,860,913 Geestelijkheid64,931,621 Totaal 629,610,555 realen. Het bedrag der inkomsten voor 1848 is geschat op 1.257,780,466 realen; de uitgaven op 1,257,578,020 rn.; dus worden de inkomsten begroot op 202,446 realen meer dan de uitgaven. Hoogst gewiglig waren de stukken door den Minister van Finantiën voorge lezen. Ten aanzien van het wels-ontwerp tol verkoop van gemeentelijke en corporatie goederen betoogde hij dat dit noodwendig was, om de schulden te regelen. Alvorens iets te kunnen doen, achtte hij het volstrekt noodig om een over- zigt te nemen van de effecten van den staat. Wat is het kapitaal hetwelk door de natie gerealiseerd kan worden? Wat is de schuld? Wat is er voor de loopende dienst noodig? en wat zijn de jaarlij ksche hulpmiddelen? De Minister berekende dat er ongeveer 514 mill, realen op verschillende departementen zou overschieten, dat er 230 millioen realen vóór 1864 aan verkochte nationale goederen moesten inkomendat er nog vóór meer dan 2,200 mill, realen aan stedelijke, gemeentelijke en geestelijke nog niet tcrug- gegevene goederen waren. Eene aanzienlijke hoeveelheid andere goederen aan den Staat behoorende, bestaande in landerijen gebouwengesloten of verlaten fabrijken kanalen enz., welker waarde onberekenbaardoch waarschijnlijk grooter is dan de vorengemelde, hierop zou van toepassing zijn bet wetsontwerp tot verkoop aan de cortes aangeboden. Met dit alles echter is het nationaal kapitaal nog niet uitgeput. Er blijven nog de onbebouwde landen, do bosschen enz. over, die nu de waarborgen zijnen bij deze wet zouden worden de middelen tot uit deining der schuld. Zooveel eigendom ter beschikking der regering moet aan de schuldeischers van den Staat vertrouwen inboezemen. Hij had nog met geen zekerheid het bedrag der schuld kunnen nagaan; lieden die er mede bekend zijn, willen dat die duizend mill, realen beloopt, welke in 3 pCts. geconverteerd eene jaarlijksche vermeerdering van 30 mill, realen voor rente zouden eisehen; dit gevoegd bij de 92,325,009 realen rente van het reeds uitgegevene kapitaalzou ongeveer eene som uitmaken van 122,000,000 realen. Deze vermeerdering zou in drie jaren geschieden, ge durende welken tijd een groot gedeelte daarvan door den verkoop van openbare goederen kon worden uitgedelgd. Rij de aanbieding der laatste begrooting was het kapitaal van de 3 pCts. slechts 1,101,333,000 realen, welker rente beliep 33,040,000 realen. De conversie tot den koers van 35 pCt.van het bedrag voortspruitende uit de contracten of voorschotten, voegde daarbij een nieuw kapitaal van 1,859,000,000 realen met 55,785,000 realen rente. Hij geloofde niet, dat bet land eene soortgelijke wijze van conversie kon aannemen voor de overige klassen van schulden die overeenkomstig het re- gerings ontwerp tot conversie zijn opgeroepen, waardoor de jaarlijksche rente vermeerderd zou worden met 85,714,000 realen, verondersteld dat het oor spronkelijk kapitaal 1,000 mill, beliep. Alleen do 3 pCts. te begunstigen, zonder aan de overige scbuhl iets te doen, zou eene daad van onregtvaardigheid zijn ze gezamcutlijk hevoordeelen en den staat der laatste te verbeteren is eene daad van voorzigtigheid. Hij had gehoopt aan de Cortes een naauwkeurigen staat over te leggen van de vereffende schulden of die welke in vereffening zijn en wier rente thans niet betaald wordt. In zijn ministerie was men met het opmaken er van bezig. Deze stukken zouden aan de Cortes worden aangeboden; boewei zij niet konden strekken als de grondslagen om daarop een vast besluit te nemenvóór de Junta, benoemd tot regeling van de schuld, na conferentie met de vertegen woordigers der schuldeischers, de schikkingen zal hebben ontworpen, welke dienen getroffen te worden, zullende zij echter strekken ten bewijze van hetgeen hij steeds heeft beweerd, namelijk: dal de natie in staat is een kapitaal aan te bieden beloopcnde meer dan het dubbele van het bedrag der in omloop zijnde effecten, naar den koers berekend waarop zij thans op de markten in Spanje en buiten 's lands staan. Hij wilde in geene verdere beschouwingen treden, vermits in zaken van veel gewigt een enkele overdreveue uitdrukking, hoewel met de beste bedoelingen en met de stelligste overtuiging geuitge vaarlijk kon zijn. Hij betreurde dat er eene schuld was, die den geregelden gang der regering had verhinderd, namelijk de schuld aan de bank van San Fernando, bedra gende eene som van 135,578,465 realen. Deze som was geen gewoon achter stallige. Om daarin te voorzien was eerie opoffering noodig. Het eenige wat de regering kon doen, was eene herhaling hiervan te voorkomen en zij had de genoegdoening, dat zij er de oorzaak niet van was. PORTUGAL, OPORTO, 8 Mei. De Engclsche Colonel Wylde heeft van de Junta geene toetreding tot bevre digende maatregelen kunnen verkrijgen. De volstrekt vijandige gezindheid der Junta „tegen de Koningin moet nu tot een burgeroorlog uitloopcn die slechts met den ondergang van eene der partijen kan eindigen en alzoo aan leiding geven zal tot gewapende tnsschenkomst van vreemde mogendheden ter herstelling van het gezag der Koningin. Hoe weinig echter zulk eerie tusschenkomst vermag ter uitroeijing van partijschappen en herstelling eencr wettige regering die haar gezag verloor, kan de geschiedenis getuigen. De Generaal der Koningin van Portugal Vinaës, door de troepen der Junta van Oporto vervolgdheeft zich genoodzaakt gezien de Spaansche gren zen over te trekken en aldaar de wapenen neder te leggen. Hij had nog slechts 100 man voetvolk en 40 ruiters bij zich. UOITËliK IJ M.. WEENEN, 16 Mei. Eergisteren is liet besluit ter oprigting van de Akadcmie van Wetenschap pen tot stand gekomen. Zij bestaat uit twee hoofd-afdeelingende eene voor de wis- en natuurkunde, de andere voor geschiedenis en oude letterkunde. Men zal jaarlijks vier prijsvragen uitschrijven. Hare toelage is bepaald op ƒ40,000. Alleen de Voorzitter, tweede Voorzitter en twee Secretarissen wor den bezoldigd zij worden voor een bepaalden tijd uit de leden gekozen. De Regering behoudt zich de benoeming voor van 48 leden, en heeft er reeds 40 benoemd. De Girondinshet laatste geschiedkundige werk van den beroemden de Larnartine, is in deze Staten verboden. FRUISSSEIV. BERLIJN, 23 Mei. Gisteren heeft de Landdag zich grootendeels bezig gehouden met Pruissen's handelsbetrekkingen naar buiten. Men heeft met bewijzen geloond hoe de verceniging van Krakau met Oostenrijk en de geweldige regten waarmede sedert dien tijd de uit Pruissen komende goederen er gedrukt werden, aller- verderfelijkst zijn voor de kooplieden in Silezië; en hoe van den anderen kant het niet-erkennen der Koningin van Spanje onberekenbare verliezen aan onzen bandel met dat land toebrengt. Het van geschut gegoten standbeeld van Frederik den Groote is den igdcn te Breslau gereed gekomen en naar de paradeplaats vervoerd waar het op een voetstuk van Silcsisch marmer geplaatst en den 27sten Junij plegtig onthuld zal worden. Het weegt 220 centenaars. Te Neurenberg was de tarwe den 20slen van 44 tot 33 ff. gedaald de daling in al de soorten van levensmiddelen was naar evenredigheid.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2