LEYDSCfIE {i¥ 'x F N0.1^ 1847. YRIJDAG, 28 MEI. l^Ü BINNENLANDSCUE BERIGTEN. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. J.. .a. /Je Prijs der Courant is ƒ12 ia het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Intrekking der Muntbiljetten. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat met aanvang van den 17dcn dezer maand, bij de Nederlandsche Bank zullen worden ingewisseld de Muntbiljetten, van Twintig Gulden, waarvoor bet tijdstip van intrekking op den lsten Junij 1847 is bepaald, als zullende de Biljetten van die grootte met den 2deu Junij 1847 ophouden wettig betaling-middel te zijn; en dat ten gerieve van het algemeen de gezegde Muntbiljetten nog gedurende drie maanden, dus tot den l3ten September 1847, in alle betalingen aan de Schatkist zullen worden aangenomen. LEYDEN, 27 Mei. Z. M. heeft onzen Stadgenoot den Wel-Eerw. Z. Gel. Heer A. Verwey Bz., Voorzitter van de Synode der Herv. kerkbenoemd tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij Ds. Fangman is wederom ontvangen voor den Bommelerwaard van D. ƒ5; van J3. Ds. ƒ2.50, en uit de Kerkcollecte van 11. Zondag van P. ƒ3.50, en van E. ƒ10. Voor Aalst van N. N. ƒ3. Voor Varik ƒ3. Voor de Nood lijdenden ƒ10. Voor Nederhemert ƒ5. De 29ste Vergadering der Evangelisch-Luthersche Synode is den 26sten te''sGravenhage geopend. Voorzitter is Ds. J. Decker Zimmerman te Utrecht, Vice-Voorzitter Ds. H. J. Matthes alhier, en Secretaris Ds. J. C. Loman te Amsterdam. Burgemeester en Assessoren der gemeenten Beide Katwijken c. a. en van Dinteloord en Prinseland hebben ter kennis van alle belahghebbenden ge- bragt, dat de Gemeenteraden, in aanmerking nemende de tegenwoordige drukkende tijdsomstandigheden, besloten hebben, om in dit jaar de gewone jaarmarkt of kermis in die gemeente niet te houden. Wij zijn verzocht, het onderstaande, in de Nieuwe Rotterd. Courant van den 25slen dezer fautif geplaatst, alhier verbeterd over te nemen. Uit de (oude) Rotterdamsche Courant van 22 Mei 1847, aan het slot Art. Ingezonden StukkenWanneer men duskomt het mij voor, dat de Ambachtsvrouw van Uitwijk, hangende een geschil tusschen de Ge meente en haar over het regt van collatie, eene keus volgens haar begrip heeft uitgebragtwelke de Kerkeraad (natuurlijk) weigerde te erkennen, »doch op welke toen het Classicaal Bestuur van Heusden, doende wat de Kerkeraad verpligt was te doen, (zoo als de legale formule luidt), het beroep heeft gedaan." Maar dan is dat beroep, door een kerkelijk collegie ge daan en waardoor uitspraak gedaan werd in eene zaakdie een onderwerp moest zijn van regterlijke cognitie bij den Burgerlijken Regter, immers on wettig en blijft onwettigal was het door de Synodeja door den Koning zclvcn bekrachtigd en al was de beroepen Leeraar bij de onwillige Gemeente kerkelijk ingezegend. Dit alles toch kan geene wettigheid geven aan eene keusdie ah initio en uit den aard der zaak onwettig was. Het zou immers een onduldbaar ingrijpen geweest zijn der Kerkelijke magt in die der Regering en de Regterlijke; waartoe die magt maar al te genegen is, doch waartegen even daarom niet genoeg gewaakt kan worden (evenmin als de Kerk behoeft of behoort te duldendat de Regering in hare regten ingrijpe en b. v. disponere over de inkomsten der Diaconiëndit kan geen Hooge Raad sanctionerenof het zon desniettemin een schreeuwend onregt en aanran ding van allo eigendomsregt in den Staat zijn). Maar hier, hoedanig ook de Minister van Justitie, en de Procureur-Generaal bij het hof van Zuid-Holland, en die bij den Hoogen Raad, in facto over de Uitwijksche zaak mogten denken; al waren zij bij zich zeiven bewustdat de Gemeente ongelijk hadmoesten zij immers de Kerkelijke uitspraak, gedaan in eene bij den Burgerlijken regter behooreude zaak hebben doen rescinderen Behoudens de verplig- ting der Regering om indien naderhand bij regtskrachtig gewijsde het regt der Ambachtsvrouw gestaafd was, aan den ingezegenden Leeraar het tracte- ment te doen uitbetalen van de aanvaarding zijner bediening af; en de ver- pligting der Gemeente tot schadevergoeding aan hemvoor zoo ver die aan vaarding door hare onregtmatige oppositie vertraagd mogt zijn geweest. Misschien heeft de Gemeente tegen die Classicale aanmatiging geen judicieel verzet gedaan dan moet zij geacht worden berust te hebbenmaar bleef de zaak voor het Publiek Ministerie in het belang der wetdezelfde. H. W. T. 'sGRAVENHAGE, 26 Mei. Bij besluit van Z. M. van den 21sten dezer, is de Commissie ter afneming van het Staats-examen, voor hen die tot eene Hoogeschool of Athenaeum wil len toegelaten worden, aldus zaamgesteldZr. Ms. Commissaris, Lid en Voor zitter der gemelde Commissie, de Heer Mr. F. de Greve, Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden J. A. C. Rovers, Hoogl. in de Faculteit der Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren te Groningen VV. A. Enschedé, Bui tengewoon Hoogl. in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde te Groningen; J. W. Elink Sterk, Rector der Latijnsche Scholen te Arnhem; C. H. l'hiebout, Rector der Latijnsche Scholen te ZwolleJ. A. W. BoerkampRector der Latijnsche Scholen te Grave, en J. II. Kroon, Leeraar der Wis-, Geschied- en Aardrijkskunde aan het Gymnasium te Zutphen. De Commissie zalzoo als reeds gemeld was te Zwolle vergaderen. Z. M. heeft zich heden morgen naar Tilburg begeven. Het vertrek van het Hof naar Amsterdam is wederom 14 dagen uitgesteld. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal hare werkzaamheden op Vrijdag den 4den Junij aanstaande, des namiddags ten 2 nre hervatten. Den 7den Junij e. k. zal alhier worden aanbesteed: het leveren en stel len van een voetstuk voor het standbeeld van Prins Willem I, op het Plein alhier. Het zal den 15<len November zoo verre gevorderd moeten zijnals in verband met het stellen van het beeld kan plaats hebben. In de maand Maart 1848 zal het beeld, hebbende eene hoogte van 4.10 el en wegende ongeveer 15,000 Ned. ffi, ter beschikking van den aannemer gesteld worden, welke alsdan zal moeten zorgen, dat het geheel op den lsten Mei 1848 afge werkt, opgeleverd wordt. De opening van den spoorweg van hier naar Rotterdam voor het publick wordt tegen Dingsdag aanstaande te gemoet gezien. DORDRECHT, 26 Mei. Alhier worden van de Rijksbelastingen op de tarwe en spelt.gcheven 345 opcenten en van die op de rogge 215 opcenten. De Heer Mr. J. S. Lotsy, Lid van den Raad heeft deze ongehoorde belasting toegelicht en er het on- regtvaardige, onzedelijke en verderfelijke van aangetoond in een voorstel aan den Raad tot afschaffing of vermindering van de belasting op het gemaal. Bij den Raad der stad is thans een verzoekschrift van een aantal notabele ingezetenen ingekomenom genoemd voorstel te ondersteunen. AMSTERDAM, 27 Mei. Z. K. II. Prins Alexander, vergezeld van II. D. Adjudant, kwam heden ten 10 ure per gewonen spoortrein van 's Gravenhage hier aan, en heeft zich ver volgens naar het Loo begeven. Het gerucht loopt dat de Graaf van Rechteren als Gouverneur van Over ijssel zoude aftreden, en dat de Heer Mr. G. J. Bruce, President van de Tweede Kamer der Staten-Generaalals zoodanig zou worden benoemd. HAARLEM, 25 Mei. Eenige ingezetenen alhier hebben besloten aan de stads regering een adres in te dienenom de kermis alhier in dit jaar af te schaffenwaarbij zij hunne stadgenooten hebben uitgenoodigdzich met hen te vereenigen en gemeld adres te onderteekenen. GRAVE, 25 Mei. Door de Regering is op voorstel van een Lid van den Raad besloten, de stedelijke belasting op het gemaal van de rogge op te heffen. OOST-INDIE. BATAVIA, 31 Maart. Bij besluit van den Gouverneur-Generaal van den 16den dezer is het inko mend regt van wollen- en katoenen kleedingstukken bepaald op 20 ten 100 van de waarde, met Nederlandsche schepen aangevoerd; met bewijs van

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1