LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 26 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BÜITENLANDSCHE BERiGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdas' avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 25 Mei. Men schrijft ons dat het paard in ons vorig nommer aangekondigd als ver mist uit eene weide onder Oegstgeest, bereids Zaturdag 11. ingevolge eene aanschrijving van den Officier van Justitie alhier, te Delft is aangehouden met den verdachten bezitter. Hetzelve is aan den eigenaar teruggegeven en de bezitter gevankelijk naar herwaarts overgebragt. Den 22stcn is het eerst de geheelc lengte van den spoorweg van 'sGra- venhage naar Rotterdam met het beste gevolg bereden. liet vervoer voor en gedurende de Pinksterdagen over den Holl. IJzeren Spoorweg, is zeer druk geweest. Reeds Zaturdag jl, vertrokken 529 perso nen met de verschillende treinen uit 's Gravenhagedes Zondags beliep dat getal 650, en gisteren, Maandag, bedroeg het 1007: te zamen 2186. Gis teren avond bestond de laatste trein uit de locomotief Vesla, die 15 wagens, cn de locomotief de Leeuw, die 12 wagens voorttrok. Z. II. E. Bisschop Grooff is werkelijk uit Texel naar Suriname vertrokken. De Minister van Finantiën heeft de Ileeren Arrond. directeurs der directe belastingen enz. verzochteven als in het vorige jaar aan het Departement van Finantiën in te zenden eene statistieke opgave van het aantal vreemde kooplieden, slijters, tappers, kroeg- en koffijhuis-honders, met aanwijzing in welke klasse ieder hunner, over het dienstjaar 1846/47, in het patent is aangeslagen. Burgemeester en Wethouderen der stad Maassluis hebben ter kennisse van alle belanghebbenden gebragt, dat, ingevolge besluit van den Stedelijken Raad de kermis dit jaar niet gehouden zal worden. 'sGRAVENHAGE, 24 Mei. Gisteren zijn HH. KK. Hfl. de Erfg root hertog en Erfgroothertogin van Sak- sen-Weiinar van hier naar Londen vertrokken. De Grootvorst Constantijn van Rusland heeft voor de behoeftigen dezer stad ƒ1000 gegeven. Oik heeft Z. K. II, aan zekeren Oostermeijcr van Dordrecht, die als Kapitein van een zoogenaamd recherche vaartuig in der tijd aan Keizer Alexander eene geringe dienst had bewezen, doch die nu in behoeftige omstandigheden verkeert500 geschonken en beloofd hem de St. Anna Orde te zullen bezorgen, aan welke eene jaarwedde van 200 zil veren roebels verbonden is. De Minister van Finantiën heeft, bij resolutie, te kennen gegeven, dat hij vermeent het vervaardigen en verkoopen van aalbessensap te kunnen beschouwen als met het banketbakkers- en ook met het apothekers-bedrijf genoeg in verband te staan, om geen afzonderlijk palentregt te vereischen, mits daarvan bij de aangifte uitdrukkelijk melding worde gemaakt, ten einde bij de classificatie in aanmerking te kunnen worden genomen doch dat daar entegen de vervaardiging van aalbcssenwijn voor eene andere beschouwing vat baar schijnt en ten deze als een geheel afzonderlijk bedrijf behoort te worden aangemerkt, belastbaar naar art. 35 van Tabel V. Bij eene andere resolutie beeft de Minister te kennen gegeven, dat een banketbakker, die aalbessenwijn verkoopt, ter laatstgeinelde zake, afzonder lijk, en wel naar n°. 37 van tabel XIV der wet, in het patentregt behoort te worden aangeslagen; zijnde nogtans, voor zoo veel naodig, opgemerkt dat die aanslag naar n°. 35 van label V geregeld zou moeten wordenindien er verkoop van eigen fabrikaat plaats had. Heden is de tentoonstelling van schilder- en kunstwerken van Levende Meesters, voor den jare 1847, in dè zalen van het gebouw der Teeken-Aka- demieop de PrinsessegrUcht alhier, geopend. Een groot aantal ingezetenen ,cn vreemdelingen heeft zich reeds beijverd de tentoonstelling te bezoeken. De ikatalogus bevat 511 kunst-voortbrengselenzoo wel van inlanders als van (buitenlanders. Onder anderen merkt men daaronder stukken van de volgende meesters op: II. van de Sande-Bakhuyzen, Bosboom, B. J. van Hove, II. van Hove Gzn., J. A. Kruseman Jos. Moerenhout, P. F. van Os, P. J. Schotel, 'Taurel, Tetar van Elven, S. L. Verveer, Waldorp enz. Eeckhout, Geels, Ch. Jacquand N. de Keyser, B. C. Koekkoek, L. Meyér, G. J. J. van Os, Arv Scheffer, Eug. Verboeckhoven, G. Wappers, C. Wauters enz. Ook prijkt op de tentoonstelling het standbeeld van Rembrandt, in pleister, vervaardigd door den beroemden beeldhouwer L. Royer te Amsterdam. AMSTERDAM, 24 Mei. Van den 17^" tot den 22sten dezer zijn alhier geboren 142 kinderen over leden 165 personen. Den 20slen zijn 's Lands stoomschepen Cerberus, Suriname en Samarang naar Elseneur vertrokken, ten dienste der graanschepen, die uit de Oostzee naar ons land bestemd zijn. De Maatschappij Tot Nut der Zeevaart te Amsterdamheeft aan den Kapitein Roxby een zilveren beker aangeboden als een blijk van erkentelijk heid voor de diensten door hem bewezen in het redden der manschappen van het schip Jan Hendrik, op de St. Pauls-rots gestrand. De beker is aan den Consul-Generaal der Nederlanden door de Maatschappij toegezonden. De Lords- Cominissarissarissen der schatkist hebben aan Kapitein Roxby verlof gegeven om dien aan te nemen. DEVENTER, 24 Mei. De Regering heeft besloten eene Caserne voor een regiment Dragonders te doen bouwen, waartoe de stad 180,000benevens 50,000 voor onteigening van grond en huizen, en de Slaat 30,000 geeft. PORTUGAL. LISSABON, 15 Mei. Behalve het eiland Madera, heeft ook het eiland Terceira zieh voor de Junta van Oporto verklaard. Ook de bevolking van de kolonie Angola had dat voor beeld gevolgd en de betrekking van burgerlijke en militaire Gouverneurs opge dragen aan de Graven Bomfim en Villarea!welke in den tegenwoordigen burgeroorlog gevangen genomen, door de Portugeesch Regering derwaarts als ballingen gezonden waren. Het kasteel van Vianna, de eenige sterkte ten noorden van den Douro wrlke nog in handen der (roepen van de Koningin was, beeft zich na een beleg van 56 dagen aan de troepen der Junta van Oporto moeten overgeven. Men schrijft dat de Kroon aan Engeland eene harcr vestingen op dekast van Africa tegen eene groote som geld heeft afgestaan. ITALIË. ROME, 25 April. Men verzekert dat de Paus bevel heeft gegeven om de staatsbegroolinf openbaar te maken, en dat de kloosters aan den Staal eenige millioenen scuditegen geringe rente hebben aangeboden. De Paus beeft de Aecadernia Pontifieia dei Nobili Ecolcsiastici ontbon den cn laat een nieuw plan van studie voor deze belangrijke inriglirg ep- stellen. Het huwelijk van den Spaanschen Infant Don Ilenriquez is hier door den Patriarch van Constanlinopelals plaatsbekleeder van den Paos, voltruk- kennadat daartoe bet verlof uit Madrid gekomen was. Don Ilenriquez beeft zieli daarop naar Frankrijk en van daar naar Spanje begeven. SARDINIË. GENUA, 15 Mei. O'Connelldie zich tot herstel zijner gezondheid nog op reis naar Rome bevond, is heden avond alhier overleden. Hij was den 7llen hier aangekomen, en verlangde zoo spoedig mogelijk naar Rome te vertrekken ten einde den Paus zijne erkentelijkheid te betuigen voor alles wat deze voor zijn ongelukkig vaderland gedaan heeft, maar sterke verzwakking verijdelde deze voornemens; den 14dc" scheen de ziekte iets kalmer, doch des morgens van den 15(len ga ven de geneeshecrcn alle hoop op. Daniel O'Connell was in 1775 geboren en heeft dus den ouderdom van 72 jaren bereikt. O'Connell was Alderman van Dublin en vervulde de betrekking van Lord-Maire dier stad in 18411842. Hij had achtereenvolgens zitting in het Lagerhuis voor Clare, Waterford, Kerry, Dublin, Kilkenny en Cork. Vooral maakte hij zieh bekend door zijn onvermoeiden arbeid ter gunste der R.-Kalh., en door zijne aanhoudende po gingen tot herroeping der Unie; groote sommen gelds deed hij tot bereiking van dit oogmerk bijeenbrengen, en steeds kondigde hij met groote zekerheid de bereiking zijner oogmerken als zeer nabij aan, terwijl zijne pogingen echter weinig of niets gehaat hebben. O'Connell vereenigde ongetwijfeld vele voor treffelijke hoedanigheden in zich cn was vooral een groot redenaar die zijns

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1