BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. en beesten gebeten hadde personendie van hel bekende geneesmiddel heb ben gebruik gemaakt, bevinden zich volmaakt wel. AMSTERDAM, 19 Mei. In eene heden gehondene Buitengewone Raadsvergadering is beslotenden prijs van het roggebrood op een matig standpunt terug te brengen en gedu rende de twee eerstkomende maanden elke verdere rijzing tegen te houden. Aan de bakkers zal uit de stedelijke kas eene vergoeding tot dekking van hun verlies worden uitgekeerd. Voorzeker zullen onze mingegoede stadge- noolen met dankbaarheid de zorg van het Bestuur, om in hunne behoeften tegemoetkoming te verschaffen erkennen en daarvan doen blijken door mede te werken om verder de orde en rust te bewarendie dank zij de goede geest en het gezond verstand onzes volks tot nog toe bier ongestoord zijn gebleven. Gisteren avond beeft in het Odéon eene vergadering van Spaansche fondsenhouders plaats gehad. Na een toespraak ter inleiding van den Heer Mr. L. Kcyzer, waarin hij de verdiensten herinnerde van den overleden Voor zitter der Commissie, den Ileer A. B. Roothaan, en verklaarde dat het uitzigt op de regeling der Spaansche schuld gunstiger stond dan ooitheeft de Heer Drucker zijn verslag uitgebragtomtrent zijne werkzaamheden en opmerkin gen te Madrid, en wat er sedert Oct. 11. door het Comité was verrigt, en hoe bet haar gelukt is eene vereeniging van algevaardigden van Engeland, Frank rijk, Nederland en België te Parijs te vestigen; vervolgens roemde hij den ijver en bekwaamheid van den van daar naar Madrid gezonden Agent, den Heer Hendersonen sprak over den jongsten maatregel der Spaansche rege ring: de benoeming eener Commissie uit Staatslieden zamengesteldom in vereeniging met vertegenwoordigers van fondsenhouders een wetsontwerp tot regeling der schuld te beramen om aan de Cortes aan te bieden. Hij toonde het belang onzer fondsenhouders om mede eene Commissie of althans één' afgevaardigde naar Madrid te zenden, waaraan echter aanzienlijke kosten wa ren verbonden. Al dadelijk verklaarde daarop een der aanwezigen bereid te zijn, de somma van 1000 daarvoor in te teekenen. Mp. L. Keyzer vervolgens het woord hervattende, stelde namens het Comité voor 1°. Aan hetzelve de bevoegdheid te verleenen, vacatures in het Comité aan tc vullen of ook bet aantal leden te vergrooten, hetwelk algemeen werd goed gekeurd. Waarop de Heer Keyzer verklaardedat bet Comité in de hoop deze mag- tiging te zullen erlangen reeds naar eenige leden had omgezien en met vol doening kon berigtendat de in de eerste plaats op den Heer J. W. Aikema gevallen keuze, door dien Heer, die bet Comité reeds sints geruimen tijd met zijne werkzaamheid bad ondersteund en groote diensten aan de zaak bad bewezen, was aangenomen, welk berigt door het publiek met toejuiching ■werd ontvangen. 2°. Werd voorgesteld om de benoodigde gelden bijeen te brengen, door uitgifte van aandeden van 150, alsmede onderdeden van dien, welke met 5 pCt. rente en eene aan het gevaar van verlies geëvenredigde premie zullen worden terng betaald, zoo het Comité te eeniger tijd door eene verwisseling van fondsen of op eenige andere wijze in bet bezit der middelen mogt komen. Behalve de reeds hierboven gemelde inschrijving van 1000, werd er ook nog voor geringere sommen deel genomen, terwijl er besloten werd, om de gelegenheid tot verdere inteekening open te stellen. Nadat er nog eenige der aanwezigen hun vertrouwen hadden te kennen gegevendat de houders van Spaansche fondsen in Nederland het gunstige oogenblik niet zouden laten voorbijgaan zonder er van partij te trekken en nuttige wenken ten dien einde hadden gegeven, werd de vergadering gesloten. ARNHEM, 16 Mei. De werkzaamheden aan het gebouw voor zangersfeesten, enz. zijn thans zoo ver gevorderddat waarschijnlijk reeds in het midden der volgende week de eerste steen zal gelegd worden. Men verneemt dat dit geschieden zal door den Heer Burgemeester dezer stad, en dat bij die gelegenheid, de Liedertafel Euterpe een paar liederen zal voordragen en na alloop daarvanin de groote zaal van den Heer Jaeger, eenige zangstukken zal uitvoeren, waarbij aan ieder toegang zal verleend worden, tegen betaling van 50 cents voor de alge- mcene armen dezer stad. Voor het Muzijkfecst, hetwelk den 2<Jci1 Junij zal worden gehouden, wordt alhier een groot gebouw opgerigt. Reeds hebben zich 700 medewerkers aangegeven. Van Utrecht zal een dertigtalonder bestuur van den Heer Craeyvanger, zich herwaarts begeven. Overeenkomstig het algemeen geuit verlangen, wordt de eerste vergade ring van het Landhuishoudkundig congres alhieruitgesteld tot Donderdag den 3l]en Junij, om één uur, en de zamenkomst der Commissien tot Woens dag den 2Jen dier maanddes avonds ten 7 ure. De bezoekersalsmede de leden der Geldersche Maatschappij van Landbouw, worden verzocht zich bij hunne aankomst terstond te willen aanmelden bij den Heer Mr. H. J. van Gennep, tc Arnhem. GRIEKENLAND. ATHENE, 2 Mei. Het besluit des Konings tot ontbinding der Kamer van Afgevaardigden heeft over het algemeen veel genoegen gegeven, omdat zij reeds sedert lang bijna geene werkzaamheden liad verrigt en aan de goede bedoelingen der Regering zeer in den weg stond. Overal heerschte rust en orde. De nieuwe Kamer is tegen 22 Julij bijeengeroepen. Alle diplomatiek verkeer tusschen ons land en Turkije is opgehouden; onze Zaakgelastigde te Constanlinopel is hier reeds teruggekeerden de werk zaamheden onzer Consuls in het Turksche Rijk zullen weldra ophouden, daar onze vlag niet meer erkend en de kustvaart verboden zal worden. PORTUGAL. OPORTO, 8 Mei. De Junta heeft de vredesvoorwaarden niet aangenomen en verlangt in plaats van de voorgestelde en door de Koningin goedgekeurde, de volgende: verande ring der staatsregeling; onmiddellijke bijeenroeping der cortes; benoeming van een progressistisch bestuur, aan de keuze der Junta overgelaten; herstelling der nationale garde; bekrachtiging door de Koningin van alle besluiten, benoe mingen van militaire en burgerlijke ambtenaren, en der leeningen, welke van het begin der onlusten af door de Junta gesloten zijn; afdanking van het leger der Koningin, cn behoud van alle oude en nieuwe gradenwelke door dc Junta aan de Officieren van het gewezen Migucllistische leger gewaarborgd of toegestaan zijn. OOSTENRIJK. WEENEN, 11 Mei. Het is thans zoo goed als zeker, dat de uitvoer van graan uit geheel den Oostenrijkschen Keizerstaat verboden wordt. Ook in andere Duilsche landen zoekt men zijn heil in verbod van uitvoer. PRUIS SEN. BERLIJN, 14 Mei. Eerdaags zal er door de geestelijken der Duitsch-Katholijken alhier eene kerkvergadering gehouden wordenom over de belangen van hunne secte te beraadslagen, daar die nog niet zeer gunstig staan. Er zijn reeds door die van Saksen, Wurtcmberg, Nassau, Hessen-Darmstadt en Baden, Afgevaardig den benoemd. De Curie van den Vorstenstand bij den Landdag heeft bepaald, dat de verklaring van 138 leden, wegens de regtenwelke hun bij vorige Konink lijke besluiten waren toegekend, niet ter algemeene beraadslaging kon worden gebragt, omdat zij cenen inbreuk maakt op de wettigheid van den Landdag zelvcn. FRANKFORT. 16 Mei. De niet tot het tolverbond beboorende Staten hebben nu ook het stoken van brandewijn uit granen en aardappelen verboden de prijs is daarop van ƒ11 a ƒ14 tot ƒ60 gestegen. ENGELAND. LONDEN, 15 Mei. In de Zitting van het Lagerhuis van eergisteren heeft de Heer Horsman gevraagdof het geen tijd zou wordendat Engeland een Gezant benoemde bij het Hof van Rome, daar de band van vriendschap tusschen de twee natiën steeds naauwer werd en een verlicht hoofd den Kerkelijken Staat thans bestuurde. De Minister Russell heeft daarop geantwoorddat hij allen lof aan Pius IX toekende, doch dat de algemeene gezindheid in Engeland nog niet toeliet, om een Gezant naar Rome te zenden; hij wenschte echter, dat er meer ge regelde betrekkingen met dat land werden aangeknoopt. Sedert eenigen tijd zijn de aanvoeren van graan in Ierland zoo aanmer kelijk, dat de Iersche markt thans de laagste is van het westelijk gedeelte van Europa. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Mei. De Pairs hebben gisteren hunne beraadslagingen begonnen over hel ontwerp van wet, betreffende het koninklijk kapittel van St. Dionysius. Dit ontwerp, aan welkers aanneming door de Pairs men, niettegenstaande de hevige aanval len die bet er bij te verduren heeft, bijna niet twijfelt, heeft dit zonderlinge, dat het noch bij de ultramontanennoch bij de voorstanders van de vrijheden der Gallicaansche kerk welkom is. Er zijn er echter die uit de houding der vaak zoo moeijelijk te doorgronden ultramontanen, meGnen te bespeuren, dat deze slechts door geveinsde tegenwerpingen de vestiging eener instelling zoeken te bevorderendie zij gaarne zouden zien tot stand gebragt. De nieuwe Spaansche Ambassadeur, Generaal Narvaez, hertog van Va lencia, is Zondag avond hier aangekomen. Door bet lid der Kamer van Afgevaardigden Odilon Barrot, heeft Jero me Bonaparte, Broeder des Keizers, wederom een verzoekschrift ingediend, dat de wet moge opgeheven wordenten minste ten aanzien van zijn persoon en gezin, welke de naastbestaanden van Napoleon buiten het land sluit. Hij tracht het onregtvaardige dier wet te betoogen on roept de hulp der Kamer in om die te vernietigen of te wijzigen. De Spaansche Infant Don Henriques, die naar Rome gegaan was om zijn huwelijk door den Paus te doen bekrachtigen, is te Marseille teruggekomen. Of hij zijn oogmerk bereikt heeft, wordt niet gemeld. Zijne Gemalin bevindt zich bij hem. De zoon van Joachim Murat Oud-Koning van Napels Prins Lodewijk Napoleon Achilles Murat, is den 15||CD April te Florida in den ouderdom van 46 jaren overleden. Hij leefde aldaar als een genaturaliseerd Amerikaan. De beroemde Genees- cn Heelkundige, Lisfranc, is alhier na eene kort stondige ziekte overleden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2