LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 21 MEI. BLNNENLANRSCIIE RE RIG TEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f\2 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 Mei. Bij Ds. Fangman is een sclirijven ontvangen van Ds. C. HooyerPredikant te Zalt-Bommelin dato 17 Mei, waarbij zijn Wcl-Eerw. onder hartelijke dankbetuiging voor de gezondene gelden berigt dat niet alleen in bet oogcnblikkelijk gebrek op de dorpen in en hij den Bornmelerwaard voorzien is; maar ook dal bij zich door de milde giften bij hem ontvangen, in staat ziet gesteld om het noodigste aan de armen op do gemelde dorpen tot ultimo Junij te verschaffen. Door gunstige beschikking der Regering wordt er eerst daags aan den nieuwen weg door den Bornmelerwaard met meer dan 400 arbeiders begonnen, terwijl in de volgende maand de akkers, kersenboom- gaarden en hooilanden werk en verdiensten zullen opleveren. Weldra hoopt zijn Eerw. verslag van alle ontvangsten te geven, en aan het einde van Junij ook zijne uitgaven openlijk bekend te maken. Bij Ds. Fangman is nog ontvangen uit de kerk-collecte van 16 Mei voor den Bornmelerwaard f 1.98|. Bij Ds. Brown is ingekomen voor Eek- en Wiel van D. S. S; van N. N. een Muntb. a ƒ5; van N. 5, en van eene Dienstbode 50 centen. Onder dankzegging voor bet ingekomene wordt de dringende behoefte dier gemeente verder aan de liefdadigheid aanbevolen. De Amslerdamsclie Courant van heden bevat een zeer lezenswaardig ar tikel, de duurte getiteld, waarin wordt aangewezen hoeveel reden wij hebben om dankbaar te zijn en ons gelukkig te prijzenwanneer wij op onze naburen zien. Overal in Europa is duurte, is behoefte aan groote toevoeren, is leed en jammer onder de behoeftigen, ook bij ons. Maar, waar wij zien, overal elders is de nood hoogcr geklommen dan bij ons, en nergens zijn de uilzigtcn op spoedige verbetering helderder dan hier. En dit mogen wij ge deeltelijk aan de bezadigdheid en het gezond verstand onzer landgenooten zoo geringen als aanzienlijken, dank wijten, en aan de ruime liefdadigheid waarmede men hier bereid is elkander te helpen en te ondersteunen. Met is bekend, dat men in bijna alle ons omgevende landen alles beproefd heeft, om de aanvoeren te lofken en de duurte te verminderen, dat men bijna overal elders den invoer heeft vrijgesteld en zelfs door bijzondere gnn- slen bevoordeeld; dat men in de meeste rijken den uitvoer heeft verboden, en zoo ook liet verstoken en verwerken van granen en aardappelen. Van dit alles heelt men hier niets gedaan. De graanwet, ja, heeft men geschorst, en eindelijk afgeschaft, en teregt; maar de granen betalen bij ons nog altijd een matig inkomend regtafslag van scheepvaarlregten is bij ons niet ver leend de uitvoer is wel eenigermate bezwaard maar niet verbodenen de fabriekaadje van granen gaat hier onbelemmerd voort. En wat zien wij nu? Overal elders, in Engeland, in Frankrijk, in België, aan den Rijn, zijn de graanprijzen hooger, en is het brood nog veel duurder dan hier te lande. En desniettemin komen de eerste aanvoeren welke het noorden ein delijk begint te zendenvoor een zeer belangrijk gedeelte op onze havensom hier verkocht en verbruikt te worden. Het is waar, er zijn hier te lande streken waar bitter gebrek geleden is. Maar naauwelijks is eene oproeping tot hulp van de noodlijdenden gedaanof reeds eene week daarna heeft de liefdadige natie daaraan zoo ruimschoots vol daan dat de meeste hulpvragenden gemeend hebben voor verderen onder stand te mogen en te moeten bedanken. Hier ziet men wat een verlicht en tevens godvruchtig volk ten goede ver mag. Overal elders om ons heen, van verre en van nabij, klinken ons uit bel buitenland oproerkreten te gemoet. In Frankrijk, in België en in Duitschlandwaren geweld en plundering door de steden en over het platte land rond. Overal maken de rampzaligen zich zeiven nog meer rampzalig door eigen schuld, wanneer zij, door enkele boosdoeners opgezet, roekeloos de voorraden plunderen en vernielendie hen nog langen tijd hadden kun sten voeden. Maar waar is tot heden binnen de grenzen van Nederland de rust ook maar één oogenblik verstoord geworden 1 Deze kalme bezadigde houding des Nederlandsehen volks brengt hare eigene belooning mede. Waar anders schrik en angst zouden heerschen, daar werkt nu hulpvaardigheid en mededoogen. Maar nog treffender kan dit blij ken uit de volgende bijzonderheid: Onder de vele ladingen graan, die in de laatste dagen hier ter stede zijn aangevoerd, was een groot aantal voor Duil- sclie rekening en bestemd naar den Rijn. Maar toen ook langs den Rijn de gemoederen onrustig werden en het volk met geweld en plundering dreigde, hebben de eigenaars dier ladingen onmiddelijk order gegeven om dezelve niet naar den Rijn uit te voeren, maar ze bier aan de markt te verkoopen, ter wijl zij vreesden, dat hun eigendom bij aankomst daar ginds geroofd zoude worden. Dat hebben dus de Rijnbewoners door hun geweld verkregen, dat zij de bestaande voorraden vernield en de aankomst van nieuwe toevoeren terugge houden hebben! Dat hebben wij door onze rust en kalmte gewonnen, dat de vreemdeling met vertrouwen zijn graan herwaarts zendt en onwillens als hel ware in onze behoeften het eerst en het meest voorziet." Het Plaatselijk Bestuur der gemeente Werkendam heeft bekend ge maakt, dat de gewone kermis dit jaar niet zal gehouden worden. De Commissie voor de Utrecbtscbe Tentoonstelling van Voorwerpen van Inlandsche Nijverheid en Kunst, heeft ter kennissc van de belanghebbenden gebragt, dat de tijd van opgaaf, bij art. 10 van hel Programma van voor noemde tentoonstelling bepaald, verstreken zijnde, zij in het belang der in zenders gemeend heeft, dien te moeten verlengen en wel uiterlijk tot op Vrijdag den 28sten Mei aanstaande, zijnde aan ieder de gelegenheid gegeven, om tol op dien tijd aan de Secretaris der Commissie vrachtvrij berigt te geven, van de soort en grootte der voorwerpen welke men op de tentoonstelling wenscht in te zenden. 'sGRAVENHAGE, 19 Mei. Het heeft Z. M. den Koning behaagd aan den Heer Borluut d'Hooghstraete, die tot 1°. Mei jl. de betrekking vervuld heeft van Griffier der Staten van het Hertogdom Limburg, den titel te verleenen van Graaf, die door al zijne wettige afstammelingen zal kunnen worden gevoerd. De familie Borluut is eene der oudste en geachtsle van Vlaanderen. Deze verheffing strekt tot be looning van zijne trouwe en ijverige diensten. Z. K. H. de Erfgroothertog van Saksen-Weimar-Eiscnach is heden mor gen ten negen ure in deze residentie aangekomen. Heden middag omstreeks zeven ure is Z. Keizerlijke Hoogheid de Groot vorst Constantijn van Rusland, met den spoortrein van Arnhem over Amster dam in deze hofstad aangekomen. Bij den Wel-Ecrw. Heer C. Hooyer, te Zalt-Bommel, is onder anderen, voor de behoeftigen in en bij den Bornmelerwaard, ontvangen: van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden eene som van ƒ200. Gisteren avond zijn de voorstellingen in den Salon des Variétés van de Hceren Boas en Judels, met de opvoering van de Bohemers besloten. Een zeer talrijk en aanzienlijk publiek woonde de laatste voorstelling bij, en gaf bij herhaling zijne tevredenheid over de uitvoering van het stuk te kennen. Alle de leden van het gezelschap hebben ook nu weder gewedijverd, om deze voorstelling wel te doen slagen cn men mag gerust zeggen, dat hun dit heeft mogen gelukken. Na het einde van het stuk, werd de Heer Judels terugge roepen en met daverende toejuichingen begroet. Hij beantwoordde die blijken van welwillendheid en toegenegenheid door het voordragen van een toepasselijk vers, waarin bij het publiek hartelijk dank zeidc voor het gunstig onthaal gedurende de kermis. DELFT, 18 Mei. Z. M. heelt magtiging verleenddat voor de provinciën Zuid- en Noord- Holland in 1848 alhier eene Tentoonstelling van voorwerpen van Nijverheid cn Kunstvlijt zal gehouden wordenwaarop niet alleen voorwerpen uit de genoemde, maar ook uit andere provinciën en uit de overreesche bezittingen zullen toegelaten worden. GORINCHEM, 18 Mei. Heden is hier aanbesteed het bouwen van den bomvrijen toren in het lort aan den noorder Lingedijk bij Aspererivoor 153,000aan de Heercn D. de Jong en Comp.en de redoute met gemetseld reduit in het Land van Altcnaaan den Heer T. van Dijk voor 53,000. VLAARDINGEN, 18 Mei. Voor ecnige dagen beeft men alhier twee koebeesten cn een varken moeten afmakenbij welke zich verschijnselen vertoonden van dolheid veroorzaakt door de aanvallen van den dollen hond die vroeger verscheidene menschen

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1