4'V Twee in schets tc teekenen zamenstellingen van Historiëcle Onder werpen. Alles naar aanwijzing en geregeld door de gemagtigden van den Raad van Bestuur, die de toelating of afwijzing tot den grooten wedstrijd aan zich voor behoudt. Zoowel deze mededingers, als die bevoegd verklaard zullen worden als mede dingers naar den grooten wedstrijdzullen zich moeten onderwerpen aan alle zoodanige bepalingen als voornoemde gemagtigden vóór en gedurende den wedstrijd noodig zullen oordeelcn. Eene bewaarschool voor minvermogende Israëlitische kinderen zal ook weldra hier worden geopend en door meer andere gevolgd. Op ultimo December 11. was er in de onderlinge brandwaarborg-maat schappij van de Jong en Comp. alhier voor 310 millioen guldens verzekerd. Van 3 tot 8 Mei zijn hier geboren 112 kinderen en overleden 154 per sonen van 1° Januarij af geboren 2752 overleden 4734. De Regering zou 6 stoombooten beschikbaar gesteld hebbenom het binnenkomen der verwachte schepen met graan te bespoedigen en zoo noodig hen op sleeptouw tc nemen. Er zouden 2 naar de Oostzee, 2 naar het kanaal cn 2 naar de Straat van Gibraltar bestemd zijn. De Anchovisvangst op de Zeeuwsche stroomenzoo alsook die op de Zuiderzee* is aangevangen en gaat naar wensch. UTRECHT, 11 Mei- Wij zijn verzocht het onderstaande te plaatsenReeds bij besluit van den 2Gslc" Februaaij jl. bad de Akademische Senaat van de Hoogeschool alhier be sloten, de waardigheid van Theol. Doctor, op voorstel der Godgeleerde facul teit, op te dragen aan den Hoog Eerw. Heer II. C. Millies, Predikant bij de Evangelische I.uthersche gemeente alhier, beroepen Hoogleeraar in de Godge leerdheid aan het Seminarium dier godsdienstige gezindheid te Amsterdam ge vestigd. Omstandigheden, van den Senaat onafhankelijk, hadden de plegtige bevordering van den benoemden Theol. Doctor onmogelijk gemaakt, en verhin derden die voortdurend daarom besloot de Senaat op den 5dcn Mei jl. dat bet diplomawaardoor aan den fleer Milliesden graad van Theol. Doctor werd toegekend, aan denzclvcn zoude worden uitgereikt, ook zonder zijne persoon lijke tegenwoordigheid in den Senaat. Dit heeft nu plaats gehad en op deze wijze is door de Theologische faculteit en den Senaat hulde gedaan aan de verdiensten van ccncn man, die zich in de wetenschap eenen wel gevestigden naam verworven heeft ten sieraad strekt van het genootschap, waartoe hij behoortcn van wien het vaderland en de wetenschap groote verwachting koestert. iUtr- Cour.) ARNHEM, 10 Mei. Er zijn thans in deze provincie 387 lagere scholen, welke door 50,890 kinderen bezocht worden. De schoolgebouwen worden van jaar tot jaar ver beterd en het aantal scholieren vermeerdert steedsvooral daarwaar het onderwijs zelf verbeterd wordt. De elftvisscherij gaat hier zeer voordeelig; bij geen mcnschengeheugen beeft men zoo vele dier visschen te gelijk aan de markt gezien als thans; zoo bier als te Nymegen zijn op enkele dagen meer dan 1000 stuks op den afslag gebragt. NIJMEGEN, 10 Mei. Te Beek is' in den Herberg den Mussenbcrg brand ontstaanwaardoor dn geheelc behuizing, die deels op Pruissisch grondgebied ligt, in de asch is gelegd. Ook een gedeelte van bet Pruissisch postkantoor is verbrand. APELDOORN, 10 Mei. IIH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje worden in den loop dezer maand op bet Loo verwacht; in de nabijheid van dit dorp zullen de wedren nen op 21, 23 en 25 Junij gehouden worden. GRONINGEN, 9 Mei. Op den lslen dezer werd alhier de tentoonstelling van schilderijen van levende Nederlandsche meesters geopenddiezoo aTs bekend isom de twee jaren door de ijverige bcmoeijingen van het kunstlievend genootschap Pictura alhier wordt gehouden. Er waren op dat oogenblik reeds ongeveer 2G0 schilderijen op de zaal der tentoonstelling voorhandencn nog dagelijks kwamen daarbij van alle zijden nieuwe bijdragen. Onderscheidene landlieden in dit gewest hebben een klein gedeelte garst en paardebooncnof ook wel eenige rogge van de markt teruggehouden, alleenlijkom daarvan aan hunne arbeiders tot eenen matigen prijs af te geven, sommige drie, andere vier gulden het mudde beneden den koers van den dag. Zoodanige voorbeelden zijn te navolgenswaardigorn dezelve on vermeld te laten. 's ÜERTOGENBOSCH10 Mei. Het gebrek aan voedsel voor de geringe bevolking, zoo in deze stad als om streken, is van dag tot dag steeds toenemende. Het weinige dat ten platte lande onder deze lieden nog bewaard was, is in den grond gestoken ter zaaijing. Het brood, het eenigste voedsel, dat behalve grutterswarenvoor ben nog verkrijgbaar is (want de landbouwer weigert in kleine partijen rogge, boekweit, gerst en aardappelen te verkoopen) geraakt door den hoogen prijs boven hun bereik. Vele, en onder deze anders vrij welgestelde lieden, leven op het platte land van de kruiden des velds, als brandnetels, wilde vlier, en dergelijke gewassendie wegens liet nazoeken der menigteschaars meer tc vinden zijn. BUI TENLANDSCHE BERIGTEN. RUSLAND. PETERSBURG, 29 April. Uit Archangel schrijft mendat daar nog nimmer zoo vele schepen waren binnengcloopen als in het algeloopen jaarer waren dagen waarop 280 sche pen binnenkwamen. In de Zwarte zee en op het meer van Asof is de scheep vaart wegens de graanhandel voorbeeldeloos levendig. SPANJE. MADRID, 4 Mei. Heden morgen ten 7 ure overleed alhier op het onverwachtst de Heer Castro y Oiozco, Markies van Girone, President der Kamer van Vertegenwoordigers. De zitting werd heden namiddag eerst ten 3 ure geopend en een overgroot aantal leden toekende een voorste], dat de Commissie van orde der Kamer de noodige zorg zou wijden aan eene allezins gepaste ter aarde bestelling van den algemeen geachten President. Met eenparigheid van stemmen werd dit voor stel aangenomen. De Minister van Finantiën heeft heden bij de Afgevaardigden voorlezing gedaan1°. Van eene memorie van toelichting omtrent den toestandwaarin hij de finantiën des rijks, tijdens zijne komst in het ministerie, gevonden heeft2°. van de begrooting voor de G laatste maanden van het thans loo- pende dienstjaar; de uitgaven er bij gesteld op 350 millioen realen; 3". de begrooting voor 1848, waarop de uitgaven gebragt zijn op 1257 millioen realen 4". een ontwerp van wet op de banken5°. een ontwerp tot dotatie van de amortisatie kas. Voorts heeft de Minister van Finantiën een betoog ingediend omtrent de noodzakelijkheid van verceniging van alle bijzondere fondsen van den Staat in de algemcene schatkisttot hiertoe door allerlei bijzondere belangen verouderde gebruiken en voorwendselen gekeerd. Het gevolg van deze wanorde is de ongelijkheidmet welkenaarmate van den graad van voorkeur, aan gelijksoortige verpligtingen wordt voldaan. De schatkist moet, over een uitgebreiden kring werkende, ter gepaster tijd in alles kunnen voorzienzonder andere beperking dan die van de begrooting; vrijelijk over al de nationale fondsen kunnen beschikken en het crcdiet op een punt bepalen, hetwelk aan de uitgestrektheid barer middelen toekomt. Ten slotte van voormeld betoog heeft de Minister eene ordonnantie voorge steld luidende als volgt In de algemcene schatkist zullen gecentraliseerd worden al de fondsen van den Staat, onverschillig welke hun oorsprong, hunne bestemming en de bureaux die dezelve administreren mogen zijn." De Senaat heeft gisteren het ontwerp van wet tot het onder de wape nen brengen van 25,000 man aangenomen. De El Faro bevat als officieel bcrigt, de benoeming van Mevrouw de Valverde, Gravin van Torresontot Camerera-major van de Koningin, ter vervanging van de Markiezin de Santa-Cruz. OOSTENRIJK. WEENEN, 3 Mei. Den lsten Mei zijn in verscheidene streken zeer zware regens gevallen. Te Praag beeft de Moldau de militaire zwemschool, welke juist op dien dag zou geopend worden, met tien op dat getimmerte aanwezige soldaten, weggerukt; twee hunner zijn verdronken. Nog veertien andere personen moeten op afdrij vende houtvlotten of bij pogingen om anderen te redden om het leven geko men zijn. Ook te Dresdenwaar de regen den eersten met een' donderstorm ver- zeld ging, stond den 3den en 4Jen al het lage land aan de Elbe-oevers onder water. In dc noordelijke deelen van Bohemen heersebt, gelijk op zoo vele plaat sen elders, vreeselijke nood, die oproeren begint te wekken. Te Leitmeritz, Kommotau cn Eger is het volk tegen vreemde korenkoopers tc hoop geloopen en heeft hen verdreven op eerstgemelde plaats heeft men zelfs aan eenen hunner de ooren afgesneden. SARDINIË. TURIN, 27 April. De Regering is van voornemen den weg van vooruitgang in te slaan. Hare eerste stap zal bestaan, in het daarstellen van Provinciale Staten, die verkies baar zullen zijn en die zich, in overeenstemming met het centrale Gouverne ment zullen bezig houden met de speciale belangen van elke provincie. Deze daad is daarom zoo belangrijkdaar de verkiezing zich in de staatsbelan gen zal doen mengen. Men verwacht klagten van de zijde van Oostenrijk maar de Koning cn zijne Ministers schijnen besloten te hebben zich hieraan niet te storen. PRUIS§EN. BERLIJN, 6 Mei. Van 1 September e. k. zal de beet-suiker in de Staten van het Tolverbond met 3 thalers per centenaar, in plaats van 1 thaler, belast worden. Een maatregel die, hoe ook beschouwd, te regtvaardigen is en die reeds veel vroeger had moeten jworden ingevoerdom eene nijverheid niet zoo buitenge woon tc begunstigenwaarvan het algemcene nut slechts hersenschimmig is terwijl het nadeel voor dc Staatshuishoudingvoor den handelen ook voor een groot gedeelte der staatsaanhoorigheden vrij duidelijk is te bewijzen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2