LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 14 MEI. BÏNNEJXL ANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 12 Mei. Gisteren zijn door den landman D. Goeijenbier, te Wateringenaan HQ. MM. de eerste nieuwe aardappelen aangeboden. In het adres van eenige Ingezetenen te Utrecht, den 30slcn April aan de Tweede Kamer ingezonden, wordt onder anderen gezegd: dat de onderge- teekenden overtuigd zijn dat het stelsel van belastingen hier te lande hoogst nadeelig is voor de algemeene welvaart des volks, en de meer en meer toene mende armoede bevordert. Dat het blijkt dat de zoogenaamde beschermende wetten ten behoeve van den landbouw, voor de algemeene welvaart des volks nadeelig zijn. Dat in Engeland, reeds jaren lang voor de intrekking dier wetten is geijverd, dat de Regering zoo lang mogelijk die intrekking tegenhield doch eindelijk moest toegeven. Dat op voordragt van Sir Robert Peeleene tariefshervorming is tot stand gebragt, waarbij alle belasting op den invoer der meest noodzadelijke levens behoeften is opgeheven. Dat ook in ons Vaderlanddat in vroegere eeuwen door vrijen graanhandel biocide, zich de overtuiging vestigt dat het noodzakelijk is terug te komen op staathuishoudkundige dwalingen, welke hier te lande, zoowel als elders eenen nadeeligen invloed op de welvaart des volks hebben uitgeoefend. Dat de Regering zelve reeds heeft getoond, dat zij in die overtuiging deelt, maar dat zij, in het belang der schatkist geene geheele afschaffing van belas ting op den invoer van granen meende te kunnen voorstellen. Dat zij verwachten, dat de Regering tot overtuiging zal komen, dat alle belasting hoe gering ookop een algemeen voedingsmiddelvoor de welvaart des volks hoogst nadeelig is. Dat het echter niet alleen de graanwet is die den prijs verhoogt, maar bovenal de accijns op het gemaal. Dat de Staat behoort te zorgen dat ieder slechts naar zijn vermogen bij drage; dat anders de een voor den ander betaalt, en deze verrijkt wordt ten nadcele van gene. Dat dit in het algemeen plaats heeft hij belasting op voorwerpen van alge meen gebruik, maar vooral bij die, welke aan ieder inensch tot voedsel moe ten dienen. Dat de vader met zeven kinderennagenoeg het dubbel zal betalen van hetgeen hij bijdraagtdie er slechts drie heeft. Dat het gevolg hiervan is, dat de belasting op het gemaal wel nagenoeg tot een gelijk bedrag is opgelegd aan ieder ingezeten, maar dat zij juist daarom hoogst onregtvaardig drukt op den mingegoede boven den meervermogende, ja eene berooving is des eersten ten voordecle van den laatste. Men klaagt aanhoudend over de toenemende verarminghet bestaande stelsel van belas tingen draagt er in hooge mate toe bij. Dat zulk eene belasting die zooveel zorg en toezigt vordertniet alleen aanleiding geeft tot ontduiking van een groot gedeelte van het verschuldigde, dat door de schatkist niet wordt genotenmaar ook tallooze regtsgedingen doet ontstaan welke veel kosten en tijdverlies ten gevolge hebben. Bedenkt men al de nadeelen aan deze belasting verbonden hare ongelijk matigheid ten nadeele van vele belastingschuldigen de kostbaarheid van hare inzameling, de onzedelijkheid en winstbejag die zij bevordert, de voor de in gezetenen zoo hatelijke visitation en de mogelijke knevelarij der ambtenaren: cn stelt men daartegen over den weldadigen invloedwelke de afschaffing op alle standen der Maatschappij zoude uitoefenen men zal gewis tot de over tuiging komen, dat het wenschelijk is, deze belasting te zien opgeheven, en in het algemeen belang door betere maatregelen vervangen. Het in de plaats stellen van andere meer gelijkmatige belastingen zou gewis ook aan groote mocijclijkheid onderhevig zijn. Mogt men niet eensklaps tot die afschaffing kunnen komen zoo vermecnen wij datwanneer deze belasting zoo voor het rijk als voor de gemeenten werd gesteld op hoogstens een vierde van het tegenwoordig bedrag, alle ontduiking den bodem zoude worden ingeslagen, terwijl de opbrengst dor belasting in evenredigheid niet verminderen zoude; want het is juist de zoo hoog opge voerde belasting, welke het groote aanloksel is om haar te ontduiken. Dat eene belasting op de inkomsten ter vervanging van die op hel gemaal veel in aanmerking zoude kunnen komendoor welke gewis in groote mate de armoede tegengegaan en de nijvere man beter in staat zou worden gesteld bier een bestaan te vinden. -— Men verneemt dat de Roos van Dehamaeen der beroemde voortbreng selen van den Nederlandsche Romanschrijver Mr. J. v. Lennep, de cere der vertaling in bet Engclsch heeft genoten. 'sGRAVENHAGE, 12 Mei. HII. KK. HII. de Prinsen van Oranje en Alexander, hebben Maandag avond de eerste voorstelling in het Cirque van den Heer Wollschliiger bijgewoond. De Tweede Kamer houdt heden namiddag ten 3 ure eene Zitting. Men verneemt dat op het einde der week de werkzaamheden gedurende 3 of 4 weken zullen worden geschorst. Bij de hervatting harer werkzaamheden, zullen de antwoorden der Regering op de gemaakte bedenkingen ten aanzien van de Staatsbegrooting en het Wetboek van Strafregt in gereedheid zijn. Do Gouverneur dezer provincie heeft ter kennisse gebragt, dat wegens het doen van eenige Vernieuwingen en Herstellingen aan eene Brug, gelegen in den Grooten Weg der lste Klasse n°. 5en het vernieuwen van Twee Dui kers door dien weg gelegen, de Passagie met Rijtuigen over denzelven, tusschen Alphen en de Brug over den Rhijn te Koudekerk zal zijn gesloten van den 17den tot den 30sten dezer, terwijl dezelve gedurende dien tijd zal kunnen plaats hebben langs de Noordzijde van den Rhijn. DELFT, 10 Mei. Gisteren werd in de nieuw gebouwde kerk in de Schoolsteeg, hoofdzakelijk bestemd voor de bedeelden der Kamer van Charitate, voor het eerst gepre dikt door den Wel-Eerw. Heer OortPredikant alhierZ. Wel-Eerw. had tot tekst II Kor. VIII. vs. 9. Eene talrijk opgekomene schare, doet de hoop koesteren, dat dit kerkgebouw, hetwelk gedeeltelijk uit vrijwillige bijdragen van weidenkenden is gesticht, aan het doel waartoe hetzelve is opgerigt, zal beantwoorden. [De Kamer van Charitate of liefdadigheid is een oud gesticht wier inkomsten met de Herv. Diaconie zijn vcreenigd. Een gedeelte is een huis voor oude lieden. In 1631 vermaakte een koopman David Nuits genaamd, 34 aandeelen in de O. I. en 9 in de W. I. Comp.toen ƒ176,300 waardig geschat, aan de Armen van 19 steden, en onder die, ook aan dit gesticht.] AMSTERDAM, 11 Mei. De Raad van Bestuur der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten alhier heeft bekend gemaakt: 1°. Dat er dit jaar een groote wedstrijd zijn zal in het vak van het His torie schilderen. 2°. Dat deze wedstrijd zal plaats hebben in het Locaal der Akademieen geopend worden op den lsten Junij e. k. 3°. Dat de prijs zal beslaan in het genot gedurende twee jaren van een pensioen van 1,200, hetwelk bij voldoening aan de voorschriften met nog twee jaren zal kunnen worden verlengd. 4°. Dat de gepensioneerde zich gedurende gcmelden tijd ter voortzetting zijner studiën buiten 'sLands zal begeven, naar aanwijzing van den Raad van Bestuur. 5°. Dat naar dezen hoogsten prijs zullen kunnen mededingen alle kunste naars van 18 tot 30 jaren, binnen dit Rijk geboren, of van Nederlandsche ouders, geschikt door hunne opleiding en studie tot dergelijke kunstreis. 6°. Zij zullen ten spoedigste, uiterlijk voor den 238len Mei aanstaande, verpligt zijn opgave te doen van hunne namen en woonplaatsen, aan den Secretaris van den Raad van Bestuur, is het Locaal der Akademie in te zenden. 7°. Ieder die zal willen mededingenzal vóór de eigenlijke mededinging zich onderwerpen aan een voorloopig examen in het Locaal der Akademie hetwelk zal gehouden worden op den 31stcn Mei e. k.wanneer zij, die zich hebben aangemeld, zullen moeten overleggen de bewijzen hunner ge boorte, alsmede een certificaat van goed zedelijk gedrag, door het Bestuur hunner woonplaats afgegeven. Dit voorloopig examen zal bestaan in het leveren van: 1°. Bewijzen van ervarenheid in Geschiedenis en Doorzigtkunde. 2°. Twee te teekenen Akademicbeelden in verschillende standenwaarvan bovendien één in Anatomie en één in Scelet. 3°. Twee in schets te tcckcnen Hoofdenelk eene bijzondere hartstogt uitdrukkende.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1