trent te zijn .overeengekomende zoo lang gewenschte bekrachtiging der ver gunning van Z. M. te ontvangen. jn ge veiling van 466 lieele en 3046 halve en kwart kisten Java en 4 kwart kisten Sumatra Indigo en 65 kisten Java Cochenille, eergisteren door de Nederlandsehe Handelmaatschappij alhier gehouden is alles verkocht,, en zijn de prijzen gcloopen als volgt: de Indigo van ƒ2.05 tot 4.35 en de Cochenille van ƒ1.15 tot 3.65. KUITËINLAJSOSCHE BEKKTTEJN. KAAP 15E COEK HOOP. GRAHAMSTAD, 25 Januarij. Woensdag nacht zijn vijf Ilottentotten met geweren gewapendvergezeld door twee of drie vrouwen tegen den avond ten huize van den Heer Roods op Silwyn'splaats, aan de Kareigu-rivier aangekomen. Zij vroegen om brandewijn hetgeen hun geweigerd werd waarop zij naar een nabijgelegen boseh trokken, alwaar zij bleven tot dat het huisgezin naar bed was. Kort daarna werd Mejufvr. Roods verontrust door een licht van buiten, dat door het raam van haar slaapkamer kwamen uitziende zag zij dat het gras in brand gestoken wasonmiddelijk onder de randen van het dak. Zij maakte haren man da delijk wakker, die eenige kleederen aandoende, onmiddelijk uitliepen lot zijne ontsteltenis vond, dat het huis in brand gestoken was. Hij trachtte het brandende dak dadelijk te blussehen, en terwijl hij hiermede bezig was, werd door een der brandstichters op hem geschoten en hij verschrikkelijk gewond in het gespierde gedeelte der dij. Onderlusscben had zijne vrouw, in de grootste ontsteltenis hare twee kinderen genomen, het eenc een zuigend wicht en het ander omtrent twee jaren oud, en was met dezelve gevlugt in haar nacht gewaad terwijl een der booswichten op haar schoof. De weg dien zij insloeg was naar de plaats van den Heer Pohl, welke zij evenwel niet bereikte voor den morgenbezeerd en verscheurd door de bosschenen zonder het oudste kinddat verloren geraakt was, terwijl zij over het ruige land ging. De snoodaarts staken het huis, na hetzelve geplunderd te hebben, in brand en hetzelve werd in de assehe gelegd, gezainentlijk met hunne meubeleneen groot gedeelte waarvan juist uit Engeland gezonden was door de bloedver wanten der partijen in vergoeding van die door de Kaffers, in het begin van den oorlog vernield. Gelukkig zijn deze boosdoeners thans in hechtenis, gevonden zijnde in het nabijgelegen boschmet een vaatje brandewijn en een menigte gestolen voor werpen in hun bezit. Verscheidene andere Ilottentotten, in het geheel omtrent 10 personen bedragende, zijn gepakt op de plaats van den Veldkornct Smith aan de Kareiga, en tot wien gelijk men zegt, een gedeelte van het gestolen ei gendom is nagespoord. Met leedwezen moeten wij melden, dat het rapport van den Chirurgijn zeer ongunstig is, wat de herstelling van den gewonden man betreft. Ook uit andere berigten blijkt het, dat de Kaffers nog steeds voortgaan de grensbewoners te verontrusten en hun vee weg te voeren. (Zuid-Afrikaan.) AEGERIE, De Akhlar geeft een bcrigt van den 28sleD April, dat den 7<lcn dier maand bij Conslantine 11 bataillons voetvolk en 2 escadrons ruiterij, met eenige bergartillerie op een' togt naar Kabylie zullen uittrekken, welk berigt geheel strijdig is met dat uit Algiers van 20 April, waarbij de Maarschalk Rugeaud, uit hoofde van do onderwerping der Kabylenvan dien togt had afgezien. Men wacht nu wat de Monileur Algeriè'n er van zeggen zal. T IIR K Y E. CONSTANTINOPEL, 17 April. In 14 dagen zijn hier 1,180 schepen voorbij gezeild naar de Zwarte Zee om granen. Men berekent den prijs vrij in de Fransche havens op ongeveer 24 Ir. De prijs is tien ten honderd gedaald. ZWEBEI. STOKIIOLM, 27 April. Wij hebben het overlijden te melden van Professor Eric Gustaaf Geijer. De dood van dien beroemden geleerde is een des te grooter verlies voor de weten schappen, vermits de afgestorvene gewigtige geschiedkundige werken onvoltooid achterlaat. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 1 Mei. Op aanzoek van ons stadsbestuur beeft Z. M. de Koning het bedrag der be lasting op het gemaal en verbruik ter beschikking van dat bcstunr gesteld, en voorts 100,000 Ilkth. maandelijks, van Mei tot Septemberaan deze stad en de overige koopsteden des rijks verleend, om daarmede brood tegen een' matiger prijs aan de hchoeftigen te leveren. SPANJE. MADRID, 29 April. Bij besluit van de Koningin was de uitloting van het 19de twaalfde deel der uitgestelde buitenlandsche schuld, ter overgang in werkelijke, volgens de wet van 1834 en de overeenkomst met den lieer Ardoin, op den lsten dezer bepaald. Het gehecle cijfer van gezegde uitgestelde schuld bedroeg in 1838, vóór de eerste uitloting, 62,191,400 barde piasters, vertegenwoordigd door 44,174 schuldbrieven, in 6 seriën verdeeld onder de letters A lot F. Dit cijfer heeft tot grondslag gediend voor het algemeene plan, hetwelk de ten uitvoer legging van de 12 uitlotingen dier schuld, in de 12 achtereenvolgen de, bij voorgemelde wet bepaalde jaren moet regelen, zijnde elke serie in 12 gedeelten verdeeld. Negen uitlolingen hebben van 1839 tot 1846 bereids plaats gehad; 33,127 schuldbrieven vertegenwoordigden 46,640,200 harde piasters: dienvolgens blijft er nog in kas voor de loting van het tegenwoor dige jaar 15,551,200 piasters en 11,047 schuldbrieven. De uitgeloote schuld zal te rekenen van Mei rente genieten. Wat betreft de wijs en den tijd van overhandiging der schuldbrieven, om ingewisseld te worden, zal de Re gering zulks, zoodra de uilloting zal hebben plaats gehad, te honden, Parijs en Madrid aan de belanghebbenden doen bekend maken ten einde zich daar naar te gedragen. PORTUGAL. LISSABON, 27 April. Do Koningin bleef nog weigeren de door de Engelscho Regering voorge stelde voorwaarden van schikking aan te nemen. Van zijnen kant zou de Generaal der andere partij, Sa da Bandeira, er niet in hebben willen treden, omdat de junta van Oporto die hem aangesteld had, ten deze moest beslissen. De Gemaal der Koningin was aan het hoofd van oen leger uit de hoofdstad getrokken, om zich bij den Generaal Vinhaës te voegen, welke St. Ubes belegerdespoedig zou men die vesting beschietendaar er reeds zwaar ge schut naar de overzijde van den Taag uit de hoofdstad gebragt was. De opstandelingen hadden weder eene stoombootonlangs door de Regering van eene Engelsche maatschappij gekocht, onder anderen' beladen met 10,000 geweren en 40,000 patroonen, bij het binnenloopen van den Taag, genomen; gelijk lot had eene oorlogssloep ondergaan, welke van Gibraltar kwam. De Ministers hebben hun ontslag gevraagd en bekomen. Er is weder een nieuw ministerie gevormd, bestaande uit de Ileercn Rayardl.eitao, Proense, Tojal en da Ponte da Barca, welke tot de gematigde partij be lmoren. ©O «STEN RIJK. WEENEN, 1 Mei. Eergisteren stierf alhier in den ouderdom van 76 jaren, Z. K. II. de Aarts hertog Karei van Oostenrijk. Deze Vorst, oom des regnrenden Keizers, was den 8dcn September 1771 geboren, en dus bijna 76 jaren oud. Hij huwde eerst ten jare 1815, en wel met eene Prinses van Nassau-Wcilburg, die den 29sten December 1829 overleed. De Aartshertog laat 6 kinderen navan welke de Koningin van Napels de oudste is, terwijl onder de Zonen ook de Aartshertog Frederik, Vice-Admiraal der Oostenrijksche marine, behoort. Zoo wel door zijne dapperheid en krijgsbeleidals door zijne maatschappelijke cn huiselijke hoedanighedenheeft de nu overledene Aartshertog zich steeds bij zonderen lof verworven. Tijdens Prins Willem George Frederik van Oranje broeder van onzen voormaligcn Koning, zich in liet laatst der vorige eeuw in Oostenrijksche dienst bevond, heerschte tusschen hem en den Aartshertog Karei eene hartelijke vriendschap. IIONGAME, PESTH21 April. De prijzen der granen zijn sedert een paar dagen dalende, ten gevolge van het gunstige weder. Men heeft in het geheele land de beste vooruitziglcn op een' rijken oogst. Den 17den dezer is het vijfde gedeelte van het markvlek Groot-Szalonla bevattende 12,000 inwoners, door eenen zwaren brand vernield. Onder de vernielde gebouwen behooren de kerk der Hervormdende pastorie, het stad huis en de comilaats gebouwen; ook zijn eenige menschcn daarbij omgekomen. PRUIS SEN. BERLIJN, 2 Mei. Ten gevolge cener overeenkomst met de Oostenrijksche Regering zal er dagelijksch wcderkcerig een trein gaan van hier cn van Weencn. De ovcrlogt zal in ongeveer 33 uren plaats hebben. BEIJEBEN. MUNCHEN, 1 Mei. Z. M. is na langdurige ongesteldheid gisteren voor het eerst weder in den schouwburg geweest en aldaar met zulk eene geestdrift ontvangen, dat men cr zich geen voorbeeld van weet te herinneren. Men verneemt dat Z. M. in eenen eigenhandigen brief van den Paus is geluk gewensebt met de verandering van het ministerie. Het besluit van Julij 1813, ten aanzien der Israëliten, is aan eene herziening onderworpen geworden. §AK§EN. DRESDEN, 3 Mei. Van Regeringswege is het stoken van brandewijn uit granen en aardappe len verboden, van 1". Mei tot 31 October aanstaande. De lecning ten beboeve van den aenlcg van spoorwegen, groot 10 mil- lioen thl.tegen 4 pCt.is spoedig door deelneming van kleine kapitalisten tot stand gekomen; reeds binnen 3 weken konden de lijsten gesloten worden. EN GE LAND. LONDEN, 5 Mei. De wet waarbij de werktijd van vrouwen cn jeugdige personen in de fa brieken op 10 uren daags bepaald wordt, is in het Lagerhuis met 151 tegen 88 stemmen aangenomen. Lord Palmerston heeft in dat Huis geklaagd over de Grickschc Regering cn do wijze, waarop dat land thans bestuurd wordt, cn vooral over de nala-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2