OOSTENRIJK. Te Bacharest is op den 8sten April de krijgswet afgekondigd daags te foren bad een Ileidensch meisje in eene kerk brand aangelegd; zij werd met roeden geslagen en vervolgens opgehangen. Pl&UaSSEN. BERLIJN 30 April. De Landdag beeft een voorstel aangenomen, waarbij de nitvoer van aard appelen en het verbruik daarvan voor stokerijen van sterke dranken verbo den wordt. - «ij den Landdag waren een groot aantal petitiën ingekomen, tot het erlangen van de vrijheid der drukpers; tot vermindering der landverhuizing; tot opheffing der loterij; tot periodieke bijeenroeping van den Algemeencn Landdag, met wijziging van eenige bepalingen des patents van 3 Fcbr. jl.; tot verligting der algemeen beersehende behoeftetot uitbreiding der open baarheid en mondelinge behandeling der strafzaken; tot vestiging van koloniën van misdadigerstot uitbreiding van het kiesregttot opheffing van het zout-monopolietot verbod van den uitvoer der granen en aardappelen tot invoering der regtspleging met gezworene in strafzaken enz. Van den kant der Regering is een ontwerp van wet bij den Landdag inge diend strekkende om eerlooze of daarmede gelijk gestelde personen uit de Stenden-vergaderingen uittesluiten. Voor eerloos zullen worden gehouden zij, die door eene criminele regtbank tot het verlies hunner eer zijn veroordeeld, of die onbekwaam verklaard zijn hetzij tot het bekleeden van openbare ambten, hetzij tot het afleggen van eenen eed; degenen, die tot zekere militaire straf fen zijn verwezen; die langs eenen wettigen weg van hunne burgerlijke of geineente-rcgten zijn vervallen verklaard; die bij de medeleden van hunnen Stand te kwader naam bekend zijn. ËIIJËEM. NEURENBERG, 27 April. Ook bier heeft de hooge prijs der levensmiddelen aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. Reeds sedert cenigen tijd had het onder de mindere klasse gebroeid, en de gisting nam nog toe door de tijdingen van oproeren in andere plaatsenen door geruchten omtrent de plaats hebbende kwade praktijken van woekeraars. Nadat de dag van gisteren in groote spanning voorbijgegaan wasverzamelde zich des avonds eene oproerige menigte op de groote markt van de Schuttinselten einde het huis van een aldaar wonend graanhandelaar te plunderen. De militaire magt werd met schietgeweer en steenen ontvangen toen deze met de blanke sabel en gevelde bajonet er op losrukte. Van de ruiterij werden de manschappen van hunne paarden ge sleurd en mishandeld, zoodat zelfs verscheidene naar het hospitaal moesten gebragt worden. Van de oproerlingen werden mede verscheidene gewond. Ook op andere plaatsen werden de huizen van graanspeculanten aangetast en de militairen met steenen gegooid. Tot drie ure des morgens duurden deze ongeregeldhedenen er loopen nog verontrustende berigtenofschoon reeds 40 personen gevat zijn. Op de weekmarkt van heden had men het op de aardappelverkoopers gemunt, waardoor dadelijk de prijzen gedaald zijn. LVXEMBURCi. 29 April. Meer dan ooit wordt het Groothertogdom door de kuiperijen beroerd van de partij, die eenen wel onstuimigen, maar zeer onbehendigen steun in den persoon van den Apostolischen Vicaris Laurent heeft gevonden, die, als zen deling, door de propaganda van Rome naar een land gezonden is, dat hem niet had geroepen en hem thans met verontwaardiging en afkeer van zich afstoot. Het is waarlijk te betreuren, dat dit kleine land, weleer zulk eenen ongestoorden vrede genietende, thans ten prooije gelaten wordt van de heerschzucht eener partij, die wil heerschen quand mé meMet eiken dag begaat het hoofd der geestelijkheid eene daad meer van de domste godsdien stige onverdraagzaamheid. Aanvankelijk weigerde bij slechts aan eenvoudige particulieren de sacra menten hunner kerk, of de dooden-gebedenwelke ieder aan zijnen naaste verschuldigd is. Eenige dagen geleden werd aan de stoffelijke overblijfselen van een groot burgervan een oud vriend des Koningsvan een onder alle opzigten uitstekend mansoortgelijke hoon aangedaanen heden is een lid der magistratuurde Heer Maijer-Ensch plotseling door eene hevige beroerte weggerukt zijnde, insgelijks door den Heer Laurent van de gebeden zijner communie beroofd geworden. Het Luxemburgsche blad, dat al die daadzaken betreurt, drukt de vrees uit, dat het vertrouwen der inwoners op den Koning daardoor geschokt zal worden; en wij voor ons bevestigen die vrees allezins. Een Vorst moet niet ongestraft toeziendat men zijne onderdanenzijne meest getrouwe ambtena ren beleedige, door eenen hoogmocdigen Priester, die onmenschlievend en gewetenloos is, daar hij zich anders blootstelt om het kostbaarste kleinood te verliezen, dat een Koning op aarde wenschen kan te bezitten: de liefde des volks 1 Op den dag der ter aarde bestelling van den achtenswaardigen Heer Gellé, is aan den Koning een protest opgezonden geworden door de stad Luxemburg cn door de Burgemeesters van de hoofdplaatsen dezes lands, tegen het gedrag van den lieer Laurent, die sedert zijne komst slechts tweedragt en oneenig. beid heeft aangebragt. Wij kennen het gevolg niet, dat gegeven is aan een zoo regtvaardig en veelbeteekenend rekwestmaar wij koesteren de hoopdat Z. M.die de openbare opinie kent, welke in Holland zoowel als in Luxem burg ten aanzien der dweepzieken heerscht, uit zijn Groothertogdom eenen heersehzuchtigen Priester zal verwijderen, die er de tweedragt cn de onrust zaait, en dien betere ingelichte staten in Duitschland zich gehaast hebben, als gevaarlijk, van zich af te stooten. Handelsblad ElSffilLAlï®. LONDEN, 1 Mei. Het Lagerhuis heeft met 208 tegen 75 stemmen de wet aangenomen, tot het toestaan van sommen voor het maken van spoorwegen, havens en hoofden in Ierland. Een spoortrein uit 5 rijtuigen bestaande, heeft 11. Woensdag den weg tnsschen Londen en Birmingham in den verbazend korten tijd van 2 j- uur afgelegd de snelheid was 64 Engelsche mijlen in het uur. (3 Engelsche mijlen is 1 uur gaans). FRAIHWJH. PARIJS, 2 Mei. Deze stad bevat thans 1,053,897 zielen; er zijn 29,525 bewoonde huizen, 341 onbewoonde en 355 in aanbouw. De beruchte Bou-Maza is den 24sten April uit Algerie te Toulon aange komen en zal na aldaar de merkwaardigheden te hebben bezigtigdzich naar Parijs begeven. Hij was niet krijgsgevangen gemaakt, zoo als eerst ge meld was, maar had zich vrijwillig onderworpen. BELGIE. BRUSSEL, 2 Mei. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft met algemeene stemming de wet aangenomen betrekkelijk den vrijen invoer van levensmiddelen een voorstel om ook slagtvee, gedroogd en gezouten vleesch vrij in te voeren, werd ver worpen aangenomen werd een voorsteldat de Regering de bevoegdheid zou hebben, om de wet naar bewind van zaken tot 31 December 1848 te laten voortduren. Uit den opgaaf van den slaat des handels in 1846 blijkt, dat er in dat jaar voor 22,300,000 fr. minder goederen is ingevoerd dan in 1845. De vermindering bestond in oliezaden wolkatoengeweven stoffen en koffij doch de vermeerdering in levensmiddelen was aanmerkelijk. De uitvoeren zijn verminderd met 7,400,000 fr. In de maand April 1847, zijn binnen de Stad Leyden overleden 167 per sonen, als: 38 Mannen, 34 Vrouwen, 52 Zoons en 43 Dochters, daarenboven levenloos aangegeven 7. In diezelfde Maand zijn aldaar geboren 108 Kinde ren, als: 56 Zoons en 52 Dochters, waarbij twee paar tweelingen. AKAMEBÏÏÊ"-NBEUWS. PROMOTIE AAN DE GRONINGER HOOGESCHOOL. Den 28sten April de Heer W. A. T. AVarrenvan Groningen, in de Genees kunde, na verdediging zijner Dissertatie: de Typho. COMlÏESPOWBEXrTXE. Op de aanmerking van Veritas dient, dat het stuk omtrent den diefstal ten huize van den Heer Vecfkind alhier, zoodanig is geplaatst, als dit door eene bevoegde hand was medegedeeld. Onder de groote waterwerken in onzen tijd ondernomen of van welke thans sprake is, behoort ook het meer en meer levendig geworden plan eener verbe terde uitlozing voor Delflanddoor den aanleg van sluizen te Scheveningen naar het vroeger voorbeeld van Rijnland te Katwijk. Reeds hebben Hoog heemraden deswege eene prijsvraag uitgeschreven; ter beantwoording van welke in de eerste plaats eene juiste kennis noodig is van Delflands water spiegel in betrekking tot de Maas en de Zee. De kundige en ijverige Ingenieur F. AV. Conrad, heeft thans ten dienste dergenen die de bewuste prijsvraag willen beantwoorden eene memorie uitgegeven bij de Gebr. van Cleef te 's Hage: Over hel al of niet voordeelige voor Delfland van eene uitwatering in de Noordzee te Scheveningenin welke de S. de waarnemingen omtrent de waterstand van Delfland door hem in 1835 en 1836 gedaan mededeelt en in zes groote tabellen in al hare bijzonderheden aanschouwelijk voorstelt. Het blijkt uit deze uitvoerige vergelijkende opgavendat de werking' der sluizen aan de Maas tot de voorgestelde sluis te Scheveningen nagenoeg zou staan als een tot twee, of met andere woorden dat deze ongeveer tweemaal zoo veel water zou kunnen lozen als een sluis aan de Maas, terwijl daarenboven het blijvend verval te Scheveningen dat aan de Maas verre zou overtreffen. De oppervlakte van Delfland bevat bij 26,652 bunders lands, slechts 354 bunders water, welke boezem behalve hare ongeschiktheid, zijnde versnipperd in 44 vaartenveel te klein is om al het op te malen polderwater te bergen waardoor dikwijls de stand van het buitenwater zoo hoog is dat de polders niet mogen malen. Reeds vroeger heeft de bekwame waterbouwkundige Crurjuius daarom eene uitwatering aan Zee voorgeslagenwaardoor de Haag tevens versch water zou bekomen, en de S. gelooft mede op grond zijner waarnemingen dat eene uitwatering bij Scheveningen volkomen aan het doel zou beantwoor denen hoopt om ten aanzien van het verband van dit on twerp met de vcr- versching der residentie en met andere belangrijke aangelegenheden zijne denk beelden daarover nader te ontwikkelen. AVij voegen bij deze gelegenheid hierbij uit het werk, getiteld: Tegenwoor-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3