In de raste overtuiging, dat liun voorstel zal leiden tot geruststelling en bevrediging van velenzonder de belangen of de billijke wcnschen van ande ren te kwetsen, en bij het voornitzigt, dat daardoor tevens de gelegenheid zal worden geborenom zoodanige maatregelen te beramenals in de daad strekken kunnen tot bevordering van de algemeene welvaart, bieden de onder- geteekenden hun voorstel met vertrouwen aan U Edel Mogenden aan. 's Gravenhage, 1 Mei 1847. E. W. van Dam van Isselt, M. J. de Man, Modderman, J. E. van Panhuys, van Heemstra, J. O. de Jong, Star Busmann, S. H. Anemaet, Telting, L. D. Storm, Mensovan Ileloma, W. II. I.yckla- ma a Nye holt, C. M. Nap, J. C. van Haersolte van Haerst, R. P. Romme, A. J. F. Egt er. Bij de indiening van dit voorstel in de zitting van de Tweede Kamer van lieden, hetwelk naar de afdeclingen voor April en Mei verzonden is, werd door den Heer v. Dam v. Isselt, ook namens de genoemde leden, voor gesteld dat de beraadslaging over de wet tot intrekking van die van 29 Dec. 1835 enz., vroeger op Woensdag vastgesteld, zou worden verdaagd. Na eene langdurige beraadslaging beeft de Vergadering met 30 tegen 23 stemmen be sloten om deze evenwel dan te houden. Voor bet uitstel der beraadslagingen Lebben gestemd de HcerenBeeren- hroek, Corneli, Menso, Star Busmann, Gouverneur, Luybenv. Heemstra, v. Dam v. Isselt, v. Haersolte, Mutsaers, v. Heioma, Storm, Nap, Anemaet, de Jong v. Beek en Donk, Telting, Egter, Romme, de Man, v. Panhuys, Modderman Lycklama a Nyeholt en de Backer. Daar ook de Heer Uytwert' Sterling verzocht om bij de vervulling van de vacature in den Hoogen Raad niet in aanmerking te komen en alzoo 4 van de 6 personen op de opgemaakte lijst verlangd hebben buiten aanmerking te blijventerwijl een vijfde indirect een gelijk verlangen te kennen gegeven beeft, is besloten den Hoogen Raad der Nederlanden uit te noodigen tot het opmaken eener nieuwe aanbevelingslijst. De Commissie van Rapporteurs heeft vervolgens algemeen verslag uitgebragt omtrent de overwegingen in de afdeelingen gehouden over de vraagof het laatstelijk door den Heer Hoffman gedane voorstel een onderwerp van nader onderzoek zal uitmaken. De dag der beraadslaging over die vraag is bepaald op morgen. Daarna beeft de Commissie, vroeger benoemd tot onderzoek van bet verslag der Algemeene Rekenkamer, betrekkelijk bare werkzaamheden over 1845, bij monde van den Heer Cost Jordens deswege een uitvoerig verslag uitgebragt, hetwelk ter griffie nedergelegd en gedrukt zal worden. Ten laatste is het wets-ontwerp tot verlenging van den termijn van afslui ting voor bijzondere fondsen en voor de verevening van uitgaven ol den ach terstand zonder beraadslaging, met algemeene stemmen aangenomen. 4 Mei. Het bcrigt van heden meldt, dat de Koning een zeer rnstigen nacht heeft doorgebragten zich merkelijk beter bevindt. In de zitting van beden is de Heer de Weichs de AVenne, voor Limburg, tot lid der Kamer toegelaten. Met 28 tegen 23 stemmen is besloten, bet voorstel van den Heer Hoffmann in nadere overweging te nemen en te verzenden aan de atdeelingen. ROTTERDAM, 3 Mei. De Nieuwe Rott. Cour. meldt, dat het gerucht, als zou bet schip de Maasstroom, Kapt. Schut, met landverhuizers van Rotterdam naar Amerika, vergaan zijn, geheel bezijden de waarheid is, zijnde dat schip den 26sten April te Falmouth binnen geloopen. UTRECHT, 1 Mei. Het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde alhier zal zijne twaalfde tentoonstelling van voortbrengselen van land- en tuinbouw en van alles wat daarmede in verband staat, honden van Zatnrdag 18 September tot en met Maandag den 20slCD van die maand, in de zaal naast den Schouwburg, 's HERTOGENBOSCH 30 April. Naar men verneemtheeft de Stads Regeringop voordragt van Heeren Curatoren der Ulustre School binnen deze stadbesloten aan die school eene belangrijke uitbreiding te geven en te bepalen, dat voortaan in dezelve on derwijs zal worden gegevenbehalve in bet Grieksch en Latijnook grondig in de Hollandsche en Fransche talen, de AVis-, Geschied- en Aardrijkskunde. MAASTRICHT, 29 April. Eindelijk zal de spoorweg tusschen deze stad en Aken een begin van uitvoe ring erlangen. Het gedeelte van dezen weg, dat van de Nederlandsche grenzen tot Aken, is geheel ontworpen en de aanbesteding der werken voor dit ge deelte zal den 26stcn Mei te Aken plaats hebben. BUETEiNLAJNDSCHE BKiliGTKfli. WEST-IIDIE. PARAMARIBO, 15 Maart. In de kolonie is het plan ontworpen tot de oprigting eener naamlooze maatschappijonder de benaming van Surinaamsche Maatschappij tot Bevor dering van den Landbouw onder de vrije bevolking. Het doel der maatschappij zalblijkens de statutenzijneerstelijk den veldarbeid aan de vrije bevolking der kolonie behagelijk te maken, door hun die werken willentegen billijk loon geregeld werk te verschaffenin de tweede plaats de uitbreiding van eene winstgevende bebouwing van den grond. Het kapitaal der maatschappij is voorloopig bepaald op ƒ50,000, verdeeld in 500 aandeden van 100. De maatschappij zal echter met een minder bedrag van inschrijving hare werkzaamheden kunnen beginnen. Zoodra er voor ƒ12,000 ingeschreven is, zullen de inschrijvers worden bijeengeroepen om een bestuur te kiezen. De maatschappij wordt opgerigt voor den tijd van 10 jaren. Na verloop van 5 jaren zal zij echter ontbonden kunnen worden. Het beschermheerschap der maatschappij zal worden opgedragen aan den Gouverneur der kolonie. De werkzaamheden welke de maatschappij zal doen uitvoerenzullen aan vankelijk zich bepalen lot het ontginnen van nieuwe grondendoor haar in erfpacht aan te vragen. Bij voorkeur zullen daartoe die gronden gebezigd wordenwelke zich langs het nieuwe kanaal naar de Kwatta uitstrekken. Uit Curagao meldt men dat de maanden December en January even als de maanden October en November, schoone regens hebben gegeven; de buijen waren niet zwaar maar aanhoudend; bet waren goede grondregens, welke den grond steeds door en door nat hielden. Sedert 1828 heeft men geen zoo vruchtbaar jaar gekend. Met de nopal-cultuur schijnt het aanvankelijk naar wensch te gaan. De inspecteur der cultuur heeft tegen goede belooning een aantal vrouwen en kinderen aangevraagd om de plant met het insect te bezetten. De mais heeft een uitmuntenden oogst opgeleverd. Men beschouwt dit als een groot geluk, daar bij de groote uitvoeren van levensmiddelen uit Noord-Amerika naar Europa, de kolonie ligtelijk aan gebrek zou kunnen zijn blootgesteld geweest. Den Maart is op Bonaire bet kerkgebouw der Proteslantschc ge meente plegtig ingewijd, onder leiding van Ds. Meijer, Predikant op Curasao, tot tekst hebbende de woorden: »Al het volk juichte met groot gejuich als men den Heer loofde over de grondlegging van bet huis des Heeren. Ezra III: llb." De gemeente aldaar telt 105 zielen, waarvan 53 lidmaten zijn. RIJgE AN®. PETERSBURG, 25 April. Z. M. beeft een besluit uitgevaardigd, om van bet kapitaal van ruim 114 millioen zilveren roebels, hetgeen in specie bewaard wordt, 30 millioen (ƒ60 millioen) aan te wenden tot aankoop van Russische, Engclsche, Neder landsche en andere vreemde fondsen. De Gemalin van den Grootvorst Troonopvolger, Prinses Maria van Hessen, is gisteren van een Prins bevallen, die den naam van AA'ladimir heeft bekomen. Berigten uit Circassië maken op nieuw melding van eenige gevechten, die in de laatste dagen van February en in bet begin van Maart tusschen de Russische troepen en de bergbewoners voorgevallen, en ten nadeele dezer laatsten afgeloopen zijn. De vijand is daarbij telkens met verlies teruggedreven. SPANJE. MADRID, 25 April. Volgens den El Ileraldo moet de Koningin voortdurend door een sterk geleide worden gevolgden is verpligt dikwijls omwegen te nementen einde aan de onophoudelijke uitbundige toejuichingen en vreugdekreet en van het lastig volk te ontsnappen. Den 23sl0n hadden nog verscheidene patrouilles de stad doorkruist, terwijl de Koningin langs andere straten dan men ver wacht badzich naar de stierengevechten had begeven. De vermelding dier daadzakenzegt de Reraldobehoorde genoegzaam te wezenom mannen zelfs van de minste kieschheidte overtuigen dat het onbehoorlijk en on waardig is, eene Koningin met toejuichingen te vervolgen, die haar onaan genaam zijn. De ware geestdrift openbaart zich niet op die wijzeen deze onbetamelijke demonstraliën zouden ten laatste II. M. doen twijfelen aan de liefde van haar volk, wanneer bet haar die met al de openhartigheid en rond borstigheid den Castiliaan eigenmogt wenschen te betuigen. PORTUGAL. LISSABON, 20 April. De Engelsche troepen zijn niet, zoo als gemeld was geworden, te Lissabon ontscheept. De bezetting van Porto-AIegre de guerillas van Fonseca en de al'deeling van Oleiraste zamen een geheel van 1000 man uitmakende, hadden zich voorgesteld den Colonel Bravo en de andere hoofden der Koninklijke troepen den overlogt van den Taag te betwistendoch waren niet ver van Porto- AIegre geheel verslagen. De overwinnaars hadden een groot aantal krijgsge vangenen gemaakt en terstond ecnen aanval op genoemde stad ondernomen die zich niet lang zou kunnen verdedigen. De door Saldanha tot bijstand dezer hoofdstad afgezonden troepen zijn reeds den 1 v11™ alhier aangekomen, zoodat men algemeen geloofde dat Sa da Bandeira zich niet lang in de nabij heid zou kunnen staande houden. ITALIË. ROME, 22 April. De Paus heeft besloten om Afgevaardigden uit de voornaamste sleden des Rijks rondom zich te vereenigen, ten einde bun gevoelen in te winnen, om trent belangrijke plannen en maatregelen. Deze verordening geeft overal bet grootste genoegen. De tijd der bijeenkomst wordt nog niet opgegeven. Gisteren is door bijna 800 burgers van allen rang en ouderdom op eenen maaltijd in den omtrek van de puinhoopen der baden van Titus, het 2,598sle jaar van Piome's stichting gevierd.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2