LEYDSCHE COURANT. N#. 1847. MAANDAG, 3 MEI. «Z-KGE Cyv'.ï .1/ C.. v BINNENLANDSCUE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. TF - De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. i - si fx. LEYDEN, 1 Mei. Gisteren had hier de wel hoogst eenvoudige, maar des niet te min treffende inwijding plaats der Groote Stads-Bewaarschoolop het Klooster, waarin 500 arme kinderen kunnen worden opgenomen, welk gebouw door de zorg der Plaat selijke Schoolcommissie, niet slechts onder magtiging, maar onder welwil lende medewerking der Stedelijke Regering, binnen de muren der voormalige Walsche Kerk is opgerigt. De Voorzitter der Commissie voor de Bewaarscholen de Heer A. Verwey Bz., hield voor de aanzienlijke schare, waaronder de Heer Burgemeester en eenige leden van het Stedelijk Bestuur, en onderscheidene voorname ingezetenen, ccne korte toespraak, behelzende niet alleen den lof van het voorgeslacht, maar tevens den roem van onzen leeftijd, waarvan de inrigting van het lager on derwijs, als een weldadig verschijnsel en zegenrijk voorregt beschouwd moet worden. Vervolgens werden aanspraken gerigt aan de Plaatselijke School commissie, aan de begunstigers der Bewaarscholen en aan de Ed. Achtb. Regering dezer Stad. Ten slotte werd de voltooide stichting aan de bescher ming en den zegen des Allerhoogsten opgedragen. Zoo omgeven de overgeblevene muren dier groote middelceuwsche L. Vrouwe kerk, die daar plagten te staan als teeken van verval, thans een schoon, ruim en luchtig gebouw, hetwelk eene merkwaardige getuige oplevert hoe de zorg van het nageslacht voor het lager onderwijs, zich tot de vroegste vatbaarheid der kinderen uitstrekt. Hierna liet men een 80-tal kinderen van de bestaande Bewaarschool die eenige jaren te voren op kleinere schaal ter proeve werd opgerigtbinnenko men, die onder de leiding van de daartoe zoo wèl geschikte onderwijzeressen de verrassendste proeven gaven van kinderlijke ontw ikkelingomtrent welke wij hier thans niet in de bijzonderheden kunnen treden, afgewisseld door be vallig opzeggen en zingen van versjes. De algemcene goedkeuring en voldoening was na den afloop op ieder gelaat te lezen. Die in het kind den mensch ziet, in den sterveling het voor de eeuwigheid geschapen wezen, acht gewis ook de inrigting van Bewaarscholen, waar veel goed zaad kan worden gestrooid, als een heilzamen grondslag voor volgend onderwijs, niet alleen allen lof, maar alle krachtdadige ondersteu ning overwaardigen brengt gaarne opentlijk dank aan de Schoolcommissie wier goed beleid en liefderijke zorg ook voor de kinderen der armen, deze onderneming zoo gelukkig tot stand bragt. Men verneemt dat, nadat op den 5den April, door de waakzaamheid van den Agent van Policie J. Keyzer, een zeer verdacht persoon werd aangehou den, onder omstandigheden welke het vermoeden bevestigden, dat hij aan den diefstal schuldig was in den nacht van 24 op 25 Maart, in het kantoor van den Fabrikcur 11. Veefkind alhier gepleegd, er gedurende deze week door de Justitie te dezer zake meerdere ontdekkingen gedaan zijn. Laatstleden Woensdag en Donderdag werden door de bevoegde ambtenaren op regterlijk bevel in deze stad en te Delft huiszoekingen bewerkstelligd en is één der werklieden uit de bedoelde Fabriek in hechtenis genomen die den diefstal reeds moet hebben beleden, zoodat het overschot van zijn aandeel onder het bereik der Justitie geraakte. Naar aanleiding daarvan is mede eene zeer ongunstig bekende vrouw in eene naburige gemeente woonachtig, met eene harer dochters wegens me- depligtigheid in verzekerde bewaring gesteld. Bijaldien wij wel onderrigt zijn zoude de Justitie deze in het algemeen belang, zoo gewigtige ontdekkingen, inzonderheid aan den ijver en het beleid van den Heer Commissaris van Policie Visscher Moulin verschuldigd zijn. Blijkens eene dezer dagen uitgevaardigde circulaire van den Gouverneur der provincie Zuid-Holland, bedroeg de bevolking in dit gewest op 1 Januarij 1847, 559,468 zielen, daaronder begrepen de militairen en gevangenen. De bevolking der steden was als volgt Brielle 4,605; Delft 18,094; Dordrecht 20,878; Gorinchem 8,533; Gouda 14,638; 's Gravenhage 68,510, (hieronder is begrepen de bevolking te Scheveningenten getale van 6056); Leyden 39,189; Maassluis 4,125; Rotterdam 82,945; Schiedam 12.524; Schoonhoven 2,661; Vlaardingen 7,580; Woerden 4,314te zamen 288,596. De bevolking der gemeenten ten platten lande, beliep 270,872 zielen. De militairen ten getale van 4,975, waaronder te Leyden 554, en de ge vangenen, ten getale van 2,190, waaronder in de gevangenis voor veroor deelde vrouwen te Gouda 316; in het huis van arrest te Leyden 91 in het huis van militaire detentie te Oegstgeestonder Leyden 720 in de strafge vangenis te Woerden 540. 's GRAVENHAGE, 1 Mei. Z. M. heeft voor de noodlijdende gemeenten in Gelderland ƒ1000 gegeven en voor het fonds ter oprigting van eene bewaarschool te Zwammerdam ƒ50. H. M. heeft voor deze inrigting 25 geschonken. Naar wij vernemen is de reis van Z. M. den Koning naar Amsterstam, uitgesteld tot 17 Mei e. k. Z. M. heeft aan den Heer J. Kooy op verzoek eervol ontslag gegeven met uit. December aanstaande, als Directeur der Nederl. Handel-Maatschappij. Ingevolge aanschrijving van den Minister van Oorlogworden 50 onder officieren en 50 corporaals van het wapen der Infanterie gevraagdom als vrijwilligers over te gaan bij genoemd wapen van het leger in Oost-Indiën. Ten gevolge van de bedenkingen in de afdeelingcn van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal ontstaan, bij de behandeling van het wetsontwerp tot herstel van verliezen door het te loor gaan van schuldbrieven ten laste van het rijkzijn door de Regering in bet wetsontwerp eenige veranderingen gebragt, waardoor aan de eene zijde vermeden wordt het vernietigd verklaren van eenen oorspronkelijken titel en eene te korte duur der aansprakelijkheid van den staat, ten opzigte van den houder eener schuldbekentenis, welke men vernietigd waandeterwijl aan de andere zijde kan ontbeerd worden zoo wel de daarstelling van eene duplicaat-schuldbekentenis, welke geen wezent- lijk nut voor den schuldeischerwel groote bezwaren voor de administratie zou opleverenals de noodzakelijkheid van een te langen en te bezwarenden borgtogt. De Hooge RaadKamer van Burgerlijke Zakenzou heden uitspraak gedaan hebben in den zaak van den aannemer G. van Berkum, tegen de erf genamen van Z. M. Willem Frederik Graaf van Nassauwegens gelden voor den opbouw der nieuwe kerk te Apeldoorn. Op verzoek van partijendie nog in onderhandeling zijn tot schikking, is deze uitspraak veertien dagen uitgesteld. ROTTERDAM, 1 Mei. Men verneemt dat in den stedelijken raad teekeningen en ontwerpen aan de leden zijn voorgesteldomtrent het maken van een dijk en kom aan het Groote Nieuwewerk het plaatsen van een gebouw ten behoeve der Koninkl. Nederl. Jacht Club aldaar, en een plan tot uitbreiding der stad op het eiland Fijenoord. Alhier loopt nog steeds het gerucht, dat het schip de Maasstroom, kap. Schuit, van de Heeren Vlierboom alhier, met een 200-tal landverhuizers aan boordop de uitreis naar Amerika totaal zou zijn verongelukt. Zoo wij wel onderrigt zijn, worden er pogingen in het werk gesteld, om te Vlaardingen eene naamlooze vennootschap op te rigtenmet het doel om geregelde handelsbetrekkingen aan te knoopen met de thans naar Portu- geesch grondgebied, achter de La Goa-baaiuitgewekene Port-Natalsche boe ren van de Kaap de Goede Hoop. Men schijnt zich verzekerd te hebben dat deze voor ons land belangrijke onderneming onder begunstiging der Por- tugesche vlag, ongehinderd zal kunnen worden beproefd. Het maatschap pelijk kapitaal, op 100,000 gesteld, zou geplaatst moeten worden in 100 aandcelen van ƒ1000. Men meldt uit Vlaardingen dat gisteren aldaar een treurig voorval heeft plaats gehad. Eene vrouw had des morgens hare woning verlaten tot het verrigten van werkzaamheden. Zij had hare beide kinderen alleen te hnis gelaten, het een van 1 jaar, geplaatst in eenen kinderstoel, terwijl aan het andere, van 3 jaren, de zorg voor het jongere was toevertrouwd. Het ge volg daarvan was, dat toen de moeder te buis kwam, de oudste, geheel verbrand, dood ter neder lag. Men vermoedt dat het met lapjes aan het vuur gespeeld heeft en dat daardoor de kleertjes in vlam zijn geraakt. Op merkelijk is het, dat reeds vroeger soortgelijk onheil deze moeder heeft getrof fen. Mogt dit en zoo vele andere onheilen van dergelijken aarddoor eene verregaande onachtzaamheid veroorzaakt, tot waarschuwende les strekken aan ouders, om hunne kinderen niet aan zich zeiven over te laten.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1