LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 26 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 24 April. In de Nieuwe Rotlerdamsche Courant leest men: Wij vernemen, en vermelden zulks hier tot waarschuwing van het publiek, dat hier ter stede een aanzienlijk aantal valsche Russche Coupons van Hope en Comp.van ƒ50, in omloop zijn, die op zulk eene hedriegelijke wijze zijn nagemaaktdat men dezelve slechts met de grootste moeite van de echte kan onderscheiden. Vooralsnog kunnen wij echter geene onderscheidende ken- teekcncn dezer stukkeu opgeven. Bestuurders van het Ilaagsche Genootschap tot verdediging van de Chris telijke Godsdienst hebben in hunne vergadering van 13 April dezes jaars uit spraak gedaan over eene verhandelingbetreffende Erasmus als Nederlandseh Kerkhervormermet de zinspreuk non dicam EraSMUM tnihi videri eet. en geoordeeld, dal dit in vele opzigten hoogst loffelijk antwoord zoo als het daar ligt, niet kan bekroond worden, dewijl de schrijver geen behoorlijk on derscheid maakt tusschen de denkwijze van Erasmus in de verschillende tijd perken zijns levenshet zelfstandig hervormingsbeginselhetwelk hij verte genwoordigd heeft, niet genoeg doet uitkomen; den hervormer zei ven veel te spaarzaam laat spreken; en, niettegenstaande zijne belezenheid in werken van vroegeren tijdde oordeelvellingen over Erasmus in de laatste jaren te wei nig in aanmerking neemt. In liet eerstvolgende programma zal de prijsvraag op nieuw worden opge geven doch, zoo de vervaardiger van dezen arbeid zijne krachten andermaal aan de beantwoording moge willen beproeven wenschen bestuarders zijne ver handeling iri een min ineengedrongen en vermoeijend schrift te ontvangen. Als schrijver der verhandeling over den brief aan de Efeziersmet de zinspreuk: o doTtaopb; rij Ipij waaraan de zilveren eerepenning was toegewezen, heeft zich opgedaan: Wilhelm Friederich Rinck, Evang. Pro testant. Pfarrer in Grenzacli hei Lorrach im Grossherzogthum Baden. 's GRAVENHAGK22 April. De Koning heeft gisteren in een hijzonder gehoor ontvangen, den Graaf Albert Lupi de Montaldo, vergezeld van den raad van legatie, den Markies d'Azeglio, die aan Z. M. zijne geloofsbrieven heeft aangeboden in zijne be trekking van buitengewoon gezant en gevolmagtigd Minister van Z. M. den Koning van Sardinië bij het Neder). Hof. DELFT, 23 April. De Heeren H. Linse van AmsterdamE. J. Schade van Westrum van Ley- denH. L. van der Lely van Maassluis, en P. J. Mouthaan van Amster dam, kweekelingen der Koninklijke akademie alhier, legden den 20stcn dezer achtervolgens en in het openbaar hun examen af, ter verkrijging van het diploma van civiel Ingenieur. De Commissie van examen op magtiging des Konings, door den Minister van Binnenlandsche Zaken, bestond buiten den Heer Directeur en vier docenten bij de akademie, uit de Heeren C'onrad Ingenieur-Directeur van de Hollandsche Spoorweg-MaatschappijKroseersten Opzigter van Rijnland, PiersonDirecteur van het Fabriek-Ambt te Amster dam, en Rose, Architect der stad Rotterdam. Deze examens, de eerste van dien aard, werden afgenomen in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins van Oranje, Beschermheer der akademie. KRALINGEN, 22 April. Heden is op het erf van den Heer Jacobi alhier, oplast van het gemeente bestuur een hond doodgeschotendie teekenen van dolheid had gegeven en twee andere honden had gebeten; deze zijn weggeloopen en men weet niet wat van hen geworden is. AMSTERDAM, 23 April. Aan de Heeren Grave en Comp. is vergunning verleend tot het boren van een' artesischen put op de Nieuwmarkt alhier. Men twijfelt niet aan den goeden uitslag. De Directie der Nederlandsche Handel-Maatschappij zal op Maandag den 3den Mei, verkoopen: 420 heele, 3563 halve en kwartkisten Java-indigo en 50 kisten Java-Cochenilleliggende te Amsterdamen op Donderdag den gicn Mei, 800 heele, 8834 halve en kwartkisten Java-Indigo en 173 kisten Java-Cochenilleliggende te Rotterdam. Z. Hoog Eerw. Bisschop Grooff zal denkelijk nog deze week naar Suri name scheep gaan. Gisteren avond had alhier in de Remonslrantsche kerk de vierde jaar- lijksche vergadering plaats van het Amsterdamsche Matigheids-Genootschap. De Wel Eerw. Heer H. Kerkholl opende als Voorzitter de vergadering met eene redevoering, waarin hij zich de beantwoording der vier volgende vragen voorstelde 1°. Wat heeft het Amst. Matigheids-Genootschap in het verleden jaar uit- gerigt? 2°. Welke invloed heeft het uitgeoefend op de nieuwe leden en op het algemeen 3°. Wat hebben wij van de toekomst te verwachten en 4°. Wat moeten wij doen tot bevordering van algemeen welzijn en waren Godsdienstzin? Ter beantwoording der eerste vraag gaf Spr. het woord aan den Secretaris den Heer J. Heemskerk Azn., die daarop verslag deed van den staat des Ge- nootschaps, gedurende het jaar 1846, waaruit bleek dat de gewone vergade ringen om de 14 dagen gehouden werden, en men door eenvoudige doch nuttige voorlezingen het doel des Genootschaps zoo veel mogelijk bevorderd had. Ter meerdere verspreiding van het nut hetwelk het Genootschap zich voorstelt, hadden zich gecommitteerden gevormd, tot het bezoeken der leden, die zich met grooten ijver van hunnen moeijelijken taak kweten. In het verloopen jaar waren omtrent 500 tot het genootschap toegetreden en hadden 80 hetzelve verlaten, om vertrek naar elders of anderzins; zoodat het geheele getal nu 1243 was, zijnde 954 mannen, 121 jongelingen en 168 vrouwen en meisjes. 15 hadden bedankt en 3 waren wegens overtreding uit het boek geschrapt. Wijders mogt men de hoop voeden, dat ook hier ter stede, in navolging van vele anderen, op kosten van een der bestuurders, eene matigheids-herberg binnen kort op eene der bczochtste wandelplaatsen zoude worden opgerigt. Na het eindigen van dit verslag ging de Voorzitter voort met de ontwikke ling der drie overige vragen. Kernachtig en overtuigend schetste de Spr. het nuttige en noodzakelijke der afschaffing, en wees op de orde, rust, welvaart en arbeidzaamheiddie er uit voortsproot. Met bewijzen zocht hij de nog bestaande vooroordeeleri te vernietigen en met vreugde zag hij in de toekomst slechts vooruitgang. Nederland zoude ook hierin niet bij andere volken willen achterstaan; de ondersteuning van HH. MM. de Koning en de Koningin, de bemoeijingen van Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken, maar vooral ook bet voorbeelddoor de Nederlandsche Handel-Maatschappij en andere inrigtin- gen te Rotterdam gegeven, zijn niet vruchteloos geweest, en al moge het getal leden onder zoo veel duizenden nog slechts gering zijn, het zijn reeds de eerstelingen der vruchten, die men in latere eeuwen zal inoogsten. Ten bewijze van de sommen, welke aan sterken drank besteed worden, merkte Spr. ten laatste nog op, dat Amsterdam alleen 3102 herbergen, slijterijen, enz. bezat, waar, indien men als minimum aanneemt, dat elk gemiddeld voor ƒ1 daags verkoopt, wekelijks voor 22,000 gebruikt wordt; hetgeen in de maand 93,000 beloopt, en in een jaar ƒ1,117,000, Eene talrijke menigte hoorde deze redevoering met belangstelling aan ter wijl het orgelinuzijk zich bij het begin en het einde liet hooien. Wij vernemen verder, dat, dadelijk na het einde der vergadering, bijna 25 personen zich door handteekening aan het Genootschap hebben verbonden. UTRECHT, 22 April. Eerlang zal hier een staalkundig weekblad worden uitgegevenonder de hoofdredactie van den Heer Mp. C. L. Schuller, en onder medewerking van de Hoogleeraren Ackersdijk en Vreede en Mr. S. P. Lipman. Wekelijks zal een vel druks in 4°. in het licht verschijnen. Tot Hoogheemraad in het Collegie van 's Lands en Groot Waterschap van Woerden is benoemd Jhr. Mr. J. C. Martens van Zevenhoven. ZUTPHEN20 April. Gisteren en heden heeft de Arr.-Regtb. alhier zich bezig gehouden met de zaak van Maria Wiegerink tegen Jan ter Linde, die door de eerste was aan geklaagd wegens laster, daar hij zich-zelven hij den Kantonregter te Groenlo had aangegeven als dengenedie getracht had Maria Wiegerink te vermoor den waardoor hij dus hare getuigenis voor het Prov. Geregtshof van Gelder land waarbij Christiaan Gepkens van dien aanslag werd beschuldigdvoor valsch verklaarde. Eene zeer talrijke menigte vulde reeds vroegtijdig de geregtszaal. De be klaagde ter Linde was niet ter teregtzitting verschenenen ook geen verdedi-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1