LEYDSCHE COURANT. 1847. N°. VRIJDAG, 23 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEJN. BUlTEINLAftDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 22 April. Bij Ds. Fangman is nog ontvangen voor Beusichen, van P. M. en C. J. ƒ5, en voor Veen bij Heusden van N. N. ƒ5. De Gouverneur dezer provincie heeft berigt, dat wegens een ontstaan gebrek aan de Brug over de Gouwesluis onder Alphen, de Passagie voor Rijtui gen over die Brug. van den 20sten af tot en met den 27sleD April aanstaande, zal gestremd zijn, en alsdan langs de lage zijde van den Rhijn zal moeten plaats hebben. Den 18(len dezer is bij het dorp Spangen in Vriesland ecne boerewoning afgebrandwaarschijnlijk ten gevolge van het inslaan van den bliksem met al de goederen die er zich in bevondenbenevens een kind van 8 jaren, 1 paard33 koeijen2 schapen 3 varkens en 30,000 Ned. ffi hooi. Ook dienzelfden avond heeft te Werkendam, Zuid Holland, een hevige brand ge woed waardoor 3 woningen in den asch zijn gelegd. Uit Arnhem meldt men dat Jan ter Linde den 19',ea niet ter teregt- zitting te Zutphen verschenen was, doch dat het regtsgeding echter voortgang had gehad, en een aantal getuigen gehoord waren, die belangrijke mededee- lingen hadden gedaan. 's GRAVENHAGE22 April. Z. M. heeft tot zijnen Kamerheer in werkelijke dienst en tot Referendaris bij zijn Kabinet benoemd, Jhr. Mr. H. M. C. Clifford, en tot Onder-Bibliothe caris der Koninklijke Bibliotheek den Heer Campbell, thans amanuensis. Prins Frederik heeft voorƒ50,000 een huis op den Fluweelen Burgwal aangekocht, om het te doen inrigten voor eene vergaderplaats van de Loges der Vrijmetselaren alhier. In de Zitting van den Hoogen Raad, van heden, heeft de Adv.-Ge- neraal Gregorij, in de zaak van van der Gaag tegen de Spoorweg-Maatschappij, over het bewuste laantje geconcludeerd tot verwerping van den eisch tot cassatie, met veroordeeling van den eischer in de kosten. Uitspraak den Ven Mei. De proefrid gisteren met zes wagens op den Spoorweg van hier tot voorbij Delft gedaan, is naar wensch afgeloopen men heeft gestoomd tot aan de brug over de Sciiiedainsche Schie. DELFT, 21 April. Het doodberigt van Engeltje van der Vliesuit Schiedam medegedeeld is onwaar; zij is nog in het land der levenden, en hoewel verre van hare laatste verzwakking hersteld te zijnbevindt zij zich echter iets beter. Onder Nootdorp, een uur van hier gelegen, is op een weiland genaamd Plasploeg, toebehoorende aan J. van der Wel, woonachtig aan het Huis ter Lugt alhier, op den 16den dezer, levende gevangen eene witte Mol, welke nog ruim drie dagen geleefd heeftdit dier is aan het Leydsche Museum op gezonden en zal als een zeldzaamheid bewaard blijvendewijl men daarvan nog geen exemplaar voorhanden had. ZWOLLE, 19 April. Met zekerheid kunnen wij melden dat door den Heer C. J. L. Portman te Amsterdam, vergunning is aangevraagd, tot het graven van een kanaal uit de Vecht te Ommen naar Hengelo in Twente, en van Ommen naar de Dedemsvaart, volgens een plan reeds in 1825 door wijlen den Baron van Pallandt tot Eerde ontworpen. Naar men verneemt heeft de Heer Mr. B. EeckhoutRaadsheer in het Hof van Overijssel, ten gevolge van zijnen vergevorderden leeftijd en ziekelijken toestand, zijn eervol ontslag uit die betrekking verzocht. GRONINGEN, 19 April. Men verneemt dat in eene algemeene vergadering van deelhebbers in de negotiatie tot indijking van den Dollard op den 9llen dezer te Amsterdam ge houden, besloten is dat die indijking, althans dit jaar niet zal worden voort gezet. Alzoo zal deze ondernemingwaarvan men zoo veel ophef gemaakt heeft, vooreerst haar beslag niet verkrijgen. De tijd zal moeten leerenof daartoe later zal kunnen worden overgegaan, hetwelk, ook in het belang der deelnemers in de negotiatiezeer te wenschen is. 's HERTOGENBOSCH20 April. Heden is aanbesteed voor ƒ4000 aan Smits te Aalburg, het uitdiepen der Geul, aan de monding der Dieze en de Maas, bij Crevecoeur; en het eenjarig onderhoud der vestingwerken hier en te Heusden voor ƒ7730 en ƒ890 aan Schuil en Verhoeckx, alhier en te Heusden. KAAP DE GOEDE HOOP. GRAHAMSTAD, 22 Februarij. Het narigt van de onmiddelijke grenzen isdat kleine partijen Kaffers in verschillende rigtingen gezien zijn gewordenen dat verscheidene spannen ossen uit de nabijheid van Waterloobaai gestolen zijn. Van het Noord-Oostelijk gedeelte der Kaffergrenzen vernemen wij dat de inlandsche ligtingen onder Majoor Sutton weder 2,000 stuks vee veroverd hebben. Het blijkt dat de Kaffers bij hunnen jongsten bedreigden aanval op Kaffer-drift-Post al nader kwamentoen Luit. Hammer met 20 man aan kwam en de vijand deed terugtrekken. Luitenant Ensor zegt dat de Kaffers in klompen verspreid warenen dat in een klomp uit omtrent 80 man bestaande, hij ten minsten 70 geweren had gezien. Van Fort Beaufort meldt men het volgende. »Ik beschouw onzen toe stand op de grenzen zeer gevaarlijk. Er bestaat geen twijfel omtrent de vijan delijke voornemens der Gaika-stammenen men vreest, dat Kreili en al de andere hoofden zich vereenigen zullen in eenen algemeenen aanval op de kolonie. Mijn gevoelen isdat het op de dorpen zijn zal. Het getrouwe Op perhoofd Kama is van gevoelen dat wij op de daden der Kaffers niet rekenen kunnen. Zuid-Afrikaan TURKTE. CONSTANTINOPEL31 Maart. Alle diplomatische verkeer en gemeenschap tusschen onze Regering en den Griekschen Zaakgelastigde is hedenden dag waarop de aan Griekenland verleende tijd van beraadslaging over het ultimatum ten einde, wasopge houden. Aan den Zaakgelastigde zijn echter de paspoorten nog niet toegezon den en wanneer scheepsaangelegenheden dit vorderenzal hij zich tot den Groot-Tolmeester te wenden hebben. RUSL1KD. PETERSBURG, 10 Apri. Sedert eenige dagen ziet men den Keizer weder in de opene lucht wande len zoodat men zijne herstelling voltooid kan achten. De koude is hier nog geweldig, des nachts daalt de schaal van Fahren heit tot 8°. Het ijs wordt nog overal niet alleen begaan, maar door allerlei rijtuig bereden. SPATJE. MADRID, 13 April. In den avond van den 11den dezer, bij gelegenheid dat de Koningin zich met hare schoonzuster de Infante Josephine in een rijtuig, waarvan zij zelve de paarden bestuurde, naar het Prado begaf, hebben verontrustende volksbe wegingen plaats gehad. Overal was de aandrang zoo groot, dat de Koningin meer dan eens den oop der paarden heeft moeten beteugelen. Op het Prado zelf werden kreeten ter eere der Koningin, der vrijheid en der constitutie aan geheven, en zijn er verscheidene bloemkransen, ruikers en met linten voor ziene duiven in de hoogte geworpen. Bij de terugkomst der Koningin, werd het geschreeuw van een ernstiger aard. Men riep van alle kanten Dood aan de gematigden! Weg met den Koning! Leve de nationale garde!" het geen betrekking scheen te hebben op de beslissing van de Regering, dat voortaan niemand meer onder die benaming gewapend zal worden. Toen de burgerwacht een doortogt voor het Koninklijk rijtuig baande, is een schot gevallen en werd een dienaar der policie gewond. Des avonds werden er verscheidene personen in hechtenis genomen, en onder dezen de Heer Aviraneta, een bekende aanhanger van Don Carlos, en Francisco Chico, gewezen inspec teur van policie, welke men van eene zamenzwering tegen de Regering ver-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1