Koning, die een opregt, rondborstig man is, do volste overtuiging heeft, dat liet heil van Pruisscn in het onbepaalde Koningschap gelegen is, maar draagt ook levens alle blijken van het werk te wezen van iemanddie nog altijd aan het oude van eene vroegere eeuw blijft hechten. Nog naauwelijks was de troonrede uitgesproken, of de afgevaardigden van de prov. Pruissen wilden Berlijn oogenblikkelijk verlaten; het waren die van de Rijn prov., die hen terug hielden, zeggende, dat zij aldus het leger op het oogerihlik des strijds zouden ontvlugten. Overigens zijn alle leden van den Bondsdag, Prinsen, ridders, afgevaardigden van steden of van plattelands-gemeenten, allen een parig van gevoelendal de Koning te ver gegaan ismen vreest tochdat de Koning de ware, de eenige steller der aanspraak was. Den volgenden dag al dadelijk na het openen der zitting, deed de Graaf Schwcrin liet voorstel den Koning een adres te doen geworden niet bloote- Jijk van dankbetnigingmaar ook lot vertooning van hetgene de Bondsdag inogt vreezen of wenschon. De voorloopige vraag zijnde, of het voorstel in overweging genomen zou worden, zijn 600 leden opgestaan, om zulks be vestigend te beantwoorden en in de orde der Prinsen zijn enkel de Prins van Pruissen en Pfins Karei blijven zitten, terwijl Prins Willem, de oom des Konings, daarentegen opgestaan is, en al de andere Prinsen en Heeren dit voorbeeld gevolgd hebben. Voorts is de Commissie tot opmaking van het adres meerendccls uit voor standers van den vooruitgang zaamgesteld. De provinciën die aanvankelijk het meest tot oppositie schijnen over te hellen zijn die van Pruissen Polen en Silesiënvoor het behoudend stelsel zijn daarentegen Saksen, Westfalen Brandenburg en Poinmeren, en eindelijk schijnt Bijriland den loop der zaken eerst rustig te willen aanzien. De All%. Preus. Zeit. bevat twee zeer belangrijke finantieëlo besluiten. Het eerste betreft de schatkist of de oorlogs-reserve. De olfieiëele aan den Bondsdag medegedeelde memorie vermeldt het bedrag niet van het kapitaal maar vermeldt, dal het fonds sedert 1840 lot 1847, met 7,624.961 daal ders vermeerderd is. Hel tweede besluit betreft de speciale fondsenwaarvan bet beheer aan de administratie der schatkist of oorlogs-fonds tocbetrouwd is. Het eerste dier fondsen, dat tot realisatie van schatkist-bons op papieren-gold geklommen zijnde tot 4,520,000, zoo zijn bij koninklijk bevel 4,000,000 daarvan be schikbaar gesteld tot uitgaven van weldadigheid. Uit die gelden zijn de kos ten gevonden tot den aanbouw van een Gasthuis te Berlijn voor 350 zieken en van een millioen tot aankoop van granen. Het tweede fonds is afkomstig uit bezuinigingen op den landweer en be draagt thans 324,426 daalders. liet derde wordt bijeengebragt uit de meerdere opbrengsten van de poste rijen en is bestemd tot aanmoediging der kunsten en bestrijding van onvoor ziene uitgaven voor de cerediensten. Onder die fondsen is opgenomen de do tatie voor het Prolestansch bisdom te Jerusalem. Het vierde, waarvan de vrije beschikking aan den Koning was overgelaten, is in 1824 opgerigt, tot het vinden van onderstanden van eigenaren, fabrie kanten, militairen of anderen, die hulp zouden kannen benoodigd hebben. Dit fonds is reeds eenmaal op eene hoogte geweest van 890,513 daalders en bedraagt er thans 637,627. H. M. de Koningin bevindt zich nog altijd zoo zwak, dat zij Zondag 11. nocli de kerkdienst, noch de plegtige opening der Staten-Vergaderirig heeft kunnen bijwonen. Den 8sten dezer is bet grootste en beste gedeelte der stad Raudten door brand vernield; 91 woonhuizen, 23 schuren, 75 stallen en achtergebouwen •werden een prooi der vlammen. Door dezen ramp zijn 180 huisgezinnen van huisvesting berooid. BADElf. MANHE1M, 11 April. Luidens bier ontvangene berigten zijn, ter zake van de hecrscliende duurte, in het Odenwald onlusten uitgebarsten. Ten gevolge biervan is gisteren aan het bier garnizoen houdende regemerit ruiterij bevel gegevenom zich ge reed te houden terstond, op eene door bet burgerlijk bestuur te doene vorde ring, naar het amblsdorp Mosbach te kunnen opbreken. Men moet er een komplot op bet spoor gekomen zijn, hetwelk oproepingen tegen de beambten en den adel uitgevaardigd bad en voornemens was morgen eene zamenkomst te Mudach te houden. Voornamelijk echter moet men het op de korenmaga zijnen en op eenige liedendie als woekeraars voorgesteld wordenvoorzien hebben. Een der verspreiders van bet onlangs vermelde oproerig vlugschrift, waarin de bevolking tot opstand werd aangezet, is gevat. Men wordt in dit stuk opgeroepen, om den adel te vernietigen, de vorsten en Joden te verdrij ven en de ambtenaren te vermoorden. SS1&EME Iff. Voor het plan om onze haven te vergrooten en eene groote sluis te bou wen die noodzakelijk gevorderd wordt om de Amerikaansche stoombooten in de haven te doen komen is een model voor eene sluis ingekomendoor den Ingenieur Kircbwegen in Ilanover ontworpen. Dit model onderscheidt zich daardoor, dat de deuren der sluizen, door een in ieder derzelve aangebrag- ten ügtcr, dat is: een van alle kanten gesloten kast, door het water gedra gen worden, waardoor de beweging om de as gemakkelijker wordt. De wijdte der sluisdeuren wordt gezegd 75 voet te bedragen elke deur is 41 voet lang en 38 voet boog. EK«ELAm LONDEN, 17 April. Het Lagerhuis heeft bet wetsontwerp tot vernietiging van de besluiten tegen de Roomsch-Katholieken met 185 tegen 119 stemmen, bij de derde lc- zing, verworpen; eenige Ministers en onderscheiden invloedrijke leden hadden voor de vernietiging gestemd. Terwijl men nog altijd onzeker was, waar Dom Miguel uit Rome was heengegaan, meldt men nu dat bij zich opentlijk in de Roomsch-Kalholieke kapel alhier vertoond heeft. Ten blijke van de aanhoudende sterke landverhuizing uit Ierland, wordt opgegeven dat in de laatste negen dagen, alleen te Liverpool, 14,615 Iersche landverhuizers zijn aangekomen. Van 1° Februarij tot 6 April heeft bet aantal der aldaar aangekomenen 88,812 bedragen. In de drie hier ter stede door bijzondere personen ingcrigte localenom in het winter-saizoen aan arme lieden, die geene huisvesting hebben, nacht verblijf te verschaffenzijn sedert 14 December 130,000 mannen, vrouwen en kinderen opgenomen. Aan deze lieden zijn tevens 300,000 portiën voedsel uitgereikt. Op de stoomboot Granauilevan Liverpool naar Drogbedabrak II. Woensdag, op ongeveer 30 mijlen van de Iersche kust, een hevige brand nit, die zoo spoedig toenam, dat het onmogelijk werd bet vaartuig te redden. Een gedeelte der passagiers en der manschap wierp zich in eene der sloepen, maar met zoo veel overhaasting, dat zij, naauwelijks in zee gekomen, om sloeg. De brand werd door ccn visschers-vaartuig bemerkt, dat dadelijk koers zelte naar het brandende schip, en am hetwelk bet gelukte 69 personen te redden. Men weet het aantal inensrhen niet, welke zich aan boord bevon den, sommigen zeggen 250. anderen 200 of 150. De meesten waren leren, die zich naar Liverpool begeven hadden om van daar naar Amerika te ver trekken, en die, daar zij geen schepen vonden, welke zeilklaar lagen, weder naar Ierland terugkeerden, liet aantal omgekomenen is nog onbekend. De lading bestond uit Jicnnip cn granen. EMAIKRIJM. PARIJS, 18 April. De Koning heeft den Heer Munoz, echtgenoot van de cx Koningin Regentes van Spanje Christina, die reeds den Spaansclicn titel van Hertog van Rianzarès gekregen beeft, de erfelijke waardigheid van Franschen Hertog geschonken met den titel van Hertog van Monlmorot. Aan de Kamer is bet ontwerp van wet op bet middelbaar onderwijs medegedeeld, doch voldoet niet aan de voorstanders der onbepaalde vrijheid op dat stuk. De hoofdbeginselen zijn: bewijzen van bekwaamheid en be voegdheid der onderwijzers, te verleunen door of van wege de Universiteit, en een voortdurend toezigt der Regering op liet openbaar onderwijs zonder eenig onderscheid. De Kamer van Afgevaardigden beeft beslist, dat er geene kleinere bank biljetten dan van 200 fr, zullen worden uitgegeven. De Commissie der Kamer van Afgevaardigden heeft zich verklaard tegen de militaire kolonisatie van Algerië. De Aartsbisschop van Parijs heel't in zijn kerspel gedurende twee maanden het houden van gebeden voorgeschreven ten einde van de goddelijke Voorzie nigheid de sparing der vruchten en planten af te smeeken. Uit den vergelijkenden slaat van de inkomsten der directe belastingen, gedurende liet eerste vierendeeljaars van 1847, blijkt, dat dezelve 9,435,000 fr. meer hebben opgebragt, dan in hetzelfde tijdsverloop van 1845, doch 4,155,000 minder dan in 1846. Deze vermindering is toe te schrijven aan dc lagere regten op den invoer van granen. Het kiezers-commiltëter bevordering van de algelieele vrijheid van bet onderwijs, aan welks hoofd de Heer de Monlalernbert staatbeeft reeds een zeer lievig manifest uitgevaardigd tegen de voorgedragene wetten op liet mid delbaar onderwijs. De Heer de Moiitalcmbcrt oordeelt, dat de voordragten allezins in strijd zijn met hetgeen de belijders der R. K. godsdienst bier te lande regt hebben te vorderen, en vermaant elk burger, om op nieuw ver zoekschriften tegen deze ontwerpen in te zenden, ten einde eene algcheele en wezcntlijke vrijheid op dat stuk te erlangen. Tc Poype, nabij Vienne, in liet departement de l'Isèrc, is eene rijke mijn van zink ontdekt, die reeds veel beeft opgeleverd. Dezer dagen is voor bet eerst Fransch zink in bladen alhier ter markt gekomen; bet kon wedijve ren met bet Silesische. De Heer Simart, die de twaalf bas-reliefs beeft vervaardigd voor liet graf van Napoleon in het hotel der invaliden zal dezelve opentlijk ten toon stellen. BEE ©IE, BRUSSEL, 13 April. Uit den vergelijkenden staat van dc inkomsten in bet eerste vierendeeljaars blijkt dat dezelve 724,374 fr. meer hebben opgebragt dan gedurenden den- ze! Wen tijd in 1846. De Jesuitcn hebben te Rome linnne zaak tegen du Katholieke Universi teit te Leuven verloren, daar de Paus bepaald beeft, dat zij voortaan dc wijs begeerte niet meer in hunne Belgische collegiën mogen onderwijzen. Dc Leu- venschc Universiteit zal ook niet meer wegens haar wijsgecrig onderwijs mogen lastig gevallen worden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3