LEYDSCHE COURANT. N°. 41 1847. WOENSDAG, 14 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 13 April. Ter waarschuwing onzer stadgenooten zij gemeld, dat ons een valsch 10-Centstuk is vertoond, van welke soort naar wij vernemen er meer liicr in omloop moeten zijn het schijnt eene vermenging van lood en tin te we zen, heeft eenen dolleren klank, en draagt het jaartal 1326; doch het wapen, de letters en nommers zijn zoo onduidelijk en grof, dat zij niet gemakkelijk iemand kunnen misleiden. Z. M. heeft onder anderen herbenoemd en bij continuatie aangesteld tot Kanton-Regter te Brielle Mr. W. Jongejan benoemdtot Procureur bij de Arr.-Regtbank te 's Gravenhage Mp. P. J. EyssellAdvocaat aldaar; tot Ont vangers der Registratie te Vianen, J. C. van Brakelthans te Woubrugge, en aldaar R. Grol, thans te Lemmer. De bevolking der koloniën van weldadigheid in 184G met 970 zielen vermeerderd, was met 1". Januarij 1847 tot het hoogste getal geklommen, namelijk 11,301 in 1846 was de sterfte grooter dan in een der 5 vorige jaren. Be Tijd meldt, dat ter zake der aanklagt tegen Jan ter Linde, als verdacht van lasterlijke denuntiatie en laster, 8 getuigen uit Haaksbergen gedagvaard zijn, om den 19den dezer voor de regtbarik te Zutphen te verschij nen ook nit Groenlo en Eibergen zijn verschillende getuigen opgeroepen tot dezelfde zitting. 'sGRAVENHAGE, 13 April. Het is ons aangenaam te kunnen berigtendat de gezondheidstoestand des Konings allezins naar wensch is, en dat Zijne Majesteit bereids de gewone werkzaamheden met de Ministers heeft hervat. Men verneemt dat de pleidooijen in zake de stad 's Gravenhage tegen Niekerken, betrekkelijk de vcrpligting tot het onderhoud van kaden en schoeijin- genop den 19'lcn Mei voor het Prov. Hof in Zuid-Holland, Burgerlijke Ka mer, zullen worden gehouden. Men ziet hier de behandeling en verderen loop van dit gewigtige regtsgeding, met belangstelling te gemoet. ROTTERDAM, 12 April, Met veel genoegen vernemen wij dat de fabriek te Fijenoord thans hoogst belangrijke buitenlandsche bestellingen heeft. Onder anderen worden aldaar twee groote stoomsleepers voor de AVolga gebouwd. De eerste dezer is aan het einde van Januarij, de tweede thans eerst besteld en beide deze kolossale sche penvoorzien van werktuigen van 460 paardenkracht, moeten in de maanden Julij en Augustus van dit jaar afgeleverd worden. De uitbreiding der stoom vaart op de Russische rivieren is ook voor onzen handel met Rusland van het grootste aanbelang. De voortbrengsels van het zuidelijke en zuid-oostelijke Rusland kunnen daardoor een jaar vroeger naar Holland geleverd worden, het welk dikwerf van het grootste aanbelang is voor derzelver deugdzaamheid. Uit eene circulaire, welke men thans rondzendt, blijkt het menschlie- vende oogmerk van vier algemeen geachte inwoners dezer stad, in verceniging met hunne echtgenootenen met eenige andere dames uit den deftigen stand, om hier, in navolging van hetgeen, sedert eenigen tijd, te Parijs en elders opgerigt en onlangs ook te Amsterdam, met aanvankelijk goed gevolg, begonnen is, Kinderverzorging ten heJioeve van vlijtige moeders te be proeven. Ondervindt zij de genoegzame en blijvende medewerking van wel willende stadgenooten, dan zal de Vereeniging, in een geschikt locaal, in eene der volkrijkste buurten en voorzien van eene bekwame verzorgster, bij gestaan door eenige helpsters, kinderen beneden de drie jaren, dagelijks, uitgezonderd des zondags, onder zorgvuldige bewaring stellen, maar uilslui tend die van zoodanige moeders, welke wettig verhinderd zijn om alsdan voor hare kleine kinderen te zorgen. Voorloopig is bepaald, dat van de ouders zelve eene toelage van 10 cents daags voor elk kind, en voor twee kinderen uit hetzelfde gezin 15 cents ge vraagd zal worden. Maar de kosten, aan de oprigting verbonden, en die, welke ook later de instandhouding en gewensehte uitbreiding zullen vorderen, moeten door ruime giften en jaarlijksche bijdragen van meer gegoeden bestre den worden. VLAARDINGEN, 10 April. Eergisteren had in de naburige gemeente Vlaardingor Ambacht een droevig voorval plaats. De Bouwman A. in 't Velt, wonende op de Buitenplaats Holy, des avonds huiswaarts koerende, wordt bij zijne woning door zijn' hond aan gevallen en boven het oog gebeten; het dier willende afweren, ontvangt hij eene tweede wond in de hand doch nu gelukt het hem den hond neder en zich op denzelven te werpen. Op zijn geroep schieten twee knechts ter hulpe, die op zijn bevel het woedende dier aan de achterpooten weg trekken nadat genoemde in 'tVelt nog een derde, zeer belangrijke heet in den arm heeft gekregen. Terwijl hij zich nu in huis begeeft om een geweer te laden, ont wringt de hond zich aan de handen der knechts, werpt een van hen ter neder, en brengt dezen 11 meer of min groote wonden toe, waarna de hond weg loopt. Kort daarop verneemt men op nieuw geroep om hulp de Tuinman Kloosterman, met zijne dochter de plaats opkomende, wordt deze laatste ook door het dier aangevallen, doch spoedig door haren vader ontzet, wien na eene verschrikkelijke worsteling ook stukken uit de hand, arm en dij werden gebeten. Den volgenden morgen is de bond, die ongetwijfeld dol is geweest, op ver schillende plaatsen in deze stad en omstreken gezien hij heeft behalve een vrij groot aantal honden, ook nog enkele menscbeneen kalf, een paar scha pen enz. gebeten, mëerendeels in de nabjheid van het dorp Kethel, en is des namiddags dan ookniet ver van daardoodgeschoten. In 't Velt en Kloosterman zijn gisteren morgen dadelijk naar Woerden gere den ter verkrijging van het geroemde geneesmiddel tegen de watervrees. Van wege bet bestuur is eene afkondiging geschied, waarbij wordt gelast, dat alle bonden binnen deze stad tot den 20stcn dezer moeten worden vastgelegd. 'sHERTOGENBOSCH, 9 April. Heden in den vroegen morgen is in de gemeente Vught de pel- en graan molen van den Heer van ltoessel, met al het zich daarin bevindende graan enz. vermoedelijk door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. BREDA, 9 April. Heden reeds is het aan de ijverige nasporingen der Justitie gelukt om de personen, die zich schuldig gemaakt hebben aan het slaan en in omloop bren gen der valsche kwartguldenstukken, welke sedert eenige dagen in onze stad waren uitgegeven te ontdekken. De persoon van M. de 11...., Mr. Blik- en Koperslager alhier, en twee zijner werkgasten zijn naar het huis van arrest, overgebragt. Zij hebben hunne misdaad volmondig beleden en de Justitie is in het bezit der werktuigen hunner euveldaad. VEKEEXICÏSIE §TATEM. NEW-YORK, 15 Maart. De hoop op bet sluiten van den vrede met Mexico begon weder te verminde ren omdat de Colonel Bentondie met eene zending om den vrede te bewer ken, naar Mexico zou gaan, geëischt had, dat hij dan tevens tot opperbevel hebber over het leger zou aangesteld en hem volmagt gegeven worden, om een voorloopig vredesverdrag te ouderteekenen. De President had hem dit echter algeslagenomdat hij te jong was om dien post te bekleeden. De Generaal Taylor zon met 10,000 man naar San Luis Potosi oprukken, waar men meende dat Santa Anna zich nog bevond. MEXICO. 5 Februarij. De berigten houden indat de geestelijkheid zich met nadruk verzet had tegen het in beslag nemen van hare goederen ten behoeve van den Staat, en dat Santa Anna, voor de gevolgen van het misnoegen der geestelijkheid be ducht, aan het Congres geschreven had om de intrekking of althans de wij- ziging van dien maatregel te verlangen. Dien ten gevolge was bij het Con gres eene wet ingediend strekkende om bet vroeger besluit aangaande de kerkelijke goederen in te trekkenen daarentegen de Regering te magtigen tot het aangaan eener overeenkomst met de geestelijkheid, waarbij deze zich verbond om, tot aan bet tot stand komen van den vrede, maandelijks een 1 voorschot van 450,000 dollars (rijksd.) aan de schatkist te doen. Santa Anna

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1