3 jaar na zijne promotie door den groolen Cras werd waardig gekeurd eencn Kcmpcr op te volgen. Van Johannes Kinker zcide de Spr., zoude het hem moeijelijk zijn te be slissen, of hij grooter taalkenner dan letterkundige, grooter dichter dan wijs geer was. Hij noemde hem een wereldburger, die met ieder omging, zonder aan iemand innig te hechten, die zich overal wel bevond, waar men hem goed ontving en bet best berekend was de llollandsche letleren in België te verspreiden, hetgeen hij dan ook dour het bekleeden eener Nederduitsche leer stoel te Luik voldoende bewezen had. Gijsbcrtus Johannes Hooijens schetste Spr. meer als den eenvoudigen ge leerde, die zich geen grooten naam zocht te maken, maar in stillen kring naar waarheid streefde; bij noemde hem een Godgeleerde in de ware beleeke- nis van het woord daar hij taal- en redekunde ten naauwste vereenigde. Johannes Clarisse noemde Spr. een' geleerde, die het eene uur zich met cene bijbel-verklaring onledig hield en een uur later de leerstoel der pliysische wetenschappen beklom. Hij noemde zijne Encyclopedia Theologiaehet uitgedrukte beeld van den man, aan wien weinig gelijk, niemand boven was. Na nog den dood van hunnen verdienstelijken correspondent, den Heer F. Mentz vermeld te hebben, ging de Secretaris (de Heer C'. A. den Tex) over tot het lezen van het verslag der werkzaamheden in de twee laatste jaren zoowel der klasse als ligchaam als die der bijzondere leden. Voorts maakte de Secretaris melding dat tol leden waren verkozen de Hee- ren Cobet, VethLeemans en de Bosch Kemper, verder waren tot geasso cieerden benoemd de Heeren Lelronne, te Parijs, en von Vinck, te Berlijn. Daarna werd door den lieer Geelnamens de commissie ad hoe verslag uilgebragt over een antwoord op de prijsvraag der klasse betreffende de Alexan- drijnsche poësie ofschoon dit antwoord blijken droeg van veelomvattende ge leerdheid, bad echter de Commissie tegen eene bekrooning moeten adviseren, vooral omdat de schrijver geheel op het gebied van Onware hypotheses ver dwaald was. Met eene geringe wijziging is deze prijsvraag, henevens twee andere op nieuw uitgeschreven: terwijl als nieuwe daaraan is toegevoegd, een onderzoek naar de bionnen van tvetgeving in den Indischen Archipel. Op verzoek van den Voorzitter beklom de Heer Bake alstoen het gestoelte en hield cene redevoering over de Philologieals werkzaam en onmisbaar bestanddeel der tegenwoordige beschaving. Hij betoogde in het algemeen hel bestaan van een organismus der algemeene beschaving, telkens verschillend naar de verschillende tijdperken der geschiedenis van de menschelijke maat schappij. Daarbij toonde hij aan, hoe de Philologie, door den aard van haar object, een verschijnsel is, eigen aan de beschaving van latere tijden, in te genoverstelling van de tijden der klassieke oudheid. Hoofdzakelijk sprekende over de ontwikkeling van de opvatting dier studie, merkt hij op, waarom hare strekking eerst onbekenden later verkeerd begrepen is geworden. Van de twee merkwaardige rigtingendie er in de laatste jaren aan gegeven zijn, verwerpt hij die, welke men de wetenschappelijke zou kunnen noemen, en staat hij met kracht de kritiek en interpretatie voor, als op het naauwst ver bonden met de ontwikkeling van 'smenschen edelste cn fijnste vermogens, en met de opwekking van den zin voor bet ware en schoone. Hij betoogde ten slotte, dat de invloed van die rigting op de overige abstracte wetenschappen onwederstaanbaar is, en bouwde daarop zijn besluit, dal de Philologie, wel begrepen en beoefend, eeii'krachlig bestanddeel is in de algemeene beschaving der Maatschappij. Met dankbetuiging aan spreker en toehoorderssloot de voorzitter hierop de vergadering. ARNHEM, 7 April. Gisteren is de oprigting van liet gebouw voor de Liedertafel, op het fraaiste gedeelte van den Buitensingel, aan de Vclper barrière, aanbesteed geworden in het Bad-IIotel het Zwijnshoofd en aangenomen door den Heer Ter Maade uit de Klundert, voor ƒ47.600. De zaak van Jan ter Linde zal te Zntphen den 19llen dezer behandeld worden. BUITËiN LAiNDSCHE BEBIGTEiN. VEREEISICJBE ÜTTATEW Volgens een verslag van den Minister van Finantiën aan het Congres, had de oogst van katoen en graan gedurende het jaar 1846, in de gehecle Unie bet onderstaande bedragen, waarbij de New-Yorksche marktprijs van 1 Dec. tot grondslag was genomen Katoen760,000,000 73,152,000 doll. Haver179,528,800 schepels 99.547,410 Rijst97,741.500 3,786,483 j> Garst. 5,676,600 schepels 3,434,343 x> Rogge29,892,500 23,403,612 Tarwe117,202,800 121,071,891 Maïs459,606,900 314,871,826 Totaal 609,287,565 doll. BU§LAIffi. PETERSBURG, 28 Maart. De luchtsgcsteldheid is bier bij bevigen noorden wind des morgens cn des avonds nog gevoelig koud. Volgens eene naauw keurige berekening wordt de uitvoer van granen uit Rusland in den loop van dit jaar geraamd op 3 millioen tschtvv. en 1,600,000 zakken roggemeel, waarvan alleen uit Odessa 1,500,000. FSLEI. WARSCHAU, 1 April. Eerstdaags wordt de Keizer van Rusland hier verwacht, om den Grootvorst Michaël als Onder-Koning van Polen in te huldigen. De Grootvorstin Helena is mede herwaarts op reis. Tevens zal de grensscheiding tusschen Polen en Rusland worden opgeheven; een besluit dat met blijdschap is ontvangen, vermits dit door het vrije vertier der voortbrengselen van den grond en der nijverheid op Polens welvaart oenen onmisbaar gunstigen invloed moet hebben. BEKTE MARSLEHT. KOPENHAGEN, 28 Maart. De Staatsraad heelt besloten om maatregelen te nemen, ten einde de belangen ten aanzien van de Hertogdommen Slceswijk en Holstein te regelen de vier Stenden-Vergaderingen alhier bijeen te roepen, en aan dezen hel ontwerp eener nieuwe staatsregeling met Piijksstenden zoo als in Pruissen voor te leggen; doch hiervan heeft men afgezien, omdat in zoodanige vergadering der Vereenigde Stenden, de Afgevaardigden uit Sleeswijk en Holstein minder talrijk zouden zijn dan die van Denemarken, en men vreesde dat de eersten hiertegen zouden protesteren. Daarom is nu bepaald dat de vier Stenden-Vergaderingen en bovendien de Landdag van IJsland buitengewoon bijeengeroepen zullen worden op hare gewone vergaderplaatsen, doch slechts voor drie dagen, gedurende welke iedere Stenden-Vergadering 7 Afgevaardigden zal moeten verkiezen, ten einde alhier de voorstellen, door de Regering te doen, te beoordeelen. PORTUGAL. LISSABON, 30 Maart. II. M. had een besluit afgevaardigd, waarbij wordt toegezegd, dat na het eindigen van den oorlog, de Cortes zullen bijeengeroepen worden en aan dezelve zulke voordragten van wet zouden worden gedaan, als de staat van zaken zou vorderen. Men meende hierin cene toenadering te zien tot de partij, die de opstandelingen begunstigde, zoowel als in eene proclamatie van Saldanhadie nog steeds werkeloos voor Oporto staatwaarbij hij alle burgerlijke cn militaire beambten bij de opstandelingen aanspoort, om zich te onderwerpenen dat zijindien zij het binnen 30 dagen doenbroederlijk zullen ontvangen en in hunne tegenwoordige betrekking bevestigd worden. Uit Oporto was eene expeditie, onder den Generaal Sa da Itandeira, met 3 stoombooten gestevend, welke men eerst meende dat tegen Lissabon zelf gerigt was, hetgeen slechts eene bezetting van 1000 man heeft, maar welke waarschijnlijk eene landing in Algarve ten doel heeft. Bij dezen togt waren ortistreeks 2,000 man. Nog andere afdeelingen waren uit Oporto ge trokkendeels noordwaarts naar Viana, deels om de Douro op verschillende punten te bezettenwaardoor ook het garnizoen zeer was verminderd. Men scheen echter geen' aanval van de zijde van Saldanha te vreezen. Er worden nog steeds, zoowel van de Engelsehc als van de Spaansche zijde, pogingen aangewend, om cene verzoening tusschen do oorlogvoerende partijen te bewerken. ITALIË. ROME, 23 Maart. De Regering beeft, na het bekend worden der onlusten te Viterbo, welke van ernstiger aard moeten geweest zijn, dan gemeld was, een' buitengewonen Commissaris en troepen daar heen gezonden en eene groote hoeveelheid graan aangekocht, welke aldaar tegen verminderden prijs zal verkocht worden. Te Bolognc wapenden zich de burgers, omdat men een' aanval van Let landvolk op de graanpakhuizen vreesde. Te Ancona waren troepen binnen gerukt en te Ravenne eene mobiele colonne van 500 man, een eseadron rui terij en 2 stukken geschut gevormdom zich tegen mogelijke onlusten te kunnen verdedigen, T E KT R O K WEENEN, 31 Maart. Het schijnt ernst te worden met de ontworpene doorgraving der landengte van Suez. Met de laatste stoomboot van Triest naar Alexandria zijn vier Oos- rijksche Ingenieurs vertrokken, ten einde het terrein naauwkcurig optenemen en opmetingen te doen. PSS-ÏIIêi SEKT. BERLIJN6 April. Uit Dusseldorf werd van den 5llc" dezer gemeld dat een aanval was ge daan op de postkar rijdende van Nederland naar Keulen, dat de postillon door een geweerkogel doodelijk gewond en weinig tijds daarna overleden was; van den 6<ic" wordt echter berigt, dat er wel een pistoolschot op den postillon gelost en deze daardoor in het gelaat was gewond, maar dat die wond niet gevaarlijk is. Waarschijnlijk is hij aan grooter gevaar ontkomendoor dat het paard, door het schieten verschrikt, doorging en hem aldus wegvoerde. BEIJËBEI. MUNCHEN, 3 April. Gisteren overleed plotseling aan eene beroerte, de Opper-Consistoriaalraad en eerste Hoofdprediker der Protestantsche Kerk alhier, D1'. K. H. Fuchs, een wegens zijn r'egtschapen karakter algemeen geacht man, vroeger een uitste kend, cn geliefd kanselredenaar.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2