sper. lb, de renten dezer som., gedurende 210 jaren tegen 3 pCt. per jaar. Deze renten bedragen 786,000 spec, tb., en dus de gebecle som 801,000 spec. tli.of 2,398,000. Onze Regering beeft alvorens de geldigheid dier schuldbekentenis te erken nen, den Heer Kragt uitgenoodigd zijn regt van eigendom te bewijzen, bene vens zijne afstamming van brieves. SP AI JE. MADRID, 31 Maart. II. M. beeft den broeder van den gewezen Minister Olozaga zijn verzoek toegestaan, dat deze weder in het land inogt terugkceren. H. M. had zich in der tijd beklaagd, dal haar door dien Minister persoonlijk geweld was aan gedaan, om haar tot bet teekenen van een besluit te dwingen. Zij moet bij die gelegenheid verklaard hebben datdaar eene nieuwe orde van zaken was aangevangen, waarbij verzoening en vergetelheid op den voorgrond staat, zij zelve gaarne een voorbeeld wilde geven. Het Ministerie van Justitie is thans ook vervuld tot hetzelve is be noemd de Heer Babamonde, zoodat het geheel Ministerie voltallig is. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft reeds eene verordening uitgevaar digd waarbij de brievcnport met de helft wordt verminderd. IT A 1L E E. ROME, 28 Maart. Op den verjaardag van liet hoogst zeldzaam wonder, dat Paul Massirii door Philippus de Neri in 1583 uit den dood zou opgewekt zijn, heeft de Paus de dienst in de huis-kapel van het paleis Massino bijgewoond. Al de tegenwoor dige personen zijn hij die gelegenheid tot den voetkus toegelaten dien men reeds gemeld had, dat de verlichte Paus had afgeschaft en in een' handkus veranderd. De partij van den vooruitgang heeft den Paus op heden een openlijk bewijs van hare verkleefdheid gegeven, hij gelegenheid dat hij zich naar de kerk S. Maria Sopra Minerva begaf, oin er dejaarlijksche hooge mis te bedienen. Tot dat einde hadden zich lieden morgen vele duizenden personen op den Monte Cavallo vcreenigd die den Paus bij zijn vertrek met een luid vreugde gejuich begroetten. Toen de Paus bij zijne terugkomst in liet paleis, op het balcon verscheen en aan de menigte zijnen zegen gaf, hoorde men te midden van hel gejuich duidelijk de kreetcn Houd moed, Heilige Vader! vertrouw op uw volk! Gisteren avond heeft er eene congregatie van Kardinalen plaats gehad, waarin Z. tl. medcdeeling heeft gedaan van de aanstaande or ganisatie der regering, zoodat men de openbaarmaking der hesluiten dienaan gaande eerstdaags te gemoet mag zien. Te Viterbo zijn verscheiden perso- sonen op de straten zonder bekende oorzaak aangevallengewond en zelfs ver moord. Do Delegaat van Viterbo, Monsr. Orlandini, is onverwacht alhier aan gekomen. In de Pauselijke Staten wordt een begin gemaakt met het afschaffen der kleine kloosters; de daaruit voortspruitende gelden worden aan de regu liere klooster-ordeu toegevoegd, die belangrijke steunpilaren der kerk zijn. De bekende voorstander van den vrijen graanhandelde Engelschman Cobdenontvangt thans te Napels, even als te Genua geschied is, bet vlei- jendst onthaal. Men zag aldaar een besluit der Regering, ten minste tot eenen tijdelijken vrijen invoer der granen in Sicilië, te gemoet. De Koning van Sardinië is aan de beterhand. WEEN EN27 Maart. De Heer M. A Pollak alhier heeft eene goedkoope soort van brood uitgevon den welke de 100 f0 slechts ƒ1.kost, zeer gezond is en oliebrood wordt genaamd. Dit brood wordt vervaardigd van lijnkoeken, welke hier te lande gebruikt worden om den oven te stokenen dio het overblijfsel uitmaken van liet raap- of oliezaad, waaruit de olie geperst is. Deze koeken worden gemalen, liet meel in een houten hak gedaan, daarop water gegoten en goed omgeroerd, waarop het water, hetwelk het bittere wegneemt, wordt Weggedaan. Het leruggeblevene wordt gekneed bet deeg in vormen gedaan en als brood gebakken. In de hooge kringen even als in de geringe, wordt thans het olie-brood alhier gegeten, en de Aartshertog Stephanus heeft vele honderde centenaren besteld voor de bergbewoners in Bo- bemen, die broods gebrek hebben. liit de noordelijke streken van Hongarije wordt gemeld, dat door mis gewas, geldgebrek, handcllooslrcidtraagheid en dronkenschap, de nood schrikbarend toenam. De middelen door de Regering aangewend om er in te voorzien, waren niet krachtig genoeg, en de giften verdwenen als een droppel in de zee. Daarentegen wordt omtrent het gebrek in Gallicië ge melddat dit niet ontstond door schaarschte aari levensmiddelen en granen, maar omdat de kooplieden die terughielden, in de hoop om nog' meer te winnen. pauïSSEs;. BERLIJN, 4 April. Door den stedelijken Raad alhier is met eenparige stemmen besloten om bij gelegenheid van de aanstaande vergadering van den algcnieenen Landdag geene feesten te geven, ter oorzake van de kommervolle tijden die men beleeft. Do graanprijzen beginnen te Koblcntz te dalen. Voor de mud welke vóór 10 dagen 24 gold, wordt thans 17 betaald. KEULEN, 5 April. Het aantal landverhuizers neemt weder toe. Gisteren merkte men hier een trein van 37 personen op, jonge, krachtige lieden, van 20 tot 35 jaren allen hehoorende tot den fatsoenlijken, sommigen tot den geleerden stand. Zij kwamen uit Baden en Darmstadt, en waren, zoo men zegt, allen ge goed, velen zelfs rijk. Men wil dat zij over belangrijke kapitalen te beschik king hebben. Sommige hadden voordcelige betrekkingen verlaten. Zij heb ben eene vrij groole landstreek in Texas gekocht, om daar eene Duitsche kolonie te vestigen. MUNSTER, 2 April. Heden namiddag werd het lijk van den tot Bisschop benoemden Domheer Kellerrnan ter aarde besteld. Men zag onder liet talrijke geleide, mannen van alle gezindten: Protestantsclie geestelijken en ook den Opper-Ralibijn benevens de aanzienlijkste civiele en militaire ambtenaren. De geheele stoet bedroeg meer dan 2000 personen. Omtrent de keuze van den nieuwen Bis schop is nog niets bekend. EMELAWS. LONDEN, 5 April. De Rijksontvangsten zouden gedurende het laatste vierendeeljaars, geëin digd inet den 4(,en eene aanzienlijke vermeerdering aantoonen, in vergelij king met die van 1846 vooral ten aanzien van de in- en uitgaande region en bet zegel. De uitvoeren van edele metalen waren in de vcrledene week zeer aanzien lijk en bedroegen: naar ïlotlerdam 5,000 oneen gemunt zilver; naar Ham burg 21,400 oneen zilver, 129,560 oneen zilver in baren en 1 400 oneen gemunt goud naar België 3,500 oneen gemunt zilver, en naar New-York 17,500 oneen gemunt goud. Het finantiële agentschap van Portugal heeft hier bekend gemaakt, dat de rente-betaling der Portugosche fondsen met 1°. Julij aanstaande zal plaats hebben. Als een opmerkenswaardig gevolg van de parlements-acte, nieuwelings in werking gekomen, en waarbij de vrije invoer van granen en meel hier te lande uit andere landen toegestaan wordt, kan strekken, dat thans met het schip Lady Hilda, komende van het eiland Barbados, behalve eene lading West-Indische suiker, tevens een 100-tal zakken met Amerikaansch meel aangebragt zijn, zijnde dit net eerste voorbeeld van overzending van Ameri kaansch meel van een der West-Indische eilanden naar Engeland. Heden nacht brak er een vreeselijke brand uit in het Kent- en Iissox- pakhuis alhier, toebelioorende aan den alderman Humphrey M. P. Alleen de belendende geboawen zijn gered; bet geheele Kent- en Essex-pakhuismet al wat het bevatte, werd vernield. De waarde aan goederen van allerlei aard, wordt op 15,000 M geschat; cn naar incn zegt is een groot deel niet verzekerd. De aanleiding tot dit ongeluk is voor als nog onbekend. In eenige gedeelten van Connaught zijn reeds nieuwe aardappelen ge rooid geworden. In Sligo worden zij reeds bij vele huisgezinnen geregeld ge bruikt. In de vorige week zijn in de kolenmijn van Cliurchpit, in Derbyshire, 7 werklieden om liet leven gekomen. Het rad, waardoor zij in de mijn af daalden, brak, en de ton met 14 werklieden stortte neder op den bodem. De berigtcn uit Ierland zijn geruststellender, daar liet nieuwe stelsel van onderstand allengs in werking kwam. Omtrent de wijze echter van het beffen der armen-belastmg, waren de gevoelens ongunstig. Verscheidene ge goede inwoners waren voornemens het voorbeeld der pachters te volgen cn bet land te verlaten. Zoo door landverhuizing als sterfte berekent men dat de bevolking van Ierland in bet laatste jaar 2 millioen zielen verminderd is. In weerwil van de waakzaamheid der kruisers, duurt de slavenhandel nog steeds voort. Tijdens haren kruistogt heeft de Cygnet 19 schepen aange houden, welke 1,760 slaven aan boord hadden, en waarvan 15 als slaven halers zijn veroordeeld. De Koninklijke stoompaket der Antilles, de Tweed, die den 9Jcn Fe bruary Havanah verlaten had, om zich naar Ycra-Cruz te begeven, is den 12(lcn op den noordwcsteJijketi punt van de klip der Alaeranen gestoten cn spoedig gezonken, waardoor 60 personen het leven verloren. Uit de Oost-Indische berigten verneemt men, dat de Vorst van Jamoo en do bestuurders van Hyderabad op aandrang der Engclsche Regering de mcnsolienoffcrs bij de lijkplegtighcden in hunne Stalen hebben afgeschaft zoodat thans in de landen van al de groole Vorsten iri Oost-lndië dit wreed gebruik is opgehouden. FRAIKRIJH, PARIJS, 6 April. De Minister van Binnenlandsche Zaken heelt een ontwerp van wet hij de Afgevaardigden ingediend tot vermeerdering van fondsen voor de geheime policiewelke in den tegen woord igen tijd vooral waakzaam moet zijn we gens de grove wanorden in vele departementen ontslaan, ter zake van de duurte van het graan. De Minister van Oorlog heelt eene wet voorgedragenwaarbij 80,000 man onder de wapenen worden geroepen. Hier ter stede zoowel als in den omtrek dalen de graanprijzen bij voort during. In Havre zijn en worden nog dagelijks aanzienlijke hoeveelheden leef- togl van verschillenden aard aangebragt. Eiken dag wordt over de ijzerbaan van genoemde haven eene kleine scheepslading dezer waren bier ingevoerd

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3