LEYDSGHE COURANT, 7 1847. N°. 43.(f/K VBIJDAG, 9 APRIL. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdasr avond. W \v;A roK- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. A!' "a r-v LEY DEN, 8 April. 'Heden wordt alhier op de gewone wijze de 23ste verjaardag gevierd van H. K. H. Prinses Sophia, Erfgroothcrtogin van Saksen-Weimar-Eisenach Dochter van Z. 11. den Koning. Ten behoeve van de noodlijdenden te Veen bij Heusden is bij Ds. Fang- nian, alhier, ontvangen: van een Invalide 75 cents, van E. M. v. L. 10. van S. ƒ5.van Mw. B. ƒ10.—. Uit Zwolle wordt gemeld, dat de Koning van de hand heeft gewezen, de aanvraag door den Heer van Runen gedaan om een spoorweg te mogen leggen die Amsterdam met Hanover en de Hanzesteden zou verbinden. De Arnhemsche Courant meldt dat haar uitgeverC. A. Thieme, behalve vele brieven van gelnkwenschirig over den eindelijken afloop zijner regtszaak, twee schitterende bewijzen van belangstelling ontvangen heeft. Het eene is van zijne kinderen afkomstig, het andere bestaat in een gouden beker, in den vorm van een wijnroemermet het opschriftHulde aan den Heer C. A. Thiemeals uitgever der Arnhemsche Courant, 17 Maart 1847. Eenige LiberalenDie beker is hem, door middel van den Rhijnspoorweg, in een goed verzegeld kistje, bezorgd. Het is hem leed de namen der schen kers niet te kennen, dewijl hij hun anders zoo gaarne persoonlijk zijnen dank had komen betuigen. In de Prijs-Courant van artikelen te Rotterdam, van den 6<Ien dezer, in de N. Rott. Cour. medegedeeld staan de verschillende Wolsoorten aange- teekend als volgt: het Ned. S, Spaanschc en Portugesche 1.50 a 2.80 Saksische 2.50 a ƒ3.00; Russische ƒ0.90 a ƒ3.00; Engelsche 1.00 a 2.50; Zuid-Amerïkaansche 0.30 a ƒ0.60; Vette Barbarijsche 0.50 a ƒ0.60; On- gewasschen Inlandsche 0.80 a ƒ1.20; Gewasschen dito ƒ1.30 a ƒ1.80. De Commissie van Beheer en Toczigt over de Droogmaking van het Haarlemmermeer, heeft de Gcgadingden verwittigd, dat, vermits de op Maan dag 15 Maart jl. plaats gehad hebbende Aanbesteding van het aanbouwen van Woningen voor de werklieden bij de op te rigten Stoomwerktuigen de Cruquius en de Lijnden, is afgekeurd, eene Herbesteding van dat werk zal plaats hebben op Maandag 19 April aanslaande, des voormiddags ten half twaalf ure, aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Het bestuur van het eerste Landhuishoudkundig Congres, gehouden te Zwolle in 1846, heeft berigt, dat de tweede bijeenkomst van Landhuishoud kundigen cn beoefenaars van de wetenschappendie met den Landbouw in verband staan, geopend zal worden te Arnhem, op Woensdag den 2den Jnnij 1847. Allen, zonder onderscheid, die belang stellen in den Nederlandschen Landbouw, worden opgeroepen ter bijwoning dezer zamenkomst. Ten einde niemand door een mogelijk verzuim terug te houdenzal men geene afzon derlijke schriftelijke uitnoodigingen afzenden, maar ieder belangstellende wordt dringend verzocht, de kennis aan dit tweede Congres, en de deelneming daar aan te willen bevorderen. De punten van behandeling, in 1846 voorgesteld, en waarover rapporten ■worden ingewacht, zijn de navolgende: de Statistiek van den Landbouw; de Wetgeving op de Marken-verdeelingen en andere in gemeenschap bezeten grondende Verbetering der Veld-Policie- de Afschaffing der Tienden het Vormen van eenen gemeenschappelijken band tusschen alle Genootschap pen en Maatschappijen in ons Vaderland die de belangen van den Landbouw voorstaan de Geologische Beschrijving van Nederland het Toepassen der Scheikunde op den Nederlandschen Landbouwen het oprigtcn eener algemeene Scheikundige werkplaats; de Mogelijkheid eener vrije Koloni satie op onbebouwde gronden in Nederland de Bevordering van de Ne. derlandsche Houtteelt; het Vloeijen der Landerijen in Nederland, en, de Uitbreiding der Wisselbouwerij hier te lande. De Leden dezer ondeischeiden Commissiën worden uitgenoodigdom zich op den lsten Junij des morgens ten 12 ure, te willen bevinden in het Hotel het Zwijnshoofd te Arnhem. Te gelijker tijd met het Landhuishoudkundig Congres zal te Arnhem de Algemeene Vergadering plaats hebben van de Gelderschc Maatschappij van Landbouw, welke gepaard gaat met eene Tentoonstelling van Landbouw- Voorwerpen. 'sGRAVEN!!AGE, 7 April. Men verneemt dal Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, het edele en menschlievende voorbeeld van milddadigheid van de leden der Koninklijke fa milie volgende, aan meest al de behoeftigen, die zich gedurende H. D. af wezigheid en sedert H. D. terugkomst tot hem om ondersteuning hadden gewend, door tusschenkomst van den Heer J. Ragut, 'sPrinsen Secretaris, belangrijke giften, zoo van geld als van levensmiddelen en brandstollenal naar gelang van de behoefte der noodlijdenden, heelt doen uitreiken. De Minister van Finantiën heelt ter kennis van het algemeen gebragt, dat, te rekenen van Dingsdag den 6den dezer, de function van Administra teur van 's Rijks Schatkist in deze provincie, tijdelijk zullen worden uitgeoe fend d oor Jh1'. XV. A. Gevers, Agent dier Schatkist alhier, ten zijnen Kantore iu de Kanonstraat. Door den Kolonel Bos, Directeur der eerste fortificatie-directie, zal op Dingsdag den 18 Mei, te Gorinchem worden aanbesteed: het opwerpen eener aarden redoute en batterij bezijden en op den grooten weg der lste kl. n°. 3. nabij den tol n°. 1 in het land van Allhena, benevens hel bouwen van een gemetseld bomvrij reduct in de genoemde redoute, van eenen steenen duiker en van eenen rioolpnt met riool mitsgaders het aanleggen van eenen aarden weg, het verleggen van een en verhoogen van verschillende gedeelten des voor noemden grooten wegs, met bijlevering van alle daartoe benoodigde bouwstoffen. Men verneemt, dat bij gelegenheid der benoeming van den Heer D. Vee- gcns, vroeger Redacteur van de Staats- Couranttot Griffier van de Tweede Kamer van de Siaten-Generaal, de inrigting van het personeel der Redactie van die Courant, eenige uitbreiding heeft verkregen. Aan het hoofd derzeive blijft de Heer Referendaris Mr. E. G. LagemanS, terwijl voorts benoemd zijn, als Redacteur de Ileer J. J. F. Noordziek, Onder-Bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek, en als Adjunct-Piedacteuren de Ileeren Mr. H. Tollius Drabbe, (vroeger reeds bij de Redactie werkzaam), en J. Tideraan, van Utrecht, die in onze letterkundige wereld reeds veel naam heeft verworven. DELFT, 6 April. Engeltje de Vries, geboren te Schiedam, dén 20sten Augustus 1787, woon achtig te Pijnacker, welke sedert November 1820, zonder het nuttigen van eenige spijs of drank, het leven steeds voortsleept, bevindt zich thans ernstig ongesteld onderscheidene malen is de geneesheer genoodzaakt geweest haar te doen aderlaten. Men denkt thans meer dan ooit, dat hare levensdraad spoedig zal worden afgesnedenhetwelk wanneer dit gebeurd tot gewigtige ontdekkingen voor de geneeskundige praktijk kan leiden. ROTTERDAM, 7 April. Het is van gewigt de steeds toenemende uitbreiding der ZalmvisScherij naar deze stad gade te slaan bet geheele loodswezen alhier klaagt over den steeds minder wordende waterstand naar en door de Kons, en velen schrijven zulks toe aan den kunstmatigen vlakken bodem der rivier zoo noodzakelijk voor die visscherijmaar allerschadelijkst voor handel en zeevaart. AMSTERDAM, 7 April. Z. K. II. de Prins van Oranje is, vergezeld van zijnen Adjudant, heden morgen met den eersten gewonen spoortrein van 's Gravenhage alhier aange komen, zich naar het Loo begevende. Gisteren morgen hield de Ist0 klasse van het Kon. Nederl. Instituut hare openbare vergadering, in het gebouwd genaamd Trippenhuis. De Hoog geleerde Heer J. van Geunstijdelijk Voorzitteropende de vergadering met eene redevoering, waarin hij de verliezen herdacht, door het Instituut sedert hare laatste zitting ondergaan, zijnde de llooggel, Ileeren Swart, alhier, en Wenckebach, te Utrecht; voorts de Heer Menz, inspecteur van den Water staat, en de Heer Baron van Lijnden van Hemmen, overleden. Buiten 'slands verloor men den grooten Bessel. Nadat spreker de namen had opgenoemd der nieuw benoemde ledennam de Secretaris, de Hooggeleerde Heer VV. Vro- lik, het woord op, om verslag te doen van de werkzaamheden van deze klasse sedert hare laatste openbare zitting. In de eerste plaats noemde Spr. een ant woord door de klasse aan den Minister van Binnenlandsche Zakenop diens schrijven van 18 Aug. 1845, toegezonden, over de oorzaken der aardappe- len.ziekte cn de middelen tot wering van dit kwaad. Over dezelfde onder werpen was de klasse in briefwisseling geweest met von Martius, te Munchen, en andere geleerden. In de tweede plaats gold het de vraag, op welke wijze het onontvlambaar maken van het hout konde worden daargesteld.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1