LEYDSCHE COURAN 1847. WOENSDAG, 7 APRIL. IfXEGE N°. 42^ B INN EN L A N DSC RE BE RIG T EN De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in hot jaar} de afzonderlijke tiommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 6 April. Staat aanwijzende liet aantal Reizigersbenevens de Opbrengsten gedn rende de maand Maart 1847, op den Ilollandschen IJzeren Spoorweg. Opbrengsten van Vertrek van Aantal Reizigers. Reizigers en Goederen. 12,466 16,208.64 260 - 92.05 7,674 - 5,508.58 De Vogelenzang 327 - 193.75 Dc Hillegoinmerbcck 69 - 36.05 484 - 316.79 422 - 283.55 279 - 204.85 - 5,189.83* 440 - 205.10 Nieuw Oost-Einde 109 - 99.55 'sGravenhage 9,000 - 12,932.14 Vervoer van Rijt., Paard., Slaglvee, enz. - 1,143.25 Totaal 33,380 42,43 i. 13 i Bedrag der vorige opgaaf 62,489 - 80,122.89 Totaal-Generaal 100,369 122,557.021 Gedurende diezelfde inaand zijn langs den Rijnspoorweg vervoerd 27,506 reizigers terwijl de opbrengst van reizigersgoederen enz. 43,233.94 bijdragen heeft. liet geheele bedrag der ontvangsten sedert 1°. Januarij 11. is 119,000.66. De lieer Staatsraad, Gouverneur dezer provincie, vergezeld door den Heer Quarles, beeft zich eergisteren naar Rotterdam begeven, en na aldaar ten raadhuize door Heeren Burgemeester en Wethouders, en eene Commissie uit den Stedelijken raad, ontvangen te zijn, door deze vergezeld, de bewaar school aan het Kwakcmaathet Theatruin Anatomicum, het ontleedkundig kabinet, de localen voor het onderwijs, en de kraamzaal; het chemisch labo ratorium der geneeskundige school aan de galerij, de algemeene begraafplaats in Krooswijk, den horlus botanicus, cn de stads fabrikaadje, achtereenvol gens bezocht en in oogcnschouvv genomen. Op het raadhuis teruggekomen, werd aldaar aan Zijn Hoog Welgeb. een dejeuner-dinatoir aangebodenna afloop waarvan hij, omstreeks half zeven ure, naar de residentie terugkeerde. Wij lezen in de Utr. Stads-Cour. het volgende artikel: ln de Sneeher Courant leest men dd. 1 April, dat nabij het Tolhuis, bij ecne opgraving, oudheden gevonden zijn, en een aantal kenners en liefheb bers zich derwaarts begaven tot persoonlijk onderzoek. Er is gevonden 1° een zilveren penning met het opschrift ivbiieum argent 2°. een steen van 1 voet dikte en 4 voeten oppervlakte, die welligt eenmaal tot dekstcen van een graf diende, want de inscriptie in ruwe letters is: diti se ense cre et, dat men zou kunnen vertalen door liij doe zich gelden door zijn rijk zwaard. [Dat rare latijn en die vertaling nu eens daargelaten, maar heeft de Utr. Stads-Cour. dan niet gemerkt dat die letters op eene andere wijze tot woorden afgedeeldeen Ncderduitsch opschrift uitmakenwaarvan de eerste woorden zijn dit is een enz. Daar zal die snaak uit Sncek plezier van hebben Men schrijft uit Lienden: «Dezer dagen is, in dc nabijheid van het landgoed Kol verschoteneen menschelijk geraamte gevonden. Het lag 2 voet diep onder den bouwgrondnaast hetzelve vond men een buitengewoon lang en breed tweesnijdend slagzwaard. Daar deze voorwerpen grootendeels vergaan warenschijnen zij reeds langen tijd aldaar gelegen te hebben. Men kan vele gissingen maken omtrent de redenen van dit zonderlinge verschijnsel, doch geene met genoegzame zekerheid. Wij verwachten nadere bijzonderheden. 's GRAVEN1I AGE4 April. Bij de alhier gehoudene plegtige godsdienstoefeningen zijn door de verschil lende leeraars hartelijke dankgebeden tot God gerigt, wegens de aanvankelijke herstelling des Konings. Met vreugde verneemt men, dat de herstelling des Konings in de laatste dagen zoo zeer is vooruitgegaan, dat Z. M. bereids, immers ten deelezijne werkzaamheden beeft hervat. Heden namiddag wordt er, tot viering van de gelukkige herstelling des Konings, familie-diner ten hove gehouden. Ter gelegenheid van het Paaschfeesl, heeft er heden morgen in de Kapel van H. M. de Koningin eene plegtige dienst plaats gehad. Aan al de Russische onderdanen, die zich in deze residentie bevinden, is het veroorloofd gewordendaaraan deel te riemen. fill. KK. HH. l'rins en Prinses Frederik der Nederlanden cn Hunne oudste Dochter, Prinses Eouisahebben heden morgen in de Kloosterkerk liet 11. Avondmaal gebruikt; de toediening daarvan geschiedde door den Wel-Ecrw. Heer Jas. De Minister van Oorlog beeft ter kennis gebragt van ouders en voogden, die verlangen mogtcn, dat luinrie zonen of pupillen ten dezen jare als kadets op de Koninklijke militaire Akademie worden geplaatst, dat zij, ten einde bedoelde hunne betrekkingen worden toegelaten tot liet vergelijkend examen, hetwelk omstreeks het midden van de maand Junij aanstaande te Rreda lus- sehen de adspirantcn naar gezegde plaatsen zal worden gehouden, een adres aan het Departement van Oorlog zullen beliooren in te zenden, en wel vóór den 8sieu 5}ei aanslaande; zullende na dat tijdslip geene verzoeken ter admissie tot voorschreven examen meer worden aangenomen. Dc belanghebbenden zijn daarbij onder anderen verwittigd: 1°. dat er, voor de infanterie bier te Lande, 16 plaatsen van kadet ter vervulling zijn opengesteld, zullende in dit j aar wederom geene admissie voorde wapens der cavalerie, artillerie en genie hier te Lande plaats hebben, en 2°. dat voor de dienst in de Koloniën 18 jongelingen bij gemelde Akademie als kadets zullen kunnen worden geplaatst, als: 8 voor de infanterie, 6 voor de artillerie, 3 voor de genie en 1 voor dc cavalerie. Den 2(len dezer is een proefrid gedaan van den spoorweg van hier, langs Delft tot aan de Poldervaart in de gemeente Ketel, bij welke gelegenheid bet kromme bulpspoor bereden is, hetwelk door de Spoorweg-Maatschappij gelegd is, lot liet omrijden van het laantje van J. van der Gaag. Deze proefrid is met volkomen goed gevolg gedaan. Tot dezelve is eene der langste locoinoti- ven (de Komeet), patent-machine van Stephenson, gebruikt, welke zoowel voor- als achteruit, rnet twee platte wagens en een beestenwagen, zeer gel ij - dclijk door het bogtige bulpspoor gereden zijn. Wij zijn nieuwsgierig of onze stedelijke raad in het vervolg, behalve de thans bestaande belasting op het rundrleesch enz., het wild, als bazen, een den, ganzen, patrijzen en wat toch uitsluitend aan der rijken discli te huis behoort, zal vrij laten. Stoompost Met genoegen verneemt men, dal de verdienstelijke Heer van Ollefen, met echtgenoot cn dochter, door de Directie van den Koninklijken Neder- duitsclien Schouwburg alhier, voor bet volgende spcelsaizoen zijn verbonden, en reeds met bet einde van Mei aanstaande zieh alhier zullen vestigen. DORDRECHT, 3 April. Heden morgen vroegtijdig zijn van deze stad vertrokken vier buisgezinnen, om zich te Rotterdam in te schepen aan boord van bet Nederlandseh barkschip Nagasackigevoerd wordende door Kapitein F. A. Bunnemoijer, bestemd naar Noord-Ainerika. Alle behooren tot de afgescheidene gemeente. LEERDAM, 2 April. Het is thans zeker, dat de afgescheidenen uit Leerdam, Hoog- en Laag- End, Spijk, Vuuren en omstreken, alsmede een gedeelte uit Zeeland, ge- zamelijk 220 personen, zich Zaturdag 10 April, aan boord moeten bevinden van bet te Rotterdam liggende schip dc Maasstroom, Kapt. Schut, om daar mede naar Noord-Amerika te stevenen en bun geluk te beproeven. Ook hier verneemt men van alle zijden, dat het winterkoren goed staat en bij gunstig weder cn zonder onheilen, een rijken oogst belooft. Hier te Leerdam cn minstens drie uren in den omstrek, is ecne verbazend groole boe- veelheid aardappelen gepoot. LEEUWARDEN, 1 April. Heden hield bet Frieseh Genootschap voor Geschied-, Oudheid- en Taal. kunde, deszelfs 56stc vergadering. Uit bet verslag bleek, dat de bibliotheek en bet penningkabinet aanmerkelijk toenemen in belangrijkheid en dat het Genootschap zich verheugen mag, in de welwillende ondersteuning van vele beoefenaren der wetenschap. Bij monde van Dr. J. G. Ottemawerd vervol gens verslag uitgebragt, omtrent de Winteravond-vergaderingen alhier, en bij monde van Ds. A. Winckler Prins, omtrent die te Hecrenvecnwaarna dezes

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1