H JE R IJ E£. coliinini co no avondschool bezocht en den onderwijzers de opvoeding der jeugd als grondslag van het heil van den Slaat met nadruk aanbevolen. Binnen kort zal de stad met gaz worden verlicht. LOHBABDIE. Het getal inwoners van dit Koningrijk bedraagt in de 9 provinciën, name lijk Milaan, Como, Bergamo, Brescia, Pavia, Cremona, Soudrio, Mantua en Lodo, 2,670,800 zielen, van welke in de stad Milaan alleen 426,558. OOSTE9TRUH. WEENEN, 16 Maart. In de zitting der Stenden van Neder-Oostenrijk, in het begin dezer maand, is onder anderen van Begeringswege mededeeling gedaan van de Keizerlijke verordening betrekkelijk de aflossing der tienden en ecrediensten, met uit- noodiging aan de Stenden, om zoodanige aanmerkingen mede te doelen, ■welke voor de de weldadige oogmerken des Keizers, voor zoo veel Neder- Oostenrijk betreft, zouden kunnen bevorderlijk wezen. De vergadering beeft besloten baren innigen dank voor een zoo heilzamen en door de Stenden lang voorgestelden maatregel te betuigenmaar tevens baar diep leedwezen uit te drukkendat Z. M. liij een zoo geheel binnen den werkkring der Stenden liggend onderwerp, den lVaad dier vergadering niet vóór de uitvaardiging der verordening bad gevraagd waardoor vermoedelijk ongelegenheden zonden zijn voorgekomen, die men thans zeker zou ondervinden. Op den laatsten dag der zitting is met algemeene stemmen een voorstel aangenomen om bij de Regering de noodige stappen te doen, ten einde de Afgevaardigden van den vierden siand, de steden en markvlekken des lands, die tot hiertoe slechts ter vergadering werden toegelaten, om staande, de voorlezing der Keizerlijke voorstellen lot heffing der belastingen aan te booren, en zich dan te verwijder den zonder aan de beraadslagingen te mogen deelnemen in bet volle genot der region te herstellen, welke aan hen, even als aan de Afgevaardigden der overige standen oorspronkelijk waren toegekend geworden. Er worden thans aan onze Iloogeschool in 29 onderscheiden vakken van wetenschappen voorlezingen gehoudendie alle sterk bezocht worden. Dc voorlezingen over de natuurkunde van den Hoogleeraar Ettinghansen werden dezen winter door 1,300 toehoorders bezocht, onder welke 580 staatsbeambten, 46 hoogleeraren, 261 geneesheeren36 advocaten, 20 kunstenaars en 26 geestelijken. ILL1IUE. Te Krainburg en omstreken was in liet begin dezer maand zulk eene ont zettende hoeveelheid sneeuw gevallen, dat men een tunnel in de hard gewor den sneeuw heeft moeten gravenom den weg langs den Loibl begangbaar te maken. Twaalf dagen is er aan gearbeiden liet kunstwerk zal wel tot Mei kunnen blijven bestaandaar liet zeer hecht en stevig is. WALLACUTË. BUCHAREST, 25 Februarij. In hare zitting van eergisieren heeft de Algemeene Vergadering een wets ontwerp van het hoogste belang aangenomenvolgens hetwelk aan 14,000 huisgezinnen, bevattende meer dan 60,000 Bohemiërs ol Heidens, (ookZigeu ners genaamd) als slaven behoorende aan den Staat, aan de kerkelijke en we reldlijke geestelijkheid en de openbare inrigtingende vrijheid is geschonken. Deze daad van menschlievenciheid doel de grootste eer aan den Hospodnr, Vorst Ribesco, die dc wet voorstelde en aan de Vergadering, die ze aannam. De Metropolitaan, niettegenstaande den tegenstand, welke deze wet bij de geestelijkheid ondervond, heeft voor de Vergadering eene krachtige rede uit gesproken, waarin hij haar aanmaande, om de wet aan te nemen. De vrij gemaakten zullen voortaan slechts eene belasting van ƒ6.betalen, welke in eene bijzondere kas gestort worden en dienen zal om de Heidens, die slaven van bijzondere personen zijn, vrij te koopen. Er blijven van de zoo- danigen nog 10,000 huisgezinnen of 43,000 mensehen over. PRUISÜEN. BERLIJN, 20 Maart. Den 17llcn is nabij Stommeln, op den weg van Keulen naar Venlo, in de aldaar gelegen uitgestrekte bosschen, brand uitgeharstenwelke ongeveer 70 bunders van de Koninklijke domein-bosschen en 20 bunders aan bijzondere personen vernield of zwaar beschadigd heelt. De oorzaak is tot dus ver on bekend. MANOfER. De dochter van den beroemden sterrekundigeMiss Caroline Herschel, die zich ook aan deze wetenschap beeft toegewijd, heeft den 16llen, haar 98sle jaar bereikt. Bij die gelegenheid heeft de Koning baar op de meest vleijende wijs doen gelukwensehenen is zij door het bezoek van den Kroonprins cn Kroonprinses vereerd geworden. Te Bremen waren groote scharen landverhuizers aangekomen, grooten- deels uit Bcijeren en Hessen; men schatte hun getal op 7,000. MASS AU. 20 Maart. De Stenden-Vergadering is lieden geopend met eene aanspraakwaaruit blijkt dat die vergadering zich onder anderen zal hebben bezig te houden met een voorstel der Regeringom door bet ondernemen van uitgebreide open bare werken, te gemoct te komen aan den nood, die, ten gevolge van de schaarscbte der levensmiddelen, ook bij een gedeelte onzer bevolking is ont staan. FRANKFORT. 21 Maart. In sommige streken van Duitscliland is nog groote voorraad graan voorban den onder anderen beeft een landeigenaar in de Wetterau eerst onlangs zijnen oogst verkocht van 1844, terwijl die der twee volgende jaren nog op zijne zolders ligt. Dit is niet het eenig voorbeeld van dien aard. ENGELAND, J.ONDEN, 22 Maart. Het bedrag der naar de Vcreenigde Staten uitgevoerde edele metalen in baren tot den 12den dezer, bedroeg 2 millioen Men meent dat bovendien nog de uitvoer van 1L millioen zal worden vereisebt. Er zijn gedurende bet algeloopen jaar in Engeland en Ierland 299 mil lioen 300,000 brieven verzondendus viermalen zooveel als er gedurende het jaar, vóór de verandering van het postwezen verzonden werden; bijna de helft van dit aantal brieven is verzonden door de kantoren van Londen. De graanmarkt was heden wederom lager, zoodat de meening, dat de prijzen reeds hun hoogste standpunt bereikt hadden gegrond schijnt. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Maart. Het bewind heeft 100,000 vaten meel uit Noord-Amerika ontboden. De helft daarvan is ontvangen de wederhelft moet nog worden aangebragf. De Kamer van Afgevaardigden is in hare zitting van gisteren overgc- gegaan tot de verkiezing van eenen Vice-President, in plaats van den tot Minister van Justitie benoemden Heer Hébert. Deze keus is niet in den geest van het ministerie uitgevallen, zijnde de candidaat der oppositie, de Heer Leon de Malleville, met 179 stemmen tot Vice-President benoemd, terwijl de ministeriële candidaat, de Heer Duprat, slechts 178 stemmen verkregen had. De vermaalde Tooneel-Kunstcnares Mars is in den ouderdom van 69 ja ren overleden. Zij was den 19den December 1778 geboren en had nu zeven jaren geleden het tooneel vaarwel gezegd. De overledene zal mei veel staatsie op het kerkhof Père-Lachaise, aan de zijde van Talma, begraven worden; de acteurs van al de schouwburgen dezer hoofdstad zullen daarbij tegenwoordi" zijnalsmede de vereeniging van dramatische schrijvers. De ijzerbaan van hier naar Havre is geopend. Men heeft begrepen, geene feesten te moeten geven. Daarentegen heeft men eene som van 12,000 fr. aangewezen ten gunste der behoeftigen in de verschillende gemeenten langs langs welke de weg is gerigt. De aanleg wordt hoogelijk geroemd. De afstand van Parijs naar;Havre, 114 Eng. mijlen of 38 uren, is in 121 uur afgelegd. R F Ui Cl IR. BRUSSEL, 23 Maart. Volgens den Précurseur zijn meer dan 20 schepen van aanzienlijke grootte verzekerd die met volle ladingen koren en meel van de Vereenigde Staten verwacht worden. De jonge Graaf van Liedekcrkedie sedert langen tijd leed aan krank zinnigheid die dikwijls oversloeg tot razernij, heeft gisteren in de gemeente Joinbe, tegen 7 ure in den avond, zijn beide zusters dood geschoten. Daarop verwijderde hij zich en zeide, dat hij ook de andere leden zijner familie ging vermoorden; na tot Huy te zijn gevlugt, is hij teruggekeerd en heeft zieli weder te Géiousant vertoontalwaar het onheil heelt plaats gehad. Bij de lijken zijner zusters gebragt heeft hij bedaard erkend, beiden te hebben dood geschoten. Naar men verneemtzijn zij de slagloffers geworden van hare zucht, om haren ongelukkigcn broeder zelve te verzorgen, in stede van hem in een gesticht te doen verplegen. De lieer Karei Lcdeganck, provinciale Inspecteur van het lager onder wijs, toegevoegd Hoogleeraar hij de hoogesehool van Gent, lid van verschei den letterkundige maatschappijen, een der voornaamste Vlaamsehe dichters van dezen tijdis 11. Vrijdag te Gent overleden. De werkzaamheden voor het delven van het afleidings-kanaal der Leije, van Deynze naar Schipdonck, gelegen lusseben Nevele en de Brugsche vaart, zijn aangevangen. Er zijn een aantal Ilollandsche aardewerkers aangekomen om te dienen als pulbazen. STAMS BECtlCT. NOTIFICATIE. BURGEMEESTERS en WETHOUDERS der Siad LEYDEN, gezien heb bende de Notificatie van Ilun Ed. Gr. Achtb. de Hoeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den 5dcn Januarij jl.Provinciaalklad N°. 2) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-IJkcr alhier, van den 22ste" dezer maand; geven mits dezen den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligting te kennentot het doen Herijken van al de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten cn Gewigtenbenevens de bij de Inhoudsmaten voor drooge waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21slcn Deceiriber 1822, Staatsblad N°. 54) moeten wor den afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezor ging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg. Zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den 6dcn April, II7llel' April

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3