BUITELLvlISDSCHE BEBIGTEN. AMSTERDAM, 23 Maart. Heden heeft in de I.uthersche oude kerk het jaarlijksche verslag plaats gehad wegens de stads armenscholenbenevens het examen der leerlingen. Bij deze gelegenheid werd het 50-jarig bestaan dier scholen ph'gtig her dacht. De Ed. Achtb. Heer Mr. A. Backer, lid van het collegie van Curato ren trad als spreker op. De feestredenaar schetste in eene inleiding het nut eener verstandige en doelmatige ontwikkeling des kinderlijken verstands, en rigtte daarbij hijzonder het woord tot de behoeftige ouders der leerlingen. Vervolgens leverde de spreker eene beknopte geschiedenis der scholen, waarin vele historische bijzondei lieden van hoog gevvigt werden vermeld onder ande ren dat reeds op den 9!'en December 1342, door Graaf Willen IV, voor het onderwijs der jeugd in Amsterdam werd gezorgd. Ten jarc 1745 werden dc stadsscholen opgcrigthet verdient opmerking, dat destijds niet het onder wijs der kinderen het hoofddoel was, maar dat men dc jongens en meisjes van de straat wilde houden. Door de heilzame bemoeijenissen van de Maat schappij: tot Nul van 't Algemeenkwam in 1797 het verbeterde onderwijs op de stads-armenscholen, de tegenwoordige inrigting, tot stand. De Staats raad van Hall is de eenige nog in leven zijnde, van de edele mannen, die voor 50 jaren het nuttige werk volbragten. Ter gelegenheid van dit halve eeuwfeest, hebben Curatoren eenen gouden gedenkpenning laten slaan, die den Heer van der Keilen te Utrecht tot eer verstrekt. Op de eene zijde ziet men het stedelijk wapen tusschen de jaar tallen 17971847, met het randschriftStads-Armenscholen. Verbeterd Onderwijs. Op de keerzijde leest men: Onderwijs een schat vooreen schild te^en de armoede. Uit het kernachtige verslag dat de spreker thans gaf, bleek dat in het jaar 1846 de 12 scholen door 5,492, en de avondscholen door 1,224 leerlin gen werden bezocht. De collecte ten vorigen jare had dc som van ruim 6,191 opgebragtI overigens werden giften ontvangen om aan verdienstelijke jongelingen zilveren uurwerken uit te reiken. Onder anderen eene van 2,500door een onbe kenden menschenvriend geschonkenom het fonds van den edelen Konig te stijven. Na den afloop van den tusschenzang beklom de Heer Backer wederom den spreeksloel, en bragt den dank der Curatoren aan alle aanwezigen voor hunne belangstelling; alsmede aan den dichter Mr. J. van Lennep, voor het vervaar digen der gezangen en aan Dr. Viotta, den componist der muziek, waarna de geachte redenaar den Goddelijken zegen voor de stads-armenscholen afsmeekte. Met het zingen van den slotzang werd dit feest besloten. Met genoegen vernemen wij dat de bemocijingen tot de oprigting eener bewaarschool in wijk 14 en 15, eerlang met den heston uitslag zullen wor den bekroond, UTRECHT, 23 Maart. Heden, na omstreeks 6 lire, barstte een zwaar onweder los boven deze stad, verzeld van eene hagelbui. De hagel viel in ongewone groette neder en in j zulk eene menigte, dat sommige straten er voor een oogenblik mede bedekt •waren als of het gesneeuwd had. Wij vernemen dat vele glasruiten zijn in geslagen en groot nadeel aan te vel tl staande groenten is toegebragt. Bij den aanvang van het weder zag men een dubbelen regenboog. KAMPEN, 22 Maart. De Heeren Gebr. Klinge alhier hebben dezer dagen de aangevraagde con cessie tot bet daarstellen eener stoomboolvaart op Huil ontvangen, en zullen 1 nu zoo spoedig doenlijk deze dienst een aanvang doen nemen. ASSEN, 22 Maart. Blijkens de daaromtrent ingekomene rapportenzijn op de onderscheidene jaarmarkten in Drenthe in 1846 aangevoerd: 25,147 stuks rundvee, 6,760 paarden19,145 schapen en 14,459 varkens. Over het algemeen is het rundvee, met veel handel, tegen zeer hooge prijzen verkocht geworden. Voor koeijenaanstaande te kalven, heeft men lot 132 kunnen bedingen. De 9 handel in paardenschapen en varkens was het over het geheel genomen le- I vendig, en de prijzen in evenredigheid van vroegere jaren niet verminderd. MAASTRICHT, 22 Maart. In de vorige week hebben in deze Provincie twee belangrijke gevallen van brand plaats gegrepen. De eerste is ontstaan in het gcmecnle-bosch van het Hollandsch grensdorp Vaals, ten gevolge waarvan onderscheidene bunders hout gewas vernield zijn de oorzaak van den brand is onbekend. De tweede had plaats in den morgen van 19 Maart, in het gehucht Pieper, gemeente Wit- tem zijnde dit gansch gehucht, bestaande uit zes woningen, geheel in de asch gelegd. Geen der gebouwen was verzekerd. Men heeft nog alles aange wend om iets der have te redden, maar dit heeft niet mogen gelukken, en de zes huisgezinnen zijn van alles ontbloot en verkceren in de grootste ar moede; door de zorg van den Baron Thiemis zijn de ongelukkigen voorloopig onder dak gebragt. Tot het te keer gaan van beide betreurenswaardige bran den hebben vooral de in die streken gestationeerde Marechaussé's zeer veel bijgedragen. Hoe deze laatste brand veroorzaakt isis mede onbekend. WEST-INDIE. CARACAO15 December. o De van daar ontvangene brieven luiden gunstig wat den landbouw betreft door den aanhoudenden regen. Twee soldaten van het garnizoen zouden waarschijnlijk doodgeschoten worden, een die zijn korporaal had doorstoken, en een ander die den gezaghebber, na eene strafoefening, met zijn' politiemuts in het aangezigt geslagen had. De gezaghebber, de Majoor Esser, tracht vooral de dronkenschap bij de soldaten tegen te gaanheeft daartegen de strengste bevelen uitgevaardigd en laat onder hen tot dat einde exemplaren van het dagblad de Volksvriend uitdeelen, ProvUtr. Cour.) VEREKXEGBE SSTATEX. NEW-YORK, 1 Maart. Er worden hier aanzienlijke hoeveelheden graan naar Frankrijk en Enge land ingescheept. Volgens berigtcn uit Philadelphia van den 23slctt Februarij, waren daar belangrijke omzettingen in granen gedaan op levering in Maart. Er vertoonde zich eene neiging tot daling der prijzen. EfiïPTE, De Speclaleur Egyptien van den 28slcn Februarij meldt, dat twee dagen te voren het gewone feest van den Dossa had plaats gehadter gedachtenis van de geboorte des Proleets. Omstreeks 200 personen hebben zich onder de poten van het paard geworpenbij die gelegenheid bereden door den Cheick afstammende van den beruchten Ahoubckir, en zijn min of meer gewond door de hoeven van het dier, waardoor zij zich lieten vertrappen. HUSLAND. PETERSBURG, 13 Maart. Na de voltooijing in het foil St. Pieler en Paul alhier, van het gebouw, bestemd tot het bewaren van het gemunt geld en de gouden en zilveren baren, zijn de volgende sommen op verschillende tijdstippen, uit de kelders van het fort in het nieuwe gebouw overgebraglnamelijk: In de maand December van 1844 aan geld en slaven, voor 70,464,245 roebels 90 kope ken; in Junij 1845, voor 12,180,000 roebels, cn in Februarij 1846, voor 11,705,725 roebels 28 kopeken. Onder deze sommen was voor 56,000,000 roebels aan gemunt zilver, voor 30,385,000 aan gouden munt, en aan staven voor 7,964,971 roebels 27 ko peken te zamen 94,349,971 roebels 27 kopeken. Het bedrag werd telkens verantwoord in eene zitting van den raad van beheer der crcdiet-instellingen van het Keizerrijk, in tegenwoordigheid van den bevelhebber der vesting, van de leden van bestuur der uitgifte van de crediet-brievcnmet bijstand der afgevaardigden uit de kooplieden van Petersburg en van vreemde han delaars. In 1846 is het bedrag der gelden welke niet begrepen zijn in de kas van het bestuur van het crcdietmerkelijk vermeerderd. Op den lslCÜ Januarij 1847 beliep hetzelve eene som van 11,317,177 roebels 73 kopeken. Hel gansche beloop van het credict-eu depot-papier, was derhalve den lsten Januarij 1847 105,667,147 zilveren roebels. Men zegt dat de Regering last heeft gegeven om de werkzaamheden aan den ijzeren spoorweg tusschen deze stad en Moskau met meerder spoed voort te zetten dat de spoorweg tusschen onze stad en Zarskoje Selo tot Gatschina voortgezet zal worden, en dat aan eene maatschappij vergunning verleend is tot het aanleggen van eenen spoorweg van hier naar Baltischportaan den ingang van de golf van Finland. - Bijzondere brieven melden, dat te Riga en in andere Oostzce-havens zoo vele toevoeren van granen uit de binnenlandsche provinciën ter uitvoer zijn aangekomen, dat tot derzelvcr vervoer 600 tot 700 schepen zouden noo- dig zijn. Volgens berigten van de Poolsche grenzenzag men binnen zeer korten tijd de reeds vroeger aangekondigde opheffing der tollinie tusschen Rusland en Polen le gemoet. Als daarmede in verband staande werd eene aanschrij ving beschouwd, waarhij de Poolsche ambtenaren gelast werden, om hunne correspondentie behalve in de Poolsche, ook in de Russische taal te voeren, tot het aanleeren van welke taal hun een bepaalde tijd is verleend. Voor het Poolsche fabriekwezen, dat sedert 1830 zeer in verval is geraakt, vleide men zich dat de opheffing der tollinie heilrijke gevolgen zou hebben. GKIEIENLANB. ATHENE, 10 Maart. De Regering heeft aan de Porte verklaard dat zij ongezind is lot eenigera stap ter verzoening jegens den Turkschen Gezant Mussurus, doch bereid te zijn een Gezant naar Constantinopel te zendenom haar leedwezen over de verstoring der goede verstandhouding te betuigen; met bijvoeging dat, bijaldien de Porte dit voorstel aannemen en van hare zijde een nieuwen Gezant naar Athene zenden mogt, dc Heer Koleltis geenerlci zwarigheid zou maken om dezen Gezant terstond bij zijne aankomst te gaan begroeten, en hem, zoo voor zich- zelven als uit naam des Konings, de verzekering te geven dat hij eene ont vangst zou genieten, in allen deele overeenstemmende met zijne betrekkiug van Vertegenwoordiger eener bevriende Mogendheid. Men meent dat Oosten rijk zijnen Gezant zou gelasten om tot de wegruiming der bestaande moeije- lijkheden mede te werken. ITALIË. ROME, 11 Maart. Nadere huiszoeking te Ancona heeft papieren doen ontdekkenwelke veel licht verspreiden over dc zamenzwering der ultramontaansche partij. Een geheel genootschap meest uit geestelijken zamcnsteld is gevangen gezet. De Paus heeft eergisteren als Priester gekleed, met den Kardinaal Pic-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2