KENNISGEVING. BROODZETTING, KENNISGEVING. De Aartsbisschop van Parijs, ofschoon vee! aan de Regering verpligt, l>e- toont zich uiterst ontevreden over dezen maatregel, waarhij hij ook indedaad in zijn geestelijk gezag wordt verkort, en hij wordt daarin ijverig ondersteund door het hoofd-orgaan van de partij der zoogenaamde ultramontanen. De aanhangers dezer partij kunnen en durven zich niet verklaren tegen de Paus- selijke uitspraak. Zij betuigen dan ook den grootsten eerbied daarvooren duchten alleen, zoo zij voorgeven, dat deze inrigting, even als het Concor daat, gevolgd zal worden door organieke artikelen, strekkende om het Ka pittel van St. Denis met den tijd te verheffen tot eene onafhankelijke, per soonlijke en huiselijke Kerkwelke de vereischte geestelijken voor de Zee- en Landmagt, de scholen en de gevangenissen zoude kunnen leveren. Het voorstel van den Heer Rémilly, strekkende om eene belasting te heffen op de honden, zal, ten gevolge van hel besluit eener overgroote meerderheid van de Kamer der Afgevaardigden in overweging worden geno men. Men heeft, en teregt, begrepen, dat het voorstel tot eene belasting, welke door zoo vele departementale raden als noodig en nuttig was aange prezen, niet ligtvaardiglijk en zonder eenig onderzoek behoorde te worden afgewezen. De Heer Marot Ballange heeft die voordragt bestredenin het belang der jagers en der min vermogende bewoners van het platteland. Hem dacht, dat er andere voorwerpen van weelde bestonden, als paardenrijtuigen en kostbaar huisraad, «elke aan belasting konden worden onderworpen. De Heer de Tracy heeft het voorstel ondersteundinzonderheid in het belang der openbare veiligheid. Wat betreft de geldelijke opbrengst, deswege heeft de voorsteller eenige statistieke opgaven medegedeeld. Hij berekende het aantal honden op twee en een half milliocn, waaronder 1,300,000 zoogenaamde nuttige honden en 1,200,000 andere. Hij meende dat deze opgave als een minimum konde worden aangemerkt, en dat van de belasting, zoo als hij die had voorgesteld, eene gemiddelde opbrengst van 12$ millioenen fr. konde worden verwacht. Hij beriep zich op het voorbeeld van Engeland, alwaar men zelden een hond ziet losloopen alwaar een troep jagthonden 900 fr. aan belasting kosten deze belasting 4 millioenen fr. oplevert. Men begint hier den zwavel-aether thans ook te gebruiken ter ontmas kering van het bedrog van lotelingen die gebreken veinzen. Zoo heeft men onder anderen aan een, die eene zware kromming van den rug voorwendde, den aether toegediend, en in zijnen daarop volgenden slaap is hij zich begin nen uit te rekken, en zoo regt geworden als een kaars. 'i'e Wissemburg is den Hden dezer overleden zekere Apfel, welke de stad Straatsburg als zijnen erfgenaam heeft benoemd. Hij bezat 00,000 tr. jaarlijksche renten op den Slaat, behalve nog menigvuldige en belangrijke eigendommen. Hij heeft begeerd, dat de renten van zijn vermogen gedurende 8 jaren zullen worden gekapitaliseerd als wanneer hetzelve 3 millioenen zal bedragen, en dat de vruchten alsdan groolendeels zullen dienen tot onder houd en opluistering van den schouwburg van Straatsburg, zonder dat de stad van hare jaarlijksche bijdrage zal worden ontlast. Men rekent, dat het be stuur van dien schouwburg alsdan vrijelijk over 200,000 fr. zal kunnen be schikken. Ilij heeft verder jaarlijks 1 pc. van de renten Ier beschikking gesteld van het armenwezen en elk schrikkeljaar 2 pc. aangewezen ten be hoeve van arme studenten. Bij treffende algemeene rampen zal de stedelijke raad eene zekere som van de renten kunnen aanwendenom de hulpbehoe venden te gemoet te komen. Door honger en ellende gedrongen, hebben onderscheiden troepen hoeren uit Rhijn-Beijercn en Pruisscnzich op Fransch grondgebied hegeven, om daar te bedelen ten gevolge van dien heeft de Overheid in de omstreken van Bilche, (departement van de Moesel) hij eene brug, soldaten post doen vatten, om die nieuwe indringers af te wijzen. USES, «IE, BRUSSEL, 18 Maart. De Kamer van Afgevaardigden heeft bepaald, dat voortaan de dienstijd der soldaten 8 jaren zal duren. De prijzen der granen en van den anderen leel'lpgt zijn te Gent en op andere plaatsen merkelijk gedaald. Dat de landlieden te veel geld voor het koren verderen is bekend; maar het voorbeeld hetwelk de graanhandelaars, de Hoeren Aug. en Isid. Clinck- spoor te Gend, hebben gegeven, om die vordering tegen te werken, wclligt niet. De boeren vorderden 27Brahandsche guldens of 50 fr. voor het mud. Niemand kocht hij hen. Op eens brengen gemelde graanhandelaars 400 mud koren ter markt, waarop de prijs tot 21 guldens daalde. De boe ren moesten dus met hunne granen huiswaarts keeren. §TAD§ 15 ER IC1 TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEYDENbrengen ter kennisse van de Ingezetenen dezer Stad: Dat, in aanmerking genomen dat de bestaande Belasting op de Rogge, zoo wel hij wijze van Opcenten van de hier ter Stede ter maling aangegevene, van 's Rijkswege belaste Rogge, als van hel binnen deze Stad ingevoerd wordende Roggebrood en Meel, tot hiertoe geheven wordende, een bezwaar voor de Inge zetenen moet opleveren hij de duurte der levensmiddelen, en vooral hij de toenemende rijzing der Graanprijzen Dat de taak der Plaatselijke Besturen «elke hun hij Koninklijk Besluit is opgelegd, om den prijs te bepalen van Ijet Brood, waarboven het niet. mag worden verkocht, aan vaste berekeningen op goedgekeurde grondslagen onder worpen is, en de Stedelijke Besturen, dien ten gevolge, hij de rijzing der Graanprijzen verpligt zijn den prijs van het Brood in verhouding lot dezelve te bepalen Dat de Regering desniettemin genegen is en zich verpligt gevoelt, om alle middelen, welke onder derzelver bereik liggen, aan te wenden, waardoor hij de tegenwoordige rijzing der Granen hare minvermogende Ingezetenen worden te gemoet gekomen De Raad in deszelfs vergadering van den 17>lcn dezer maand, besloten heeft, onder hoogcre goedkeuring, om de heffing der Stedelijke Opcenten van den Rijks-accijns op de Rogge, en van de daaraan geëvenredigde Stedelijke Belas ting op den invoer van Roggebrood en Roggemeel, voorloopig van en met den 22$ten dezer maand tot en met den 31stcn Mei aanstaande te schorsen, waar door de prijs van elk Roggebrood, wegende één en één half (Ij) Nedcrlandsch Pond, met één en één halve (1$) Cent wordt verminderd. Dat bij de onmogelijkheid oin den gang der omstandigheden te stuiten, dit het eenige middel is, waardoor de Stedelijke Regering zicli in slaat gevoelt om hare ingezetenen te gemoet te komen, al moge het voor dit oogenblik groote opofferingen veroorzaakendie later zullen moeten worden gedekt, zal het Bestuur aan alle deszelfs verpligtingen kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat dit bewijs van de zorg der Stedelijke Regering voor hare ingezetenen, door deze op prijs zal worden ge steld, door van hunnen kant alles hij te dragen, wat de op haar rustende taak gemakkelijk kan maken. Aldus gedaan en gepubliceerd bij 11. II. Burgemeester en Wethouders der Stad Lcyden, op heden den 20stcn Maart 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU III EU. Ter onlunrianlie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Ingaande Maandag den 22slen Maart 1847. Maximum van den prijs, waar niet hovenmaar wel heneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk besluit van den 25sten Januarij 1826, Staatsblad N°. 5) en de dispositie van H. II. Gedeputeerde Staten van Zuid- llolland, van den 5den December 1828, {Provinciaalblad N°. 161.) liet Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlaud- scbe ponden, (door de schorsing der Stedelijke Belasting) op 45 Cents. Een pond vijf oneen, (door de schorsing der Stedelijke Belasting) op 22 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 41 Vijf oneen, op.20$. Het Franschbrood van een Nederl. pond, op 41 Vijf oneen, op20$ Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op36 Vijf oneen, op13 liet minste soort of zoogenaamd krop uit dc zakvan een Nederl. pondop30 Vijf oneen, op15 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op het hakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5d(;n September 1846. Ley den20 Maart 1847. Burgemeester en Wethouders der stad Leaden, DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUT T KAM MER. Tweede Zitting van den Militieraadover het Kanton Ley den, N°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, geven hij deze kennis aan de lotelingen dezer Stad, behoorende tot de ligling van liet jaar 1847, dat de Tweede Zitting van den Militieraad voor deze Stad zal plaats hebben, op het Raadhuis alhierop Donderdag en Viijday den 25stc" en 26slen Maart aanstaande, 's morgens ten 9 uremet vermaning, om op die dagen en uren, voor bovengemelde!) Raad te verschijnen, ten einde hunne vrijstelling op hunne ingediende reclames, of wegens personele ongeschiktheid, te vernemen; terwijl zij, hij gebreke hiervan, (al ware het dat liet biljet tot oproeping van ieder derzelve in 't hijzonder, niet behoorlijk aan hen mogt zijn bezorgd) ingevolge art. 38 der wet, van den 27slen April 1820, zullen ge acht worden geenerhande reden tot vrijstelling te hebben, en voor de dienst finaal worden gedesigneerd. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij 11. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Ley denop den 15'le" Maart 1847. DU RIEU, Ter ordonnantie vari dezelve, Y. PUTTKAMMER. AK1DEMIE-MEUW8. PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCHE IIOOGESCHOOL. Den 15dca Maart de Heer C. Lens, van Utrecht, in de Medicijnen, na ver dediging zijner Dissertatie: de pelvi rhachitica ej usque effectu in parlum cum ohservationibus.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3