bij let losgaan van de Dwina, 50,000 last rogge, bijna 6,000 last tarwe cn 20,000 last gerst, om dadelijk naar buitenslands vervoerd te worden. SFAIJE. MADRID, 12 Maart. Men spreekt voortdurend van oneen iglicdcn tusschen den Minister van Oorlog Oraa en zijne amblgenootencn acht het niet onwaarschijnlijk dat eerstge noemde door den Genei aal Jose de la Concha zal vervangen worden. In de zitting der Kamer van Afgevaardigden van gisteren is het amendement van den Generaal San Miguel strekkende tot uitbreiding der laatst afgekondigde amnestie met 98 tegen 71 stemmen verworpen. Heden is voorlezing gedaan van een door eenigo Afgevaardigden van verschillende partijen onderteekend voorstel, tot herziening van liet reglement der kamer, en tevens orn voortaan geen beraadslagingen over het antwoord op de troonrede te houden, ten einde een kostbaren tijd te hesparen. Inderdaad duren die beraadslagingen nu reeds weken het voorstel is aan eene commissie verzonden. Er zijn hier te lande aanzienlijke hoeveelheden graan opgekochtvoor Fransehe rekeningom met den meesten spoed daarheen te worden vervoerd. Men beweerde alhier dat de echtgenoot van Maria-Christinade Hertog llian- zarès, in die onderneming deel had. De Heraldo deelt een verzoekschrift mede van den Infant Dun Henri- ques aan de Cortes, in welk stuk de jonge Vorst zich zeer uitvoerig en bit terlijk beklaagt over de wijze waarop men hem heeft genoodzaakt Spanje te verlaten en over den tegenstand tegen zijn huwelijk. Hij eindigt dit stuk met do verklaring: «dat hij innig overtuigd is dat alleen zijne vijanden een terugroeping zijner openbare en geheiligde eeden kunnen verlangen, opdat hij zijn aanzien verliezc in het oog der wereld en als een slecht edelman worde beschouwd, die door zijne zwakheid aan allerlei onedelmoedige en onwaardige handelingen toegeeft, terwijl hij. getrouw aan zijn wooord besloten hebbende, om in het huiselijk leven de kalmte te zoeken die hij zoo zeer behoeft cn van welke hij zoo lang verstoken is, los van de begoochelingen der voorbij gegane tijdperken die iu strijd zijn met het stelsel van Staatsregeling, de eer heeft orn ter kennis van de Cortes en van de Natie Ie brengen «Dal hij zich, vereenigen le inet hetgeen de wetten en Koninklijke verorde ningen in dit geval voorschrijven besloten heeft als man van eer, zijn huwe lijk te voltrekken met Dona Elena de Castellvi Shelly Fernandez de Cordova." POKTVCiAL. LISSABON, 10 Maart. In eene bijeenkomst van de aandeelhouders der nieuwe nationale Bank is besloten, om ter voorziening in de behoeften van alle klassen des lands, het oude circulatie middel, hall' papier, half specie, mot 1° April in werking te brengen. Dit middel echter wordt beschouwd als eene tijdelijke schorsing van bet algemeen bankroet der Bankdaar het geen grondig redmiddel kan aanbrengen. Hoewel de havens voor den uitvoer van vreemd graan zijn opengesteld, is er echter nog weinig aangebragt, en daar duizende akkers wegens den oorlog onbebouwd liggenis bet te voorziendat de aanstaande oogst niet genoegzaam voor de behoefte zal zijn. Het smaldeel dat met de blokkade van Oporto belast is, heeft 4 Engcl- selie cn 1 Deenscli schip niet wijn, die den Douro uitvoeren, naar Lissabon opgebragt. Men denkt echter niet, dat zij zullen prijs verklaard worden, om dat bet besluit der blokkade niet aan de Consuls te Oporto is beteekend. Men meent dat. de betieurenswaardige toestand waarin dit land ver keert waarschijnlijk door bemiddeling van de drie andere Mogendheden leden van het viervoudig verbondzal geregeld worden. ITALIË, ROME, 5 Maart. In verschillende streken zijn complotten tegen de Regering ontdekt, waar aan zoowel geestelijken als leeken deel hadden, en tevens papieren in beslag genomen, welke veel licht in de zaak verspreiden en hetgeen vele gevangen nemingen ten gevolg heeft gehad. De Paus wil eene nieuwe Ridderorde instellen, onder den zinspreuk: Voor deugd en verdienstedie aan de belijders van elke godsdienst zou kun nen gegeven worden, cn in 2 klassen verdeeld zijn, waan.fn de eerste den Ridder tot den erfetijken, de tweede tot den persoonlijken adel zal verheffen. De voortzetting der voorstellingen in den schouwburgen is door den Paus gedurende de vasten toegestaan, oin in dezen kommervollen tijd vele mcnsclien riict van hunne middelen van bestaan te berooven. De Vorst Ferdinand d'Estewelke te Pisa verregaand is beleedigd ge worden, is niet, zoo als gemeld was, de broeder van den Keizer van Oosten rijk, maar de oom van den Hertog van Modena. OOSTENKIJ K. WEENEN, 11 Maart. In verscheiden provinciën is een aanvang gemaakt inet dc aflossing der vroon- en licorediensten. De adel is in Gallicië en Moravië over de aan dc boeren toegekende voordcelen zeer verstoord terwijl de boeren nog meer vor deren cn alle dienstpligtiglieid weigeren, mecnende dat het Keizerlijk besluit dit bepaald zou hebben. De tot dus ver gedane uitgaven van den Staat voor spoorwegen in dit land, bedragen 50 mil boen guldens. Voor 1847 zijn daartoe 10 millioen bestemd. WURTEMRERCl. KLEEBRONN, 13 Maart. Eindelijk is de wolf gedood die sedert twee jaren deze streken verontrustte. Op een daartoe aangelegde jagt is bij uit bet boscli opgejaagd en inet vier schoten getroffen, zoodat hij op eenigen afstand ter nederstortte Het dier is vari liet mannelijke geslacht, groot en sterk, 74 ft' zwaar, bet heeft een zeer breeden kop en gedrongen bals, en schijnt naar de tanden te oordcelen 6 a 8 jaren oud te zijn. Te lleilbronn is onlangs een gezelschap van 240 personen grootendeels uit den omtrek van Wynsberg naar Antwerpen op reis gegaan oin met de driemaster Newhampshire naar New-York te stevenen. Voor deze maand heb ben de agenten voor de volksverhuizing alhier nog voor den overtogt van 2000 rnenschen te zorgen onder welke zich geene hehoeftigen bevinden. De Schwab. Merhur geeft dagelijks nieuwe berigten van landverhuizers. Onlangs is bet bij inscheping van hen die Europa moede zijn, zoo haastig toegegaan, dat een kind is achtergebleven. Weldadige rnenschen hebben bet tot zich genomen, terwijl de ouders naar de nieuwe wereld zeilden. BEIJËREN. MUNCI1EN12 Maart. Het berigt door onderscheiden dagbladen medegedeeld dat de Koningin riaar Weenen was vertrokken, is geheel bezijden de waarheid. II. M. beeft onze stad riiet verlaten. ESGELAN5I. LONDEN, 17 Maart. In bet Huis der Gemeente beeft, bij gelegenheid van de beraadslaging van een voorstel van den Heer Hume oiri de rente der Russisch Nerlerlandsche geldleening niet langer aan Rusland te betalen, de Minister Palinerston be toogd, dat Engeland bij voortduring daartoe verpligt is. Bij de vermelding van hetgeen in der tijd tot de bewuste leening aanleiding heeft gegeven en daaromtrent bepaald is, beeft hij hoofdzakelijk opgemerkt, dat men, na het eindigen van den oorlog, in 1815, begrepen lieel'l, dat de groote Mogendhe den, welke de voornaamste last van dien oorlog hadden gedragen, daarvoor eeriigzins schadeloos gesteld behoorden te worden, en wel door de kleinere Staten, die door den uitslag van den krijg waren bevoordeeld; dat vooral Nederland, door de toevoeging van Belgie was bevoordeeld, en uil dezen hoofde tot het geven van schadeloosstelling verpligt was; dat, vermits Oostenrijk en Pruissen van deze schadeloosstelling afzagenmen bepaald beeft, dat Nederland zich zoude belasten met de betaling van eene door Kusland gedane geldleening; dat echter Engeland, omdat het belangrijke koloniën, die vroeger aan Nederland behoorden (de Kaap, Deinerary, Berbice cn Kssc- quebo) zoude behouden, zich voor de helft niet die betaling heeft belast; dat, toen gehandeld werd over de afscheiding van Belgie van Nederland, Tiusland 60,000 man heeft aangeboden, om die scheiding te verhinderen; dat Engeland, ofschoon zeer ongaarne, in die scheiding heeft toegestemd, ten einde eenen algemecnen oorlog, die anders noodzakelijk geweest zou zijri, te verhinderen; dat ook Rusland, op aandrang van Engeland, in die schei ding heeft bewilligd, maar dat toen tusschen deze beide Mogendheden eene nieuwe overeenkomst is aangegaan, waarbij Engeland, omdat dc scheiding op verzoek en met medewerking van dit Rijk had plaats gehad, zich jegens Rus land tot de verdere betaling van de leening beeft verbonden, terwijl daaren tegen Rusland zich daarbij heeft verbonden, om, indien ooit door den loop der gebeurtenissen de onafhankelijkheid en onzijdigheid van Belgie in gevaar ge- bragt mogt worden, geene nieuwe schikkingen omtrent Belgie aan te gaan, zonder zich vooraf daaromtrent met Engeland verstaan en de goedkeuring van deze Mogendheid verkregen te hebben. De Hertog van Wellington heeft 11. Zaturdag zijn 60ste dienstjaar be'eel'd. Den 6<len Maart 1787 was hij als Vaandrig in dienst getreden. Bij de Lords heeft Lord Stenley den 15,lc" drie petitiën uit Ierland in geleverd, waarin over de alle denkbeeld te boven gaanden drukken verkoop van wapenen te Clonncll cn op andere plaatsen gesproken wordt. Men beeft hier berigt ontvangen, dat het Hamburgsch vaartuig Stepliani, met landverhuizers, op de kust Noord-Arnerica is verongelukt; 160 landver huizers zijn omgekomen, alleen de Kapitein en 4 man zijn gered. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Maart. De Regering beeft besloten om de onzekerheid van de werkelijke magt der Carlistcn in Spanje, troepen naar de aan de Pyreneën grenzende departementen te zendenof de zich daar reeds bevindende corpsen te versterken. Sedert een geruimen tijd is men bedacht geweest op het herstel van het Koninklijke Kapittel van St. Denis, 't welk, ofschoon in de nabijheid van Parijs gevestigd, geenszins aan het geestelijk regtsgebied van den Aartsbis schop van Parijs zoude onderworpen zijn. Thans heeft het bewind werkelijk eene wet lot vestiging van dit Kapittel voorgesteld. Hetzelve zal zijn zarnen- gesteld uit Kanunnikken-Bisschoppen cn Kanunniken van den 2deD rang, met een opperhoofd uit de Kanunnikken-Bisschoppen daartoe te benoemen. Do benoeming zoude geheel aan bet burgerlijk bewind worden overgelaten, ter wijl de Paus slechts aan het opperhoofd en aan de Kanunnikken-Bisschoppen het geestelijk gezag zon verleenen. Men beeft tevens de Pausselijke bulle bekend gemaakt, welke, reeds drie jaren geleden, ter goedkeuring van deze inrigting, door den overleden Gregorius XVI was uitgevaardigd, maar tot dusverre onbekend gebleven.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2