LEYDSCHE COURANT. N*. 35. MAANDAG, 22 MAART. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. B UI TEJN LA IN DSC H E BERE G TEN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. IEYDEN, 20 Maart. Bij den aanleg van eenen der spoorwegen in Engeland, heeft zich onlangs I een voorval opgedaan, dat zeer veel overeenkomst heeft met het gebeurde, I bij de daarstelling van de brug over de Poldervaartin den spoorweg van I 'sGravenhage en Rotterdam. Onder den titel vanEen onverzadelijke I poelleest men daaromtrent het volgende: De constructie van den spoorweg tusschen Shipley cn Keighley gaat met I den meesten spoed voort, uitgezonderd het gedeelte bij de kerk van Bingley, I de Bingley-bog (poel) genaamd. 60 tonnen (ruim 60,883 Ned. ffi) zand en I puin worden elk uur van den dag in dezen poel gestort. Van de eene zijde I worden deze materialen met locomotieven aangevoerd en van de andere zijde I met paarden. Niettegenstaande deze onmetelijke hoeveelheid aan weerskanten door middel van drie sporen in het water geworpen wordt, zoo is elke morgen alles geheel verzwolgen; door het zinken van de zwaardere specie, komt de veengrond regts en links op, en vormt geheele eilanden. Tot nu toe kan men niet met zekerheid zeggen, wanneer deze poel gedempt zal zijn. Stoompost.) De Directie van de Nederl. Handel-Maatschappijheeft bekend gemaakt, dat op Maandag den 3lteu Meizullen worden verkocht420 heele en 3568 halve en kwart kisten Java-Indigo, en 50 kisten Java-Cochenilleliggende te Amsterdam en op Donderdag den 6lJcn Mei800 heele en 3834 halve en kwart kisten Java-Indigo, en 137 kisten Java-Cochenille, liggende te Rotterdam. 'SGRAVENHAGE, 19 Maart. In de zitting van de Tweede Kamer van heden zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet van het tarief voor Notarissen gehouden. Onderscheiden leden hebben daarover het woord gevoerd. De Minister van Justitie heeft het ontwerp verdedigd en toegelicht. Bij hoofdelijke omvraag is het aangenomen, met eene meerderheid van 41 tegen 4 stemmen. Tegen hebhen gestemd de Ileeren Bijleveld, Storm, van Haersolte en Uyt- werf Sterling. De zitting is daarna opgeheven. ROTTERDAM, 18 Maart. Men verneemt dat er hier ter slede een adres aan de Regering onder de voornaamste ingezetenen ter teekening rond gaattot afschaffing van de belas ting op het gemaal en ter barer vervanging door eene andere op de in komsten. De landverhuizing naar Amerika is thans in vollen gangde stad aan de Maaszijde heeft een geheel ander aanzien. Een overgroot getal vreemdelingen voornamelijk Duitschers, en inboorlingen, levert een bont gewemel dooreen, en haasten zich heden aan boord te komen oin morgen door een gelijk getal anderen te worden vervangen, dikwijls scheepsladingen bagagie en gereed schappen met zich voerende. Alreeds zijn er nu voor meer dan 40,000 per sonen overeenkomsten gesloten, die dit jaar den weg over Rotterdam ne men. AMSTERDAM, 16 Maart. De Arrondisseinents-Regtbank alhier heeft onlangs heslist, dat de man die het bedrijf van koopmanschap, door zijne vrouw uitgeoefend, uitdrukkelijk of stilzwijgend toelaat, niet gerekend kan worden verpligt te zijn om gestand te doen aan verbindtenissen van geldleeningwelke die vrouw voor of tijdens haar bedrijf heeft aangegaan om zoodanig eene zaak voort te zetten of uit te breidendewijl eene geldleening, ondernomen om een koopmanschap voort te zetten of uit te breiden, die koopmanschap betreft als oorzaak en geens zins als gevolgen de man alleen kan ondersteld worden de gevolgen van zijne toelating te moeten gedoogen en erkennen weshalve zoodanige verbind- tenis van geldleening, door de vrouw gesloten, geene wettelijke bestaanbare verhindtenis is. Heden ochtend is van deze stad vertrokken de stoomsleephoot Nicder- Rhoin N". I, om over de Zuiderzee en langs den [Jssel naar den Rijn te stevenen. Dit sierlijke vaartuig is voor rekening der Dusseldorper Stoomsleep- vaart-Maalschappij geheel afgebouwd en van machinerie voorzien in de fabriek van de Ileeren P. van Vlissingen en Dudok van llecl, en voor de sleepdienst op den Rijn bestemd. De machine is van ongeveer 200 paardenkracht. Naar wij vernemen, wordt in genoemde fabriek nog eene tweede boot, geheel aan deze gelijk, voor dezelfde Maatschappij gebouwd, oin met 1°. Augustus aan staande te worden afgeleverd. Voor Ierland is bij het Dagblad de Tijd tot 11. Vrijdag ingekomen de som van ƒ26,982. T1EL, 17 Maart. De nood der armen te Heesselt en Opijnen moet verschrikkelijk zijn. In den loop van dezen winter zijn 3 menschen van koude en gebrek omgeko men en de ellende neemt nog steeds toe. Over het algemeen heerscht er ten platte lande door de mislukking van de aardappelen-oogst in de Tieler- en Bommelerwaardnijpende armoede. ELBURG17 Maart. Te Doornspijk is de herberg afgebrand. Bij gebrek van bluscbmiddelente midden van den nacht, was er aan geen behoud te denken; 13 koeijen cn 1 paard zijn in de vlammen omgekomen. VEREENIGDE g»TATEJV. NEW-YORK, 1 Maart. Overmorgen moot volgens de Constitutie de zitting van bet Congres gesloten wordenen men vreest dat dan nog niets bepaald zal zijn over de sommen aan de Regering toe te wijzentot het voortzetten van den oorlog. Er waren wederom eenige schermutselingen met de Mexicanen voorge vallen waarbij de troepen der Staten ecnig verlies hadden geledenzelfs zou een corps van 800 man krijgsgevangen zijn gemaakt. In de wetgevende vergadering van Maryland is het gedaan voorstel, om de renten der staatsschuld te betalen, door den President ondersteund, zoo dat liet vooruitzigt bestond, dat genoemd voorstel zou aangenomen worden. De wetgevende magt van Albany heeft beslotenom 500,000 dollars beschikbaar te stellen tot ondersteuning der behoeftigen in Europa. Bij veel wat in dit land de aandacht trektmag ook gevoegd worden bet verbazend aantal kerken, die hetzelve oplevert, ten opzigte van welke bet de vergelijking met de Europescbe steden en dorpen veilig kan doorstaan. Boston had reeds in 1840 bij eene bevolking van 88,900 zielen, niet min der dan 85 kerken, van welke vele 1,000 tot 1,500 personen kunnen be vatten. New-York bij 310,000 inwoners 159 kerken, waaronder 41 Presbyteriaan- sehe, 14 Hollandsche Hervormde, 27 Episkopaalsehe, 18 Methodistische, 8 Roomsch-Katholieke, 5 vergaderingen der Kwakers, 3 Luthcrsche, 3 llcrn- huttersche, 5 a 6 Synagogen, 2 Sociniaansche, 3 Universalische, 4 van klei nere Secten en 2 Matrozen kerken. Philadelphia is nog beter voorzien van kerken. In de laatste 15 jaren heb ben alleen de Methodisten in de stad en de voorsteden 20 kerken gebouwd meestal ruime en aanzienlijke gebouwen; eveneens zijn er de Presbyteriaansche en Episkopale kerken aanmerkelijk in getal toegenomen. De steden van minderen rang en grootere dorpen bezitten, betrekkelijk, een nog grooter aantal kerken dan de genoemde plaatsen. Zoo heeft Salem in Massachusetts op eene bevolking van 16,000 inwoners, 15 kerken; New- Aaven op 14,000 zielen, 13 kerken; Pough-Keepsie aan de Hudson op 9,000 zielen, 12 kerken; Froy op 25,000 zielen, 15 kerken; Newark in Nieuw- Jersey op 30,000 zielen en 17 kerken, en Rochester 22 kerken op eene bevol king van 22,000 zielen. RUSLINB. PETERSBURG, 6 Maart. De overgang van de Evangelische tot de Griekschc Godsdienst neemt in de Oostzee-provinciën zoodanig toe, dat hun getal reeds 17,000 bedraagt; echter zijn dit meest mannende vrouwen houden het voorvaderlijk geloof vast, waardoor veel oneenigheid in de huisgezinnen ontstaat. In Koerland zijn de aangewende pogingen tot zulke bekeeringen, met minder goeden uitslag bekroond. Volgens berigt uit Riga van den 20slen Febraarij, verwachtte men daar

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1