verzekert ookzegt de Heraldodat liet ministerie een wetsontwerp aan de Cortes zal aanbieden bepalende de wijze en den vorm van de vermindering ■der begrooting. l'ORTl L. LISSABON, 3 Maart. Er hebben wederom twee gevechten plaats gehad, waarin de opstandelin gen de overhand hebben behouden. De Generaal der Koningin, Saldanha, ■heeft een gedeelte van zijn leger nader hij Oporto doen rukken, om die stad in te sluiten, zoodra hij zich met de manschappen van Cazal zou vereemgd hebben. Tot hiertoe wordt hij daarin verhinderd, door een corps van 2,500 man dat den regler oever van de Douro bewaakt. De Britsclic gevolmagtigde wendt nog pogingen aan om tnsschen de twee partijen eene minnelijke sehikking tot stand te brengen. ITALIË. HOME, 1 Maart. De Turkscbe Gezant beeft Zondag de godsdienstoefening in de Pauselijke kapel in het Quirinaal met zijn gevolg bijgewoond. Gisteren beeft hij zijn afscheidsgehoor bij den Paus gehad bij welke gelegenheid de Paus hem zijn portret met diamanten omzet, ten geschenke heeft gegeven. Ilij is naar Ancona gereisd otn van daar aan boord van eene Oosterijksclie stoomboot naar Triest te stevenen en zich vervolgens naar zijn gezanlschapspost te Weenen te begeven. De Paus beeft zich op den eersten Maandag van den vasten in plegtigen optogt naar de kerk der Jesuiten begeven, ter vereering van liet H. Sacra ment, dat daar was ten torn gesteld. Pater Roothaan, Generaal der Orde, beeft den Paus aan bet hoofd der Monniken en kweekelingen van het Ger- inaanst h Collegie ontvangen. §ARBINIE. CAMBERY, 25 Februarij. De Aartsbisschop van Savoye heeft een verzoek ingediend hij Zijne Majesteit om vermeerdering van scholen, daar van de 531,726 inwoners van Savoye, slechts 329,036 en van 100 die als lidmaat der kerk werden aangenomen slechts 60 lezen kunnen. HffiïGARÏE, De ellende neemt in de streken van Peslh schrikbarend toe; het Graafschap Neogradeeen der bloeijendsle gedeelten des lands, moet alleen omstreeks 50,000 armen voeden. PEUSSSE1V. BERLIJN, 9 Maart. Alhier wordt niet alleen een waakzaam oog gehouden dat de soldaten ge regeld ter kerk gaan, ook de officieren staan ten deze onder opzigt. Een Generaal moet iederen Zondag de Godsdienstoefening in de garnizoenskerk hij wonen om de goede orde te bevorderen. Te Elberfeld kwam sedert eenigen tijd valsche gouden munt in omloop, vooral Nedeilandsehe tienguldenstukken, zoo kunstig nagemaakt, dat men de valschlieid moeijelijk kon ontdekken; hel is echter thans aan de policie ge lukt, drie personen te vatten, hij welke gelieelc rollen valsche gouden munt werden gevonden. KEIJISEN. MLACHEN, 8 Maart. Toen gisteren avond Z. M. in den IJofschouwburg verscheen, werd hij door eene buitengewoon talrijke menigte met lang aanhoudend gejuich, met welk hit orchest instemde, ontvangen. De aanleiding tot deze uitstekende ont vangst van den geliefden Monarch ligt te nabij dan dat wij dit nog nader zoud n behoeven aan te tooncn. Z. M. verrast en geroerd door de uiting dezer gezindheid van het beschaafdste gedeelte des volks, gaf naar alle kanten op het vriendelijkst zijnen dank te kennen. Men verhaalt de volgende anecdote van Koning Lodewijk. Z. M., onder ligt dat de burgerij der residentie den nieuwen Aartsbisschop eene serenade bij fakkellicht gegeven bad, vroeg met veel deelneming: of die fakkels veel licht verspreid hadden? Toen hierop bevestigend geantwoord werd, antwoordde Z, M.: «Dat is goed; de prelaat beeft het zeer noodig!" De keuze der nieuw benoemde Staatsdienaren wordt algemeen toege- juichd. De nieuwe Minister van Binnenlandsclie Zaken von Zenetti, die van Finantien, de Vrijheer Zu Rhein, zijn zoowel als de Minister van Jus titie von Maurer, een Protestant, zoowpI ten aanzien hunner veel omvat- lende kennis, als uitnemende geschiktheid voor hunne roeping als ten opzigte ■van hun karakter allergunstigst bekend. Voor bet nog openstaande Ministeiie van bet Koninklijk buis en de Buitenlandsche Zaken zou de Prins Lodewijk van Oettingen Wallersleinbekend als iemand van groote bekwaamheid en jverlichtc denkwijze, worden benoemd. De Hoogcsehool is voor dit halfjaar geslotenzoodat al degenen die bier niet te huis behooren, de stad verlaten hebben; deze maatregel is in bet belang der orde genomen. Men verwacht eene reorganisatie der Hooge- ■scliool in een' geheel anderen geest, dan tot hiertoe heerschtealsmede ver anderingen en beschikkingen tusschen kerk en onderwijs. Aan de Redemptoristen is verboden de voorgenomen missiën in dit jaar in Frankenland op te riglen hierdoor is aan den wensch van een groot aan tal geestelijken en de meerderheid der Roomsch-Kalliolijkc bevolking voldaan. Men zegt dat Vorst von Wrede, die zich in liet vorige jaar in de staatsvergadering zoo krachtig tegen de Jesuiten-partij heeft uitgelaten, doch toen van het doen van sommige belangrijke mededeelingcn door gewigtige bedenkingen moest afzien, die mededeelingen thans wil openbaren, ter regte toelichting van die partij welke zoo schoon op weg was, om door slaafsehe onderwerping en het uitdooven an alle verlichting, Beijeren in het verderf te storten. I£ E U R - II E E W. 9 Maart. Aan onderscheiden openbare gebouwen te Kassei was een plakkaat aange plakt, waarop een doodshoofd, onder hetwelk twee met bloed besproeide dol ken en de woorden weg met den tiran de vrijheid zal zegepralen. De vervolgingen troffen in den laatsten tijd voornamelijk de Professoren der Hoogeschool te Marburg, onder anderen Jordan, die, nadat hij gedurende 5 of 6 jaren in hechtenis had gezeten, terwijl zijne zaak onderzocht werd, eindelijk zijne vrijheid herkreeg; verder den Hoogleeraar Bayerlwdër, wegens deelneming aan de confessionele beweging, die van zijn post is ontzet, en in den laatsten tijd, den Hoogleeraar in de Staathuishoudkunde, Hildebrand, die dezer dagen in hechtenis is genomen, en tegen wicn een proces wegens hoog verraad is aangevangen. Het Opper-Geregtshof heeft evenwel de gevan genneming van dezen laatste voor origeregtigd verklaard en hem den 6 '"h dezer weder op vrije voeten gestelek Vijf andere Hoogleeraren hadden, ter oorzake van zijne gevangenneming, hun ontslag genomen. EKGELAID. LONDEN, 13 Maait. Do proclamatie, welke de Koningin aan hare onderdanen in Engeland en Ierland gerigt heeft, tot het houden van een algemeenen bededag, luidt aldus: Wij, V icloria Ilegina, in ernstige overweging nemende de zware beproe vingen, waarmede het den Almagtige behaagd heeft de ongeregtigheden van dit land, door middel van een grooten hongersnood en gebrek aan vele levensmiddelen te straffen en hopende, dat bel mededoogen van den Almag- tigen God, in weerwil van de vreeselijkste tuchtiging die Hij aan ons en ons volk beeft toegedeeld, de kastijdende band van ons zal terugtrekken, indien wij ons in ootmoed en met berouw tot Hem wenden hebben wij dien over eenkomstig en op het advies van onzen geheimen raad besloten, en bevelen hij deze dat een openbare gebedendag en verootmoediging plaats hebbe in al de deelen van ons Vereenigd Konigrijk genaamd Engeland en Ierland, op den oosten Jezer loopende inaand opdat wij en ons volk ons voor den Almagtige verootmoedigen om de vergeving van onze zonden te verkrijgenen opdat wij op de meest godvruchtige en plogtigc wijze onze gebeden en smeekingen lot de Goddelijke Majesteit opzenden, tot afwending van liet vreeselijke oor deel, dat onze talrijke misdaden en tergingen met volle regt hebben verdiend, eri waaronder wij op dit oogenblik lijden; en wij gelasten en bevelen ten strengste, dat gezegde openbare gebedendag met allen eerbied en godsviueht worde in acht genomen door al onze beminde onderdanen in Engeland en Ierland, welke prijs stellen op de gunst des Allerhoogsten en Zijnen toorn en verontwaardiging willen afwenden, op straf van zoodanige kastijding als met regt zal worden toegedeeld aan lien, die de vervulling van een zoo gods- dienstigen en noodzakelijken pligt mogt verachten en verwaarloozcn. En tot liet ineer naauwkeurig en geregeld waarnemen van dien gcbcdendag, hebben wij bevolen aan de zeer eerwaardige Aarts-bisschoppen en Bisschojippcn van Engeland en Ierland een gebeden-formulier, voor de omstandigheden gepast, op te stellen, dat zal gebezigd worden in al de kerken, kapellen, en voor de openbare godsdienst bestemde plaatsen, en om dit bij tijds in hunne dioc- cesen te doen verspreiden. Gegeven te Osborne House, eiland Wight, den 9lle" Maart 1847, bet tiende jaar van onze regering, God behoede de Koningin! Donderdag avond is de motie van den Heer Hume, omtrent de Bus- Nederlandsche lceniiig, op nieuw behandeld geworden; Lord John Bussel is wederom tin sterkste tegen liet schorsen der betaling blijven protesteren, en de zaak is op nieuw tot de zitting van Dingsdag aanstaanden verdaagd. De sterfte is in de hoofdstad in de laatste weck gedaald tot 1008, zijnde 60 minder dan bet gemiddeld getal dooden gedurende de laatste 5 winters. Benige aanzienlijke grondbezitters bier te lande hebben zich vereenigd om een plan van landverhuizing uit Ierland in wezen te brengen, liet vin It bij de bevolking veel bijval. Dezer dagen is alhier in liet licht verschenen een werkje van den Heer Henry Chard, Esq., Lid van hel Comité der Spaansche fondsenhouders, geti teld Overzigt over den tegenwoordigen toestand van de Spaansche schuld- eischers. Dit werkje maakt hier veel opgang, hoofdzakelijk om de sterke betoogen, die men van uitstekende juristen daarin vindtdat de Engelsche Begering zich de zaak behoort aan te trekken. Den 12Jen is het stoomschip Great Western hetgeen 63,000 gekost heeft en goed onderhouden was, geveild, doch er is niet meer dun 20,000 geboden, zoodat de verkoop is opgehouden. Tc Gravesend zijn door een' vreeselijken brand de pakhuizen vernield van den Heer PowisGrossier in Kramerijen. Uit New-York duren de verzendingen van graan naar Europa steeds voorten er is gebrek aan schepen tot vervoer die zelfs zijn reeds besproken welke nog op stapel staan. De geschillen tusschen de Vcreenigde Staten en Mexico zullen vermoe delijk bijgelegd worden, in laatstgenoemd Land namen de fiiianticle bezwa ren toe, en was liet bezadigdste deel der bevolking tot vrede genegenliet sluiten vari welken ook in bet. plan van Santa Anna scheen te liggen. Ju

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3