BUïTEjNLAKDSCHE berigten. Wij (twijfelen cr niet aan, dat, wanneer de beide Klassen den toegang, onder betamelijke voorwaarden, ge'ijk vroeger, vrij geven, deze bijeenkomsten door ieler, die |uijs stelt op wetenschap, niet zullen worden onbezocht gc- laten. Wij lezen in een der laatste nornir.ers van de Times: Daar de Hollandsche en Duitsche rivieren thans open water hebben, en dus in staat zijn meer uit te voeren, dan in de laatste 4 maanden het geval was, zoo is de toevoer van vee en levensbehoeften uit Holland en de Hanze steden in eveniedige mate talrijker en uitgebreider geweest in de laatst vrrloopen week, dan gedurende gnuimen tijd het geval was. De dienst op Hamburg is weder geopend en de menigvuldige stoom- en paketbooten uit de haven van Rotterdam hebben insgelijks wederom hare togten begonnen en zijn mol eene rijke lading vee en verschillende soorten van levensmiddelen en andere voort- I brengselen alhier aangekomen. Als een bewijs dat de Maas van ijs bevrijd is kan strekken, dat de stoomboot de Batavier, welke den winter te Rotterdam bad doorgehragt, voor het eerst in dit saizoen wederom een togtje naar Londen gewaagd heeft en verleden Woensdag, met eene volle lading van Hollandsche j voorhrcngselenaan de St. katharina stoomboot-werf is aangekomen. In ver band met dit onderwerp, kan men nog opmerken dat, gedurende de laatste tien dagen, een grooier aantal schepen uit Holland in de haven van Londen is aangekomen dan wij ons herinneren dat immer te voren het geval geweest is. lil waarheid, uil dit land hebben wij grooteren aanvoer gehad dan uit Rusland, Pillissen en Oostenrijk, zoodat hij in gelijke mate opgewogen heeft legen liet gebrek van toevoer uit die streken. Zoowel dit, als de buitenge woon groole toevoer vee en levensmiddelen in de laatste tijden is oorzaak dat Holland thans de eerste plaats heelt ingenomen op de lijst van die staten, aan welke wij toevoer van levensmiddelen te danken hebben. Wij heb ben ook veel graan uit Denemarken en in mindere mate uit België gehad, waaruit dus voor het tegenwoordige de toevoer beslaat, die wij uit Europa krijgen. UTRECHT, 13 Maart. Den 1 l('cn dezer heeft de elfde tentoonstelling van planten en gewassen, floor het Genootschap van Landbouw eri Kruidkunde plaats gehad. Heden hield het Genootschap deszill's jaarlijksche algeincene Vergadering, onder Voor zitting van den lloogleeraar Bcrgsrna. Onder de voorgestelde honoraire Leden waren ook 'L. K. II. Prins Alexander der Nederlanden, en de Minister van Bin- ncnlandsehe Zaken Graaf van Randwijk. ZWOLLE, 11 Maart. Heden nacht maakte de dood een einde aan het eenmaal zoo werkzaam en verdienstelijk leven van den Heer G. Lullenberg, Ridder der Orde van den Nederlan Ischcn Leeuw, Secretaris dezer stad, lid van onderscheidene genoot schappen, in den ouderdom van 54 jaren. Hoezeer zijne geschokte gezond heid hem reeds geruimen tijd voor alle inspanning had ongeschikt gemaakt, en de hardnekkigheid der ziekte weinig hoop op herstel deed voeden, treft toch dit overlijden nog onverwacht. Er bestaan weinige inrigtingen van openbaar nut in onze stad, welke den gunstigen invloed van zijne zucht om het goede te bevorderenvan zijne schranderheid en doorzetlenden aard niet ondervonden hebben, onder deze het Departement Zwolle der maatschappij tot Nut van 'f Algemeenwaarin hij het eerst het denkbeeld opvatte van eene stads armeninrigtingen het is algemeen bekend wat hij tot bloei en ontwikkeling heeft hijgedragen. Met niet minder ijver was hij werkzaam in de Overijsselsclie Vereeniging tot ontwikkeling van Provinciale Welvaart. Zijne geschriften in het vak der wetgeving en brmoeijingen omtrent het armwezen verwierven hem een ecrvollen naam. Ook in Twente doet zich de armoede gevoelen; de Handelmaatschappij geeft weinig commissie aan de fabrieken sommigen staan reeds stil of zul len spoedig met het werk eindigen. Enschede bijvoorbeeld, met ongeveer 4,000 inwoners, heeft thans 1000 armen te bedeelcn. KAMPEN, 12 Maart. Gisteren is hij besluit van den Raad dezer stad bepaald, dat na afloop der gewone spijsuitdeelingdeze met het einde dezer maand, voor stads reke ning, nog eene maand zal worden verlengd, en dat aan de behoeftige klasse kaartjes zullen worden afgegeven, waarvoor zij niettegenstaande de hoogere prijzen van liet roggebrood, hetzelve tegen 50 centen per G Ned. bij eiken hakker zal kunnen verkrijgen, almede dat op nieuw een terrein zal worden aanbesteed waarop weder meer dan 300 menschen arbeid zullen vinden. ZIERIKZEE, 14 Maart. Uit hoofde van het verleend eervol ontslag van den Kantonregtcr N. Vetten, te Brouwershaven heeft de Arrend.-Regtbank alhier, naar aanleiding van art. 52 R. O., ter vervanging geformeerd liet navolgend drietal candidaten Mp. E. N. van Dam, Kantonregtcr te CortgeneMr. W. II. Kroelf, Advokaat hij de Regtbank alhier, en K. J. van den Bussche, Griflier van het Kanlon- geregt te Cortgene. 'sHERTOGENBOSCH, 12 Maart. Heden heeft alhier van wege het Departement van Oorlog door de militaire genie plaats gehad: de aanbesteding van de lunet N°. 7, van het verschanst legerkamp Willem II, nabij het dorp Vuglit, en is dat werk aangeno men door den Heer A. van Dijk aannemer te Terheydenvoor de som van ƒ14,400. VEREEMIGDE S'FATETÏ. NEW-YORK, 13 Februarij. Er is hij het Congres eene wet in beraadslaging, waarbij orde gesteld wordt op het overvoeren van vreemdelingen uit Europa, leder schip zou naar des- zelfs grootte een bepaald getal passagiers mogen hebben alsook eene bepaalde hoeveelheid water en mondkost, benevens een' Doctor. De scheepsgezagvoerder die hiertegen misdeed, zou met 50 dollars beboet en voor een jaar gevangen gezet worden zoo er echter 20 passagiers meer aan boord waren, dan de wet veroorloofde, zou het schip worden verbeurd verklaard. Het Mexicaansch Congres heelt met 55 tegen 31 stemmen besloten, eene lccning aan te gaan van 15,000,000. De vraag of men kerkelijke goederen zou mogen verknopen, is met 44 tegen 35 stemmen goedkeurend beantwoord. Meri meende de hoop te mogen koesteren, dat de oorlog spoedig zou eindigen zelfs zou het Mexicaansch Congres Santa Anna gemagligd hebben om met de Vereenigde Staten te onderhandelen. De Regering van Chili had met die van Frankrijk en België handels verdragen gesloten. RUSL1NB. PETERSBURG, 3 Maart. Men schrijft van daar in het Dagblad van Petersburgten bewijze dat de Katholijke geestelijkheid in Rusland er beter aan toe is dan in Frankrijk, de volgende vergelijkende bijzonderheden: In Frankrijk zijn 86 Bisschoppen voor 33 millioerien zielen het. middel getal der kapittels is 8; er zijn ruim 31,000 kerspelen cn hulpkerken, dat voor ieder ruim 1000 zielen oplevert. In Rusland zijn 6 Bisschoppen voor 2.700,000 zielen voor ieder kapittel zijn 9 Kanunniken, en het getal der kerspelen en hulpkerken is 2,366. De bezoldiging der geestelijkheid is in Frankrijk vcor een Aartsbisschop 15,000 Ir., zijn Vicaris 3000 fr.; een Bisschop 10,000 fr.zijn Vicaris 2,000 fr. De leden der kapittels 1,500 fr. In Rusland: een Aar tsbisschop of Prelaat der eerste klasse 26,440 fr.een Bisschop van de 2de klasse 21,900 fr.een van de derde 17,950 fr.al de Vicarissen-Generaal 8,000 fr. De leden van de kapittels van 440 lot 1,500 fr., en daarenboven hebben zij als leden der consisloriën, onderwijzers, pastoors enz. aanzienlijke voordeden. In hunnen ouderdom ontvangen zij een pensioen van 400 tot 2,000 fr. In Frankrijk ontvangen de Pastoors der eerste klasse 1,500 fr.die der- tweede 1,200, die der eerste voor de hulpkerken 1000 fr.van de tweede klasse 900 fr. en van de derde 800 fr. In Ruslandontvangen de Prelaten der eerste klasse 2,400, der tweede 2,000, der derde 1,600, der vierde 1,100 en der vijfde 920 franc. Van de Punische grenzen wordt onder dagteekening van den 4'lcn dezer het volgende geschreven Te Petersburg heerscht aan het Dejiartement van Oorlog eene buitengewone levendigheid. Men beschouwt dit als het gevolg der uitrustingen, welke voor den oorlog in den Kaukasus zijn bevolen geworden. Reeds sedert lang heelt de strijd met de bergbewoners voor de Russen eene zeer ongunstige wen ding genomen, gelijk dan ook, niettegenstaande de dagelijks plaats hebbende schermutselingen, de grootsprekende legerberigten steeds zeldzamer worden. Generaal Woronzow moet 80,000 man tot het voltallig maken van zijn leger aangevraagd hebben, daar hij, ter dekking van den regtervleugel der linie, welke tot nu toe slechts zeer zwak bezet was, minstens 40,000 man noodig heeft, om de bergbewoners, die sedert eenigen tijd weder aanvallenderwijze te werk gaan, in bedwang te houden. Derhalve zal in den loop des voorjaars eene nieuwe heffing van 100,000 man plaats vinden. Ook spreekt men van eene niet onaanzienlijke verhooging der belastingen en van andere middelen tot liet verzamelen van aanzienlijke sommen gelds. Het te zaïnen trekken der troepen in Polen wordt als eene niet te bitwijlt-len daadzaak beschouwd. De graanuitvoer in 1846 bedraagt 1 mill, tchetw. meer dan in 1845. De vraag naar alle graansoorten in dit jaar laat rermoeden, dat onze uitvoer, dien van alle vorige jaren zeer ver overtreffen zal. Maar uil een opgemaakte» staat blijkt, dat de meelvoorraad alhier daardoor niet alleen niet ultgepul is, maar dat deze stad alleen in staat is, nog eene zevenmaal grootere hoeveel heid te leveren, en dat eene aanhoudende navraag te wenschen is, voor onzen handel en landbouw, daar de vraag naar granen juist in een jaar plaats heeft, waarin ons land dezelve gemakkelijk kan voldoen. Het vorige en dit jaar zullen waarschijnlijk aan het binnenland ruim 20 mill. z. r. aan contant geld meer dan gewoonlijk opbrengen. SPANJE. MADRID, 7 Maart. Het voortdurend bestaan van bet Ministerie is zeer onzeker, daar het aan de Koningin zijn ontslag heeft aangeboden, indien II. M. niet toestemt om den Generaal Breton af te zetten, en den Generaal de la Concha tot Kapitein- Generaal van Oud Caslilië te benoemen tot dit laatste schijnt H. M. niet genegen. Het schijnt dat de Minister van Finantiën het voornemen heeft, om de meestmogelijke openhaarheid aan alle handelingen van zijn departement le geven. Voortaan zal de Gazeta een maandelijksch verslag leveren van de ont vangsten en uitgaven der schatkistde algemeerre balans en een staat der uitgiften cn uilkeeringen van de Spaansche Bank van St. Ferdinand, Men

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2