LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 17 MAART. KINN EN LAN DSC IIE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 16 Maart. Eergisteren is door den Kerkeraad der Walsche gemeente te dezer stede, uit liet vroeger vermeld drietaltot Herder en Leeraar beroepen de We) Eerw. Zeer Gel. Heer F. C. J. tan Goens, Theol. Doet. en Predikant te Rotterdam. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag gegeven aan den Heer P. J. de Fremery, als Kapitein bij de dienstdoende Schutterij alhier, en benoemd tot Kapitein den Heer P. F. W. de Timmerman, thans lsle Luitenant, en tot lslc Luitenant den Heer J. S. D. Geselschap, thans 2de Luitenant. Gisteren heeft aan het Ministerie van Binnenlandsclie Zaken de aan besteding plaats gehad, van het aanbouwen der woningen voor werklieden bij de op te rigten Stoomwerktuigen de Cruquis en de Lynden, bestemd voor de droogmaking van het Haarlemmermeer, welke aanbouw is aangenomen door den Heer J. Mynlief, aan den IJssel voor de som van 33,900. Heden heeft aan het Gouvernement van Zuid-Holland plaats gehad de aanbesteding van het 6-jarig onderhoud van, en het doen van belangrijke herstellingen en vernieuwingsn aan de Hoofden der oude Zeehaven te Ilelle- voetsluis, mitsgaders van den ijsbreker tegen het Oosterhoofd van het Duikel- hool'd tegen het Westerhoofd cn in de en tot de Hoofden behoorende rijs- aarden- en steen werken, ingaande met den dag der approbatie, tot den 31sten December 1852, welke werkzaamheden zijn aangenomen door den Heer de Groot te Gorinchemvoor de som van ƒ44,800. Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Hondsbossche en Duinen tot Pet ten zullen den 30ste" dezer te Alkmaar in het Logement de Roode Leeuw, aanbesteden: 1°. het maken van Paalwerk vóór den Zanddijk van den Honds bossche, tussehen de sleenen Hoofden, Litt. V en ff, met de aansluiting tot in Kamperduin, ter lengte van 333 el. 2°. Het herstellen van 22 stuks rijs- cn sleenen Hoofden liggende op het strand van den Hondsbossche. Uit Harderwijk is den 14den dezer met scheepsgelegenheid vertrokken een detachement, sterk 150 onderofficieren en manschappenonder bevel van den van verlof terugkeerenden Kapitein van het Oost-Indische leger G. F. E. Raes, vergezeld van den 2den Luitenant der genie J. II. J. Baron Sweerts de I.andas en den Officier van Gezondheid 3de klasse, II. R. F. Fon- tanes, om in liet Nieuwcdicp, aan boord van het schip Osiris, Kapitein G. J. Stam de Jonge, te worden ingescheept en naar Jata overgevoerd. 'sGRAVENHAGE, 15 Maart. Naar men verneemt heeft het Z. M. behaagd, tot Kapitein te benoemen den Heer L. van Bronkhorst, lslc" Luitenant en secretaris van Z. K. tl. den Prins van Oranje. Z. M. heeft benoemd tot Griffier bij de Arrondissemcnts-Reglhank te Amersfoort Jhr. Mr. J. E. Pestens, thans Substituut-Griffier, cn in zijne plaats Jhr. Mr. W. J. Junius van tlemertthans Advocaat alhier. Gisteren morgen heeft Z. M. de Koning, benevens de Prinsen en Prinses sen, de godsdienstoefening bijgewoond in de Kloosterkerk, onder het gehoor van den Wel-Eerw. Z. G. Ileer J. J. van Oosterzee, Th. DL, Predikant te Rotterdam, die tot bet vervullen dezer predikbeurt door Z. M. den Koning was uitgenoodigrl geworden. Zijne leerrede, naar aanleiding der tekstwoorden uit het Evangelie van Johannes, hoofdst. XIX, het laatste gedeelte van het 5de vers: Zie den menschJ" maakte een' diepen indruk op de in grooten getale aanwezige toehoorders. De Minister van Finantiën zal Donderdag geen gehoor verleenen. In de Zitting der Tweede Kamer van gisteren is de behandeling voort gezet van het ontwerp van wet omtrent de intrekking van die van 29 Nivöse jaar XIII. Onderscheiden sprekers hebben nog voor en tegen het woord ge voerd. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken (die voor het eerst in de Vergadering het woord voerde) verdedigde het ontwerp tegen de gemaakte hoofdbedenkingen. Hij verklaarde, dat de Regering zich gaarne tot cene een voudige intrekking der wet van Nivöse zou bepaald hebben, maar daL dit, naar hare overtuiging, niet aan het oogmerk zou hebben beantwoord. Z. Exc. wees op het eenstemmige gevoelen van al de leden omtrent het wenschelijke der intrekking van die wetwaardoor bovenmatige kosten zullen kunnen vermeden worden. Het welbegrepen belang van den Staat vorderde de intrek king. Ecne verwerping zou vele nadcelige gevolgen hebben. Z. Exc. bestreed het gevoelen: 1°. dat de voordragt eene terugwerkende kracht zou hebben, en dat de wetgever niet bevoegd zou zijn te bepalen hetgeen nu is voorgesteld; 2°. dat door het ontwerp verkregene regten zouden worden verkort3°. dat de voordragt zou strijden inet de beginselen van billijkheid en regtvaardigheid. Z. Exc. hoopte, dat de aanneming van dit ontwerp een overtuigend blijk zal geven, dat de Kamer de taak, die hij aanvaard heeft, niet wenscht te ver zwaren. Bij stemming is hierna het ontwerp verworpen, met 26 tegen 24 stemmen. Daarna is beraadslaagd over de ontwerpen van wet tot regeling van het pensioenfonds. De Heeren Kniphorst en v. Heemstra hebben zich tegen, de Heer Nederburgh voor dezelve verklaard. Nadat Z. Exc. de Minister van Finantiën deze voordragten had toegelicht en verdedigd, zijn zij aangenomen, met 42 tegen 8 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren de Monchy, Telting, Anemaet, v. Ileloma, v. Heemstra, Kien, Kniphorst en Verwey-Mejan. Hierna is de Zitting opgeheven. De Afdeelingen van de Tweede Kamer hebben zich heden wederom bezig gehouden met het onderzoek der ontwerpen van wet, uitmakende het wet boek van Strafregt. ROTTERDAM, 15 Maart. Men leest het volgend artikel in de ISederlandsclie Stoompost van gisteren Door eenige voorname handelhnizen te Rotterdam wordt ons verzocht te be- rigten Dat, aan de Gedeputeerde Staten, zittende in Commissie op het Raadhuis te Rotterdam, den 6dcn is overhandigd (o. a.) protest tegen de plaatsing van het Rijnspoorweg-station, aan het Oude Hoofd en achter den Haringvliet, door bewoners van den Haringvlietvergezeld van vroeger aan Z. M. den Ko ning en andere autoriteiten gerigte protesten, geteekend door verscheiden houders, eerste handelhuizen en andere belanghebbenden te dier stede, tegen dat projectde groote nadeden voor handelscheepvaart en andere belangen dezer koopstad blijkbaar aantoonende en daartegen ten stelligste protesterende, alsmede tegen het bestuur der stad Rotterdam te dien opzigte, en de onver mijdelijke gevolgen daarvan. Aan boord van deYssel, kapt. Verbrug, bestemd naar New-York, bevinden zich ongeveer 200 landverhuizers, waarvan een groot gedeelte uit verschillende streken van ons vaderland en sommigen naar men verneemt zeer gegoed. Verscheidene andere schepen zijn zoo men zegt, voor gelijk oogmerk bestemd en men spreekt van een getal van niet minder dan 2000 landverhuizersdie binnen kort over deze plaats naar de Vereenigde Staten zullen vertrekken. AMSTERDAM, 14 Maart. Van 8 tot 13 Maart zijn alhier geboren 148 kinderen, en overleden 277 personen. Sedert 1° Januarij geboren 1643, overleden 2810. Eergisteren overleed alhier in den ouderdom van ruiin 39 jaren, de Heer W. S. Swart, Hoogleeraar in de Wis-, Natuur-, Sterre- en Scheikunde aan het Athenaeum Illuslre dezer Stad, Lid van de Eerste Klasse van het Kon. Nederl. Instituut van Wetenschappen, Letteren en Schoone Kunsten, Lid van verschillende Geleerde Genootschappen. Zelf kweekeling der Doorluchtige School, gelijk later van de Akademie te Utrecht, opende de Heer Swart zijne loopbaan van onderwijs te Amsterdam, door tijdelijke vervanging van den Hoogleeraar van der Boon Mesch, mede in den bloei zijner jaren aan deze Stad door cene kwijnende ziekte ontrukt. Daarna is hij als Gewoon Hoogleeraar den Heer P. Voute opgevolgdin het vak der Wis-, Natuur-, Sterre- en Scheikunde, dat hem sedert, zelfs tot op liet laatst zijns levens, naauw aan het hart lag. Bij het Instituut, van welks Eerste Klasse hij in der tijd Voorzitter was, betoonde hij zich een zeer ijverig medelid. Men berigt ons, dat de Eerste Klasse van het Koninklijk Nederlandsche Instituut van Wetenschappen Letterkunde en Schoone Kunstenwederom en wel op Dingsdag den 6dc" April 1847, eene opentlijke vergadering zal houden, waarin door den Heer G. Simons, Adviseur bij het Ministerie van Finantiën en Directeur der Koninklijke Akademie te Delft, cene verhandeling zal worden voorgedragen. Ook de Derde Klasse dier instelling heeft op Donderdag den 8stcn April 1847 eene gelijke openbare zitting; de Heer J. Bake, Hoogleeraar te Lcyden, zal bij die gelegenheid eene redevoering houden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1