BROODZETTING, EKCELAWQ, LONDEN, 10 Maart. In ernen kabinetsraad gisteren floor de Koningin gehouden en waarbij al de Ministers tegenwoordig waren, is besloten, dat den 24stcn dezer een alge meene dank- en bededag zal gebonden worden. Een voordragt van wet van den Heer Ewart in het Lagerhuis, om de doodstraf af te schaffen is met 81 tegen 41 stemmen verworpen. In de zitting van het Lagerhuis van eergisteren heefi Lord George Bentinek een adres aangeboden van het Britsche Coinmitlé van Spaansehe fondsen houders. De petitionnarisssen betoogden, dat de Spaansehe natie 78 mil- lioen aan de vreemde fondsenhouders schuldig is; dat van die geheele som geen rente was betaald, behalve eene som van 7,105,060 iêeen geruimen tijd geledendat de meeste Spaansehe fondsenhouders Britsche onderdanen waren, en dat de Spaansehe inkomsten verdubbeld zijn, sedert die leeningen werden aangegaan, voornamelijk sedert den 7dcn Augustus 1834. In dat jaar bedroegen de inkomsten van Spanje 8,900,000 jaarlijks, terwijl uit de opgaven van den Minister van Finantiën in 1845 bleek, dat toenmaals de inkomsten op 12 millioen geschat werden, en dat er 450,000 meer ontvangen dan uitgegeven was; dat Spanje door het geld der Brit sche kapitalisten snel in voorspoed, welzijn en hulpbronnen was toegeno men, en zijn e.rediet geheel bij de binnenlandsehe kapitalisten had hersteld, waaruit bleek dat liet niet de magt miste om aan zijne verbindtenissen met de Britsche schuideischers te voldoen, daar bet integendeel stipt en regel matig de renten betaald had van de schulden bij de Spaansehe kapitalisten lang na die bij de Britsche gemaakt. De petitie is ter griffie nedergelegd. Lord Bcntinck beeft aangekondigd, dat hij oen voorstel zal doen, aan de Koningin een adres te rigten, betrekkelijk de sommen welke Spanje aan Engelsche onderdanen verschuldigd is. De Vice-Admiraal Tomlinson die zich zon in Indie als voor Kopenha gen en bij de landing in Walcheren onderscheidde, is dezer dagen in den ouderdom van 82 jaren overleden. Hij was in 1779 in dienst getreden en had alzoo 68 jaren diensttijd. Te Liverpool komen sedert eenigen tijd dagelijks bijna 1700 personen uit Ierland aan, hetgeen voel ongerustheid verwekt zoodat de overheid zich tot het Parlement gewend heeft, om in deze volksverhuizing te voorzien. Reeds is het getal arbeiders in Ierland die van landswege betaald wor den, tot 668,C00 geklommen, hetgeen cene maandelijkscbe uitgave van ruim 1,300,000 veroorzaakt. De sterlie en de ellende nemen in het westen van Ierland nog toe vooral in de hospitalen en werkhuizen is de sterfte grootin het werkhuis te Longford waren van 1 Januarij tot 28 Februarij 292 menschen overleden. Volgens herigten uit China neemt de invoer van Engelsche manufac turen aldaar, zoowel als de uitvoer van zijde zeer toe. FKAAKKIJK. PARIJS, 11 Maart. De Kamer der Afgevaardigden heeft een buitengewoon crediet van 4 mill, fr. toegestaan voor de ondersteuning van nuttige werken der gemeenten. De Commissie van de Kamer van Afgevaardigden benoemd tot onderzoek van het voorstel van een der leden, om de belasting op het zout af te schaffen, heeft zich een uitgezonderd voor hetzelve verklaard. Dit is tegen den zin van het Ministerie. Eergisteren avond is de Nederlandsehe Gezant bij eene receptie tegen woordig geweestfloor IIH. MM. gegeven. Het voorstel der Regering om Fransche soldaten uit Algerië naar Frank rijk te laten koinen om daar te worden uitgebuwlijkt en dan naar Algerië te worden teruggezonden, om er gronden te bekomen ter vestiging als volkplan ters, heeft in de afdeelingen van de Kamer der Afgevaardigden weinig bijval gevonden. De Heer Dulaure baalde van deze wijze van uithuwelijking een voorbeeld aan. Men had, zeide hij, 500 man uit Africa naar Toulon gezonden, waar men 500 vrouwen uit verschillende streken van Frankrijk had bijeen weten te krijgen. Na vrij wat ergerlijke tooncelen waren ten laatste die hnwelijken ge sloten. Eene vrouw bleef er over die door geen der 500 soldaten begeerd werd, deze kreeg ter schadeloosstelling voor den haar beloofden echtgenoot, 600 francs. De zoo innig verbondene echtelieden werden vervolgens naar Africa ingescheept, en na drie maanden waren nagenoeg al die vrouwen met andere soldaten weggeloopen. Men meldt uit lyon, dat aldaar nog nimmer zoo veel graan en meel was aangevoerd den 6lIen alleen bedroegen die aanvoeren, zoo met schepen als over land 19,449 mud graan en 264,457 ffi meel. Men meldt uit Nimes, dat terwijl de luchtsgesteldheid in bet laatst van Februarij zeer zacht was gewordenen men meende dat de winter ge ëindigd was, bet in den nacht van den lstcn dezer zoo zwaar gesneeuwd bad, dat men er in eene halve eeuw geen voorbeeld van heelt. De Aklibar meldt, dat de Regering eerlang een Arabisch dagblad te Algiers zal oprigtenten einde die gratis in grooten getale in het binnenland te verspreiden. De Globe baalt uit de Medical Times het volgende aan 24 uren na eene steensnijding in het hospitaal te Colchester is de patient, die bewusteloos gemaakt was door de aetherisatiebezweken. Een bejaard Heer, die door Dr. Travers wegens een ongemak aan den voet w as geopereerdis ook 24 uren Baarna overleden, zonder dat men hem uit de verdooving had kunnen opwek ken waarin de aetherisatie hem gobragt had. BELCIK, BRUSSEL, 11 Maart. De Vertegenwoordigers hebben den 9den het den vorïgen dag ingediend ont werp van wet, lot het vrijstellen van tonnegeld van de schepen die in Belgi sche havens levensmiddelen aanvoeren, met algemeene stemmen aangenomen, zoo als ook de wet waarbij verboden wordt uit aardappelen en aardappelenrneel brandewijn te stoken: en tie in de wet gestelden termijn verlengd tot 1° Oc tober, met toekenning der bevoegdheid aan de Regering om dien nog tot 1° December te verlengen. §TAÖS BKKlfeTKÏL Ingaande Maandag den 15',en Maart 1347. Maximum van den prijs, waar niet bovenmaai' wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge. Koninklijk besluit van den 25sten Januarij 1826, Staatsblad N°. 5) cn de dispositie van tl. II. Gedeputeerde Stalen van Zuid- Hollandvan den 5den December 1828, Provinciaalblad N°. 161.) Het Roggebroodvan zuivere Rogge gebakkenwegende drie Nederland sehe ponden, op48 Cents. Een pond vijf oneen, op24 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 41 Vijf oneen, op20£ Het Franschbrood van een Nederl. pond, op 41 Vijf oneen, op 20£ Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op36 Vijf oneen, op18 Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zak, van een Nederl. pond, op30 Vijf oneen, op15 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van bet Reglement op het bakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5den September 1846. Leijden11 Maart 1847. Burgemeester en Wethouders der stad Leyden DU R1EU. Ter ordonnantie van dezelve, V. PU TT KAM MER. REGLEMENT Voor het Stedelijk Gymnasium van Ley den. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deh Stad LF.YDEN, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen en verdere belanghebbenden, dat floor den Ed. Acbtb. Raad op den 12den Junij 1846 is goedgekeurd cn vastgesteld het navolgend REGLEMENT voor hei Stedelijk Gymnasium van Lei/den. Art. 1. Het Stedelijk Gymnasium is bestemd voor de opleiding van jonge lingen die naderhand de lessen op de tloogescholen wenschen bij te wonen ot die zich door eene beschaafde opvoeding willen voorbereiden, om met nut in maatschappelijke betrekkingen werkzaam te zijn. Art. 2. Het algemeen bestuur van hetzelve is, onder het loezigt van een Collegie van Curatoren, door den Stedclijken Raad aangesteld, toevertrouwd aan eenen Rector. Art. 3. Tot liet Gymnasium worden in den regel die jongelieden toegela ten, welke den ouderdom van 12 jaren hebben bereikt, nadat zij bij een examen, vóór den aanvang van den jaarlijksclien cursus af te leggen voor de Commissie, daartoe floor den Stedclijken Raad benoemd of gequalificeerd blijken hebben gegeven, dat zij met vrucht de lessen op hetzelve kunnen bijwonen. Dit examen zal loopenbehalve over bet kunstmatig lezen in het Nerler- duitsch en Fransch en het schrijven ecner leesbare baad, over a. De beginselen der Rekenkunst. b. De gronden der Nederduitsehe en Fransche talen. c. De beginselen der Aardrijkskunde. d. Een overzigt der Algemeene Geschiedenis en die van bet Vaderland. Art. 4. Zij, die de lessen op bet Gymnasium niet van den beginne af aan wenschen te volgen, maar verlangen op eene der hoogere klassen te worden toegelaten, zullen vooraf bij eerie Commissie, benoemd of gequalificeerd zoo als die, waarvan bij Art. 3 melding is gemaakt, een examen moeten afleggen. Art. 5. Het Stedelijk Gymnasium is in twee afdeelingen verdeeld: ff. Voor ben, die daarna de Iloogescbolen wenschen te bezoeken. b. Voor bpn, die bestemd zijn tot maatschappelijke betrekkingen, buiten den geleerden stand. Art. 6. De cursus, welke met den tweeden September van elk jaar aan vangt, is voor de leerlingen der afdeehng a in zes, voor die van afdeeling A, in vier klassen verdeeld. Art. 7. In de eerste klassen ontvangen de leerlingen zonder onderscheid lot welke afdeeling zij daarna zullen overgaan, hetzelfde onderwijs, hetwelk beslaat in liet Latijn, Nerlerduitsch Fransch, Hoogduilsch, de oude, nieuwe en Vaderlandsehe Geschiedenis, de Aardrijkskunde en Wiskunde. Art. 8. De ouders of voogden geven bij de vordering der leerlingen tot de tweede klasse, aan den Rector kennis, tot welke afdeeling zij verlangen, fiat hunne kinderen of pupillen zullen overgaan.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3