GRIEKE^LAIV». ATHENE, 21 Februarij. Het vertrek van den Turkschen Gezant beeft bij het volk eene zeer opgewon den stemming te weeg gehragt, doch door de waakzaamheid der politie is de rust gehandhaafd. Dienzelfden dag, waarop de Gezant vertrok, hebben de Koning en Koningin zich in bet openbaar vertoond en zijn door het volk levendig toegejuicht. De Fransehe stoomboot Cavicr, welke den brief des Koning naar Constanlinopel had overgehragt, was van daar teruggekeerd zonder eene nadere mededeeling van den Sultan aan te brengen. SPAWJE. MADRID, 4 Maart. Sedert de verschijning van de Montemolinisten te Cervera en Guirona, heb ben zij zich nergens meer vertoond zoodat men de herigten omtrent hunne magt voor zeer overdreven houdt en niet denkt, dat zij verder iets zullen on dernemen. Ondertusschen deelt de Pliare des Pyrenees het volgende van de grenzen van Catalonië mede, van 1° MaartDe staat van zaken in G'alalonië begint van eenen vrij ernstigen aard te worden. Eergisteren is Burjo, een van de hoofden der Carlisten, met een vijftigtal officieren van bet voormalige leger van Don Carlos, in Eampourdan verschenen; alle waren van geweren voorzien. Deze hende is nabij San Lorenzo de la Muga, op omstreeks vier ure afstands van de Figuerashet riviertje van Bassaguda overgetrokken. Gisteren beeft de bevelhebber van laatstgenoemde plaats kennis bekomen van dezen overtogt en daarop troepen algezonden om de bende te vervolgen ten gevolge waarvan deze waarschijnlijk haren rnarsoh zal verhaasten. Heden is er te Juncjuera eene proclamatie uitgevaardigd waarbij de inwo- j nets opgeroepen worden de wapenen op te vatten zoudra de stormklok luiden zal. Waarschijnlijk is deze proclamatie het gevolg van de verschijning van Burjo, en is zij in geheel Lampourdan verspreid geworden. Lamponrdan of l'Arnpourdan is de naam die door sommigen wordt gegeven aan bet noord-oostelijk gedeelte der Provincie Catalonië, onmiddelijk grenzende aan het zuid-oosten van de grenzen tusschen Spanje en Frankrijk aan de Mid- dellandschc Zee. De voorgenomen leening schijnt vooreerst uitgesteld te zijn, zoo men voorgeeft, omdat de herigten uit de provinciën gunstiger luidden dan men verwachtte; waarschijnlijk echter, omdat men geen kans ziet die te sluiten. De Bank van St. Fernando heelt het dividend gesteld op 7 pCt. behalve het voordeel der nieuwe aandeelen, welke zij uitgeeft tot voltal- Jigmaking van het kapitaal, dat aan de Bank is aangewezen wegens hare ver- eeniging met die van Isabella IIzoodat de staat van de Bank bijzonder vol doende is. De Heraldo berigt, dat de Engelschc gevolinagtigde Minister bij ons bof, aan de Begering het voornemen van de zijne heeft medegedeeld om zich met haar te verstaan, ten einde gezamentlijk de maatregelen te beramen, ter verhindering eener mogelijke zegepraal van Dom Miguel in Portugal. POKTÜCiAL. LISSABON, 3 Maart. Daar de Regering thans geen genoegzaam crcdiet heeft, om eene leening te doen, zoo heeft zij eene onderhandeling aangeknoopt met de Engelschc Oost- Indische Maatschappij, hetzij tot geheelenhetzij tot gedeeltelijken verkoop van hare Oost-Indische bezittingen, waartegen de Compagnie zich zou verbin den om de Portugesche schuld te Londen te betalen. De onderhandeling is echter nog niet afgeloopen, omdat Portugal niet anders wil afstaan dan het eiland van Combarey de nederzetting van het schiereiland van Bardes en die van de haven van Guzerate; en dat de agenten der Maatschappij er bij gevoegd willen hebben Goade haven van het eiland Goa, in het gezigt van de kust van Malabar, aan den mond van de Mandavawaarvoor zij overigens eene aanzienlijke som bieden. De stoomboot Tiber, toebehoorende aan eene Engelschc Maatschappij, is omstreeks 12 mijlen van Oporto, ter oorzake van eenen dikken mist, op een uitstekende punt lands verongelukt. De passagiers en matrozen zijn ge red, behalve een bejaarde Spaansche Generaal. De schade wordt op 30,000 geschat. Op do Koninklijke stoomboot Porto is de bemanning aan het muiten geslagen en heeft zich aan de zijde der opstandelingen geschaard, zoodat de opstandelingen vier stoonrbooten bezitten en de Regering niet een meer. Oporto was volkomen rustig en de stad goed van levensmiddelen voor zien. Das Antas was na eenen togt naar de grenzen van Valencamet 2,000 man binnen genoemde stad wedergekeerd. Overigens blijven de zaken even zoo als zij reeds vóór twee maanden stonden. De oproerige Junta te Oporto had al de bankbillcttenwelke in de Bank aldaar van de Lissabonsche Bank waren ingekomen, in beslag genomen, zoo dat de Junta daardoor alsmede door het innen der uit- en inkomende regten over aanzienlijke sommen beschikken kon. ITALIË. ROME, 23 Februarij. De Regpring zou voornemens zijn de bestaande wetsbepalingen op de censuur aan eene herziening te onderwerpen waarbij aan werken van wctenschappe- lijken aard meer vrijheid zou toegestaan worden. Zoo men verneemt zon er niet alleen een Pauselijke Nuntius naar Constantinopel worden gezondenmaar ook verscheiden Consulaten in ver schillende steden van het Turksche Rijk worden opgerigt, onder wier bescher ming de Roomsche Christenen zouden gesteld worden. De bedienden van Don Migneldie door zijn vertrek thans van alle middelen van bestaan verstoken zijnhebben uit de bijzondere kas van den Paus eene ondersteuning ontvangen. Gedurende zijn verblijf alhier trok Don Miguel jaarlijks eene aanzienlijke som van de Regering. AR» INI E. Men zegt dat de Koning plan heeft om eenen spoorweg te doen leggen van Genua naar Chambery, onder door den berg Cenis heen, door welken alzoo een onderaardse!»; gang zou moeten worden gegraven van 8 mijlen lang. Indien deze weg tot stand kwam, zou de Oost-Indische overlandmaal nader over Genua, dan over Marseille of Triest verder kunnen worden vervoerd. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 Maart. De Regering laat op de spoorwegen van hier naar Praag, Pestli en Milaan, electrische telegraphen aanleggen met die van hier naar Brnun heeft men reeds proeven genomen. De Regering heeft het verzoek van den Sultan toegestaan, om cenige offi cieren hierheen te mogen zenden, om de krijgsoefeningen hij te wonen. Gisteren is de Koningin van Beijeren alhier aangekomen cn bij haren schoonzoon, den Aartshertog Albrecht, afgestapt. Sedert eenigen tijd waren hier vele vaische banknoten van tien gulden in omloop, en daar men vermoedde dat zij in Engeland vervaardigd werden, reisde een Israëliet op zijne eigene kosten, riu vier maanden geleden, naar Londen. Het gelukte hem de misdadigers niet alleen op te sporen, maar zelfs tot lumne werkplaatsen door te dringen. De schuldigen werden gevan gen genomen. Als belooning voor deze daad heeft de Israëlietin plaats van teruggave der gemaakte kosten het diploma van tolerantie gevraagd en ver kregen. Zulk een diploma is voor een Israëliet zeer belangrijk, niet alleen voor zich zeiyen, maar ook voor veleridie hij op do lijst zijner familie kan doen stellen en derhalve in dezelfde regten deelen. De rneesten aldus inge schrevenen betalen dan den houder van het diploma eene rente in het geheim, en er zijn verscheidene Israëlitische farniliën hier ter stede, die alleen leven van de opbrengst dezer renten. I1EIJEKEI. SUNCHEN, 6 Maart. In plaats van den minbteriëlen Commissaris dar Fotgeschool alhier, den Heer von Braunmnlileen slaafsch werktuig der Lltra-mcnlanen, is benoemd de als vrijzinnig bekende Heer von Zwehl welke binoeming al weder eene gunstige verandering in het noodlottig stelsel d r Regering schijnt te heioven. Thans is officieel bekend gemaakt de benoeming van den gewezen Mi nister von Abel tot Gezant aan de Hoven van Nederland en België. Het schijnt te blijken, dat bij de laatste ongeregeldheden, de studenten ten onregte als de aanstokers genoemd zijndaar er van de 6 gevangen geno- merien, reeds 4 op vrije voeten zijn ge.-teld. In Tweebrnggen stierf op zijne 66slen verjaardag den 11,Ic" Februarij 1.1. Ph. Bruch een der uitstekendste kruidkundigen, die zich vooral door zijne naauwkenrige kennis van alle mossoorten eenen grooten roein heeft verkregen. Tot weinige weken voor zijnen dood was hij onvermoeid bezig met zijne ini- kroskopische nasporingen. KE VR'HESSEST. 7 Maart. De Picgering, sedert larig in strijd met eene sterke liberale oppositie, neemt zeer strenge maatregelen om zich te doen gelden, maar met het natuurlijk gevolg dat de verbittering en de spanning op eene bedenkelijke wijs toenemen. De Hoogleeraar te MarburgHiUehrandt, is dezer dagen gevangen genomen als betrokken in eenen staatkundigen aanslag. I1ESSEN-1JARMSTABT. MAINZ7 Maart. Verleden weck heeft zich hier plotseling en onverwacht eene Duitsch-Ka- tholieko gpineente gevormd. Aan haar hoofd staan cenige zeer aanzienlijke burgers. Het aantal leden is aanvankelijk 70 personen doch vele huisgezin nen staan nog gereed zich hij dc nieuwe gemeente te voegen, zoodra zij geheel zal gevestigd zijn. LirXEIKlIR». De Heer Becker, een burger die de algemeene achting genoot, is onlangs aan de gevolgen eener hersen-nntsteking overleden, en daar hij gedurende zijne ziekte den troost der godsdienst niet kon vragen noch ontvangenzoo heeft de geestelijkheid geweigerd zijne lijkdienst te verrigten. De Pastoor had zelfs bevolen, dat het graf buiten het kerkhof gedolven zou worden, doch de plaatselijke overheid verzette zich daarentegen en liet het graf in gewijde aarde graven. Eene tallooze menigte, uit alle standen der maatschappij, vergezelde den Heer Becker naar zijne laatste rustplaats, en een Prolestant- sche geestelijke heeft op het graf eene redevoering gebondendie in eene diepe stilte werd aangehoord.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2