PRUISSEX. Tusschcn onze Regering en die der Vereenigde Staten is eene overeenkomst gesloten tot wederkeerige uitlevering van voortvlugtige misdadigersbankroe tiers enz. BEIJEKEX. Het Journal des Déhats van den 8slcn dezer zegt, dat er niemand is die de aanleiding tot den val van het ministerie niet betrenrtmaar dat over dien val zelf niemand in Beijeren zich bedroeft. De Minister von Abel onder, mijnde sedert 10 jaren al de instellingen des lands. De rol der Kamers bad bij lot niet ternggebragtde drukpers bijna geheel onderdrukt en van een constitutioneel Koning een alleenheerscher gemaaktbij predikte zijnen Vorst altijd willekeur voor en wiegde bij bezwaren diens geweten in slaap. Nu is de willekeur omgekeerd tegen degenen die ze zoo meesterlijk onderwezen zij maaijen wat ze gezaaid hebben. Zij zaaiden zegt men, ter meerdere eere Godsdat is zoo: de Protestanten waren in volle ongenade, de kloosters ver menigvuldigden zich, de mirakelen ook: men onderrigtte zeer slim het volk in gemakkelijke devotiënen Beijeren keerde, onder de geestelijke bescher ming der Jesuiten, zachtjes aan op de oude wegen der gehoorzaamheid terug, en verloor allengskens zijnen rang in Duitschland; maar de Aartsbisschop Reissach regeerde, door lusschenkomst van von Abel en de congregatie met hemonder de schaduw van den troonwat zou er meer noodig zijn Ein delijk heeft de Koning, dien men geleerd had ieder regelmatig juk af te schudden gemerkt dat hij een ander droeg. Wel verzette hij zich tegen de dadelijks toenemende eischen, en reeds sedert twee jaren was het crediet van den Aartsbisschop gedaalden wilde de Koning geen werktuig meer zijn van die vrome mannen, die zichzelvenonder schijn om hem het meesterschap te be zorgen, bij hem als meesters lieten gelden. Nu dachten zij eene schoone ge legenheid te hebben om door maatregel van gezag, de magt die zij allengs verloren, in eens te heroveren, en zijn streng geworden. De Koning, dien zij nog niet zoo verre onder den duim hadden, heeft zich niet onderworpen. Men heeft den boog te zeer gespannenmen wist niet dat de pees al te zeer versleten was. Zij is gebroken zie daar de historie. Het stuk der Ministers is een bedreiging. Het zijn geen martelaars, het zijn staatslieden die zich misrekend hebben. Genoemd blad van den 9denmeldt uit het dagblad van Munchen nog het volgendeNaar welken kant wij de oogen slaanbemerken wij eene buiten gewone beweging. Deze openbaart zich in de kerk, in den slaat, bij de nij verheid, den koophandel, de kunsten en wetenschappen; zelfs het huiselijk leven is buiten zijnen vertrouwelijken engen kring gegaan; men voert het mede, men stelt het bloot aan het volle licht van het staatkundig leven. Niemand kan meer zeggen Ik wil de wereld ontvlugten en mij op mijne kamer opslui ten met mijne boeken de wereld vervolgt hemde boeken zelf doen hem in de beweging van het wezenllijk leven treden. Niemand kan zeggenIk wil mij in een klooster begraven de godsdienstige beraadslagingen overweldigen de kloosters zij klinken rondom de vensters en herinneren u dat gij nog te midden der wereld zijf. De wereld is onvermijdelijkzij omvat met hare reuzen-armen hen, die ze willen ontvlugten. HESSEN. In dit Groothertogdom heeft zich een nationaal genootschap voor Duitsche landverhuizers gevormd. Het zal aan de des begeerenden gelegenheid ver schaften naar Texas te gaanvoor de uitrusting in eenige havens zorgen bureaux van vertro uwen oprigten en in Amerika agenten aanstellen. HAMBURG. 8 Maart. De Regering heeft eindelijkna herhaald aanzoek der Duilsch-Katholicken om erkend te worden, eene Commissie benoemd, welke daaromtrent haar verslag zal moeten indienen. Binnen 8 dagen is hier viermaal brand ontstaan waardoor ook liet alge meen buitenlands bekende Börsenhaus van binnen geheel is uitgebrand. ENGELANI). LONDEN, 8 Maart. Het gerucht, dat de Noord-Engelsche Bank hare betalingen zou geschorst hebben, bevestigt zich in zooverre, dat haar Agent alhier, zoowel als te Lon den- en Westminster Bank de betaling harer wissels heeft geweigerd. In dc vorige week is uit deze hoofdstad uitgevoerdzilver in staven naar Hamburg 132,748 oneen en 6,500 M', gemunt zilver naar Hamburg 18,704 oneen en 1000 naar Rotterdam 6,000 oneen zilver en 1,850 oneen goud in staven naar België 12,000 oneen zilver en 1,200 oneen gemunt goud. De gezondheidstoestands van O'Connell verbetert niet. Hij is eergisteren op raad zijner geneesheer van hier vertrokken, die hem eene volkomene ont houding van alle werkzaamheden en eene verandering van lucht, als dringend noodzakelijk, heeft voorgeschreven. Naar men verneemt, zal hij eenige weinige weken te Hastings zijn verblijf houdenvervolgens naar Frankrijk oversteken, en verder, bij kleine dagreizen zich naar Italië begeven. Niet alleen is hij naar ligchaam geheel verzwakt, maar ook zijn geest is ten uiterste terneer geslagen, en de stellige verwachting van zijn nabij zijnden doodwaarvan hij op eene smartelijke wijze doordrongen is, geeft weinig verwachting op zijne herstelling. Er is volstrekt geene hoop meer, dat hij weder deel zal kunnen nemen aan staats-aangelcgenheden. In eene steenkolenmijn nabij Barnsley is den 5dcn dezer eene gastont- vlamming voorgevallen, waardoor een 80 tal personen gedood en vele ande yen gewond zijn. Te Manchester zijn thans 179 katoenfabrieken92 zijn alle dagen der week, 68 slechts 4 dagen in de week in werking; 17 staan geheel stil. Het aantal werklieden is 41,000, van welke 22,000 de gehecle week, 13,500 slechts 4 dagen in de week werkenen 5,500 geheel zonder werk zijn. Gewoonlijk werkt men te Manchester 7, en te Oldham, Asthon en in de naburige districten 8 uren per dag. Op den lste» Januarij 1846 waren in de strafkolonie van van Diemens- land 29,949 veroordeelden, In 1845 waren 3,594 misdadigers tot deportatie veroordeeld; in 1844, 3,240 en in 1845, 3,229. Uit aanmerking, dat de bearbeiding der landen in Ierland thans schier geheel verwaarloosd, en dit land hierdoor in een volgend jaar op nieuw met hongersnood bedreigd wordt, heeft de Lord-luitenant den 5dcn dezer eene aan schrijving aan de bestuurders van alle commission van onderstand uitgevaar digd waarin hij hen ten ernstigste opmerkzaam maakt op de dringende nood zakelijkheidom op alle mogelijke wijze en onverwijld dien slaat van zaken te doen ophouden. Hij zegt daarin: De bevolking mag niet in den ijdelen waan gelaten worden, dat het tegenwoordige stelsel van onderstand, door het van staatswege verschaffen van werk of kosteloos uitdeelen van voedsel, kan voortduren. Het eenige middel waardoor een nieuwe hongersnood kan wor den afgewend, bestaat hierin, dat gedurende het tegenwoordige lente-saizoen een volgende oogst verzekerd worde. Daarom beveelt hijdat dadelijk alle verdere ondersteuning zal worden ontzegd aan degenendie door andere mid delen in hunne behoeften kunnen voorzien; dat alle werklieden, welke in staat zijn om te arbeiden, maar zich ongezind bctoonen om ander werk, dan bij de lands-werken, te zoeken, niet langer bij deze laatsten zullen worden in dienst gehouden dat in 't bijzonder geen werk of onderstand ir.eer ver strekt zal worden aan die groote menigte personen, welke zelve gronden be zitten, maar derzelver bebouwing verwaarlozen. In den loop der vorige week hebben de Londensehe dagbladen een adres medegedeeld, hetwelk dc Heer Henderson, die onder al de bestuurs-wisselin- gen in Spanje, voortgaat de belangen der houders van Spaansche schuldbrie ven uit al zijne krachten te bevorderen den 22ste" Februarij II. aan de Cortes heeft ingeleverd. Ilij geeft daarin te kennen, hoe de fondsenhouders een onderpand van de regtvaardigheid en goeden wil der Cortes gevonden hebben in derzelver besluit, bij hetwelk zij nu twee jaren geleden den Mi nister van Finantiën gemagtigd hebbenmaatregelen tot regeling der bui- tenlandsche schuld te nemen, en met dat oogmerk 40 millioenen realen 'sjaars hebben bewilligd. Van deze geldleeningthans 80 millioenen bedra gende, is echter, zegt de Heer Henderson, nog geen penning aan de schuld- eischers betaald. De bnitenlandschc kapitalisten hebben de laatste leening van 600 millioen realen voorgeschoten, om de constitutionele Regering in Spanje te bevestigen en Isabella op den troon te heffen. Spanje bezit de mid delen tot eene onverwijlde vereffening met zijne buitenlandsche schuldeiscliers. Het publiek crediet wordt door alle mogendheden van Europa als het wezen zelf van hun bestaan en als den hoeksteen van het regeringsgebouw be schouwdwelk gebouw zonder hetzelve in het stof zou verzinken, en alle achting en magt in rook verdwijnen. In Spanje bieden overvloedige midde len zich aan, om het publiek crediet te herstellen, en er heerscht een alge meen vertrouwen, dat de Cortes die middelen onverwijld zullen ontwikkelen en gebruiken. Onder deze middelen is er een, hetwelk de buitenlandsche schuldeiscliers het regt hebben met allen aandrang terug te vorderente weten de nationale en andere goederen, op de plegtigste wijs door de Konin gin, de Cortes en de Regering aan hen verpand en overgemaakt bij de sterkst verbindende en klemmende wetten van 19 F'ebruarij en 7 Maart 1836, 29 Julij 1837 en 2 September 1841 als zekerheid voor hoofdsom en rente, welke laatste nu 11 jaren lang zonder geregelde betaling gebleven is. De onlangs gebeurde ontneming van dit gewigtig ondeipand, zonder dat eenig equivalent in deszelfs plaats gegeven is, berooft de schuldeiscliers niet van hun ontegenzeggelijk regt, om naar de teruggaaf te trachten, door het inroepen aller beginselen van wettigheid en regt. Het groot verlies, hetwelk de schuldeischers en het nog grooter nadeel, hetwelk Spanje zelf door de ontne ming dier goederen geleden heeftis blijkbaar uit de daadzaakdat eene ver mogende associatie op het punt was om tot derzelver beheer gevormd te wor den en nog gevormd worden kan met het doel oinin hartelijke zamenwer- king met het Spaansche publiek, in het Schiereiland de beginsels en bestand- doelen van volksrijkheid, kunstvlijt, kapitalen en magt te brengen, die, gevoegd bij de heerschende vrijzinnige instellingen de deuren zouden openen tot de verzending naar alle landen der wereld, en als gevolg daarvan tot de vermeerderde voortbrenging van Spanjes producten. Terwijl nog boven en behalve de hulpmiddelen, door de teruggave dier onderpanden tot de betaling der buitenlandsche schuld geleverd, dit blijk van de goede trouw en edele handelwijs der cortes den weg zou banen tot dc verwczentlijking van het ver dere plan der bedoelde groote associatie, dat lol den aanleg van ijzerbancn en daardoor het verheffen van het Schiereiland tot een algemcene inarkt en stapelplaats voor fabrieken, nijverheid, koophandel en scheepvaart. Iloe innig de kracht dier drangredenen ook in Spanje gevoeld wordt, blijkt onder anderen uit eene reeks van wèl gestelde artikelen, die een der meest gelezene Madridsche dagbladen, el Espatwl, over de dringende noodwendig heid om het staatscrediet op te houden, publick maakt. Dit blad wijst daarin op het voorbeeld van Engeland, Frankrijk, de Nederlanden en andere Europesche staten, die hunne welvaart voor een gedeelte aan hunne goede trouw jegens hunne schuldeischers te danken hebben. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Maart. In de bureaux van de Kamer der Afgevaardigden zijn gisteren twee wets ontwerpen over Algerie behandeld. Het eene vraagt een buitengewoon krediet

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3