Dat oponllioud ligt ook niet in aard- en sluiswerken maar eenighjk in de stoomtuigen. In 1839 bestond het voornemen nog om wind- en stoomkracht te gebruiken, maar een onderzoek omtrent de stoomkracht, door ccne speciale commissie in 1840 bewerkstelligd, gaf aanleiding, dat pas in November van dat jaar de aanwending van stoomkracht alléén door Koning Willem den I werd bepaald. Maar er waren geene stoomtuigen voor die soort van onderne mingen der navolging waardig. Proeven met de hier te lande bestaande ge nomenten einde zich omtrent eenige deeten van een nieuw ontworpen stoomtuig tc vergewissen waren bij die beslaande inrigtingen niet uitvoerlijk bevonden, en men wist geen- redmiddel, dan als proet in het groot den Leeghwater te stichten. Dit stoomtuig had in 1814 gereed moeten zijn. De Engelsche fabrikanten, die er een gedeelte van maakten, overschreden de ter mijnen van overlevering, er. het werd November 1845 alvorens het voorloopig gereed was maar men moest zich nog door allerlei en herhaalde, toen echter reeds aangevangen proeven, op de volledigste wijze verzekeren, of het voor de nog benoodigde drie of zes werktuigen, hetgeen van denuitslag afhing, geheel en al zou kunnen nagevolgd worden. Deze proeven, het opmaken van nieuwe plans en tcekeningen en het slniten van nieuwe contracten deels met Nederlandschedeels met Engelsche fabrikanten, dit alles beeft te weeg ge- bragtdat, onaangezien veel moeite en inspanning, al betgeen wal betreft de daarstelling van nog twee stoomtuigen, aan den Leeghwater schier gelijk, pas in het afgeloopen najaar is kunnen geregeld worden. Die stoomtuigen de Cruquius aan hel Spaarne, en de Lynden aan het Lutke-Meer, moeten, volgens de contracten in het late voorjaar 1848 in werking zijn. De uitmaling zal dan met drie genoemde krachtige en in hunne soort eenige stoomtuigen spoedig tot stand kunnen worden gebragt, zeker voor een groot gedeelte, welligt nog geheel, in 1849; ofschoon zulke groote onderne mingen aan te veel wisselvalligheden zijn blootgesteldom het zeker te kun nen voorspellen. Er zijn geen andere redenen van oponthoud geweesten al wat in druk is verspreid omtrent het onvoldoende en gebrekkige der stoom tuigenhetzij dat te Spaarndam hetzij de Leeghwater, steunt op ongenoeg zame kennis van de toedragt der zaak en van den aard der stoomtuigen zelve. 'sGPiAVENHAGE, 10 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Woerden, den lieer S. Lagervvey, thans Notaris-Klerk te Rotterdam. Z. M. heeft aan den Schout-bij-Nacht J. C. Koopman op verzoek eervol ontslag verleend als militair bevelhebber bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Medembliken in zijne plaats benoemd den Kapitein ter Zee op non-activiteit H. F. van Tengbergen. Z. M. heeft aan de Maatschappij: Belooning voor den spaarzinnen en vlijtigen ambachtsmante Amsterdam200en aan de instelling te 's Gravenhage Patronaat voor hulpbehoevende Protestanten100 doen toekomen. De Provinciale Staten van Limburg hebben den 9den dezer, in eene buitengewone Vergadering, tot Lid van de Tweede Kamer gekozen den Heer L. F. II. lieerenbroek, van Weert, in plaats van den Heer Leclercq, met 18 van de 35 stemmentot Lid van Gedeputeerde Staten is gekozen de Heer K. Buys van Beerenhroek, van Roermond. Vrijdag II. heeft de Heer S. T. C. Sehoevers, Chirurgijn en Vroedmees- ter alhier, in tegenwooordigheid der Hoeren Medicinae Doctores Mouton Volgraff, Evers, Holtrop en Blom-Coslereene proefneming gedaan met de aether inademingten bihoeve eener heelkundige kunstbewerking bij een 22-jarig meisje. Deze kunstbewerking is volkomen gelukt, zonder dat de patient eenig tee- ken van pijn of gevoeligheid tijdens de operatie gaf. Na het ophouden der verdoovende werking der aether-inademing verklaarde delijderes, niets ge waar geworden te zijn, terwijl geene nadeelige gevolgen der inademing zich Zondag (48 uren na de operatie) geopenbaard hebben. De hoogstdoelmatige toestel, door den lieer Sehoevers gebezigd, is vervaar digd ca tot de meest mogelijke eenvoudigheid gebragt door den privaat-docent in de scheikunde, den Heer F. P. Stulterheim alhier. Ook te Alkmaar zijn door den Lector Gouwe, Srads-Heelmeesteronder scheiden proeven met den zwavel-aether gedaan die alle de beste en meest verrassende uitkomsten hebben opgeleverd. GORINCHEM, 8 Maart. Heden in den namiddag viel aan den Bout, nabij Hardinxveld een man van 100 jaren en 5 maanden, genaamd van Muilwyk, bezig zijnde om hoo rnen te snoeijen, welke langs een watertje stonden, dat aldaar in de Merwede uitloopt, in die rivier, en geraakte daarbij onder eene schuil, zoodat hij ongetwijfeld zoude zijn omgekomenindien niet Gysbert Romein Wz. vis- scher van beroep, en in deze stad woonachtig, ware toegesneld en hem ge lukkig uit het water had getoogen. AMMERSTOL, nabij SCHOONHOVEN, 8 Maart. Sedert men de zalrnvisscherij in de naburige gemeente van Lekkerkerk heeft gestaakt, is ons het voorregt weder ten deel gevallen meerder zalmen te vangenhierdoor gebeurt het niet zeldendat er een groot aantal ter markt worden gebragten voor niet weinig geld meest aan opkoopers uit Rotterdam wordt verkocht. De prijs is ongeveer ruim 1 de 5 ons. AMSTEBDAM, 10 Maart. Zondag 11. overleed te Arnhem in den ouderdom van 68 jarenJhr. Mr. Gerard George Clifford, Commandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw, sedert het jaar 1834 Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalen sedert 1834 Minister van Staat. Hij genoot als hooggeplaatst Staats-Ambtenaar, zoowel tijdens hij Minister van Koloniën was, als in andere betrekkingen, het vertrouwen van het Hoofd des Staats; ook ten aanzien van de Finantiën, welk Departement van Bestuur men meent, dat hem met aandrang aangeboden is geweest. Ten opzigte van Amsterdam mogt men in hem, in administrative betrekking, welke zijnen staatkundigen loopbaan voorafging, cenen man bezitten, die in de gewigtige bedieningen, waartoe hij in deze stad geroepen werd, vooral als Stedelijke Thesaurier, bekwaamheid, trouw, ijver, onpartijdigheid en naauwgezetheid heeft aan den dag gelegd. In de moeijelijkslc omstandigheden tijdens de Fransche overheerschinggaf hij blijken van moed en voorzigtigheid vooral ook daarnabij het likwide- ren van den achterstand, behartigde hij de belangen der stedelijke finantiën met klem en beleid. AmstCour.) Den 4de° en 5den dezer zijn, twee Groenlandsvaarders van Harlingen naar de Visscherij vertrokken. UTRECHT, 10 Maart. Men verneemt dat op het drietal van aanbeveling tot vervulling der vace rende Regtersplaats in de Arrondissements-Regtbank alhier, door die Regtbank volgens art. 52 der Wet op de R. O. zijn geplaatst de II. II. Mrs. J. L. Ram, Substituut-Grielfier bij die RegtbankBaron C. W. J. van Boetselaeren W. van Goudoever, Regters-Plaatsvervangers in dezelve. GRONINGEN, 8 Maart. Wij vernemen dat de Heer J. Pieters, wonende te Haren, wiens olie- en pelmolenbenevens de daarbij gelegene cichoreifabriekverdere gebouwen en landerijen publiek zullen worden verkocht, vergezeld van eenige andere eveneens niet onbemiddelde personen uit deze provincie, alsmede uit Drenthe, besloten hebben oin hunnen geboortegrond te verlaten en zich met der woon in Noord-Amerika te vestigen. Men verhaalt, dat ook de Heer Feisser, Doet. in do Godgeleerdheid die reis mede aanvaarden wilten einde zich te New- York op van daar erlangd aanzoek, te vestigen daar, waar velen met dien Heer van oordeel zijn, dat de kinderdoop ongeoorloofd is, en een Leeraar bet Avondmaal alléén mag uitreiken aan dezulken, die zich aanvankelijk reeds blijkbaar als ware geloovigen en bekeerde menschen betonnen." Velen zullen zich veelligt herinneren, dat het de Heer Feisser was, die in den jare 1829, aan de Iloogeschool te Leyden studerende, door zijne beantwoor ding van de prijsvraag: Num ex formula: o mo? roó &eov quae in sacro N. T. codice passim est obvia, comprobari possit divina Jesu Christi natura door de Theologische Faculteit te dezer slede in genoemd jaar uitgeschreven, de daarop uitgeloofde gouden medaille behaalde, en daardoor grootcn lof inoogstte. Ook te Koevorden wordt geklaagd over de steeds toenemende armoede en het verbazend getal bedelaarsdie de ingezetenen lastig vallen en oorzaak zijn van onderscheiden diefstallen. DELFZIJL, 8 Maart. Ook hier ligt thans zeilree het Nederl. schip Jeantinagevoerd door Kapt. J. II. Renken hetwelk een aanzienlijk getal landverhuizers zal overbrengen, welke Dingsdag den 9deu dezer aan boord zullen gaan. Het is te verwachten dat op dien dag, of wel op dien des vertreks (zoo men verneemt, bepaald op Woensdag den 10del> dezer) eene menigte toeschouwers zal komen opdagen, oin eene gebeurtenis te zienwelkevoor zoo verre ons bekend isin onze haven nog nimmer heeft plaats gegrepen; en voorzeker zal het vertrek van zulk een getal personen, welke mogelijk nimmer hun Vaderland wederzien, een in drukwekkend tooneel opleveren JBÜ1TEINLAJNDSCHE BERIGTEfl. 15 i;Ij a kt n. PETERSBURG, 28 February. Eene bijzondere Keizerlijke verordening beveelt, dat de bevelhebbers van die corpsen in welke Joden dienenhenop alle feestdagen waarop de Mozaïsche wet hun het werken verbiedt, van alle dienst zullen ontslaan, ten einde zij hunne godsdienst in de synagoge zouden kunnen waarnemen. BWITSEKLAND, FREIBURG, 5 Maart. Bijzondere berigten uit dit kanton hangen een treurig tafereel op van den staat der zaken aldaar, terwijl de zegevierende partij den ondergang van alle liberalen bedoelt, en degenen welke zich in de gevangenissen bevinden, op eene zeer wreede wijze behandeld worden. In genoemd kanton en in al de meer binnenslands gelegene, is de behoefte aan levensmiddelen steeds meer dringend. Oude afgeleefde paarden worden opgekochtom ze te slagten en te eten. OOSTEN KIJK. WEENEN, 3 Maart. Men denkt hier met allen ernst aan vermindering der legermagt, ter bezui niging voor de staatskas en om alzoo ter bevordering der nijverheid en der ontwikkeling van de welvaart des volks al de mogelijke staatsmiddelen aan te wenden. Ter doeltreffende verwezentlijking dier vermindering zal eene ge mengde commissie worden benoemd. Dit geeft tevens het opbeurend uitligt dat de hooge magten op de instandhouding van den algemeenen vrede ver trouwen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2